درد کلیه در اثر سرما

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

هر فردی 2 عدد کلیه دارد که به اندازه یک مشت بسته در قسمت پهلو ها و خلف صفاق و محل اتصال دنده ها به ستون فقرات قرار گرفته اند. در حالت نرمال به هیچه وجه کلیه ها قابل لمس نیستند و این نشان از جایگاه عمقی کلیه ها می باشد.

در رابطه با درد کلیه در اثر سرما باید گفت که از نظر آناتومی و پزشکی، کلیه هیچ ارتباطی با سرما و گرما به صورت مستقیم ندارد. این باور اجتماعی که کلیه سرما می خورد کاملاً از نظر علمی اشتباه می باشد. متقابلاً کلیه درد واقعی هیچ ارتباطی با گرما نیز ندارد.

درد کلیه و سرما

علت ایجاد درد کلیه با سرما چیست؟

هر فردی که درد پهلو می گیرد و از کلیه درد شاکی است، باید کاملاً تحت بررسی قرار گیرد. اول بررسی معاینه بالینی و شرح حال و سپس ارزیابی آزمایشگاهی و رادیولوژی باید انجام شود. منشاء درد پهلو، یا از عضلات و اعصاب پهلو ها است و یا واقعاً منشاء کلیوی دارد. عللی که باعث درد کلیه ها می شود عبارتند از:

  • سنگ های کلیه
  • سنگ حالب
  • کیست کلیه
  • عفونت
  • و التهاب کلیه ها

از مشخصات این دردها این است که هیچه ارتباطی با سرما، گرما و حرکت های خاص و گرم کردن محل و  غیره ندارند. در مقابل دردهایی هستند که از جدار پهلو و عضلات منشاء می گیرند. از مشخصات دردهای با منشاء عضلات پهلو این است که:

  • اول صبح شدید هستند
  • با گرم کردن از بین می روند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

انجام حرکت های کششی به از بین رفتن و کاهش درد شدیداً کمک می کند. بیمار در بررسی های انجام شده از قبیل آزمایش ادرار و سونوگرافی، کاملاً نرمال می باشد. این درد در کسانی بیشتر دیده می شود که:

  • چاق هستند
  • دارای سابقه دیسک کمر و مشکلات ستون فقرات کمری هستند
  • پشت میز نشین هستند و به مدت طولانی و بدون حرکت مثلا ًدر محل کار و میز کامپیوتر می نشینند

سرد و گرم کردن ناگهانی پهلوها مخصوصاً بعد از حمام و در معرض کولر و سرما قرار گرفتن، باعث اسپاسم عضلات و درد می شود.

مشکلات مربوط به کم کاری کلیه

برای جلوگیری از درد کلیه در اثر سرما چه کار باید کرد؟

رعایت همه مواردی که در بالا ذکر شده و باعث اسپاسم عضلات پهلو و درد می شوند،  بهترین روش های جلوگیری کننده از درد پهلو در اثر سرما، انجام ورزش و حرکت های کششی و اجتناب از سرد و گرم شدن ناگهانی است.

بعد از ورزش توصیه می شود که محل پهلوها گرم نگاه داشته شود. عدم نشستن یا خوابیدن با موقعیت های بد به مدت طولانی و گرم نگاه داشتن پهلوها در فصل زمستان، کاهش وزن، از توصیه های جدی پیشگیری برای کاهش درد پهلود در سرما می باشد.

درمان درد پهلوها بر اثر سرما

اساس درمان این درد ها بعد از بررسی کامل و زمانی که مشخص شود به طور قطعی منشاء این دردها از کلیه ها نیست، بستن پهلوها، انجام حرکت های کششی، بررسی از نظر منشاء احتمالی درد از دیسک کمر و درمان به موقع آن می باشد.

در صورت ادامه درد مصرف پمادهای گرم کننده موضعی و داروهای ضدالتهاب مثل بروفن، نوافن و ژلوفن و یا شیاف های مقعدی برای کاهش و التیام درد بسیار کمک کننده هستند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.7/5 - (14 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر