سرطان کلیه موذی ترین سرطان نهفته در بدن

کلیه ها به عنوان واحد تصفیه کننده خون در هر فردی به اندازه مشت او و در پهلوها قرار گرفته است.مثل اعضاء دیگر بدن کلیه ها نیز در معرض انواع بیماری ها از جمله سرطان کلیه قرار دارند.

انواع تومور های کلیه

تومورهای کلیه به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقیسم می شوند.

 

تومورهای خوش خیم با توجه به ماهیتشان که اغلب به جائی از بدن منتشر نمی شوند و در اغلب مواقع خطرناک نیستند از لحاظ اهمیت در مرحله دوم قرار دارند. تومور سرطانی کلیه یکی از موذی ترین تومورها می باشد که در اغلب مواقع علیرغم رشد بیش از حد آن حتی انتشار به جاهای دیگر بدن هیچ علامت و نشانه ای ندارند و در اغلب موارد به صورت اتفاقی و در بررسی ها و چکاب کلیه با سونوگرافی و یا CT اسکن تشخیص داده می شود. از مشخصات بد این توموهار سرطانی مقاوم بودن آنها به شیمی درمانی و رادیوتراپی (برق) می باشد و لذا در اینجا به اهمیت و تآثیر تشخیص به موقع این تومورها می پردازیم:

علل ایجاد کننده سرطان کلیه

علت قطعی ایجاد کننده سرطان کلیه مشخص نیستند. ولی عواملی که بیشتر در معرض اتهام ایجاد تومور کلیه هستند عبارتند از :

1- سن: با افزایش سن خطر ایجاد تومور بالا می رود.

2- مصرف سیگار: تومور کلیه در افراد سیگاری با شیوع بالاتر دیده می شود.

3- چاقی و فشارخون: دو عامل بالابرنده شانس تومور کلیه هستند.

4- نارسائی کلیه و افرادی که تحت دیالیز هستند در معرض بالای تومور می باشند.

5- ارث: ارث نیز در ایجاد تومور مثل بیماری های دیگر قویاً موثر است.

 

 

علائم و نشانه های تومور کلیه کدامند؟

تومور کلیه یکی از موذی ترین تومورهای بدن است که در اغلب موارد هیچ علامت و نشانه ای ندارد و به صورت اتفاقی سرطان کلیه کشف می شود. در 30% موارد ممکن است درد پهلو و احساس سنگینی و خونریزی ادراری در فرد مبتلا به سرطان کلیه دیده شود. در بسیاری از موارد به علت انتشار تومور به بدن علائمی از قبیل ضعف، خستگی و بیحالی، کم خونی، درد استخوانها و زرد شدن پوست به علت درگیری کلیه به سرطان کلیه خود را نشان دهد.

راههای تشخیص تومور کلیه

با توجه به بی علامت بودن تومورها در اغلب موارد با انجام سونوگرافی و یا CT اسکن و به صورت اتفاقی تومور کشف می شود و لذا در راستای پیشگیری بهتر از درمان است، چکاب روتین از قبیل انجام سونوگرافی هر 6 ماه و یا یک سال را جهت تشخیص های احتمالی تومور کلیه فراموش نکنید. بهترین وسیله تشخیص تومور کلیه و سرطان کلیه انجام سونوگرافی و در صورت شک به تومور تأیید آن با انجام CT اسکن می باشد. در هر گونه شک به تومور باید بلافاصله اقدام اساسی درمانی از قبیل نمونه برداری انجام گردد.

سرطان کلیه

در صورت تشخیص تومور کلیه چه کار باید بکنیم؟

با حفظ آرامش به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمائید. دکتر شما جهت درمان قطعی مراحل زیر را انجام خواهد داد:

1- آزمایش و چکاب کامل خون از نظر گسترش به کبد و ریه و استخوان ها

2-تأیید نهایی نوع تومور با انجام CT اسکن سه بعدی با تزرق ماده حاجب

3-در صورت کوچک بودن تومور و مشکوک بودن آن شما را جهت نمونه بردار زیر نظر CT اسکن به دکتر رادیولوژیست معرفی خواهند کرد تا از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن تومور نمونه برداری انجام شود.

 

اقدامات درمانی تومور کلیه

درمان تومور کلیه بر اساس اندازه تومور و نوع آن و همچنین منتشر شدن آن به بدن فرق می کند.

1- اگر اندازه تومور زیر 5 سانت و در قسمت پائین و بالائی کلیه و به صورت توده ی بیرون رشد کرده باشد . امروزه حتی کلیه مبتلا به سرطان کلیه را نیز حفظ کرده و تنها قسمت سرطانی شده کلیه را بر می داریم که به آن پارشیل نفرکتومی گفته می شود که در این عمل با برداشتن قسمت سرطانی بقیه قسمت های کلیه برای فرد باقی می ماند که این عمل با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی قابل انجام است.

2-اگر اندازه تومور بالای 5 سانت و به درون کلیه رشد کرده باشد باید جهت حفظ سلامتی بیمار از خیر این کلیه گذشت و کلیه فاسد شده را باید کاملاً خارج بکنیم.

3-اگر تومور کلیه خیلی بزرگ باشد و رگهای اجوف و سایر سیاهرگ کلیه و دیگر جاهای بدن را درگیر کرده باشد پیش آگهی تومور بسیار پائین است.

عمل جراحی سرطان کلیه

آیا شیمی درمانی و رادیوتراپی یا دادن برق تأثیری در بهبودی دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه تومور کلیه و یا نوعی از سرطان کلیه شدیداً به شیمی درمانی و دادن برق یا رادیوتراپی مقاوم می باشد و لذا تنها درمان طلائی آن عمل جراحی می باشد و در اینجا اهمیت نقش چکاب منظم و تشخیص به موقع تومور خود را بیشتر نشان می دهد. چرا که اگر تومور را زود و به موقع تشخیص و درمان کنیم مشکل بیمار را سریع حل کرده و خطر بزرگی که او را تهدید می کند از فرد دور می کنیم.

آیا سرطان کلیه در سنین جوانی نیز ایجاد می شود؟

بله، یکی از رده های سنی شیوع بالای تومور کلیه سنین شیرخوارگی و نوجوانی است که در این سن تومور به نام ویلمز با شیوع بالائی در این رده سنی ایجاد می شود. این تومور در بچه ها و نوجوانان ممکن است با خون ……… و احساس برآمدگی شکم و احساس توده در پهلو و یا کم خونی و زرد شدگی و سرفه و … به علت انتشار تومور تشخیص داده شود که بهترین وسیله تشخیص سونوگرافی و CT اسکن و آزمایشات خون و بهترین وسیله درمان جراحی می باشد.

خوشبختانه تومور ویلمز بر خلاف سرطان کلیه بزرگسالان به رادیوتراپی و شیمی درمانی حساس می باشد و به عنوان درمان مکمل استفاده می شود.

 توصیه ها در جهت پیشگیری

1-چکاب منظم را حتی اگر هیچ علائم بیماری ندارید فراموش نکنید از جمله سونوگرافی

2-از مصرف سیگار اجتناب کنید.

3-چاقی و فشار خونتان را با مراجعه به دکتر درمان کنید.

4-در صورت وجود تومورهای مشکوک کلیوی مراجعات منظم و تحت نظر بودن توسط پزشکان را فراموش نکنید.

5-در صورت مشاهده خون در ادرار و یا احساس سنگینی و درد پهلو، حتما به دکتر ارولوژی مراجعه کنید.

6-از خوردن سبزیجات و میوه ها غفلت نکنید.

در پایان هر سوالی داشتید در قسمت پرسش و پاسخ مطرح فرمائید تا بلافاصله جواب را تقدیم نمایم.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عليرضا چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  روي الت من چند تا برجستگي مثل جوش سر سفيد ريز زده كه خيلي خارش و درد ايجاد كرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   تبخال است
 • تصویر کاربر ایلیا پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام من در حوزه سرطان شناسی تحقیق میکنم ایا خودارضایی ( بصورت روزانه) میتواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات یا بیضه یا الت تناسلی را افزایش دهد ؟؟ با توجه به محدود بدون منابع از شما استاد عزیز تمنای پایخ دهی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   بر اساس اطلاعات كتابهاي مرجع ما ارتباطي با سكس ويا خروج مني به هر شكلي وسرطان پروستات وجود ندارد
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۶ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام.مردي هستم ٤٩ ساله. مدتهاست كه به سنگ كليه مبتلا هستم. يكي از كليه ها سه سال قبل سنگ شكني شد و سنگ ٥ ميليمتري آن شكسته شد. ٩ ماه قبل كليه ديگرم سنگي داشت كه در حالب بود و با بيهوشي سنگ شكني شد و استنت گذاشتند و كم كم دفع سنگ هم داشتم. دو ماه قبل كمي درد حس ميكردم و دكتر در شهرستان دو نمونه قرص دادند، cystone و رواتينكس. سيستون هنوز دارم و در حال مصرف هستم اما رواتينكس ده روزه كه تمام شده. تا يه هفته قبل به مدت دو سه هفته هر چند روز يك بار دفع سنگهاي كوچك داشتم. اما حدود ٨ روزه كه دفعي ندارم. آيا بايد قرص رواتينكس رو تهيه كنم و مصرف را به همراه سيستون ادامه دهم؟ يا نيازي نيست؟ از راهنمايي جنابعالي سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر حسين پنجشنبه ۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام عرض ميكنم جناب آقاي دكتر كرمي، همچنان منتظر پاسخ شما هستم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  چند ماهی میشه که بعد از انجام فعالیتهای ورزشی در ادرارم خون دیده می شود که بعد از سونوگرافی متوجه یک سنگ به قطر11mmوچند کیست که بزرگترین انها15mmشدم که دکتر انجام سی تی اسکن را از من خواستم خیلی نگرانم خواهش می کنم راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   اصلا نگران نباش سی تی را انجام بدهید و ببینم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر