آیا توده در کلیه راست کشنده است؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

تومور کلیه چیست؟ توده در کلیه راست چگونه درمان می شود؟ کلیه ها به عنوان واحد تصفیه کننده خون در هر فردی به اندازه مشت او، و در پهلو ها قرار گرفته اند. مثل اعضاء دیگر بدن کلیه ها نیز در معرض انواع بیماری ها از جمله سرطان کلیه قرار دارند.

توده در کلیه نشانه چیست؟

توده کلیه یا تومور، یک رشد غیر طبیعی در کلیه است. برخی از توده های کلیه خوش خیم (غیر سرطانی) و برخی بدخیم (سرطانی) هستند. از هر چهار توده کلیه، یک نفر خوش خیم است. توده های کوچکتر به احتمال زیاد خوش خیم هستند.

انواع تومور های کلیه

تومورهای کلیه به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقیسم می شوند.

تومورهای خوش خیم با توجه به ماهیتشان که اغلب به جائی از بدن منتشر نمی شوند و در اغلب مواقع خطرناک نیستند از لحاظ اهمیت در مرحله دوم قرار دارند. تومور سرطانی کلیه یکی از موذی ترین تومورها می باشد که در اغلب مواقع علیرغم رشد بیش از حد آن حتی انتشار به جاهای دیگر بدن هیچ علامت و نشانه ای ندارند و در اغلب موارد به صورت اتفاقی و در بررسی ها و چکاب کلیه با سونوگرافی و یا CT اسکن تشخیص داده می شود. از مشخصات بد این توموهار سرطانی مقاوم بودن آنها به شیمی درمانی و رادیوتراپی (برق) می باشد و لذا در اینجا به اهمیت و تآثیر تشخیص به موقع این تومورها می پردازیم:

علل ایجاد کننده سرطان کلیه

علت قطعی ایجاد کننده سرطان کلیه مشخص نیستند. ولی عواملی که بیشتر در معرض اتهام ایجاد تومور کلیه هستند عبارتند از :

 • سن: با افزایش سن خطر ایجاد تومور بالا می رود.
 • مصرف سیگار: تومور کلیه در افراد سیگاری با شیوع بالاتر دیده می شود.
 • چاقی و فشارخون: دو عامل بالابرنده شانس تومور کلیه هستند.
 • نارسائی کلیه و افرادی که تحت دیالیز هستند در معرض بالای تومور می باشند.
 • ارث: ارث نیز در ایجاد تومور مثل بیماری های دیگر قویاً موثر است.

علائم و نشانه های تومور کلیه کدامند؟

تومور کلیه یکی از موذی ترین تومور های بدن است که در اغلب موارد هیچ علامت و نشانه ای ندارد و به صورت اتفاقی سرطان کلیه کشف می شود. در 30% موارد ممکن است درد پهلو و احساس سنگینی و خونریزی ادراری در فرد مبتلا به سرطان کلیه دیده شود. در بسیاری از موارد به علت انتشار تومور به بدن علائمی از قبیل ضعف، خستگی و بیحالی، کم خونی، درد استخوانها و زرد شدن پوست به علت درگیری کلیه به سرطان کلیه خود را نشان دهد.

راههای تشخیص تومور کلیه

تشخیص با توجه به بی علامت بودن تومور ها در اغلب موارد با انجام سونوگرافی و یا CT اسکن و به صورت اتفاقی تومور کشف می شود و لذا در راستای پیشگیری بهتر از درمان است، چکاب روتین از قبیل انجام سونوگرافی هر 6 ماه و یا یک سال را جهت تشخیص های احتمالی تومور کلیه فراموش نکنید. بهترین وسیله تشخیص تومور کلیه و سرطان کلیه انجام سونوگرافی و در صورت شک به تومور تأیید آن با انجام CT اسکن می باشد. در هر گونه شک به تومور باید بلافاصله اقدام اساسی درمانی از قبیل نمونه برداری انجام گردد.

سرطان کلیه

 

در صورت تشخیص تومور کلیه چه کار باید بکنیم؟

در صورت دیدن تومور کلیه با حفظ آرامش به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمائید. دکتر شما جهت درمان قطعی مراحل زیر را انجام خواهد داد:

 • آزمایش و چکاب کامل خون از نظر گسترش به کبد و ریه و استخوان ها
 • تأیید نهایی نوع تومور با انجام CT اسکن سه بعدی با تزرق ماده حاجب
 • در صورت کوچک بودن تومور و مشکوک بودن آن شما را جهت نمونه بردار زیر نظر CT اسکن به دکتر رادیولوژیست معرفی خواهند کرد تا از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن تومور نمونه برداری انجام شود.

اقدامات درمانی تومور کلیه

 

درمان تومور کلیه بر اساس اندازه تومور و نوع آن و همچنین منتشر شدن آن به بدن فرق می کند.

1- اگر اندازه تومور زیر 5 سانت و در قسمت پائین و بالائی کلیه و به صورت توده ی بیرون رشد کرده باشد . امروزه حتی کلیه مبتلا به سرطان کلیه را نیز حفظ کرده و تنها قسمت سرطانی شده کلیه را بر می داریم که به آن پارشیل نفرکتومی گفته می شود که در این عمل با برداشتن قسمت سرطانی بقیه قسمت های کلیه برای فرد باقی می ماند که این عمل با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی قابل انجام است.

2-اگر اندازه تومور بالای 5 سانت و به درون کلیه رشد کرده باشد باید جهت حفظ سلامتی بیمار از خیر این کلیه گذشت و کلیه فاسد شده را باید کاملاً خارج بکنیم.

3-اگر تومور کلیه خیلی بزرگ باشد و رگهای اجوف و سایر سیاهرگ کلیه و دیگر جاهای بدن را درگیر کرده باشد پیش آگهی تومور بسیار پائین است.

عمل جراحی سرطان کلیه

آیا شیمی درمانی و رادیوتراپی یا دادن برق تأثیری در بهبودی دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه تومور کلیه و یا نوعی از سرطان کلیه شدیداً به شیمی درمانی و دادن برق یا رادیوتراپی مقاوم می باشد و لذا تنها درمان طلائی آن عمل جراحی می باشد و در اینجا اهمیت نقش چکاب منظم و تشخیص به موقع تومور خود را بیشتر نشان می دهد. چرا که اگر تومور را زود و به موقع تشخیص و درمان کنیم مشکل بیمار را سریع حل کرده و خطر بزرگی که او را تهدید می کند از فرد دور می کنیم.

آیا سرطان کلیه در سنین جوانی نیز ایجاد می شود؟

بله، یکی از رده های سنی شیوع بالای تومور کلیه سنین شیرخوارگی و نوجوانی است که در این سن تومور به نام ویلمز با شیوع بالائی در این رده سنی ایجاد می شود. این تومور در بچه ها و نوجوانان ممکن است با احساس برآمدگی شکم و احساس توده در پهلو و یا کم خونی و زرد شدگی و سرفه تشخیص داده شود که بهترین وسیله تشخیص سونوگرافی و CT اسکن و آزمایشات خون و بهترین وسیله درمان جراحی می باشد.

خوشبختانه تومور ویلمز بر خلاف سرطان کلیه بزرگسالان به رادیوتراپی و شیمی درمانی حساس می باشد و به عنوان درمان مکمل استفاده می شود.

توصیه ها در جهت پیشگیری

 • چکاب منظم را حتی اگر هیچ علائم بیماری ندارید فراموش نکنید از جمله سونوگرافی
 • از مصرف سیگار اجتناب کنید.
 • چاقی و فشار خونتان را با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • در صورت وجود تومورهای مشکوک کلیوی مراجعات منظم و تحت نظر بودن توسط پزشکان را فراموش نکنید.
 • در صورت مشاهده خون در ادرار و یا احساس سنگینی و درد پهلو، حتما به دکتر ارولوژی مراجعه کنید.
 • از خوردن سبزیجات و میوه ها غفلت نکنید.
تشخیص باد فتق

آیا آنژیومیولیپوم خطرناک است؟

آنژیومیولیپوم‌ های بزرگ‌ تر از 5 سانتی‌ متر و آن‌ هایی که حاوی آنوریسم هستند، خطر پارگی قابل‌ توجهی دارند. این شرایط اورژانسی در نظر گرفته می شود چرا که می تواند جان انسان را به خطر بیاندازد. یک مطالعه جمعیتی نشان داد که خطر خونریزی در مردان 10 درصد و در زنان 20 درصد است.

آیا سرطان کلیه کشنده است؟

در  افراد مبتلا به سرطان کلیه، احتمال زنده ماندن در ۵ سال اول بعد از تشخیص سرطان، فقط ۷۵ درصد می باشد. این احتمال به عوامل مختلفی همچون نوع سرطان، نوع سلول های سرطانی شده و همچنین میزان پیشرفت یا استیج سرطان در زمان تشخیص بستگی دارد. در حدودا دو سوم بیماران، سرطان زمانی تشخیص داده می شود که فقط کلیه ها را درگیر کرده است.

در پایان هر سوالی داشتید در قسمت پرسش و پاسخ مطرح فرمائید تا بلافاصله جواب را تقدیم نمایم.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (48 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیده شنبه ۴ شهریور ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام و احترام.بیمار ، آقای ۴۱ ساله هست. و تومور ۳ سانتی در کلیه چپ دارد.قراراست جراحی شود و بخش تومور برداشته شود. آیا درست است که با برداشتن تومور باز هم بیمار تا ۵ سال عمر خواهد داشت ؟؟ تو سایت ها نوشته عمر مفید پس از درمان حداکثر ۵ سال هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ شهریور ۲( 4 هفته پیش)
   سلام بستگی به پاتولوژی دارد اما طول عمر ۵ سال در شرایط خیلی خاص است نه بیمار شما که جوان است و توده بزرگی ندارد .
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  این جواب سی تی با طری و سونو هست
  باید عمل شوند؟
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   عکسها
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   حتما باید سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست بشه که بشه قطعی گفت
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   عکسهای ارسال نشده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   باید سی تی اسکن با ماده حاجب انجام شود ببینیم توده رنگ میگیره یا خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  با انجام سونوگرافی پدرم متوجه وجود یک غده در پل تحتانی کلیه چپ او شدیم به ابعاد 26*27 بعد از سیتی با تزریق تشخیص پزشک معالج عمل جراحی وبرداشت تومور ویا برداشت کل کلیه هست(باید در هنگام عمل تصمیم بگیرن) عکس سونوگرافی و سیتی اپلود شده در سایت، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام قطعا باید عمل بشه شاید بشه کلیه را حفظ کرد اگر دست اندازی به داخل کلیه نداشته باشد . اگر تمایل دارید نوبت دهیم جهت عمل
  2. تصویر کاربر ali سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   دکتر شما در چه بیمارستانی این عمل را انجام میدهید و هزینه ی جراحی نفرکتومی چقدره پدرم مشکل قلبی هم داره و پزشک قلبش تایید عمل داده و گفته بلامانعه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   در بیمارستان نیکان . هزینه عمل طبق تعرفه وزارت بهداشت همه جا یکی هست هزینه بیمارستان را از بیمارستان بپرسید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ماهک دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من با توجه به سونوگرافی و سی تی اسکن با مایع شکم و لگن و تشخیص متخصص کلیه متوجه شدم که دارای یک توده 26×21 میلی متری در کلیه راست میباشم و بنابر توصیه پزشک معالج ۵ روز قبل توده را با جراحی باز بر داشتم سوالم این است آیا احتمال اینکه کلیه راستم برداشته بشه هست یا نه؟و آیا خطری مر تهدید میکند؟ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید ضمنا آدرس مطب شما را اگر ممکنه برام ارسال کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام توده باید توسط پاتولوژی بررسی و ماهیت ان ذکر شود تا بقیه بررسی ها بشه . ادرس مطب قلهک است
 • تصویر کاربر زيبا چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام واحترام
  اگر يك خانم درسن ٣٨ سالگى دچار تومر هفت سانتى در كليه ى راست خود شود وطبق تشخيص متخصص ارولوژى دچار بيمارى Rcc شده باشد وسريعاً كليه سمت راست با جراحى خارج شود، چند سال ميتواند با يك كليه سمت چپ زندگى كند؟ در حالِ حاضر در سونوگرافى وسى تى كبد ولنف ها سالم هستند. البته دكتر گفته در حين عمل دقيق تر ميتران تشخيص داد كبد ولنف ها سالم هستند!
  ممنون ميشوم راهنمايى بفرماييد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام بسیاری از بیماران هستن که با یک کلیه مدت بسیار طولانی مانند فردی که دو کلیه داشته زندگی کرده اند
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، مادرم چند سال بود یه توده ۲۷x27 در کلیه چپ داشتن که تغییر نمی کرد، سه ماه پیش سونو گرفتیم یه سنگ ۱۶ میل داشت که دو بار بردیم سنگ شکنی و بعد Tul کردن به خاطر توده ct با تزریق گرفتیم که اپلود کردم و الان برای سنگ کلیه داروی سلکوکسیب و هیدروکلروتیازید براش تجویز کردن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام توده مشکوک به بدخیمی هست و باید بررسی بیشتر شود . سنگ نیز باید سسنگ شکنی شود . شماره تماس و مشخصات بزارین منشی باهاتون تماس میگیره
  2. تصویر کاربر اشکان شنبه ۱۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   الان در کلیه چپ فقط یه سنگ ۵ میل داره که گفتن بدون سنگ شکنی میوفته و توده هم چندین ساله سونوگرافی میگیریم سایزش هیچ تغییری نکرده و برای جلوگیری از تشکیل سنگ باید چیکار کرد یا چه دارویی پیشنهاد میکنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سنگ کوچک داخل کلیه اخمیتی ندارد . اما سنگ حالب چپ نیاز به سنگ شکنی دارد اون ضایعه مشکوک هم توصیه به نمکنه برداری میکنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سامر جمعه ۲۱ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکار .من در پل فوقانی کلیه راستم انژیولیپوم ۱۰ میلی متری دارم خیلی نگرانم دکتر چه کار کنم؟احساس کند یا تند شدن ضربان قلب و حالت تهوع و درد کلیه و احساس سبکی و حتی سر درد هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام انژیومیولیپوم در این سایز نیاز به اقدامی ندارد فقط هر ۶ ماه از نظر سایز سونو کنید . در صورتی که در پهلو شدید و ادرار خونی داشتید در هر صورت نیاز به درمان دارد علایمی که فرمودید ربطی به این نداره
 • تصویر کاربر ابراهیمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام صبح فرمودید که عکس سونو را ارسال کنم
  بیمار خانم 34ساله با احساس تهوع و کمی سوزش ادرار با درد در پهلو راست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 8 ماه پیش)
   عزیزم گزارش ان یعنی چیزهایی که نوشته و سایزهایی که نوشته را بفرستید از روی این عکس هیچ چیز نمیشه فهمید . اون قسمت نوشته ها را بفرستید
  2. تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   بله حتما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 8 ماه پیش)
   یک سی تی اسکن با و بدون کنتراست انجام دهید چون نتونسته قطعی ضایعه را تشخیص دهد. پس از انجام گزارش ان را بفرستید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سی تی اسکن با و بدون کنتراست شکم و لگن در صورت کراتینین نرمال
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  در سونوگرافی آمده ضایعه هایپراکو به دیامتر تقریبی ۵*۶ در پل فوقانی کلیه راست راست شد (آنژیومیولیپوما؟)
  آیا نیاز به جراحی دارد؟
  اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام چند سالتونه ؟ درد پهلو دارید ؟ ادرار خونی دارید ؟ اگر ضایعه ۵×۶ میلی هست در صورتی که علامتی ندارید اقدامی لازم ندارد . سالیانه از نظر سایز سونو کنید ببینید اندازه را
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سلام 34سال خانم هستند بله کمی درد پهلو دارند خون در ادرار ندارند سوزش در ادارار کمی دارند و حالت تهوع هم دارند
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   بعید است این علایم از انژیومیولیپوم به این کوچکی باشد . عکس سونو را بفرستید . سابقه سنگ کلیه داشته اند ؟
  4. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   ببخشید عکس ها آمد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   عکس گزارش و ریپورت ان را بفرستید ببینم سایز چقدر زده
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهری چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خدمت شما
  پدرمن یکماه پیش کلیه راستش را دراوردن به علت توده نتیجه عمل موفقیت امیز بودالان نتیجه آمده تومور بدخیم هست آیا ممکن است دوباره بدن درگیر بشه
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید سالانه بررسی بشن
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر