انحراف الت یا کیر کج | چرا آلتم کجه

امروزه جوانان زیادی را که مبتلا به کجی آلات تناسلی یا کیر کج هستند، مشاهده می کنم که از این قضیه نگران و دنبال راه حل درمانی آن می باشند. بد نیست که در اینجا به مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی یک مرد اشاره ای داشته باشم.

کیر چیست

کهن‌ترین واژه در زبان فارسی برای اندام مردانه، کیر (آوانگاری: kīr) است. از نظر ساختاری آلت تناسلی مردانه اندامی بی‌استخوان و غضروفی می باشد که از عروق شریان، ورید، 2 عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند، تشکیل شده است.

این عضو در مردان به صورت استوانه‌ ای شکل می‌ باشد و برای آمیزش جنسی و دفع ادرار استفاده می‌شود. طول آلت تناسلی به طور میانگین در مردان بالغ بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر است.

هنگام حالتهای تحریک پذیری مرد، خون از طریق شریان وارد اجسام غاری که شکل استوانه ای دارند، شده و باعث پرشدگی و اتساع آنها و در نهایت سفتی آلت مردانه می گردد. در هنگام نعوظ کامل ورید ها بسته می ماند تا مانع خروج خون از آلت شوند و حالت سفتی آن برجا باشد.

کیرکج زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود. که درصد کجی آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هرچه بافت فیبری بیشتر باشد درصد انحراف بیشتر خواهد شد.

علت کج بودن اندام تناسلی چیست؟

 کجی کیر می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

علل مادرزادی آلت کج

که اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها می باشدکه باعث انحراف درجاتی از کجی آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است.

اگر مقدار انحناء بیش از 30 درصد باشد با جراحی اصلاح می گردد.

علل اکتسابی انحراف آلت

که انحناء در اول وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود که به آن بیماری پیرونی نیز می گویند. پیرونی یا پلاک آلت تناسلی می تواند با نشانه های زیر خود را نشان دهد:

1-احساس سفتی در تنه آلت که توسط فرد در معاینه آلت متوجه آن می شود.

2-درد در ناحیه تناسلی که این درد مخصوصاً در موقع نعوظ و سفتی آلت تشدید شده و باعث افت میل جنسی فرد می شود و در 3/2 افرد مبتلا این درد به درجاتی وجود دارد.

3- خمیده گی یا انحناء آلت که شایعترین علامت می باشد و فرد سالم با انحناء تدریجی آلت روبه رو می شود که اگر بیش از 30 درصد باشد باعث اختلال در دخول و نزدیکی می شود.

چه عواملی باعث کجی آلت تناسلی می شوند؟

علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود. لازم به ذکر است هر گونه ضربه به آلت تناسلی و شکستگی آلت تناسلی که اغلب هنگام نزدیکی اتفاق می افتد می تواند باعث انحناء آلت شود.

کجی آلت

در اینجا توصیه می کنم از هرگونه خم کردن و فشار به آلت در حالت نعوظ اجتناب نمائید که باعث شکستگی آلت تناسلی شما می گردد.

درمان الت کج

آیا هر درجه ای از انحناء آلت نیاز به درمان دارد و درمان قطعی آن چیست؟ اصولاً داروی درمانی قطعی برای درست کردن انحراف آلت وجود ندارد. در مواردی که درصد انحناء آلت کم است و مانع مقاربت نمی شود بهترین توصیه مدارا کردن با آن می باشد.

امروزه جوانان زیادی را می بینم که به کوچکترین انحناء آلت حساس بوده و دنبال اصلاح آن هستند. در اینجا لازم می دانم عرض کنم با توجه به حساسیت منطقه آلت تناسلی بهتر است از کوچکترین دستکاری غیرضروری اجتناب شود چرا که هر عمل جراحی ممکن است باعث ایجاد اختلال در نعوظ و کوچکی آلت تناسلی گردد و لذا مواردی که باید تحت عمل اصلاح انحناء آلت قرار گیرند عبارتند از:

1-     انحناء بیش از 30 درصد

2-     اختلال در دخول

3-     حتی الامکان به خاطر زیبائی و با توجه به عوارض احتمالی عمل جراحی نکنید.

با توجه به حساسیت خونرسانی منطقه که کوچکترین آسیب به عروق باعث افت نعوظ می گردد اینجانب بهترین روش درمانی جراحی را Pelicution می دانم که در آن بدون ایجاد برش و بدون برداشتن پلاک فیبری که برداشت آنها باعث پنچری عروق خواهد شد و تنها با چند بخیه این انحراف را اصلاح می کنم.

عمل کجی آلت تناسلی

به بیماران توصیه می کنم یک عکس از آلتشان در حالت نعوظ و با موبایلشان گرفته و نشان دهند. اگر بیمار مورد جراحی باشد این عمل به صورت سرپائی و با بی حسی نخاعی انجام می شود که ابتلا یک حالت نعوظ مصنوعی در اطاق عمل ایجاد و محل انحناء را مشخص کرده و سپس با 4 عدد بخیه محل انحناء را اصلاح می کنم و عصر همان روز بیمار مرخص می شود.

جهت بهبودی کامل توصیه می کنم که از داروهای آرام بخش برای جلوگیری از نعوظ شبانه و از هرگونه تحریک جنسی و مقاربت حداقل به مدت یک ماه اجتناب نمایید تا محل عمل کاملاً خوب شود.

عوارض جراحی کجی الت چیست؟

عمده ترین عارضه عمل کوتاه شدن طول آلت تناسلی است که به شدت انحناء از 1-2 سانت فرق می کند. با بریدن و برداشتن قسمت های فیبروز، امکان ایجاد اختلال در نعوظ که اینجانب نسج طبیعی را جهت جلوگیری از عارضه ذکر شده نگاه می دارم، می شود.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ فروردین ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  تا اونجایی که یادم میاد فک کنم مادر زادی انحراف دارم، چکار میشه کرد؟ :| تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   بله باید عمل کنید خیلی کج است
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   نحوه عمل چطوریه؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر حسین کرمی اقای دکتر 2 ماهی هست یه توده نرم پاین کلاهک الت در امده است خیلی نگرانم می کند هیچ ترشی از التم ندارم از مایشم دادم گفت هیج مورد مشکوکی تو ازمایش نشان نداده البته التم مقداری کج هست بعضی وقتها درد خفیفی احساس می کنم ولی در هنگام بزرگ شدن التم توده خیلی کمتر می شود خواستم اگر بشه منوع راهنمای کنید چون خجالت می کشم برم دکتر ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر با عرض سلام
  آلت من چرخش و انحراف را توام دارد فکر می کنم چرخش و انحراف هرکدام حدود 30 درجه هستند ولی در عکس خوب مشخص نیستند مشکلم فقط با زیباییش هست به نظر شما باید عمل کنم ؟
  اگه لازمه بگید تا حضوری برسم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر میتوانید نزدیکی کنید نیاز به عمل نیست
 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر..
  من مجردم و آلت من انحنا داره همونطور که تو عکس پیوست مشاهده میکنید..تا حالا هم نزدیکی با کسی نداشتم که ببینم آیا امکان دخول هست یا نه...بر اساس عکس آلتم و تجربه شما آیا من نیاز به عمل دارم؟ :(
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   نیاز ندارید
 • تصویر کاربر mohammadreza یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو به شما
  چند تا سوال داشتم که ممنون میشم جواب بدین ..
  1 - آلتم به شکل ساعت شنی در اومده که گاهی اوقات خیلی به چشم میاد و بعضی اوقات اصلا به چشم نمیاد و همچنین در حالت نعوظ باعث میشه آلتم کمی کج شود ..میخواستم بدونم مشکلی در آینده واسم پیش میاد و همچنین راه درمانش چیه ؟؟!!!

  2 - دستشویی زیاد میرم و در حین ادرار احساس میکنم نمیتونم به صورت کامل تخلیه کنم خودمو و همچنین آخر ادرارم به صورت قطره ای خارج میشه و باید با دست آخر ادرار رو با فشار دادن آلتم خارج کنم ..

  3 - آیا روش pnimore در افزایش طول و قطر آلت موثر است ؟؟؟ عوارضی ندارد ؟؟؟
  بسیار ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳( 5 سال پیش)
   جواب 1-باید معاینه شوید2-نوار مثانه جهت تشخیص لازم است 22642744 3- موثر نیست
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۹ اسفند ۹۲( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب 21سالمه چند روز هست که احساس سنگینی در ناحیه شکم دارم سونو گرافی هم انجام دادم از کل ناحیه شکم همه چیز نرمال بود الان یک روزه شکمم کار نمیکنه قرصای مزالازین. رانیتیدین.مبورین 135مصرف میکنم باد شکم زیاد دارم با تشکر لطفا راهنمای بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ اسفند ۹۲( 5 سال پیش)
   دکتر گوارش مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر