ناتوانی جنسی یعنی چه؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آمپول پاپاورین چیست؟ این آمپول یکی از  امپول تقویتی برای نعوظ است که عروق خونی را گشاد میکند وسبب بهبود گردش خون میشود از این آمپول برای بهبود اختلال نعوظ در آقایان نیز استفاده می شود. این داروی میتواند ناتوانی جنسی در آقایان را درمان و یا بهبود ببخشد.

چرا رابطه ی جنسی اهمیت دارد؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

امپول تقویتی برای نعوظ

آمپول تقویتی برای نعوظ

آمپول های تقویتی برای نعوط با گشاد کردن رگ ها باعث می شوند که خون بهتر در رگ ها جریان پیدا کند و در نتیجه نعوظ بهتر صورت میگیرد.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد.

 تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

تست تشخیص ناتوانی جنسی

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

تشخیص ناتوانی جنسی

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد و امپول تقویتی برای نعوظ است. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

جایگزین پاپاورین

برای درمان اختلال نعوظ و درمان ناتوانی جنسی به جز پاپاورین از خیلی داروی های دیگری نیز میتوان استفاده کرد، اما از انجایی که این مسئله پر اهمیتی است باید به پزشک مراجعه کرده و بعد از بررسی داروی مناسب برای شما تجویز شود.

مصرف پاپاورین

محل تزریق آمپول پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز داروی مصرفی

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید. میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز پیشنهادی برای درمان صد در صد نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (24 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام.من 2ساله دچار بیماری پریونی شدم اصلان نعوظ ندارم قرص ویاگرا و تادافیل مصرف کردم تاثیری نداشت. سنم 40 ساله. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   باید تزریق داخل پلاک انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   برای ویزیت و معاینه با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین.بنده ۲۶ سالمه و از دوران بلوغ دچار انحراف جنسی به سمت همجنس شدم.به روانپزشک و روانشتاس نیز مراجعه کرده و نتیجه ای نگرفته ام.ایا امکانش هست از ترشح غیرطبیعی هورمون هام باشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   باید آزمایش هورمونی کامل انجام بدید تا بررسی بشه
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر ، من 33 سال سن دارم و در طول زندگیم هیچگاه در خواب دچار احتلام نشدم، از بچگی اینطور بوده، در دوره جوانی یا بصورت خودارضایی یا رابطه جنسی تخلیه صورت می گرفت، اما در طول 4 سال اخیر هیچ گونه رابطه جنسی یا خودارضایی نداشتم، و در خواب هم محتلم نشدم.
  بعد از مدتی طولانی شرایط یک رابطه جنسی فراهم شد ، با وجود عطش جنسی شدید که از قبل داشتم ، متاسفانه نعوظ رخخ نداد و بعد از زحمت زیاد با نعوظ نیم بند انزال خیلی سریع اتفاق افتاد
  بعد از این اتفاق من متوجه شدم اندازه آلتم هم بشدت کوچیک شده و انگار خون واردش نمیشه، یه حالت خشک شدن پیدا کرده. و بعد از این تجربه اتفاق دیگری که رخ داد این بود که در هنگام دفع ادرار هم با سختی مواجه هستم، البته خیلی زیاد نیست اما اگار که پروستاتم مشکلی داشته باشه
  من واقعا نگران هستم، من هنوز ازدواج نکردم و با این شرایط روی اینکه بخوام خواستگاری برم ندارم دیگه.
  آلتم بسیار کوچک شده، نعوظ به سختی اتفاق میفته و به سرعت دچار انزال میشم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   باید بیاید تا از نزدیک معاینه کنم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۴۸ سال دارم و متاهل هستم. الان یکسال هست که اختلال نعوظ پیدا کرده ام، بیشتر وقت ها در زمان عشق بازی التم سفت میشه ولی قبل از دخول یا حین دخول سفتی الت از بین میره، به پزشک ارولوژی هم مراجعه کردم و طبق آزمایشی که دادم مشکل هورمونی ندارم..چه کاری باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   اگر ازمایش ها نرماله با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید. ضمنا قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه نیز کمک میکنه
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 654 مشاهده پرسش
  بررسی تست ریجی اسکن برای پزسکی قانونی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   باید بقیه ی مدارک دیده شود و معاینه انجام شود ، اینجوری نظر داده نمی شود
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام .من الان نزدیک‌‌ به یک سال است که مشکل نعوظ و زود انزالی دارم همیشه قبل از نزدیکی میترسم که انزال زودرس دارم یا نعوظ ندارم.حتا قرص ترامادول 2003تا استفاده میکنم و2تاسیلدنافیل یا و انواع دیگر مانند سیلدنافیل هم استفاده کردم ولی باز هم نعوظ شل وانزال زودرس درحد1دقیقه دارم .بعددکتربهم گفت آمپول پاپاورین استفاده کن و ترامادول هم استفاده کن ولی باز هم انزال خیلی زودرس دارم .ولی مشکل نعوظ من با این آمپول رفع شد لطفاً در مورد انزال زودرس ونعوظ راهنمایی کنید ممنون می شوم .زندگیم در حال خراب شدن است.همیشه با همسرم دعوا دارم به خاطر این کار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  باسلام بنده مشکل خانوادگی داریم وخودم هیچ مشکلی ندارم آزمایش هم دادم نرمال تست رجی اسکن نوشتن میخواستم جوابشوبرام بگیدآیامشکلی دارم‌.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   بفرستید
  2. تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   فرستادم متشکر
  3. تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکترازطریق تلگرام هم فرستادم ممنون میشم پاسخ بدید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   طبیعی است ، علل روانپزشکی باید بررسی شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام
  در سونوگرافی حجم پروستات من ۵۲ تشخیص داده شد بعداز آن تست PSA دادم عدد آن 55. شد الان فقط تکرر ادار دارم و شبها سه بار از خواب بیدار می شوم برای ادار و هروقت هم مقداری کمی ادار دارم از شما خواهشمندم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین نصرف شود
 • تصویر کاربر زیرک پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  ۳۱ سال سن دارم متاهل
  الت تناسلی من حتی با رابطه دهانی و دست زدن هم ب خوبی شق نمیشه و اگر هم شق بشه به محض تماس فورا ارضا میشم و شقی شو از دست میده .ممنون میشم درست راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایشات کامل هورمونی و قند و چربی و تیرویید داده شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام مردی۴۰ساله هستم مدت۲سال مشکل دیر انزالی دارم الان یک ماهی میشه که شدت گرفته درد زیادی دارم مدت دویاسه شب باید سکس کنم تا یکبار ارضا شوم وسط سکس درد شدیدی دارم والتم می‌خوابد وتوانایی ادامه سکس ندارم وقتی آب منی بیرون نمیاد بیضه هام ورم میکند و درد شدیدی در ناحیه شکم و ران احساس میکنم به حدی که توانایی راه رفتن ندارم دکتر برام آمپول تنظیم هورمون زده ولی بدتر شد آقای دکتر چه باید بکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکل شما به نظر جسمی نیست ، با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید کمکتون میکنه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر