جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نارسائی یا کم کاری کلیه و کابوس ترس از دیالیز

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

شاید در خانواده و فامیل شما کسانی بوده اند که کلیه هایشان از کار افتاده و به همین دلیل مجبورند دیالیز بکنند. امروزه یکی از عمده نگرانی های مراجعه کنندگان به مطب اینجانب کسانی هستند که از سلامتی کلیه و احتمال کشیده شدن کارشان به دیالیز شدیداً نگران هستند.

در راستای رفع این نگرانی ها و شعار پیشگیری بهتر از درمان است در اینجا مطالبی سلسله وار در رابطه با بیماریهای کلیه را به زبانی ساده بیان می کنم و امیدوارم با آشنائی با آنها و رعایت موارد ایمنی همیشه کلیه های سالمی داشته باشید.

نقش طبیعی کلیه در بدن ما چیست؟

هر فردی 2 تا کلیه دارد که در پشت و پهلو و زیر دنده ها قرار دارند و نقش عمده آنها تمیز کردن و دیالیز کردن خون از مواد زاید که بدن نیازی به آنها ندارد می باشد و اگر این مواد به صورت ترشح ادرار از بدن خارج نشوند باعث به خطر افتادن سلامتی کلی بدن می گردند و علائمی را ایجاد می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم. دومین نقش کلیه تنظیم املاح بدن از جمله سدیم و پتاسیم می باشد. در صورت به هم خوردن این تنظیم و بالا رفتن k ممکن است بلافاصله قلب ما از کار بیافتد.

تنبلی کلیه

نارسا شدن و یا کم کاری کلیه ها یعنی چه؟

اگر به علتی کلیه های ما کم کار شوند قادر به تصفیه و یا دیالیز طبیعی خون ما نشوند باعث تجمع مواد سمی در خون و به هم خوردن تنظیم املاح بدن ما می شوند. در حالت طبیعی در داخل کلیه میلیون ها واحد سلول های تصفیه کننده خون به نام نفرون قرار دارند که در نارسائی کلیه نفرون ها خون را تصفیه نمی کنند.

دو نوع نارسائی کلیه و یا کم کاری کلیه داریم:

1- نوع نارسائی کلیه حاد

که ناگهانی به علت هائی که ذکر خواهم کرد، کلیه ها به صورت ناگهانی کار نمی کنند.

2- نوع نارسائی کلیه مزمن

که تدریجاً به علت بیماری زمینه ای موجود و عدم کنترل آنها توسط فرد همه اعضای بدن دچار مشکل تدریجی می شوند از جمله کلیه ها. در رأس این بیماری ها می توان به دیابت کنترل نشده، فشار خون کنترل نشده و برگشت ادراری از مثانه به کلیه ها در اطفال اشاره کرد.

چه عواملی باعث کم کاری و یا از کارافتادگی کلیه های می شوند؟

درمان کم کاری کلیه

این عوامل به دو قسمت تقسیم می شوند:

1- عوامل ایجاد کننده حاد یا ناگهانی

اغلب به دنبال جراحی و خونریزی زیاد حین و پس از عمل و یا ضربه و تصادف و خونریزی شدید که خون به کلیه ها نمی رسد و لذا سلول های تصفیه یا دیالیز کننده کلیه ها دچار شوک شدید می شوند و عملکردشان مختل می شود و یا فردی به علت اسهال شدید دچار کم شدن مایعات بدن و لذا کاهش خون رسانی به کلیه ها می شود و کلیه اش ناگهانی آسیب می بیند.

2- ورم حاد کلیه

دومین علت ناگهانی از کار افتادن کلیه ها، ابتلا ناگهانی به ورم حاد کلیه ها می باشد که اغلب به علت ابتلا به بیماری ویروسی و یا باکتری از قبیل التهاب گلو به علت باکتری استرپتوکوک و یا به دنبال عفونت پوستی شدید و درمان نشده به صورت ثانویه کلیه ها دچار تورم و کم کاری می شوند. بعضی از عوامل که باعث از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می شوند عبارتند از:

 • کسی که بیماری قند دارد و کنترل نشده و اغلب بالا باشد.
 • فشارخونی که خوب کنترل نشود و به کلیه ها تدریجاً آسیب می زند.
 • برگشت ادراری در بچه ها مخصوصاً دختر بچه ها که باعث آسیب و ازکارافتادگی کلیه های اطفال می شوند و امروزه شایعترین علت دیالیز و پیوند کلیه ها در اطفال می باشد.
 • بیماری های کیست ارثی یا Apck: که در آن به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و از بدو تولد به جای نسج گوشتی کلیه، کیست رشد می کند و باعث از کارافتادگی کلیه ها در سنین جوانی و میانسالی می شود.
 • سنگ های بزرگ کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب، امروزه جزء شایعترین علت های از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می باشد و در اینجا توصیه می کنم که اگر سنگ های شاخ گوزنی در کلیه شما است و یا اگر سنگی در لوله حالب دارید سریعاً به دکتر جراح کلیه مراجعه نمایید.
 • انسدادهایی در مسیر خروجی ادرار باعث ازکارافتادگی و کم کاری تدریجی کلیه ها می شوند. این انسدادها می توانند مادرزادی باشند از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه(UPJO) و تنگی محل اتصال حالب به مثانه (UVJo). در مثانه های عصبی پرفشار و یا اکتسابی باشد: از قبیل گیرافتادن سنگ در لوله حالب، انسداد مجرا به علت بزرگی پروستات و یا تنگی مجرا از علل شایع اکتسابی می باشند.

سنگ های کلیه

علائم و نشانه های کم کاری کلیه ها کدامند؟

بسته به شدت ازکارافتادگی کلیه ها فرد دچار علائمی می شود که عبارتند از ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ادم و ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. ممکن است در شروع نارسائی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

تشخیص نارسائی کلیه چگونه است؟

بهترین روش تشخیص نارسائی کلیه: اندازه گیری اوره خون، کراتینین، BUN و سدیم و پتاسیم می باشد. ضمناً دفع زیاد پروتئین نیز می تواند از علائم نارسا شدن کلیه ها باشد. سونوگرافی نیز بسیار کمک کننده می باشد. در مواردی که علت اصلی نارسا شدن کلیه مشخص نیست، نمونه برداری از کلیه ها با سونوگرافی علت نارسائی کلیه را مشخص می کند.

اگر مبتلا به نارسائی کلیه شدیم چه باید کنیم؟

اولین اقدام شما مراجعه به دکتر می باشد که دکتر شما درخواست آزمایش خون وادرار و سونوگرافی از کلیه ها را خواهد کرد و براساس آنها تصمیم گیری های زیر اتخاذ خواهد شد:

 • اگر علت زمینه ای مشخص باشد باید بلافاصله آنها را درمان کرد به عنوان مثال اگر تنگی و مانعی در مسیر خروج ادرار وجود دارد باید بلافاصله با گذاشتن استنت و یا سوند به خروج ادرار و مواد سمی کمک کنیم. اگر برگشت ادراری وجود دارد باید درمان شود. دیابت و فشارخون کنترل شوند.
 • اگر علتی برای نارسائی کلیه کشف نشود باید از کلیه ها نمونه برداری کرد تا درمان صحیح بلافاصله شروع شود.
 • اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر 2 می باشد نگران نباشید چرا که با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذائی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذائی است مشکل شما کنترل و درمان خواهدشد.

کراتین خون

 • اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای 6-5 و اوره بالا باشدو علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد دو مسیر در مقابل شما قرار دارد:

باید به دکتر جراح مراجعه کنید تا شانت و یا فیستول عروقی از شما آماده کند که از آن هفته ای 2 الی 3 بار برای انجام دیالیز استفاده کنید. از انجام دیالیز نترسید چون در این شرایط سلامتی شما وابسته به انجام دیالیز می باشد. اگر به تعداد کافی و به موقع انجام ندهید دچار کم خونی ، ضعف و بی حالی، افسردگی و افت شدید بدنی خواهید شد. لذا من توصیه می کنم به موقع اقدام به انجام دیالیز کنید و در این فاصله به دنبال فردی که گروه خون آن به شما می خورد (ترجیحاً از فامیل و آشنا) بگردید تا برای رها شدن از دیالیز پیوند کلیه انجام دهید.

پیوند کلیه امروزه برای کسانی که کلیه هایشان ازکارافتاده است یکی از بهترین اقدامات درمانی انجام پیوند کلیه است. برای انجام پیوند کلیه ابتدا باید فردی که سازگاری نسجی با شما دارد را پیدا کنید و پس از انجام آزمایشات و بررسی دقیق در صورت سازگاری نسجی یکی از کلیه های فرد دهنده را دکتر جراح کلیه به شما پیوند می زند و لذا با عملکرد درست این کلیه، شما دیگر نیازی به انجام دیالیز نخواهید داشت.

درمان های نارسایی حاد کلیوی چیست؟

درمان فرد به علت نارسایی حاد کلیوی بستگی خواهد داشت. هدف درمان بازگرداندن عملکرد عادی کلیه است. در حین بهبودی کلیه ها، جلوگیری از تجمع مایعات و مواد زائد در بدن ضروری است. در اغلب موارد، یک متخصص کلیه که نفرولوژیست نامیده می شود وضعیت فرد را ارزیابی می کند.

1- رژیم غذایی

پزشک رژیم غذایی و مقدار مصرف مایعات را برای بیمار محدود خواهد کرد. این کار تجمع سمومی را کاهش می دهد که کلیه ها به صورت معمول دفع می کنند. معمولا داشتن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و دارای مقادیر کم از پروتئین، نمک و پتاسیم توصیه می شود.

با مصرف غذاهای مفید برای اوره و کراتین میتوانید کلیه های سالم تری داشته باشید.

2- دارو ها

پزشک می تواند جهت درمان یا پیشگیری از بروز همزمان هر گونه عفونت، دارو های آنتی بیوتیک تجویز کند. دارو های مدر یا ادرار آور جهت دفع مایعات به کلیه ها کمک می کنند. کلسیم و انسولین می توانند به فرد در پیشگیری از افزایش بیش از حد و خطرناک میزان پتاسیم در خون کمک کنند.

انسولین خون

هیچ داروی مخصوصی برای نارسایی مزمن کلیوی وجود ندارد اما برخی دارو ها می توانند به کنترل مشکلات به وجود آورنده و همچنین عوارض آن کمک کنند. احتمال دارد فرد جهت درمان و پیشگیری از مشکلات مختلفی که توسط نارسایی مزمن کلیوی ایجاد شده اند نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

3- دیالیز

ممکن است، فرد به دیالیز نیاز داشته باشد اما این نیاز همیشگی نبوده و به احتمال زیاد موقتی می باشد. دیالیز شامل هدایت کردن خون به خارج از بدن و به درون دستگاهی می شود که مواد زائد خون را تصفیه می کند. سپس خون تصفیه شده به درون بدن فرد باز می گردد. در صورتی که میزان پتاسیم در خون فرد به طرز خطرناکی بالا باشد، دیالیز می تواند جان او را نجات دهد.

در صورت ایجاد تغییرات در وضعیت ذهنی یا توقف دفع ادرار، دیالیز ضرورت می یابد. همچنین در صورت ابتلا به پریکاردیت یا التهاب قلب نیز ممکن است فرد به دیالیز نیاز داشته باشد. دیالیز می تواند به دفع محصولات زائد نیتروژن دار از بدن کمک کند.

در خاتمه توصیه های اینجانب برای اینکه کلیه هایی سالم داشته باشیم و کارمان به جاهایی مانند دیالیز نکشد:

1- هر دو ساعت یک لیوان آب میل کنید بهترین نوشیدنی آب است و سپس چای کم رنگ و مصرف میوه های آبدار

 درمان هیدرونفروز کلیه چیست

2- از پاشیدن بی رویه نمک به غذا اجتناب کنید

3- چکاب منظم را فراموش نکنید و با تشخیص به موقع بیمار های آسب رساننده به کلیه از قبیل دیابت، فشارخون، برگشت ادرار به کلیه، سنگ کلیه و وجود انسداد آنها را به موقع درمان کنید.

4- بازهم تأکید می کنم دیابت و فشار خونتان را کنترل کنید.

5- از مصرف غذاهای پرنمک و پر پروتئین به عنوان عادت اجتناب نمائید.

6- با بررسی دقیق قبل از ازدواج و در صورت سابقه خانوادگی بیماری کیستی کلیه در یکی از زوجین از ازدواج با چنین افرادی به علت انتقال نسل به نسل بیماری جلوگیری کنید.

7- در صورت مشاهده کوچکترین علائم و نشانه های نارسائی کلیه با پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

آیا با دیالیز کلیه برمیگردد؟

اگر بیمار به دلیل آسیب حاد کلیه (AKI) تحت دیالیز باشد، بهبودی امکان پذیر است و اغلب می توان دیالیز را متوقف کرد ولی اگر بیمار به دلیل بیماری مزمن کلیوی (CKD) دیالیز می شود، قطع آن می تواند منجر به مرگ یا بیماری شدید شود.

اگر دیالیز جواب ندهد چه می شود؟

بدون دیالیز، سموم در خون انباشته می شوند و باعث ایجاد وضعیتی به نام اورمی می شوند. بیمار هر دارویی را که برای مدیریت علائم اورمی و سایر شرایط پزشکی لازم باشد، دریافت می کند. بسته به سرعت تجمع سموم، مرگ شخص را معمولاً از چند روز تا چند هفته به دنبال دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (479 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير
  اقاي دكتر خانمي 5٧ ساله و مجرد هستم از زمان جواني تا حالا كه الان خيلي بيشتر شده وقتي برأي دستشويي و حمام ميروم در آنجا با يك بار إدرار تخليه نميشود ابتدا به طور عادي إدرار بدون سوزش تخليه ميشود ولي باز احساس ميكنم كه مثانه خالي نيست تقريبا ١٠ بار در دستشويي يا زير دوش تكرر إدرار به مقدار كم مي أيد خصوصا با تغييير گرم و سرد شدن همينطور إدرار ادامه دارد ولي وقتي از حموم و از دسشويي بيرون مي ايم تا چند ساعت إدرار ندارم و من در طول روزبخاطر مشكل وسواس فكري ٢ بار به دسشويي ميروم و يك ساعت طول ميكشد قبل از 5٠ سالگي به دليل بيماري زنان فكر ميكردم برأي آن است ولي در حال حاظر هيچ تغيري ايجاد نشده و الان بيماري تنگي شديد كانال نخاع و ديسك كمر هم دارم و الان تكرر أدرارم بيشتر شده لطفا دليل و رَآه حل اين مشكل چيست؟؟؟؟و چه مراحلي بايد طي شود؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام باید نوار مثانه بگیرید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای 55 ساله و بدون سابقه بیماری، چندباری بعداز پیاده‌روی درد کلیه داشتم. بعداز انجام سونوگرافی معلوم شد که سنگ حالب با اندازه هشت میلی‌متر دارم. با خوردن دلستر و البته تحرک درد شدید احساس کردم. حالا سؤالم اینه که می‌تونم با پیاده‌روی زیاد دفعش کنم؟ ماده غذایی خاصی واسه دفعش هست؟ در هرصورت دیگه نیازی به جراحی و سنگ‌شکن نداشته باشم.

  خلاصه سونوگرافی: «سنگ 8mm در پروگزیمال حالب راست در فاصله یک سانتی‌متر از UPJ قرار دارد.»
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   این را باید عمل تی یو ال کنید 02122642744 0217162350 تماس
 • تصویر کاربر مصطفی۶۲ جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده اواخر فروردین برای سنگ شکن کلیه سمت چپ مراجعه کردم و سنگ به تقریب ۱۵ میلی رو واسه سنگ شکن رفتم ؛این اولین سونوی بعد از سنگ شکنه که دکتر سونو گفت ممکن خرده های سنگ سبب انسداد و در نتیجه هیدرونفروز کرده باشه؛میخواستم بدونم دوباره بایس عمل سنگ شکن رو انجام بدم یا درمان دارویی کفایت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   بهتر است با عمل بی سی ان ال همه را یک دفعه خارج کنیم02122642744

 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 429 مشاهده پرسش
  سلام‌دکتر در ادامه سوالم راجب پیوند مثانه
  من در حال حاضر با اینکه گردن به پایین دچار معلولیت و‌بی اختیاری کامل ام اما مثانه ام حتی اگر پر باشه تخلیه نمیشه تا وقتی سند نزنم در واقع این احتباس به نفع من هم بوده دیگ احتیاجی نبوده که مدام مراقبت کنم یا یکسره سند بزارم تا سند نزنم تخلیه نمیشه خاستم بدونم بعد عمل پیوند یا حالا تزریق ژل ادرارم بی اختیار تخلیه میشه و احتیاج به سند داعمی دارم؟
  خیلیا عمل که‌کردن ادرارشون تخلیه میشه یا لباسشون خیس میشه مجبورن پوشک بکنن یا سند داعمی استفاده کنند.
  بعد عمل چطور خواهد بود همین روال حال حاضرمه همچنان؟


  سوال دومم اینکه عمل پیوند چند روز بستری بودن احتیاج داره من دیابت هم دارم میتوانم بیهوشی رو تحمل کنم قندم مشکل ساز نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمیده سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت به خیر ..من مادر دیالیز (همو دیالیز میشن) (5ماهه)60 سال سن دارن و دیابت دارن ایا با دیالیز کردن امکانش هست کلیه ها دوباره کار کنن و فعال بشن ..ممنون میشم جواب بدید 🙏🙏🙏اخه به خاطر ناراحتی قلبی امکان گرفتن کلیه اهدایی رو ندارن 🌹🌹ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   از دكتر نفرولوگ بپرسيد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   امكان برگشت ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Behzad شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر شرمنده بنده براساس عفونت ادراری تشخیص پروستاتیت بود العان بنده نه سوزش ادرار نه تکررنه بعدازانجام سیستسکوپی مشاهده براین بودکه التهاب شدید پروستات ولوله مجاری ادراری بعد هیچ مشکلی ندارم فقط با نشستن حالم خیلی بد میشه ۶ماهه که انواع انتی بیوتیک هارو خوردم راه درمان چیست اندازه پروستات ۱۲ccمیباشد دراولین ازمایش ادرار وکشت ادرار باکتری یافت نشد اولین باربعدازعفونت نعوظ همراه باخارش دست میداد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   قطع دارو وشروع ورزش ونشستن در اب گرم
 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آقای دکتر بنده حدود 10 سال سنگی به بزرگی 15 میل داخل کلیه سمت راستم وجود داشته که یک بار به توسیه دکتر سنگ شکن کردم ولی بعد از سنگ شکن به دو قسمت 6میل و 9میل تبدیل شده که مجدد پیش یک دکتر دیگه رفتم که به من گفته سنگهای شما جنسش هورمونی هستش و تو قسمت تهتانی کلیه هست که به راحتی دفع نمیشه.پیشنهاد داده که اول لاپروسکپی و یا جراحی بشه پیشنهاد شما چیه
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   عکسرا بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  Psa =7.08 و fpsa=1.56 fp=0.22 لطفا راهنمایی فرمایید سن پدرم 64
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   تست سرطان پروستات بالا است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   تكرار كنيد psa
  3. تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   Hasan Ghandili:
   سلام دکتری که رفتیم مشهد تست پرستات داده اول ۷.۵۱ بود بعد ۲ ماه شد ۷.۰۸ الان بهشون میگم چیزی هست میگه حجم پرستات هم بزرگه ایا ممکنه سرطانی نباشه گفته ۴ ماه دیگه باز بیاییم ما مشهدیم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   موافقم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ولی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من ۸سالی است نارسایی کلیه دارم و کراتین و اسید امریک خودم بالا بود به حدی که کراتینم به ۴/۱ هم رسید اما حالا با دارو و رژیم غذایی کراتینم را به ۲/۸و اسید اوریکم را به ۷رساندم آیا با ادامه رژیم غذایی و دارو امکان دارد کراتینم به زیر ۲ برسد یا در آینده نیاز به دیالیز پیدا خواهم کرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با سلام.کندی دفع ادرار داشتم،دکتر تشخیص تنگی مجرا را دادو قرار شد عمل کنه.وقتی میخواست بی حسی موضعی کنه متوجه شده میخواد عمل TURP انجام بده در بیمارستان دولتی.من هم خیلی اطلاع از این عمل نداشتم.چهار شب بعد از عمل در بیمارستان بستری و بعدا با سوند و ادامه خونریزی ترخیص شدم.یک ماه از عمل گذشته ،هنوز نشتی بصورت خونابه دارم. بعد ازعمل مجرای انزال مسدود شده و ظاهرا در مثانه میریزه..سوالم اینه که آیا این مشکل همیشگی خواهد بود؟آیا برای مثانه مشکلی پیش نمیاد؟ آیا میشه مشکل را حل کرد؟ضمنا قبل از عمل نه تکرر ادرار داشتم نه سوزش.سن 50 و psa=4,5 ،درآزمایش پاتولوژی هم مشکلی نبود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اينها طليعي است به دكتر معالج مراجعه نماييد
  2. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   واقعا خسته نباشید......
  3. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   واقعا خسته نباشید......
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   تشكر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر