علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد. عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

چرا واریکوسل می گیریم؟

عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند. درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود.

تمرین کگل برای زود انزالی

اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم:

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

نکات قابل توجه:

 • هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
 • در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟

پیچش بیضه
 • ضربه
 •  دوچرخه سواری
 • اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

 • هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.
 • در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود.

اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 • تومور بیضه
 • ضربه به بیضه
 • عفونت بیضه
 • بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید. تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.3/5 - (191 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  از یک هفته پیش کنار بیضه ها عرق سوز شد و برای درمان خودسرانه از بتامتازون استفاده کردم اما از ۳ یا ۴ روز پیش بیضه سمت راستم شروع به درد کرد و امروز صبح هنگام ادرار سوزش شدید و کدری ادرار داشتم
  سوالم اینه که الان باید چیکار کنم؟ چون شرایط مراجعه ندارم چون ناقل بیماری کرونا هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری جهت بررسی عفونت ادراری باید انجام بدید
 • تصویر کاربر 021 شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید، مدتی هست که چند سانتیمتر پایینتر از بیضه هام احساس درد میکنم، این درد به صورت مداوم نیست و فقط هرازگاهی اینطور میشم، هیچ تورم یا التهاب پوستی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)
   امکانش هست واریکوسل داشته باشید سونوگرافی بیضه ها انجام بدید
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام دکتر 21 ساله یه دو روزی است که درد بیضه سمت راستم وجود داره یعنی ۱۵ تا نیم ساعت درد بعدش دیگه درد ندارم تا ۲۰ ساعت بعدش باز به مدت نیم ساعت.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 سال پیش)
   باید مراجعه کنید تا معاینه بشید
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۵ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  با سلام. عرض ادب
  چند روزه پوست رو بیضه خارش داره بعد از دو سه روز خارش شروع به درد گرفتن کرده. تقریبا یک ماه پیش فقط یک بار تو روز هنگام ادرار . نمیدونم دقیقا اول ادرار بوده یا آخر ادرار به اندازه چند قطره رنگ ادرار سفید شیری بوده . که الان هم بعد از یک ماه چند روزه خارش و سوزش و همراه با درد دارم .در ضمن بیماری واریکسل هم دارم .ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 3 سال پیش)
   پماد کلوتریمازول و پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت ، اگر درد بیضه دارین سونوگرافی هم بکنین
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بیضه سمت چپ من به مدت باد کرده بود و سفت شده بود الان چند روزی هست که باد نداره و چند بار این اتفاق افتاده و باعث درد در قسمت بالای بیضه میشه میخواستم بپرسم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها و کشاله ران جهت بررسی فتق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوهفته پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم الان یک نقطه از بالایه بیضه راستم به شدت درد میکنه وقتی بهش دست میزنم دردش خیلی بیشتر میشه مسکن هم مصرف کردم ولی فایده نداشت دردش هم حوری هست که میپیچه داخل شکمم و مثانم وقتیم دست میزنم به اون از بیضه راستم که درد میکنه دقیقا انگار حالتی که مشت بخوره تو بیضه هام که دم میپیچه تو دلم خواهش میکنم زودتر جواب منم بدید 🙏🙏نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   معمولا دردهای بعد عمل بعد از چند روز خوب میشن ، اگر ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود و توسط جراحتون معاینه شوید
 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر حدود 2 ماه است که روی کیسه بیضه چند برجستگی میبینم و همینطور روی آلت خیلی ریز ولی 3 تاش بزرگن میدونم زیگیل نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.
  من پسرم و ٢٩ سالمه.
  هفته پيش در حال خود ارضايي بودم، تايم خودارضاييم رو خيلي طول دادم در حد ٤ ساعت يا بيشتر، بطوريكه نميزاشتم به مرحله اي برسه كه كاملا تحريك شم و مني بيرون بياد. بعد از ٤ ساعت اجازه دادم که به طور کامل تحریک شم و مايع مني بيرون اومد.
  بعد از اين جريان، ٣روزه كه يه تايماي كمي، احساس درد خيليي خفيف از ناحيه بيضه دارم ولي وقتي كامل دست ميزنم بهش و فشار ميدم اصلا درد نداره و ظاهرشم سالم و صافه. دو تا سوال داشتم:
  ١-خواستم ببينم اين مسيله جاي نكراني داره؟
  ٢- خود ارضايي به اين شكل كه تايمشو طولاني كني، بطوريكه تحريك نهايي دير انجام بشه باعث ايجاد مشكل توي ادم ميشه؟
  ممنون از لطفتون❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   توصیه نمیشه ، اگر درد ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   اقاي دكتر، ممكنه علتش بخاطر گير كردن مني در داخل بيضه باشه؟ بخاطر همون طولاني شدن خود ارضايي
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   اقاي دكتر ممكنه دليلش بخاطر گير كردن مايع كني در داخل بيضه باشه؟باتوجه طولاني شدن زمان خود ارضايي
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بیضه سمت راست مدتی درد داشتم و بزرگتر از بیضه چپ شده بود ولی سفتی در بافت ندارد. با روغن بابونه ماساژ دادم و کپسول افلوکساسین استفاده کردم خیلی بهتر شد و تقریبا دردش از بین رفت. به نظر علت چی می تونه باشه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   اگر درد و یا تورم ادامه داره حتما سونوگرافی از بیضه ها و کشاله ران انجام شود
 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده سال ۹۲ خدمت شما جراحی وارکوسل داشتم ، ۲ ماه پیش به مدت ۲ روز ورزشهای کگل کف لگن انجام دادم و حس کردم فشار میاد و انجام ندادم ، از یک ماه پیش یک درد تیر کشنده در قفسه سینه داشتم که در ازمایشات مشخص شدمشکل قلب نبود بعد درد به عروق دست بعد پاها و بالی شکم انتشار پیدا کرد والان بیشتر درد در زیر شکم زیر بیضه ها و زیر مجاری ادرار هست ، یک برجستگی کوچک هم در کشابه ران چپ چند روز قبل ایجاد شد که پزشک داخلی با معاینه تشخیص جوش زیر پوستی دادند ، با توجه شرایط زمانی نشد خدمت برسم لطفا راهنمائی بفرمائید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم انجام شود
  2. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   جواب سونو
  3. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   جواب
  4. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی برای چه تاریخی است؟
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر