ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

مصرف پاپاورین

استفاده ی درست از پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید.

میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز داروی مصرفی

دوز پیشنهادی برای درمان اختلال نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (24 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام .من الان نزدیک‌‌ به یک سال است که مشکل نعوظ و زود انزالی دارم همیشه قبل از نزدیکی میترسم که انزال زودرس دارم یا نعوظ ندارم.حتا قرص ترامادول 2003تا استفاده میکنم و2تاسیلدنافیل یا و انواع دیگر مانند سیلدنافیل هم استفاده کردم ولی باز هم نعوظ شل وانزال زودرس درحد1دقیقه دارم .بعددکتربهم گفت آمپول پاپاورین استفاده کن و ترامادول هم استفاده کن ولی باز هم انزال خیلی زودرس دارم .ولی مشکل نعوظ من با این آمپول رفع شد لطفاً در مورد انزال زودرس ونعوظ راهنمایی کنید ممنون می شوم .زندگیم در حال خراب شدن است.همیشه با همسرم دعوا دارم به خاطر این کار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  باسلام بنده مشکل خانوادگی داریم وخودم هیچ مشکلی ندارم آزمایش هم دادم نرمال تست رجی اسکن نوشتن میخواستم جوابشوبرام بگیدآیامشکلی دارم‌.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   بفرستید
  2. تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   فرستادم متشکر
  3. تصویر کاربر سمیرا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکترازطریق تلگرام هم فرستادم ممنون میشم پاسخ بدید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   طبیعی است ، علل روانپزشکی باید بررسی شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام
  در سونوگرافی حجم پروستات من ۵۲ تشخیص داده شد بعداز آن تست PSA دادم عدد آن 55. شد الان فقط تکرر ادار دارم و شبها سه بار از خواب بیدار می شوم برای ادار و هروقت هم مقداری کمی ادار دارم از شما خواهشمندم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین نصرف شود
 • تصویر کاربر زیرک پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  ۳۱ سال سن دارم متاهل
  الت تناسلی من حتی با رابطه دهانی و دست زدن هم ب خوبی شق نمیشه و اگر هم شق بشه به محض تماس فورا ارضا میشم و شقی شو از دست میده .ممنون میشم درست راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   ازمایشات کامل هورمونی و قند و چربی و تیرویید داده شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام مردی۴۰ساله هستم مدت۲سال مشکل دیر انزالی دارم الان یک ماهی میشه که شدت گرفته درد زیادی دارم مدت دویاسه شب باید سکس کنم تا یکبار ارضا شوم وسط سکس درد شدیدی دارم والتم می‌خوابد وتوانایی ادامه سکس ندارم وقتی آب منی بیرون نمیاد بیضه هام ورم میکند و درد شدیدی در ناحیه شکم و ران احساس میکنم به حدی که توانایی راه رفتن ندارم دکتر برام آمپول تنظیم هورمون زده ولی بدتر شد آقای دکتر چه باید بکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   مشکل شما به نظر جسمی نیست ، با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید کمکتون میکنه
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید،آقای دکتر۴۲سالمه ۶ماهه جراحی رادیکال پروستات کردم والان مشکل نعوظ دارم سیلدنافیل وسیالیس خوردم ولی افاقه نکرده.لطف بفرمایدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   از عوارض جراحی رادیکال پروستات میتونه اختلال نعوظ باشه. به جراح خودتون مراجعه کنید اگر با قرص تادالافیل جواب نداده
 • تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده ۲۱ سالمه بنده از ۱۸ سالگی شروع به استمنا کردم آقای دکتر نغوظم خیلی خوب بود تا این که ۶ ماه قرص فیناگرو برای مو مصرف کردم بعد از اون در ارتباط با جنس مخالف نغوظ نداشتم فکر کردم از قرصه قرص را قطع کردم ولی این مشکل ادامه ودوباره درهنگام رابطه نغوظم خوابید به دکتر رفتم بعد از انجام آزمایشات خون و سونوگرافی رنگی از آلت گفتن همش خوبه و ۲ بسته تیافیل ۱۰ دادن در هنگام مصرف نغوظم خیلی خوب بود ولی بعد از قطع دوباره به همین مشکل برخوردم.آقای دکتر در رسیدن به نغوظ مشکل دارم و این خیلی منو اذیت میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   اثرات دارو با قطعش برطرف میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست ، نیم ساعت قبل از رابطه میتونین تادالافیل مصرف کنین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من تقريبا ب مدت يك ماه فيلم زياد ميديم و با التم زياد بازي ميكردم شايد ساعت ها و مجبور ب نعوظ ميكردم با حبس نفس در سينه ك بعضي وقت ها هم قلبم تير ميكشيد ب دليل دوري از همسرم بلافاصله بعد از برگشت همسرم در هنگام برقراري رابطه جنسي نعوظ كامل نداشتم و اين موضوع مرا بسيار نگران كرده و حدود دو هفته بعد هم ك باز هم ميخاستم رابطه برقرار كنم مجددا اين اتفاق افتاد لطفا مرا راهنمايي كنيد خيلي نگران شده ام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با روانپزشک مسایل جنسی مشورت شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 434 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من جوانی بیست ساله هستم رفتم دکتر گفتن برای نعوظ دستگاه شاک ویو تراپی 2 بار انجام بدی بهتر میشی تاثیر موثری داره میخواستم بدونم واقعیت داره و اینکه عوارض هم داره این دستگاه؟
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   و اینکه دکتر بهم گفت اسپاسم داری قرص ترازوسین و تاوالوسین و red ginseng multivitamin mineralداد و اینکه یکسال پیش آزمایش داده بودم یه دکتر دیگه گفت التهاب پروستات داری قرص داد خوب شدم الان دوباره داره همان الاعم ها پیش میاد
   میخواستم نظرتون راجب این نسخه رو بدونم که دکتر جدید بهم داده؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   برای اختلال نعوظ باید بررسی شوید
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنون این دستگاه عوارض داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   بهتر است استفاده نشود و ابتدا بررسی های کامل انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  مردی ۴۶ ساله هستم، از سن ۳۰ سالگی درگیر بیماری دیابت شدم چون ارثی دارم، مادر و ۴تا از خواهر و برادرام هم دیابت دارند
  متاسفانه بغیر از دیابت سنگ ساز بودن کلیه هام هم رو به ارث بردم، پدر و دوتا از خواهرام جراحی سنگ کلیه دارن
  تیرویید کم کار، بیماری فشارخون که روزی یه قرص لوزار ۲۵ هم میخورم، و مشکل عصبی که قرص سیتالوپرام مصرف میکنم 😔
  به همه مشکلات بالا نزدیک به یکساله که مشکلات جنسی هم اضافه شده و از اونجایی که شهرمون کوچیکه از روی شرم تا به حال درمورد مشکلم با هیچ دکتری مشورت نکردم، از حدود یکسال پیش اختلال نعوظ شروع شد، اوایل زودانزالی داشتم و بعد از دو سه ماه نعوظ به سختی ایجاد میشد و بعد چند دقیقه بدون انزال از بین میرفت! الان تقریبا سه ماه هست که نعوظ کامل نداشتم بغیر از دو بار که ارادی نبوده و نیمه شب یا اوایل صبح اتفاق افتاده، لطفا بهم بگین مشکلم چیه ؟ دارویی برای ایجاد نعوظ برام تجویز میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   عارضه ديابت است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر