مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  پسرم 28 سال دارد ومشکل واریکسل 5سال پیش عمل کرده دوباره برگشته گرید 3 در سربازی هم از رزم معاف شد
  حالا من نگران اینده او هستم که اولا نا باروری و ثانیا میل جنسی او تحلیل رود
  زیر نظر دکتر ثنادی زاده بوده البته بعد از عمل ایشون معتقدن نیاز به عمل دوباره نداره
  هر وقت برای بچه دار شدن خواستن با ویتامین تعداد اسپرم بالا میبرن و مشکلی نیست
  ولی من نمیدانم با توجه به علم روز این درست است یا نه
  هر جا مطالعه میکنم صحبت از عمل دوم است که نهایتا منجر به بهبودی نیشد میخواهم نظر شما در این باره بدانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   نیاز به عمل مجدد نیست
  2. تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   پس به نظر شما با مشکلی دراینده مواجه نخواهد شد ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  محمدایرانی:
  سلام محمد ایرانی هستم .
  در آزمایش اسپرم من همه چیز نرمال بود بجز
  میزان wbc که 1.68 میلیون بر مل بود . این احتمال وجود عفونت هست یا واریکوسل یا غیره
  ؟...اگر عفونت هست با دارو درمان میشه یا خیر؟
  ودر قسمت other cell ;
  Rbc [hpf] 2-3
  Wbc[HPF ] 8-10
  ....
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمایش نرمال است
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.
  آقای دکتر مورد بنده شاید به هیچ یک از این موضوعات پیشنهاد شده ربطی نداشته باشد ولی به ناچار این موضوع را انتخاب کردم.
  سوال قبلی بنده با شماره 149775 بود که دیروز از شما پرسیده بودم.
  این برجسته شدن رگ روی آلت هم بدلیل یپرونی می باشد یا دلیلش فتق اینگوینال یا چیزهای دیگر است؟
  این متورم شدن رگ می‌تواند مشکل ایجاد کرده وخطر ساز شود؟
  محل متورم شدن رگ از ختنه گاه تا ریشه آلت می باشد. از اردبیل مزاحم شما میشیم. پدرم در این رابطه خیلی نگران می باشد عاجزانه تقاضا دارم راهنمایی بیشتری در رابطه با این سوال و سوال قبلی(با شماره 149775) بفرمایید. سونوگرافی های سال پیش و نیز سونو چندروز پیش رو هم بار دیگر برایتان ارسال می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   این دلیل بیماری پیرونی است که درمان ندارد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  میخواستم بدونم بعد از عمل واریکوسل رگهایی کا بریده میشه دوباره جایگزین میکنه بدن یا فقط از رگهایی که باقی مانده عمل خون رسانی انجام میشه و اینکه من ۴سال ازدواج کردم سال ۹۰عمل واریکوسل گرید ۲انجام دادم الان برای بار دووم نظر شما نیاز هست انجام بدم و چه خطراتی داره الان بعد از دو انتقال جنین من بچه دار نشدم به صورت ای وی اف میکرو در پژوهشگاه رویان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام مدت 18 سال است عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم و 10 با هم ای وی اف کردیم که نا موفق بود حرکت اسپرم من صفر است از اهدا جنین هم استفاده کردیم باز هم ناموفق بود آیا شما راهی میدانید که راهنمایی کنید ممنون آقای دکتر ضمنا تمام آزمایشات خانم خوب بوده الان هم میگن سنش رفته بالا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر متين جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دكتر
  با توجه به انجام ازمايش اسپرم تعداد اسپرم ٢١ميليون و حركت اسپرم رو به جلو نمي باشد
  و دكتر با توجه به مشاهده بيضه تشخيص واريكوسيل درجه ٣ دادند و عمل
  من ٢٧ سالمه مجرد هستم و قبلا عمل جراحي ارتوپدي داشتم
  ايا امكان انجام عمل لاپراسكوپي هست و با توجه به نظر شما كدام نوع عمل براي اينجانب بهتر هست و عوارض كمتري در پي دارد
  و ممنون ميشم باتوجه به مسافت طولاني اگه شما دكتر حائزي رو كه عمل لاپراسكوپي رو در تبريز انجام بدهد معرفي كنيد ممنون ميشم باسپاس فراوان و تشكر ويژه بابت ايجاد همچين سايتي
  1. تصویر کاربر متين دوشنبه ۳ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   ببخشيد اقاي دكتر
   جواب ازمايش
   Progressive=21/5. Abnormal
   Motile=21/5. Abnormal
   Round cell =1/5 abnormal
   Sperm count(density=21
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 2 سال پیش)
  3. تصویر کاربر متين سه شنبه ۴ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سپاس گذارم شهرستان هم دكتر معاينه كردند تشخيص واريكوسل و عمل دادند
   فقط با روش هاي كه مورد تاييد شما نيست به همين دليل ميخوام شما عمل كنيد ايا تاخير در عمل جايز هست يا نه با سپاس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با توجه به مشکلات قبلی که براتون توضیح داده بودم و آزمایش اسپرم خواسته بودین، نظرتون رو در این مورد میخواستم قطر بیضه درحدود دو سانت و شل بودن اونها
  1. تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   اندازه بیضه هام بسیار کوچک است، درحدود قطر دو سانت، آیا راهی برای بزرگ کردن اندازه بیضه ها هست؟
   ضمن اینکه آلتم در حالت خواب درحدود ۲ سانت ولی در حالت نعوظ ۱۳ سانت هست، میخواستم ببینم برای درمان این مشکلم نیز راهی هست؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   همه طبیعی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  بنده سال 91 عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم.در حال حاضر بعد از شش سال که برای معاینات استخدامی مراجعه کردم نتیجه سونوگرافی به صورت واریکوسل گرید 1 سمت چپ،واریکوسل گرید 2 سمت راست و هیدروسل خفیف گزارش شد
  ضمنا این که هیچ گونه علائم برجسته و واریس هم روی بیضه مشخص نمیشه و هیچ گونه دردی هم ندارم و معاینات سونوگرافی هم با زور زدن زیاد مشخص شد
  خواستم بدونم که آیا نیاز به عمل مجدد دارم یا این که با دارو خوردن مشکل حل میشه و این که عودکردن مجدد خطرناک هست؟؟
  با تشکر از جناب آقای دکتر کرمی عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   نیاز به عمل دوم نیست
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یکماه پیش به دلیل درد کشاله ران سمت چپ و بیضه چپ ( که به هنگام خواب بایستی یک بالش بین دو پام قرار میدادم تا دردش کمتر شه)به پزشگ مراجعه کردم و تشخیص ایشون واریکوسل گرید بین ۲ و ۳ بود ولی ازمایش اسپرمم موردی نداشت من ۴ ساله ازدواج کردم و از روش های خاصی برای جلوگیری از بارداری انجام نداده ایم می خواستم بدونم با توجه به خوب بودن ازمایش اسپرمم چرا بچه دار نشده ام؟در ضمن از زمانی که داروهای ال کارنیتین و پنتافیل رو مصرف میکنم درد خاصی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام من واریکوسل ۱ در سمت راست واریکوسل ۲ در سمت چپ دارم و قبلا آزمایش اسپرم وسونو را برایتان فرستادم واز نظر شما مشکلی نداشتن ومن دائما از پای بالای چپم درد دارم آیا این مشکل از واریکوسل است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…
آب نارگیل، مایع شفاف درون نارگیل می باشد و با شیر نارگیل متفاوت است. به ترکیب آب…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر