نارسائی یا کم کاری کلیه و کابوس ترس از دیالیز

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

شاید در خانواده و فامیل شما کسانی بوده اند که کلیه هایشان از کار افتاده و به همین دلیل مجبورند دیالیز بکنند. امروزه یکی از عمده نگرانی های مراجعه کنندگان به مطب اینجانب کسانی هستند که از سلامتی کلیه و احتمال کشیده شدن کارشان به دیالیز شدیداً نگران هستند.

در راستای رفع این نگرانی ها و شعار پیشگیری بهتر از درمان است در اینجا مطالبی سلسله وار در رابطه با بیماریهای کلیه را به زبانی ساده بیان می کنم و امیدوارم با آشنائی با آنها و رعایت موارد ایمنی همیشه کلیه های سالمی داشته باشید.

نقش طبیعی کلیه در بدن ما چیست؟

هر فردی 2 تا کلیه دارد که در پشت و پهلو و زیر دنده ها قرار دارند و نقش عمده آنها تمیز کردن و دیالیز کردن خون از مواد زاید که بدن نیازی به آنها ندارد می باشد و اگر این مواد به صورت ترشح ادرار از بدن خارج نشوند باعث به خطر افتادن سلامتی کلی بدن می گردند و علائمی را ایجاد می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم. دومین نقش کلیه تنظیم املاح بدن از جمله سدیم و پتاسیم می باشد. در صورت به هم خوردن این تنظیم و بالا رفتن k ممکن است بلافاصله قلب ما از کار بیافتد.

تنبلی کلیه

نارسا شدن و یا کم کاری کلیه ها یعنی چه؟

اگر به علتی کلیه های ما کم کار شوند قادر به تصفیه و یا دیالیز طبیعی خون ما نشوند باعث تجمع مواد سمی در خون و به هم خوردن تنظیم املاح بدن ما می شوند. در حالت طبیعی در داخل کلیه میلیون ها واحد سلول های تصفیه کننده خون به نام نفرون قرار دارند که در نارسائی کلیه نفرون ها خون را تصفیه نمی کنند.

دو نوع نارسائی کلیه و یا کم کاری کلیه داریم:

1- نوع نارسائی کلیه حاد

که ناگهانی به علت هائی که ذکر خواهم کرد، کلیه ها به صورت ناگهانی کار نمی کنند.

2- نوع نارسائی کلیه مزمن

که تدریجاً به علت بیماری زمینه ای موجود و عدم کنترل آنها توسط فرد همه اعضای بدن دچار مشکل تدریجی می شوند از جمله کلیه ها. در رأس این بیماری ها می توان به دیابت کنترل نشده، فشار خون کنترل نشده و برگشت ادراری از مثانه به کلیه ها در اطفال اشاره کرد.

چه عواملی باعث کم کاری و یا از کارافتادگی کلیه های می شوند؟

درمان کم کاری کلیه

این عوامل به دو قسمت تقسیم می شوند:

1- عوامل ایجاد کننده حاد یا ناگهانی

اغلب به دنبال جراحی و خونریزی زیاد حین و پس از عمل و یا ضربه و تصادف و خونریزی شدید که خون به کلیه ها نمی رسد و لذا سلول های تصفیه یا دیالیز کننده کلیه ها دچار شوک شدید می شوند و عملکردشان مختل می شود و یا فردی به علت اسهال شدید دچار کم شدن مایعات بدن و لذا کاهش خون رسانی به کلیه ها می شود و کلیه اش ناگهانی آسیب می بیند.

2- ورم حاد کلیه

دومین علت ناگهانی از کار افتادن کلیه ها، ابتلا ناگهانی به ورم حاد کلیه ها می باشد که اغلب به علت ابتلا به بیماری ویروسی و یا باکتری از قبیل التهاب گلو به علت باکتری استرپتوکوک و یا به دنبال عفونت پوستی شدید و درمان نشده به صورت ثانویه کلیه ها دچار تورم و کم کاری می شوند. بعضی از عوامل که باعث از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می شوند عبارتند از:

 • کسی که بیماری قند دارد و کنترل نشده و اغلب بالا باشد.
 • فشارخونی که خوب کنترل نشود و به کلیه ها تدریجاً آسیب می زند.
 • برگشت ادراری در بچه ها مخصوصاً دختر بچه ها که باعث آسیب و ازکارافتادگی کلیه های اطفال می شوند و امروزه شایعترین علت دیالیز و پیوند کلیه ها در اطفال می باشد.
 • بیماری های کیست ارثی یا Apck: که در آن به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و از بدو تولد به جای نسج گوشتی کلیه، کیست رشد می کند و باعث از کارافتادگی کلیه ها در سنین جوانی و میانسالی می شود.
 • سنگ های بزرگ کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب، امروزه جزء شایعترین علت های از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می باشد و در اینجا توصیه می کنم که اگر سنگ های شاخ گوزنی در کلیه شما است و یا اگر سنگی در لوله حالب دارید سریعاً به دکتر جراح کلیه مراجعه نمایید.
 • انسدادهایی در مسیر خروجی ادرار باعث ازکارافتادگی و کم کاری تدریجی کلیه ها می شوند. این انسدادها می توانند مادرزادی باشند از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه(UPJO) و تنگی محل اتصال حالب به مثانه (UVJo). در مثانه های عصبی پرفشار و یا اکتسابی باشد: از قبیل گیرافتادن سنگ در لوله حالب، انسداد مجرا به علت بزرگی پروستات و یا تنگی مجرا از علل شایع اکتسابی می باشند.

سنگ های کلیه

علائم و نشانه های کم کاری کلیه ها کدامند؟

بسته به شدت ازکارافتادگی کلیه ها فرد دچار علائمی می شود که عبارتند از ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ادم و ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. ممکن است در شروع نارسائی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

تشخیص نارسائی کلیه چگونه است؟

بهترین روش تشخیص نارسائی کلیه: اندازه گیری اوره خون، کراتینین، BUN و سدیم و پتاسیم می باشد. ضمناً دفع زیاد پروتئین نیز می تواند از علائم نارسا شدن کلیه ها باشد. سونوگرافی نیز بسیار کمک کننده می باشد. در مواردی که علت اصلی نارسا شدن کلیه مشخص نیست، نمونه برداری از کلیه ها با سونوگرافی علت نارسائی کلیه را مشخص می کند.

اگر مبتلا به نارسائی کلیه شدیم چه باید کنیم؟

اولین اقدام شما مراجعه به دکتر می باشد که دکتر شما درخواست آزمایش خون وادرار و سونوگرافی از کلیه ها را خواهد کرد و براساس آنها تصمیم گیری های زیر اتخاذ خواهد شد:

 • اگر علت زمینه ای مشخص باشد باید بلافاصله آنها را درمان کرد به عنوان مثال اگر تنگی و مانعی در مسیر خروج ادرار وجود دارد باید بلافاصله با گذاشتن استنت و یا سوند به خروج ادرار و مواد سمی کمک کنیم. اگر برگشت ادراری وجود دارد باید درمان شود. دیابت و فشارخون کنترل شوند.
 • اگر علتی برای نارسائی کلیه کشف نشود باید از کلیه ها نمونه برداری کرد تا درمان صحیح بلافاصله شروع شود.
 • اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر 2 می باشد نگران نباشید چرا که با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذائی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذائی است مشکل شما کنترل و درمان خواهدشد.

کراتین خون

 • اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای 6-5 و اوره بالا باشدو علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد دو مسیر در مقابل شما قرار دارد:

باید به دکتر جراح مراجعه کنید تا شانت و یا فیستول عروقی از شما آماده کند که از آن هفته ای 2 الی 3 بار برای انجام دیالیز استفاده کنید. از انجام دیالیز نترسید چون در این شرایط سلامتی شما وابسته به انجام دیالیز می باشد. اگر به تعداد کافی و به موقع انجام ندهید دچار کم خونی ، ضعف و بی حالی، افسردگی و افت شدید بدنی خواهید شد. لذا من توصیه می کنم به موقع اقدام به انجام دیالیز کنید و در این فاصله به دنبال فردی که گروه خون آن به شما می خورد (ترجیحاً از فامیل و آشنا) بگردید تا برای رها شدن از دیالیز پیوند کلیه انجام دهید.

پیوند کلیه امروزه برای کسانی که کلیه هایشان ازکارافتاده است یکی از بهترین اقدامات درمانی انجام پیوند کلیه است. برای انجام پیوند کلیه ابتدا باید فردی که سازگاری نسجی با شما دارد را پیدا کنید و پس از انجام آزمایشات و بررسی دقیق در صورت سازگاری نسجی یکی از کلیه های فرد دهنده را دکتر جراح کلیه به شما پیوند می زند و لذا با عملکرد درست این کلیه، شما دیگر نیازی به انجام دیالیز نخواهید داشت.

درمان های نارسایی حاد کلیوی چیست؟

درمان فرد به علت نارسایی حاد کلیوی بستگی خواهد داشت. هدف درمان بازگرداندن عملکرد عادی کلیه است. در حین بهبودی کلیه ها، جلوگیری از تجمع مایعات و مواد زائد در بدن ضروری است. در اغلب موارد، یک متخصص کلیه که نفرولوژیست نامیده می شود وضعیت فرد را ارزیابی می کند.

1- رژیم غذایی

پزشک رژیم غذایی و مقدار مصرف مایعات را برای بیمار محدود خواهد کرد. این کار تجمع سمومی را کاهش می دهد که کلیه ها به صورت معمول دفع می کنند. معمولا داشتن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و دارای مقادیر کم از پروتئین، نمک و پتاسیم توصیه می شود.

2- دارو ها

پزشک می تواند جهت درمان یا پیشگیری از بروز همزمان هر گونه عفونت، دارو های آنتی بیوتیک تجویز کند. دارو های مدر یا ادرار آور جهت دفع مایعات به کلیه ها کمک می کنند. کلسیم و انسولین می توانند به فرد در پیشگیری از افزایش بیش از حد و خطرناک میزان پتاسیم در خون کمک کنند.

انسولین خون

هیچ داروی مخصوصی برای نارسایی مزمن کلیوی وجود ندارد اما برخی دارو ها می توانند به کنترل مشکلات به وجود آورنده و همچنین عوارض آن کمک کنند. احتمال دارد فرد جهت درمان و پیشگیری از مشکلات مختلفی که توسط نارسایی مزمن کلیوی ایجاد شده اند نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

3- دیالیز

ممکن است، فرد به دیالیز نیاز داشته باشد اما این نیاز همیشگی نبوده و به احتمال زیاد موقتی می باشد. دیالیز شامل هدایت کردن خون به خارج از بدن و به درون دستگاهی می شود که مواد زائد خون را تصفیه می کند. سپس خون تصفیه شده به درون بدن فرد باز می گردد. در صورتی که میزان پتاسیم در خون فرد به طرز خطرناکی بالا باشد، دیالیز می تواند جان او را نجات دهد.

در صورت ایجاد تغییرات در وضعیت ذهنی یا توقف دفع ادرار، دیالیز ضرورت می یابد. همچنین در صورت ابتلا به پریکاردیت یا التهاب قلب نیز ممکن است فرد به دیالیز نیاز داشته باشد. دیالیز می تواند به دفع محصولات زائد نیتروژن دار از بدن کمک کند.

در خاتمه توصیه های اینجانب برای اینکه کلیه هایی سالم داشته باشیم و کارمان به جاهایی مانند دیالیز نکشد:

1- هر دو ساعت یک لیوان آب میل کنید بهترین نوشیدنی آب است و سپس چای کم رنگ و مصرف میوه های آبدار

 درمان هیدرونفروز کلیه چیست

2- از پاشیدن بی رویه نمک به غذا اجتناب کنید

3- چکاب منظم را فراموش نکنید و با تشخیص به موقع بیمار های آسب رساننده به کلیه از قبیل دیابت، فشارخون، برگشت ادرار به کلیه، سنگ کلیه و وجود انسداد آنها را به موقع درمان کنید.

4- بازهم تأکید می کنم دیابت و فشار خونتان را کنترل کنید.

5- از مصرف غذاهای پرنمک و پر پروتئین به عنوان عادت اجتناب نمائید.

6- با بررسی دقیق قبل از ازدواج و در صورت سابقه خانوادگی بیماری کیستی کلیه در یکی از زوجین از ازدواج با چنین افرادی به علت انتقال نسل به نسل بیماری جلوگیری کنید.

7- در صورت مشاهده کوچکترین علائم و نشانه های نارسائی کلیه با پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

آیا با دیالیز کلیه برمیگردد؟

اگر بیمار به دلیل آسیب حاد کلیه (AKI) تحت دیالیز باشد، بهبودی امکان پذیر است و اغلب می توان دیالیز را متوقف کرد ولی اگر بیمار به دلیل بیماری مزمن کلیوی (CKD) دیالیز می شود، قطع آن می تواند منجر به مرگ یا بیماری شدید شود.

اگر دیالیز جواب ندهد چه می شود؟

بدون دیالیز، سموم در خون انباشته می شوند و باعث ایجاد وضعیتی به نام اورمی می شوند. بیمار هر دارویی را که برای مدیریت علائم اورمی و سایر شرایط پزشکی لازم باشد، دریافت می کند. بسته به سرعت تجمع سموم، مرگ شخص را معمولاً از چند روز تا چند هفته به دنبال دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (474 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آقای دکتر بنده حدود 10 سال سنگی به بزرگی 15 میل داخل کلیه سمت راستم وجود داشته که یک بار به توسیه دکتر سنگ شکن کردم ولی بعد از سنگ شکن به دو قسمت 6میل و 9میل تبدیل شده که مجدد پیش یک دکتر دیگه رفتم که به من گفته سنگهای شما جنسش هورمونی هستش و تو قسمت تهتانی کلیه هست که به راحتی دفع نمیشه.پیشنهاد داده که اول لاپروسکپی و یا جراحی بشه پیشنهاد شما چیه
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   عکسرا بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  Psa =7.08 و fpsa=1.56 fp=0.22 لطفا راهنمایی فرمایید سن پدرم 64
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   تست سرطان پروستات بالا است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   تكرار كنيد psa
  3. تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   Hasan Ghandili:
   سلام دکتری که رفتیم مشهد تست پرستات داده اول ۷.۵۱ بود بعد ۲ ماه شد ۷.۰۸ الان بهشون میگم چیزی هست میگه حجم پرستات هم بزرگه ایا ممکنه سرطانی نباشه گفته ۴ ماه دیگه باز بیاییم ما مشهدیم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   موافقم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ولی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من ۸سالی است نارسایی کلیه دارم و کراتین و اسید امریک خودم بالا بود به حدی که کراتینم به ۴/۱ هم رسید اما حالا با دارو و رژیم غذایی کراتینم را به ۲/۸و اسید اوریکم را به ۷رساندم آیا با ادامه رژیم غذایی و دارو امکان دارد کراتینم به زیر ۲ برسد یا در آینده نیاز به دیالیز پیدا خواهم کرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام.کندی دفع ادرار داشتم،دکتر تشخیص تنگی مجرا را دادو قرار شد عمل کنه.وقتی میخواست بی حسی موضعی کنه متوجه شده میخواد عمل TURP انجام بده در بیمارستان دولتی.من هم خیلی اطلاع از این عمل نداشتم.چهار شب بعد از عمل در بیمارستان بستری و بعدا با سوند و ادامه خونریزی ترخیص شدم.یک ماه از عمل گذشته ،هنوز نشتی بصورت خونابه دارم. بعد ازعمل مجرای انزال مسدود شده و ظاهرا در مثانه میریزه..سوالم اینه که آیا این مشکل همیشگی خواهد بود؟آیا برای مثانه مشکلی پیش نمیاد؟ آیا میشه مشکل را حل کرد؟ضمنا قبل از عمل نه تکرر ادرار داشتم نه سوزش.سن 50 و psa=4,5 ،درآزمایش پاتولوژی هم مشکلی نبود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اينها طليعي است به دكتر معالج مراجعه نماييد
  2. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   واقعا خسته نباشید......
  3. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   واقعا خسته نباشید......
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   تشكر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 766 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من سونو گرافی کامل شکمی انجام دادم برای چکاپ نکته ای که منو نگران کرده در رابطه با پروستاته که نوشتند پروستات با ابعاد 30*33*43میلیمتر و حجم تقریبی 22.5سی سی با اکوژنیسته کاهش یافته مشهود است.بررسی از نظر پروستاتیت مشهود است.کپسول پروستات intact به نظر میرسد.
  لطف میکنید بفرمایید تفسیر شما از این جواب چیست.تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 404 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . اگه تو کلیه راست 15 mm سنگ باشه ایا با دارو رفع میشه یا با لیزر ؟ اخه قبلا من پی سی ان ال کلیه چپ داشتم دیگه نمیخوام انجام بدم برای کلیه راستم ...میشه یه راه دیگه معرفی کنید؟ ممنون میشم .. ایا با اب زیادم دفع میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام، پدر من 55 سال سن دارد و سابقه ی سکته ی مغزی و قلبی دارد، در حال حاضر ضربان قلبش 48 میباشد متاسفانه سنگ کلیه به اندازه 25 میلی متر دارد که رها شده و در لوله ی حالب گیر کرده، به مدت یک ماه میباشد، پزشکشون میگن امکان عمل وجود نداره و باید صبر کنه، از دو روز قبل دفع ادارار مشکل دارند و زیر چشماش ورم کرده، خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   با توجه به شرایط انجام عمل منوط به قلب سالم است
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  سلام سن من ٣٠ سال و مجردم
  من حدود يكماه پيش ب دكتر مراجعه كردم با سونو مشخص شد پروستاتم بزرگ شده دكتر بهم دارو داد تا زمان مصرف دارو مشكلاتم برطرف شده بود و خيلى كم شده بود اما الان باز برگشتم سر پله اول
  دستشويي ميكنم نيم ساعت تا يك ساعت بعد باز حس ادرار دارم ادرار كه ميكنم اون لحظه حجمش كمه و فشار كم، صبح ها از خواب كه بيدار ميشم كمر درد دارم ،شب ها بد خوابم خوابم سبكه، بعضى اوقات شبانه روز بيدار ميشم و دستشويي ميرم ، ادرارم گاهى اوقات دو شاخه هنگام شروعش. سوزش ادرار ندارم،اما يكسره بايد برم دستشويي ، سونو كه دادم مشكلى از لحاظ كليه و مثانه نداشتم دكتر گفت عفونت پروستاته اما خب دست بردار نيست انگار واقعا ديگه خسته شدم دكتر كمك كن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   در سن شما بنده مخالف مصرف هر دارو براي پروستات هستم بايد از نظر تنگي مجرا سيستوسكوپي كنيد تماس٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مهدي یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام،
  مرد ٣٢ ساله هستم،
  روز بعد از رابطه ي جنسي روي لباس زيرم چند قطره خون بسيار شفاف و كمرنگ ديدم، ميخواستم بدونم چه دليلي ميتونه داشته باشه و اينكه آيا براي همسرمم ممكنه خطرناك باشه؟ چون روش جلوگيري طبيعي داريم و از كاندوم استفاده نميكنيم ،
  گاهي هم بعد از رابطه ي جنسي كمي درد در قسمت روي آلت و بيضه ها دارم،
  آيا خطرناك هست؟
  ممنون🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر تكرار شد بررسي ميخواهد
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  باسلام
  بچه پسر بنده 45 روزه است و دارای فتق کشاله ران سمت راست است. چه موقع میتوان عمل جراحی کرد؟ بیهوشی خطرناک نیست؟ از شهرستان هستم استاد گرامی خواهشا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   چند ماهی صبر کنید بهتر است بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ یا۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر