مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز. واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوبی ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند.

این نطفه ها 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

جراحی مثانه

آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 • شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 • ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 • آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

✔️ عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر:

images8

✔️ عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

✔️ روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

✔️ عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود. یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

 • کوچک شدن بیضه
 • آب آوردن بیضه یا هیدروسل
 • عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

4.6/5 - (29 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محراب شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی است روی کیسه بیضه ام جوش سفید از نظر اندازه متوشط پیدا کردم و بعد 1 هفته فشار دادم یک ماده سفید رنگی (فکر کنم چرک نبود) در امد ایا بیماری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،خسته نباشید.
  بنده دچار مشکل ضعف اسپرم هستم،که یک دوره سه ماهه تحت نظر بودم اما جواب معکوس گرفتم،شمارو یکی از مریض هاتون به بنده معرفی کرده،آزمایش هایی که دادم براتون میفرستم،اگر درمان برای من هست که طبیعی بچه دار بشم مرا راهنماییم کنید،در ضمن من به دلیل کوچک بودن بیضه ها از سربازی معاف شدم.
  یک نکته دیگه هم که هست من دچار جابجایی کروموزوم13 و 14 هستم که آزمایش ژنتیک هم براتون میفرستم،البته سه برادر دیگه من هم این جابجایی را دارند اما خیلی راحت بچه دار شده اند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   کیفیت خیلی پایین است باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر...من چندین ساله از بلوغ فک میکنم واریکوسل دارم تا الان که ۲۲سالمه.درد و علائم ناراحت کننده ندارم.دوسال پیش دکتر رفتم سونوگرافی گرفتن و گفتن اندازه بیضه ها خوبه و اگر درد نداری میتونی فعلا عمل نکنی.من مربی بدنسازم و تمرین بدنسازی دارم.خواستم ازتون بپرسم لازمه اقدام به درمان بکنم؟و عایا فعلا درمان نکنم ممکنه خطرناک باشه؟و اینکه من مجردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   باید بیایید معاینه وچکاب
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده آزواسپرمی هستند.اما در آزمایش هورمونی میزان fsh ایشون نرمال هست. نمونه برداری از بیضه برای انجام میکروانیجکشن صورت گرفته و به نقل از متخصصی که عمل رو انجام دادن میزان اسپرم موجود در بیضه ایشون زیاده. اما الان سوال بنده اینه که آیا راهی برای تشخیص انسداد احتمالی در مسیر خروج اسپرم وجود داره ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   تنها راه شما انجام تی وی اف است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   ای وی اف
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  من الان تقریبا بیش از دوسال هست که ازدواج کردم و اقدام به بچه دار شدن کردم ولی متاسفانه تا کنون نتیجه نگرفتم، پس از معاینات پزشکی گفتند که باید عمل واریکوسل چپ انجام دهم و انجام هم دادم و دارو های مختلفی مصرف کردم و کماکان نیز نتیجه نگرفتم. اگر نیاز هست لیست داروهای مصرفی و جواب ازمایشات و سونگرافی را بفرستم خدمتتان. این هم اخرین سری داروهایی که تازه شروع کردم به مصرف.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 587 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  من پنج روز پیش عمل واریکوسل درجه سه دو طرفه انجام دادم.قبل از عمل تعداد اسپرم و سایز بیضه و هورمون ها نرمال بود و درد هم نداشتم اما چون واریکوسل بسیار شدید بود بخاطر پیش گیری از عوارض احتمالی عمل کردم.الان با گذشت پنج روز حال عمومی من خوبه و در ناحیه بیضه دردی ندارم فقط گاهی در حد چند ثانیه احساس داغی در بیضه سمت چپم میکنم.مشکلی که دارم اینه که متوجه شدم بعد از عمل نعوظم به اندازه گذشته سفت نیست و اندازه التم کوچک تر از قبل در حالت نعوظ شده در حالی که کاملا از نظر جنسی تحریک میشم.یه مقدار هم حساسیت التم کم شده و طول میکشه تا همین نعوظ نصفه و نیمه رو به دست بیارم.میخواستم بدونم این حالت طبیعی هست؟آخه شنیدم بعضی ها دو سه روز بعد عمل حتی فعالیت جنسی هم دارن...ممکنه شریان های آلت من آسیب دیده باشه حین عمل و علت عدم نعوظ کامل این باشه یا اینکه این حالت گذراست؟
  با تشکر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   نه شما سالميد جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر صهیب شنبه ۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . خسته نباشید . نتیجه آزمایش عمل واریکوس (البته بعد از 3 سال) . ممنون میشم وضعیت و نتیجه ازمایش رو بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   کیفیت پایین است باید بررسی شود
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1048 مشاهده پرسش
  سلام
  من سی ساله هستم. چند ساله واریکوسل خفیف در سمت چپ دارم و به دفعات واسم اثبات شده بین درد واریکوسل و دردی که در پای چپم احساس میکنم رابطه هست. و همچنین مشکلات نعوظم دقیقا همزمان با واریکوسل ظاهر شد. آیا ارتباط بین نعوظ و واریکوسل و همینطور ارتباطش با دردپا از نظر شما قابل توجیه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   اصلا ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربر جاویدرضایی یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده دارای واریکوسل گرید 2 در بیضه چپ و گرید1 در بیضه راست هستم . و میخوام ناباروری کامل درمان بشه ایا باید هردو را جراحی کنم یا فقط گرید 2 ؟
  بعد از چه روش جراحی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ بیایید معاینه
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی با عرض سلام و خسته نباشید عکس از ازمایش اسپرم برای شما فرستادم می خواستم نظر جناب عالی را جویا باشم ایا بنده میتوانم صاحب فرزند بشم و ایا تعداد و سرعت و کیفیت اسپرم خوب میباشد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   ازمايش خوب است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر