انحراف الت یا کیر کج | چرا آلتم کجه

امروزه جوانان زیادی را که مبتلا به کجی آلات تناسلی یا کیر کج هستند، مشاهده می کنم که از این قضیه نگران و دنبال راه حل درمانی آن می باشند. بد نیست که در اینجا به مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی یک مرد اشاره ای داشته باشم.

کیر چیست

کهن‌ترین واژه در زبان فارسی برای اندام مردانه، کیر (آوانگاری: kīr) است. از نظر ساختاری آلت تناسلی مردانه اندامی بی‌استخوان و غضروفی می باشد که از عروق شریان، ورید، 2 عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند، تشکیل شده است.

این عضو در مردان به صورت استوانه‌ ای شکل می‌ باشد و برای آمیزش جنسی و دفع ادرار استفاده می‌شود. طول آلت تناسلی به طور میانگین در مردان بالغ بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر است.

هنگام حالتهای تحریک پذیری مرد، خون از طریق شریان وارد اجسام غاری که شکل استوانه ای دارند، شده و باعث پرشدگی و اتساع آنها و در نهایت سفتی آلت مردانه می گردد. در هنگام نعوظ کامل ورید ها بسته می ماند تا مانع خروج خون از آلت شوند و حالت سفتی آن برجا باشد.

کیرکج زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود. که درصد کجی آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هرچه بافت فیبری بیشتر باشد درصد انحراف بیشتر خواهد شد.

علت کج بودن اندام تناسلی چیست؟

 کجی کیر می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

علل مادرزادی آلت کج

که اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها می باشدکه باعث انحراف درجاتی از کجی آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است.

اگر مقدار انحناء بیش از 30 درصد باشد با جراحی اصلاح می گردد.

علل اکتسابی انحراف آلت

که انحناء در اول وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود که به آن بیماری پیرونی نیز می گویند. پیرونی یا پلاک آلت تناسلی می تواند با نشانه های زیر خود را نشان دهد:

1-احساس سفتی در تنه آلت که توسط فرد در معاینه آلت متوجه آن می شود.

2-درد در ناحیه تناسلی که این درد مخصوصاً در موقع نعوظ و سفتی آلت تشدید شده و باعث افت میل جنسی فرد می شود و در 3/2 افرد مبتلا این درد به درجاتی وجود دارد.

3- خمیده گی یا انحناء آلت که شایعترین علامت می باشد و فرد سالم با انحناء تدریجی آلت روبه رو می شود که اگر بیش از 30 درصد باشد باعث اختلال در دخول و نزدیکی می شود.

چه عواملی باعث کجی آلت تناسلی می شوند؟

علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود. لازم به ذکر است هر گونه ضربه به آلت تناسلی و شکستگی آلت تناسلی که اغلب هنگام نزدیکی اتفاق می افتد می تواند باعث انحناء آلت شود.

کجی آلت

در اینجا توصیه می کنم از هرگونه خم کردن و فشار به آلت در حالت نعوظ اجتناب نمائید که باعث شکستگی آلت تناسلی شما می گردد.

درمان الت کج

آیا هر درجه ای از انحناء آلت نیاز به درمان دارد و درمان قطعی آن چیست؟ اصولاً داروی درمانی قطعی برای درست کردن انحراف آلت وجود ندارد. در مواردی که درصد انحناء آلت کم است و مانع مقاربت نمی شود بهترین توصیه مدارا کردن با آن می باشد.

امروزه جوانان زیادی را می بینم که به کوچکترین انحناء آلت حساس بوده و دنبال اصلاح آن هستند. در اینجا لازم می دانم عرض کنم با توجه به حساسیت منطقه آلت تناسلی بهتر است از کوچکترین دستکاری غیرضروری اجتناب شود چرا که هر عمل جراحی ممکن است باعث ایجاد اختلال در نعوظ و کوچکی آلت تناسلی گردد و لذا مواردی که باید تحت عمل اصلاح انحناء آلت قرار گیرند عبارتند از:

1-     انحناء بیش از 30 درصد

2-     اختلال در دخول

3-     حتی الامکان به خاطر زیبائی و با توجه به عوارض احتمالی عمل جراحی نکنید.

با توجه به حساسیت خونرسانی منطقه که کوچکترین آسیب به عروق باعث افت نعوظ می گردد اینجانب بهترین روش درمانی جراحی را Pelicution می دانم که در آن بدون ایجاد برش و بدون برداشتن پلاک فیبری که برداشت آنها باعث پنچری عروق خواهد شد و تنها با چند بخیه این انحراف را اصلاح می کنم.

عمل کجی آلت تناسلی

به بیماران توصیه می کنم یک عکس از آلتشان در حالت نعوظ و با موبایلشان گرفته و نشان دهند. اگر بیمار مورد جراحی باشد این عمل به صورت سرپائی و با بی حسی نخاعی انجام می شود که ابتلا یک حالت نعوظ مصنوعی در اطاق عمل ایجاد و محل انحناء را مشخص کرده و سپس با 4 عدد بخیه محل انحناء را اصلاح می کنم و عصر همان روز بیمار مرخص می شود.

جهت بهبودی کامل توصیه می کنم که از داروهای آرام بخش برای جلوگیری از نعوظ شبانه و از هرگونه تحریک جنسی و مقاربت حداقل به مدت یک ماه اجتناب نمایید تا محل عمل کاملاً خوب شود.

عوارض جراحی کجی الت چیست؟

عمده ترین عارضه عمل کوتاه شدن طول آلت تناسلی است که به شدت انحناء از 1-2 سانت فرق می کند. با بریدن و برداشتن قسمت های فیبروز، امکان ایجاد اختلال در نعوظ که اینجانب نسج طبیعی را جهت جلوگیری از عارضه ذکر شده نگاه می دارم، می شود.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر / من الان ۲۶ سالمه و اندام تناسلی من از ۱۲ _۱۳ سالگی رشدی نداشته به طوری که سایز بیضه هام اندازه تخم بلدرچینه کاملا حالت بچه گانه داره .... این مسئله خیلی من رو درگیر کرده و همینطور برا بحث ازدواج جرأت ندارم، آیا امکان درمان و رشد بیضه در این سن هست؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   نرمال است درمان نمیخواهد

 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر حقیقتش من تنه الت تناسیم چنتا جوش سر سفید زده بد بعدسرشونو کندم باز همون جوش سر سفید ب وجود اومد بعد ی دونه تقریبا زگیل ماندد ک خیلی نازک ب بالا اومده اونم کنار بیضم ینی همون کشاله رانم گفتم ببینم الان ک این جوشا سر سفید تبدیل شدن ب جوشی ک تقریبا مطح هستش و سر سفیدش از بین رفته فک کنم ولیاو زگیل مانند رو چون در حال اصلاح بودم از بین رفت ولی جدیدا باز بالا اومده خیلی نازک گفتم بینم من زویل تناسلی گرفتم؟ اگ گررفتم چجوری شمارو ببینم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   شک دارید ازمایش دهید از نظر زگیل

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 34 سالمه و الان مدت یک سال است که آلتم در حالت نعوظ در قسمتهایی دچار تورفتگی شده(تصویر پیوست). خودم فکر میکنم به دلیل زیاده روی در استمنا باشد. الان مدت زیادیه که دیگه استمنا نمیکنم اما به نظرم تو رفتگی ها و ناهمواری ها داره بیشتر میشه. آیا درمانی برای آن وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   از الت سونو کنید بفرستید ببینم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز.من 25 سالمه متاهل هستم رزمی کار میکنم تقریبا 1سال و نیم پیش تو باشگاه ضربه به التم خورد بعد اون التم درد شدید گرفت تو رابطه خیلی درد داشتم ولی متاسفانه دیر اقدام کردم. بعد چند وقت به پزشک اورولژی مراجعه کردم گفتن پلاک تشکیل شده.و خودمم دست میزنم حسش میکنم.چند بار واسم کپسول پوتابا و ویتامین e تجویز کرد ولی تاثیری نداشت.الان دردش میشه گفت از بین رفته تو رابطه ام مشکلی ندارم.فقط التم کج شده. میشه راهنماییم کنید چکار باید کنم .ایا درمانی داره؟خیلی نگرانم یه وقت توانایی جنسیمو از دست بدم نیازه بیام خدمت شما واسه درمانش؟پلاکی ام که تشکیل شده احساس میکنم نرمه کلسیفه نشده.الان چند ماهی میشه که به پزشک مراجعه نکردم دیگه.ممنون میشم خوب راهنماییم کنید.متشکرم دکترجان.با عرض پوزش عکسم براتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   در حدی نیست که عمل بخواهد

  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   بعدا واسم مشکلساز نمیشه؟ میشه بهتر راهنماییم کنید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   من فکر نمیکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خسته نباشید
  من 21 سالمه و از وقتیکه که یادم میاد آلتم وقتی حالت نعوظ پیدا میکنه، به سمت بالا هست.خیلی وقته فکرمو درگیر کرده.ممکنه در آینده در رابطه جنسی مشکلی ایجاد کنه؟ عکسش رو فرستادم خدمتتون. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   این نیاز به عمل ندارد

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   خیلی ممنون اقای دکتر. سلامت باشید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   سباس

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌و وقت‌به‌خیر
  اقای دکتر ممنون بابت‌پاسخگویی
  جوانی ۳۰ ساله ومتاهل هستم از‌کودکی داری کجی الت با‌انحراف بیش‌از‌۳۰ درصد و همچنین قرار‌گرفتن‌مجرار اداری‌در‌کنار‌بیضه ها هستم خواهشمندم‌اگر‌پاسخگو باشید
  ۱ هزینه درمان این عمل‌چند‌تومان‌می‌باشد؟
  ۲ در‌شهر‌مشهد اورلوژیست‌خوب چه‌کسی را‌معرفی میکنید؟
  ۳ آیا‌با‌شرایط من امکان‌بهبودی‌در‌صورت عمل‌جقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   عکس در حالت نعظ باشد خیلی کج است بیایید حضوری صحبت کنیم02122642744 02171062300

 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  ۳۱ سلمه و حدود ۱ سال و نیم که ازدواج کردم ..خانومم هنگام رابطه دچار دیسپارونیا میشه که در دو پوزیشن خاص فقط دچار درد کمتری میشه که میتونه تو اون دوتا پوزیشن ارضا بشه مثل پوزیشن spooning ولی تو پوزیشن هایی مثل horse riding نمیتونه اصلا درد رو تحمل کنه چون درد بسیار زیادی داره..
  آلت من کمی به طرف چپ انحنا داره که من فکر میکنم همین موضوع باعث درد همسرم میشه..
  همچنین همسرم هیچ نوع بیماری دستگاه تناسلی ندارد..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   کجی کمتر از 30 درجه است وتنها درمان نسبی ان جراحی است فیلم من را ببینید ولی اگر در سکس مشکل نداشته باشید عمل لازم نیست کمتر از 30 درجه است

 • تصویر کاربر Amir یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشبد
  اقای دکتر من از بچگی و سنین کم تا الان ک 17 سالمه دچار انحراف ب چپ شدن التم و در قسمت نهاییی یا کلاهک بهخم شدگی پیدا کرده الت تناسلیم و در اطراف کلاهک یه قسمت های ریزی هست ک تا انجایی ک تو سایت خوندم برای پاپول مرواریدی هست چون اصلا اذیت نمیکنه و مشکلی نداره فقط ظاهرا دچار تردیدم کرده و در وحله اخر زمانی ک ک ختنه انجام دادم در سن 6 یا 5 سالگی با یکی از بچهای اقوام درگیر شدم و ضربه ای ب کلاهک التم وارد شد و به علت بی توجهی خانواده بعد از بهبود یه لکه سیاه روی سر التم مونده ک خیلی بد رو اعصابمه اون رو چجوری درمان کنم مشکل خاصی نداره اصلا فقط برا زیبایی و این جراحی ها عوارض جانبی در پی داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام عکسش را بفرستید ببینم

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید توی رابطه شوهرم دردش گرفت من تکون خوردم و یک مقدار به چپ تمایل داره ولی میگه درد نداره تراخدا بگید چکار کنم دارم دیونه میشم تا ابد اینجور می مونه؟ دکتر نمیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام بیاییند ببینم02122642744

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی من مدت ۴ ماه هست که ازدواج کردم و قبل از اون رابطه جنسی که در دوران عقد داشتم در حد معاشقه بود ، از زمانی که ازدواج کردم به سختی تونستم دخول انجام بدم اول فک کردیم که خانمم واژینیسموسه چون انقباضات شدید داشتن به کمک دکترایی که رفتن و ورزش کگل این مشکل حل شد ولی به هیچ عنوان نمیتونم در حالت معمول سکس یعنی خانمم طاق 6 باشن من دخول انجام بدم چون برای ایشونم بسیار دردناکه ،فک میکنم آلتم دچار کجی روبه بالاست طبق مطالبی که توی سایتتون خوندم عکس آلتم رو میفرستم که ببینید نیاز دارم یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   ااز نظر من شما نیاز به درمان ندارید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر