مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.5/5 - (33 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر
  سه ماه پیش ازمایش اسپرم به تاریخ 0522 که عکسش پیوست هست پیش دکتر تو شهر ایلام رفتم داروهای تاموکسیفن 10 نصف در روز با 500 میلی گرم ال کارنیتین و یک عدد ویتامین 400
  متاسفانه بعد از سه ماه مصرف دارو ازمایش که عکسش هم پیوست هست بدتر شد هم از نظر تعداد هم سرعت
  در خصوص حجمش بعضی مواقع بعد از نزدیکی که خودم اندازه گرفتم با سرنگ حدود 1.5 تا 2 میل بوده
  ازمایش هورمونی هم دادم که عکسشو فرستادم
  بنظرتون همین داروها کافیه؟یا تغییر باید بدم؟چه دارویی مصرف کنم بنطرتون؟امکان تنگی مجاری انزالی یا انسداد یا انزال برگشتی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   ازمایش قابل قبول است
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این آزمایش رو بعد از نه ماه عمل واریکوسل گرید سه به روش میکروسکوپ انجام شده دکتر گفتن مشکلی اصلا نداری و می تونی بچه دار بشی ولی قبل از عمل خیلی بهتر بود مثلا تعداد نود و دو میلیون بود و حرکت سی بود ولی حرکت حالا از حالت نرمال پائینتر هم اومده
  1. تصویر کاربر میلاد شنبه ۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   آقای دکتر همچنین دوستم دو سه روز پیش ی مشت به شکمم زد که ی ذره در بیضه سمت چپ و شکمم در سمت چپ درد دارم آیا می تونه عود کرده باشه؟
  2. تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   ببخشید دوباره آقای دکتر آیا احتمال عود دوباره بعد از عمل میکروسکوپیک وجود داره و اینکه احتمال داره که عود کنه و بیمار متوجه نشه یعنی اینکه بدون درد باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   اصلا مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  وقت بخیر
  اقای دکتر من درسال۸۶ جراحی واریکوسل انجام دادم در طرف چپ بود امروز دوباره سونوگرافی انجام دادم در سونوگرافی بازهم واریکوسل داشتم هم طرف چپ وهم طرف راست .
  چکار باید کرد دوباره باید جراحی انجام داد.
  علت به وجود امدن واریکوسل چیه
  چکار هایی نباید انجام بدهم .تا بهتر بشوم . مجردم و۲۸ سالم هست ضمنا اسپرماتوسل هم دارم .
  علت وجود اسپرماتوسل چیست .۱۰ سال هست که اسپرماتوسل دارم باید چکاری براش انجام داد.
  تصویر سونوگرافی را هم ارسال میکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   یک بار عمل کافی است نیاز به درمان دیگری میست
 • تصویر کاربر mehrdad007 پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام من ٣٠ ساله ١٠ سال بيش عمل واريكوسل دو طرفه انجام داده توسط دكتر افشار زمردي در تبريز و طبق نظر ايشون بهبودي حاصل كرديده بود. اخيرا در طرف جب احساس درد از كليه تا بيضه سمت جب دارم و در موقع انزال اين احساس رو دارم كه مايع مني از سمت راست به راحتي خارج شده ولي از سمت جب با كمي تاخير و درد و بصورت لخته هاي زرد رنك. جوياي علت هستم ممنون و بايد اشاره كنم كه مشكل بروستات هم دارم و قرص فلومكس مصرف مي كنم اين زردي و لخته قبل از مصرف داروي بروستات مي باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر خسته نباشید
  من دو سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم و شش ماه بعد آزمایش اسپرم گرافی رفتم که تعداد اسپرمهام خیلی کم بود. (عکس 1)
  هفت ماه پیش که میخواستم اقدام به بارداری کنیم از جایی دیگه دوباره آزمایش دادم که نتایج بهتر شده بود ولی بازم اسپرمهام کمه (عکس 2 و 3) و دکتر زنان برام ویتامین ای و q10 نوشت که بخورم و اقدام کنم
  الان حدود 8 ماهه اقدام می کنم و نتیجه نگرفتیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  عکس هم پیوست فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   دیدم یک سال هم اقدام کنید اگر نشد ای یو ای کنید
 • تصویر کاربر Rahman یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام مدت 4 سال میشه ازدواج کردم بعداز چندین بار مراجعه به دکتر نظر شان براین شد ک غده ی بنام هپوفیز پرکاراست و تستسرون یا استروژن زیاد تولید میکند ک زنانه است و درکل مشکل هورمونی دارم اول یک میلیون اسپرم بود بعد از 3 سال استفاده از دارو 29 میلیون شد اما مرده و بدون تحرک حالا خواستم بدونم راه حلی برای تدوای بنده است یا خیر ؟ ماده ی بنام پرولاکتین را گفتن بالاست ببخشید اگه درست نتونستم توضیع بدم بخاطر اصلاحات را صحیح متوجه نمیشم باید صوتی بگم اگر ممکن باشه بهتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   حرکت صفر است درمان شما فقط ای وی اف ایت
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشی روی بدن التم زیرپوستم متوجه شدم وقتی یه مجرا رو با انگشت دنبال میکنم انتهاش به یه حالت دایره فرم میرسم که زیر پوسته و احساس میشه ممکنه گرفتگس وریدی باشه ؟؟متشرکم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   شما احتمال میدین چی باشه؟؟!!
  3. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   چیز خطرناکی میتونه باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
  5. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   اصلا تغییری توی شکل الت ایجاد نشده همون شکل قبله فقط اینکه با لمس کردن میشه حس کردش
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   دكتر پوست مشورت كنيد
  7. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی ممنون
   ممکنه چیز خطرناکی باشه؟
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   نه نگران نباش
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر tt جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر
  دارای واریکوسل گرید دو در سمت چپ هستم.22ساله و مجرد.میخواستم ازمایش اسپرم مرا تحلیل کنید ایا نیاز به جراحی؟انجام ورزش ضرری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  باعرض سلام با توجه به سونوگرافی وازمایش اسپرم ایا نیاز به عمل جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   حرکت کم ایت ایا واریکوسل دارید؟
 • تصویر کاربر محمدجواد جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر خواهش میکنم کمکم کنید خیلی زیاد نگرانم
  یه درد تو بیضه داشتم بعد رفتم سونو چیزی نشون نداد بعد گفت زور بزن که نشون داد گفت واریکوسل درجه یک داری.
  ولی گفت چیزی نیست خفیفه، بعد آقای دکتر فقط تو خوابیدم یه درد دائم دارم خیلی کم انکار که یه شورت تنش پوشیده باشم که تحد فشار باشه. 3 روز به این مشکل خودم تو این مدت هم رعایت کردم هم لباس آزاد استفاده میکنم هم زود اقدام کردم دکتر.
  آقای دکتر احتمالش هست که بدتر بشه
  راست دارم نامزدی میکنم نگرانم بخدا مشکل عصبی هم دارم تو این 3 روز برام شده عذاب
  بگید که چکار کنم خدا خیرت بده ممنونم
  27ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   از نظر من نرمال است
  2. تصویر کاربر محمدجواد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر یباره بیشتر نشه جای نگرانی نداره بعد این که باید چکار کنم که بیشتراز این نشه.
   یه سوال دیگه احتمال داره سونو خطا داشته باشه
   ممنونتم آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   بیخودی نگرانید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00