علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ا شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شکل اسپرم من ضعیف هست چیکار میتونم بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۱ساله هستم مدتی است دردبیضه دارم کارم طوری است که ۸ ساعت یا ۱۰ساعت سرپاهستم وکارسنگین است.سنوانجام دادم مراجعه کردم پزشک ارولوژی که گفته شدواریکوسل میباشدودارو تجویزکردودرحال حاضردارومصرف میکنم ولی هنوزدرددارم وبعضی وقت هاحتی حالم بدمیشه ازاین دردخواستم بدونم چکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
   سنو انجام دادم ارسال کردم خدمت شما
  3. تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
   سنو انجام شده ارسال شد شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام د خسته نباشید محضر پرفسور گرانقدر دکتر کرمی بنده اون یکی سایتتون سوالی هم مطرح کردم که گفتین سونوگرافی و جواب اسپرم رو برایم ارسال کنید بنده حدود دوسالی هست که بیضه هام درد میکنن تو سونوگرافی واریکوسل دو طرفه تشخیص داده شده و دو بار هم ازمایش اسپرم دادم دکتر هم گفته سمت چپ شدیده بیضه سمت چپم هم کوچک تر از بیضه سمت راسته درد بیضه هام میزنه به باسنم و پایین باسن هام ران هام ازدواج کردم ولی تو دوران نامزدی ام و هنوز اقدامی به بارداری نشده ممنون میشم بهترین راهنمایی رو برام بکنید بنظرتون نیاز به جراحی هست یا نه اگه باید جراحی کنم کدوم روش جراحی بهتره من تبریز هستم و نمیدونم اینجا کدوم دکتر میکروسرجری انجام میده هزینه عمل تقریبا چقدره بازم ممنون از لطفتان و وقت گران بهایتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من به دلیل افسردگی پیش روانشناس رفتم و به من گفت بهترین راه خودارضایی به شکم خوابیدن است و من این کار رو انجام میدادم و برای من یه عادت شده بود حتی در خواب این کار رو میکردم بعضی روزا اینقد بیضه ام درد میگرفت نمیتوانستم راه بروم و الان احساس میکنم بیضه ام کوچک شده اند شما درمانی برای کوچک شدن بیضه به این دلیل فشار دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پرفسور کرمی عزیز بنده حدود دو ساله درد بیضه دارم بیشتر درد میزنه به باسنم و پایین باسنم پاهام رفتم دکتر سونو نوشت جواب سونو واریکوسل دو طرفه است من جواب آزمایش اسپرم رو همراه سونو برایتان ارسال میکنم اگه نیاز به جراحی هست بیام خدمتتان ممنون از لطفتان دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Dariush دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دو سال پیش عمل هیدروسل واریکوسل انجام دادم هفته پیش اومدم تهران پیش دکتر خودم معاینم کرد گفت عفونت بیضه داری دوتا قرص برام نوشت ملکسیکام75 اون یکی قرص نمیدونم چی بودنسخرو گم کردم بنظرتون چ قرصی استفاده کنم برای عفونت بیضم و تا چن روز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  بنده ۳۵ سالمه.سه سال پیش تشخیص تومور دربیضه چپ را دادن وتحت عمل بیضه قرار گرفتم و جواب پاتولوژی سمینوما اناپلاستیک بود ولی متاستاز به جاهای دیگه نداده بود تو این ۳ سال هم تحت پیگیری سه ماهه و شش ماه بودم و رادیوتراپی و شیمی درمانی هم نکردم اما بعد گذشت سه سال با سونوگرافی تشخیص توده هیپو اکو در پل تحتانی کلیه چپ رادادن وبا سی تی اسکن هم غده رپتوپرینوئن درحد ۵ سانتی متر تشخیص داده شد ولی ریه و کبد سالم وطبیعی و ازمایش تومور مارکر بتا والفا هم طبیعی بودن .رفتم پیش دکتر انکولوژی گفتن باید بیوپسی انجام بشه .اقای دکتر با این توضیحات شما نظرتون چی هست ایا درمان قطعی داره خیلی نگرانم
  احتمال داره عود کنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   بله باید این کار انجام بشه
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یاشاسون دکتر کرمی یه سوال داشتم خدمتتون اونم اینکه بیضه چپ نقش مستقیمی در باروری و تولید مثل دارد یا راست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   هر دو نقش دارند
 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بعد از اصلا با اسپری موبر متوجه شدم پوست بیضم انگار رطوبت داره یذره چسبنده داره یه حالت مخاط طوری اول فکر کردم چرکه ولی بوی خاصی نداشت خیلی نگرانم نمیدونم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   فعلا استفاده نکنید خوب میشود
 • تصویر کاربر feri شنبه ۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی هست احساس می کنم پوست بالای بیضه سمت راستم حالت چروکه اکثر مواقع حتی تو لباس زیر هم یکم ازار دهنده میشه بخاطر اصطحکاک.. معمولا حالت عادی بیضه جمع میشه ولی این پوستششه...حس میکنم بعد زدن دارو اسیدی ک یک دکتر برای زگیل تناسلی داد اینجور شد.. در صورتی ک دکترای دیگه بعدش رفتم گفتند زگیلی نیست... پوست سر آلت هم بخشیش کمی چروک و زبر شده یکم مرطوب کننده زدم بهتر شده ولی هنوز هست. مشکلش چیه بنظرتون؟! رو بیضه چپ هم سه تا لک هست انگار!! بنظرتون اینا زگیله. عکس هم ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   از نظر من زگیل ندارید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر