جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آمپول پاپاورین چیست؟ این آمپول یکی از دارو هایی است که عروق خونی را گشاد میکند وسبب بهبود گردش خون میشود از این آمپول برای بهبود اختلال نعوظ در آقایان نیز استفاده می شود. این داروی میتواند ناتوانی جنسی در آقایان را درمان و یا بهبود ببخشد.

چرا رابطه ی جنسی اهمیت دارد؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

امپول تقویتی برای نعوظ

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد.

 تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

تست تشخیص ناتوانی جنسی

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

تشخیص ناتوانی جنسی

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

جایگزین پاپاورین

برای درمان اختلال نعوظ و درمان ناتوانی جنسی به جز پاپاورین از خیلی داروی های دیگری نیز میتوان استفاده کرد، اما از انجایی که این مسئله پر اهمیتی است باید به پزشک مراجعه کرده و بعد از بررسی داروی مناسب برای شما تجویز شود.

مصرف پاپاورین

محل تزریق آمپول پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز داروی مصرفی

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید. میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز پیشنهادی برای درمان صد در صد نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (24 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجی سه شنبه ۱۹ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام .من ازاولین باری که سکس داشتم مشکل نعوظ داشتم که بامواد‌وقرص ارکتو‌مشکل حل شد.تااینکه‌ موادرو گذاشتم کنار و۴سال سکس نداشتم ازترس بازگشت به اعتیاد.الان دوباره مشکل دارم وحتی باقرص ودارو مشکلم حل نمیشه.رفتم دکتر آزمایش دادم سالم بود.ولی داپلر رنگی باتزریق آمپول که رفتم نشت وریدی تشخیص دادند.الان دکتر تزریق آمپول پاپاورین روقبل ازسکس تجویز کرده ومیگه‌ ۲تاباهم بزن.۱۰جلسه هم فیزیوتراپی آلت دارم.میخواستم نظرشما روهم بدونم که این راه درمانی مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ دی ۲( 3 ماه پیش)
   از روش های جدید مثل آنژیوآمبولیزاسیون هم میتوانید استفاده کنید
 • تصویر کاربر Ehsanyavari چهارشنبه ۲۲ آذر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام

  من به مدت 2 شب هست که حس میکنم آلت ام احساسات اش ضعیف شده و نعوظ نداره و در صورت استمناء هم بعد از عمل حالت خواب میگیره ... این موضوع سر بودن آلت باعث شده درست نتونم بخوابم و خوابم نبره.
  تقریباً اینقدر بی حسه که آلتم رو حسش نمیکنم و تلاش برای نعوظ(شق کردن) بدون دست زدن، هیچ تأثیری روش نداره...
  علتش چی میتونه باشه و چکار کنم برای درمانش؟؟


  لطفاً پاسخ دهید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ آذر ۲( 4 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر صابر پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یک سال پیش ضربه به آلتم در حال نعوظ وارد شد و صدای تق اومد ،یک ماه آلت به نعوظ نمی رسید بعد از یک ماه نعوظ انجام شد ولی آلتم دو جسم غاری پرخون میشه ولی جسم اسفنجی پر خون نمیشه ،
  آلت حالت تخت و باریک شده و کلاهک آلت در نعوظ حالت شل داره و سفت نمیشه. کجی در آلت ندارم
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   دچار شکستگی آلت شدین باید سونوگرافی از الت در حالت نعوظ انجام شود
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۳ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب جناب اقای دکتر خسته نباشین

  متاسفانه به دلیل بزرک تر و سفت ترشدن الت تناسلی و نخوابیدن الت تناسلی بعد از رابطه
  استفاده از قرص هایی از قبیل ویزارسین ۵۰ میکردم
  چون‌اعتماد به نفس سایز الت و‌حجم‌رو‌ندارم.
  موارد استفاده در هفته ۳ ال ۴ بار که ۱ ساعت قبل رابط پنهانی استفاده میکردم الان احساس میکنم اگه نخورم قبل رابطه دچار مشکل میشم
  چون سفری در پیش دارم به خارج ایران و مطلع نیستم که منع قانونی نداره و به دلیل پنهان بودن از همسرم نمیخواستم ی موقع در سفر منع قانونی داشته و موجب بیرون اوردن از چمدون و فهمیدن همسرم بشه
  برا همین ی دفعه نخوردم و وسط رابطه از حالت معمولی رفته رفته بی میلی و خوابید و‌کوچیک شد


  شما چی امر میکنین
  ۱ برای وقت حضوری و مشاوره درمان
  ۲ به جز قرص از شل یا گزینه دیگه میتونم استفاده کنم که شابه قرص سفتی و حجم بهم بده تا سفرم برم
  ممنون که وقت میزارین محبت میکنین اگه‌من راهنمایی کنین
  سپاس ازتون‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام و احترام قرص تادالافیل ۲۰ میلی گرم ۲ ساعت قبل از رابطه ی جنسی مصرف کنید
 • تصویر کاربر Fm2354 دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من تنگی مجرا داشتم عمل کردم و مشکل عدم نعوظ بهم پیش اومده ازدواج کردم در حالت طبیعی حالت سفت میشه ولی نه سریع وقتی سفت میشه بعد چندثانیه شل میسه ولی وقتی ازدواج کردم حالتم سفت میشه ولی بعد ۱۰ دقیقه شل میشه میتونم از آمپول پاپاورین استفاده کنم واسه درمانش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 7 ماه پیش)
   سلام قدم اول مصرف تادالافیل ۱۰
 • تصویر کاربر V.A چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  پسری ۲۹ ساله هستم بخاطر اضطراب و افسردگی مدت ۴ سال داروی اس‌سیتالوپرام مصرف میکردم که به تازگی قطع کردم.
  دو تا عرض داشتم خدمتتون:
  مورد اول اینکه من طی ۳ سال اخیر بسیار وزنم بالا رفته و بخاطر نوع چاق شدنم که در نواحی شکم پهلو و سینه زیاد بود
  و اینکه میل جنسیم هم مقداری کم شده نسبت به ۴، ۵ سال قبل ( که البته یک مقدار هم فکر کنم بخاطر افسردگی و دارو بوده ولی موقع سکس مشکل نعوظ ندارم)
  آزمایش خون انجام دادم که هورمون هام چک بشه
  میخواستم نتیجه آزمایش رو براتون ارسال کنم لطف کنید بررسی بفرمایید نیازی به دارو یا درمان داره یا خیر؟

  مورد دوم هم این هست که من موقعی که یکبار سکس میکنم برای سکس مجدد تو فاصله زمانی کوتاه بسیار نعوظ دردناک میشه برام و باید حداقل ۱۰ ۱۲ ساعت بگذره تا این حالت پیش نیاد
  دفعه آخر از قرص تادالافیل ۱۰ استفاده کردم این مشکلم حل شد و بدون مشکل در عرض ۲ ساعت دوبار انجام دادم و حتی تا فرداش هم باز نعوظ بدون درد و ناراحتی داشتم. میخواستم ببینم این نشون دهنده مشکل خاصی هست ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 7 ماه پیش)
   سلام مشکلات بخاطر افسردگی و مصرف دارو بوده قطعا .اون مسئله نعوظ هم طبیعی است که با دارو سیلدنافیل کمک ایجاد میشه و درد کم تر میشه
 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من حدود دو ماه قبل به مدت ده روز قرص سرترالین مصرف کردم ازون موقع به بعد میل جنسیم به حد کم رسیده و دیگه بر نگشته
  تو این مدت می‌خواستیم برا بچه دار شدن اقدام کنیم که متاسفانه بسیار نا امیدشدم چون هر بار برا سکس اقدام میکردیم وسطش آلتم دچار اختلال نعوظ میشد و نعوظش می‌خوابید و استرس اون هم بهش اضافه شد و الان بسیار میل جنسیم اومده پایین حتی اعتماد بنفسمم کم شده . برا آزمایشهای باروری آزمایش اسپرم هم دادم که تقریبا همه چیزش خوب بود
  خواهش میکنم کمکم کنین🙏 الان بسیار نا امیدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 9 ماه پیش)
   میتونه اثرات سرترالین باشه . قبل رابطه جنسی تادالافیل ۱۰ دو ساعت قبل رابطه بخورید
  2. تصویر کاربر عارف دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 9 ماه پیش)
   تادالافیل وابستگی ایجاد نمیکنه برای بعدا؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 9 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام من 79 سال دارم و همسرم 70 ساله است ، به علت اختلافات خانوادگی تحت نظر روانشناس هستیم ، روانشناس معتقد است چون ما رابطه جنسی نداریم این مشکلات به وجود آمده ، سوالم این است ، اگر به کمک تادالافیل این رابطه را برقرار کنیم ضرری برای ارگان های دیگر بدن ندارد و اساساً رابطه جنسی برای تحکیم روابط خانوادگی واقعاً موثر است ؟اضافه کنم یکسال است که هیچگونه رابطه جنسی نداشتیم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام تادالافیل اگر مشکل قلبی ندارید و افت فشار خون نداشته باشید مانعی ندارد . اگر داروی قلبی نمیخورید منعی ندارد . بله رابطه جنسی جزیی از زندگی است
 • تصویر کاربر صدرا شنبه ۶ خرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پسر 21 ساله هستم
  چند هفته ای میشه خودارضایی نمی کنم ولی میل جنسی ام کاهش پیدا کرده و نعوظ هم دارم بعضی اوقات ندارم
  باید چه کار کنم یه مطلبی هم که آیا ماساژ پروستات تاثیری در اختلال نعوظ داره
  و این که بنده اصلا رویای جنسی نمی بینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام میل جنسی با رابطه جنسی قابل قضاوت است . ماساژ پروستات تاثیری نداره . رویای جنسی را خیلی ها ندارند
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  ..:
  سلام اقای دکتر من مجرد هستم 35 سالمه حدودا 30ثانیه طول میشکه که به انزال برسم، نعوض صبحگاهی دارم و خود ارضایی میکنم نمیدونم چطور ترکش کنم

  هیچ بیماری ندارم و هیچ دارو،مشروبات الکلی هم مصرف نمیکنم ،ورزش هم نمیکنم فقط قلیان میکشم بعضی مواقع. رابطه جنسی دارم و مشکل زود انزالی و نعوض دارم لطفا بهترین درمان را بهم بگین چون در شرف ازدواج هستم میخوام مشکلی برام درست نشه سپاس از شما جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 11 ماه پیش)
   سلام اول اینکه زود انزالی پس از برقراری رابطه جنسی منظم قابل قضاوت است . در سایت روش های رفتار درمانی که درمان اصلی است توضیح داده شده است . فعلا دارو مصرف نکنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر