ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۴۸ سال دارم و متاهل هستم. الان یکسال هست که اختلال نعوظ پیدا کرده ام، بیشتر وقت ها در زمان عشق بازی التم سفت میشه ولی قبل از دخول یا حین دخول سفتی الت از بین میره، به پزشک ارولوژی هم مراجعه کردم و طبق آزمایشی که دادم مشکل هورمونی ندارم..چه کاری باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   اگر ازمایش ها نرماله با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید. ضمنا قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه نیز کمک میکنه
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  بررسی تست ریجی اسکن برای پزسکی قانونی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   باید بقیه ی مدارک دیده شود و معاینه انجام شود ، اینجوری نظر داده نمی شود
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام .من الان نزدیک‌‌ به یک سال است که مشکل نعوظ و زود انزالی دارم همیشه قبل از نزدیکی میترسم که انزال زودرس دارم یا نعوظ ندارم.حتا قرص ترامادول 2003تا استفاده میکنم و2تاسیلدنافیل یا و انواع دیگر مانند سیلدنافیل هم استفاده کردم ولی باز هم نعوظ شل وانزال زودرس درحد1دقیقه دارم .بعددکتربهم گفت آمپول پاپاورین استفاده کن و ترامادول هم استفاده کن ولی باز هم انزال خیلی زودرس دارم .ولی مشکل نعوظ من با این آمپول رفع شد لطفاً در مورد انزال زودرس ونعوظ راهنمایی کنید ممنون می شوم .زندگیم در حال خراب شدن است.همیشه با همسرم دعوا دارم به خاطر این کار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام
  در سونوگرافی حجم پروستات من ۵۲ تشخیص داده شد بعداز آن تست PSA دادم عدد آن 55. شد الان فقط تکرر ادار دارم و شبها سه بار از خواب بیدار می شوم برای ادار و هروقت هم مقداری کمی ادار دارم از شما خواهشمندم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین نصرف شود
 • تصویر کاربر زیرک پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  ۳۱ سال سن دارم متاهل
  الت تناسلی من حتی با رابطه دهانی و دست زدن هم ب خوبی شق نمیشه و اگر هم شق بشه به محض تماس فورا ارضا میشم و شقی شو از دست میده .ممنون میشم درست راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   ازمایشات کامل هورمونی و قند و چربی و تیرویید داده شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام مردی۴۰ساله هستم مدت۲سال مشکل دیر انزالی دارم الان یک ماهی میشه که شدت گرفته درد زیادی دارم مدت دویاسه شب باید سکس کنم تا یکبار ارضا شوم وسط سکس درد شدیدی دارم والتم می‌خوابد وتوانایی ادامه سکس ندارم وقتی آب منی بیرون نمیاد بیضه هام ورم میکند و درد شدیدی در ناحیه شکم و ران احساس میکنم به حدی که توانایی راه رفتن ندارم دکتر برام آمپول تنظیم هورمون زده ولی بدتر شد آقای دکتر چه باید بکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   مشکل شما به نظر جسمی نیست ، با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید کمکتون میکنه
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید،آقای دکتر۴۲سالمه ۶ماهه جراحی رادیکال پروستات کردم والان مشکل نعوظ دارم سیلدنافیل وسیالیس خوردم ولی افاقه نکرده.لطف بفرمایدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   از عوارض جراحی رادیکال پروستات میتونه اختلال نعوظ باشه. به جراح خودتون مراجعه کنید اگر با قرص تادالافیل جواب نداده
 • تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده ۲۱ سالمه بنده از ۱۸ سالگی شروع به استمنا کردم آقای دکتر نغوظم خیلی خوب بود تا این که ۶ ماه قرص فیناگرو برای مو مصرف کردم بعد از اون در ارتباط با جنس مخالف نغوظ نداشتم فکر کردم از قرصه قرص را قطع کردم ولی این مشکل ادامه ودوباره درهنگام رابطه نغوظم خوابید به دکتر رفتم بعد از انجام آزمایشات خون و سونوگرافی رنگی از آلت گفتن همش خوبه و ۲ بسته تیافیل ۱۰ دادن در هنگام مصرف نغوظم خیلی خوب بود ولی بعد از قطع دوباره به همین مشکل برخوردم.آقای دکتر در رسیدن به نغوظ مشکل دارم و این خیلی منو اذیت میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   اثرات دارو با قطعش برطرف میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   مشکلی نیست ، نیم ساعت قبل از رابطه میتونین تادالافیل مصرف کنین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من تقريبا ب مدت يك ماه فيلم زياد ميديم و با التم زياد بازي ميكردم شايد ساعت ها و مجبور ب نعوظ ميكردم با حبس نفس در سينه ك بعضي وقت ها هم قلبم تير ميكشيد ب دليل دوري از همسرم بلافاصله بعد از برگشت همسرم در هنگام برقراري رابطه جنسي نعوظ كامل نداشتم و اين موضوع مرا بسيار نگران كرده و حدود دو هفته بعد هم ك باز هم ميخاستم رابطه برقرار كنم مجددا اين اتفاق افتاد لطفا مرا راهنمايي كنيد خيلي نگران شده ام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   با روانپزشک مسایل جنسی مشورت شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من جوانی بیست ساله هستم رفتم دکتر گفتن برای نعوظ دستگاه شاک ویو تراپی 2 بار انجام بدی بهتر میشی تاثیر موثری داره میخواستم بدونم واقعیت داره و اینکه عوارض هم داره این دستگاه؟
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   و اینکه دکتر بهم گفت اسپاسم داری قرص ترازوسین و تاوالوسین و red ginseng multivitamin mineralداد و اینکه یکسال پیش آزمایش داده بودم یه دکتر دیگه گفت التهاب پروستات داری قرص داد خوب شدم الان دوباره داره همان الاعم ها پیش میاد
   میخواستم نظرتون راجب این نسخه رو بدونم که دکتر جدید بهم داده؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   برای اختلال نعوظ باید بررسی شوید
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   ممنون این دستگاه عوارض داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   بهتر است استفاده نشود و ابتدا بررسی های کامل انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر