جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

مصرف پاپاورین

استفاده ی درست از پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید.

میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز داروی مصرفی

دوز پیشنهادی برای درمان اختلال نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (24 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 459 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من جوانی بیست ساله هستم رفتم دکتر گفتن برای نعوظ دستگاه شاک ویو تراپی 2 بار انجام بدی بهتر میشی تاثیر موثری داره میخواستم بدونم واقعیت داره و اینکه عوارض هم داره این دستگاه؟
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   و اینکه دکتر بهم گفت اسپاسم داری قرص ترازوسین و تاوالوسین و red ginseng multivitamin mineralداد و اینکه یکسال پیش آزمایش داده بودم یه دکتر دیگه گفت التهاب پروستات داری قرص داد خوب شدم الان دوباره داره همان الاعم ها پیش میاد
   میخواستم نظرتون راجب این نسخه رو بدونم که دکتر جدید بهم داده؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   برای اختلال نعوظ باید بررسی شوید
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنون این دستگاه عوارض داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   بهتر است استفاده نشود و ابتدا بررسی های کامل انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  مردی ۴۶ ساله هستم، از سن ۳۰ سالگی درگیر بیماری دیابت شدم چون ارثی دارم، مادر و ۴تا از خواهر و برادرام هم دیابت دارند
  متاسفانه بغیر از دیابت سنگ ساز بودن کلیه هام هم رو به ارث بردم، پدر و دوتا از خواهرام جراحی سنگ کلیه دارن
  تیرویید کم کار، بیماری فشارخون که روزی یه قرص لوزار ۲۵ هم میخورم، و مشکل عصبی که قرص سیتالوپرام مصرف میکنم 😔
  به همه مشکلات بالا نزدیک به یکساله که مشکلات جنسی هم اضافه شده و از اونجایی که شهرمون کوچیکه از روی شرم تا به حال درمورد مشکلم با هیچ دکتری مشورت نکردم، از حدود یکسال پیش اختلال نعوظ شروع شد، اوایل زودانزالی داشتم و بعد از دو سه ماه نعوظ به سختی ایجاد میشد و بعد چند دقیقه بدون انزال از بین میرفت! الان تقریبا سه ماه هست که نعوظ کامل نداشتم بغیر از دو بار که ارادی نبوده و نیمه شب یا اوایل صبح اتفاق افتاده، لطفا بهم بگین مشکلم چیه ؟ دارویی برای ایجاد نعوظ برام تجویز میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   عارضه ديابت است
 • تصویر کاربر جادو یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشی من حدود یک سال است که ناتوانی جنسی پیدا کردم مراجعه کردم دکتر ولی فایده نداشت ازمایش دادم گفتن شاید تستسترون بدنم کم شده ولی فاید نداره سنوگرافی رنگی از الت انجام دادم متخصص گفت که هیچ مشکلی ندارم الت هنگام نزدیکی نیمه سفت میشه ونمیتونم نزدیکی کنم اگه لازم باشه ازمایش وسنوگرافی هم برات ارسال میکنم اگه امکان داره راهنمایی کنید من از اهواز پیام میدم ۴۸سال دارم لطف جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بايد از نظر نشت وريدي بررسي كنيد
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  ضمن سلام وتشکر از عنایات شما.
  من 63 سالمه سالهای زیادیست به علت آریتمی قلبی که پیداکردم از پروپرانول 20 روزی یکعدد استفاده می کردم که دو سالی است پزشک مربوطه قرص بیزاپرانول 5 روزی یکعدد و نصف قرص تریامترن اچ آنهم روی یکعدد مصرف منمایم ولی متاسفانه مدت دو سالیست نغوظ ندارم و میل جنسیم کم شده و چند بار از قرص تادالافیل 20 استفاده نمودم تاثیری نداشت .ضمنا لازم به ذکر است قند خونم کمی بالا بود کنترل میکنم و چربی خون ندارم وزن 72 و قد 174 میباشد. خواهشمندم در این مورد کمکم نمائید . بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر اثر نكنز كاري وميتران كرد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   نكند
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   نميتوان كرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شیما جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید آقای دکتر شوهر من 32سالشه ما 3سال ازدواج کردیم از زمانی که عروسی کردیم متوجه شدم شوهرم هیچ گونه میلی واسه رابطه زناشویی بامن نداره حتما من که زنشم باید بهش بگم شوهر من رابطه هفته ای یکبار بزور میتونه انجام بده اونم وسط رابطه التش میخوابه شل میشه خیلی ازین بابت ناراحت بودم ازینکه اگرما ماهی یکبارم رابطه نداشته باشیم شوهرم بهش فشار نمیاد براش کاملا عادیه واگر من اعتراضی کنم مسخره میکنه همش میگه زندگی مگه فقط این چیز است هرچی فکر کنید دارو براش گرفتم گفتم شاید طبعش سرد باشه از دارو خانه عطاری تا شد بهش گرمی جات دادم عسل دارچین و چیزای دیگه ولی فایده نداشت تا اینکه تصمیم گرفتیم اقدام کنیم برای بچه که آزمایش کاملی داد متوجه شدیم این شوهرم اسپرم بدنش خیلی ضعیف واریکوسل داره آزمایشات کامل هست خواستید براتون می فرستم بیضه سمت چپ واریکوسل داشت خلاصه عمل کرد بخاطر بچه و دکتر براش کلی داروی تقویتی نوشته داره مرتب میخوره ولی با دکترش که حرف زدم گفت این واریکوسل ربطی به طبعش نداره خیلی ازین بابت ناراحتم دوست دارم شوهرم مثل تمام مردها دوست داشته باشه رابطه داشته باشه با زنش ما خیلی هم دوست داریم ولی این مشکل به کل آرامش من بهم ریخته خواهش میکنم کمکم کنید منم جای دخترتون ممنون میشم جواب بدید بی صبرانه منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام، پودر Androfertiروزانه یکی، و قرص ویتامینE، روزانه یکی مصرف کنن
 • تصویر کاربر Miladazad سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من به تازگی زایمان کرده و ما صاحب فرزند شدیم ولی از دوران بارداری که رابطه جنسی نداشتیم تا الان و من به شدت میل جنسی خود را از دست دادم.میخواستم راهنماییم کنید.
  سوال دیگه اینکه مصرف مواد مخدر سنتی باعث سرد مزاجی و بی میلی میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   بله ترک کنید وبا دکتر روانکاو مشاوره نمایید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام. دکتر بنده 33 ساله هستم و سه ساله مشکل نعوظ دارم البته با مصرف سیلد نافیل مشکل حل میشه ولی مشکل اینه بدون مصرف دارو نعوظ ناقص انجام میشه. تو این چن سال هم درست نشده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   باید از نظر نشت وریدی بررسی شوید09351142080
 • تصویر کاربر غزل چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من دچار تبخال تناسلی شدم و درمان شد اما الا چند تا دونه میبینم نمیدونم چیه دکتر گفت زگیل نیست اما چیه یکمم میخاره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر غزل سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   این زگیل نیست پس؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   از نظر من نه
  4. تصویر کاربر غزل سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   همينطوري مونده اخه ليزر ميخواد پس؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر
  مدتیه در قسمت پایین آلتم سمت چپ چسبیده به الت بیخ التم یه چیز سفتی نخود مانند بدون درد وجود داره و التم چن سالیه سفت نمیشه زیاد ویکمی به همون سمت انگار شل هست قدرت سمت چپ انگار کمه میخاستم بدونم اون غده نخود مانند سمت چپ طبیعیه یا مشکلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر Amirabas پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام اینا اقای دکتر دور کلاهک الاتم نگرانم که زگیل باشه
  دوست دخترم رابطه داشتم میگه یهچیزایی روی لبه وارژن ب صورت ردیفی زده امکان زگیل است ؟
  هیچ جال دیگه بدنم نداره ولی دور کلاهک الت تناسلیم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   اینها رگیل نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…
هر کسی ممکن است به سنگ کلیه دچار شود، اما این سنگ در مردان و در افراد…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر