ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

 • فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی
 • علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون
 • چاقی مفرط
 • بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.
 • آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.
 • وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.
 • مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.
 • کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

3.9/5 - (16 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت خدمت شما دکتر عزیز بنده ۵۰ ساله هستم و مشکل پارکینسون دارم و درحال استفاده از داروهای مادوپار ۱۲۵ و راستین ۰٫۱۸ و کپسول آمانتادین ۱۰۰ مصرف میکنم . مشکل قلبی و عروقی و دیابت و پروستات و.... ندارم اما بیشتر از یک تا دوسال است که دچار زود انزالی و شلی آلت شدم با پزشک متخصص مغز و اعصاب معالجم موضوع را مطرح کردم و داروی تادالافیل ۲۰ داد که بعد از مصرف بشدت سردرد می‌گرفتم و اثر محسوسی نداشت بعد کپسول اکتی لایف که تأثیر زیادی نداشت ول سردرد نداشتم و درحال حاضر قرص ارکتومکس مصرف میکنم حدود سه هفته که هنوز اثری ندیدم بفرمایید چکار کنم از راهنمایی شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 4 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر شیفت پنجشنبه ۶ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر
  من حدود ۷ سال است که در شیفت شب .... بصورت یک شب در میان تا صبج مجبورم بیدار بمانم و کار کنم. البته در حدود ۲ تا ۴ ساعت هم از فرط خستگی میخوابم.
  و ادامه خواب رو بمقدار زیاد در صبح روز بعد در منزل دارم و دائما کسل و بیحال و خواب آلود هستم و انرژی چندانی ندارم.
  بدبختانه روز ب روز مشکلات زود انزالی و اختلال و عدم نعوظ من بیشتر شده. و بحدی رسیده که فقط گاهی فقط نعوظ صبحگاهی رو دارم و نعوظ بسیار ضعیفی هم دارم.
  بدلیل شرایط کاری ام چون باید الان برای تعویض شیفت و انتقال به شیفت روز اقدام کنم و شرایط سختی هم برای این موضوع خواهم داشت.
  میخواستم از حضورتون بپرسم آیا واقعا بی خوابی و یا بدخوابی موضوع تاثیر گذاری در سیستم نعوظ و زود انزالی هست ؟ یا نه ؟
  اینقدر تاثیر بی خوابی و بدخوابی زیاد هست که کارم رو حتی مجبور بشم عوض کنم ؟

  چون حقیقتا در زندگی مشترکم به مشکل جدی برخوردم.

  ارادتمند شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 7 ماه پیش)
   باید در شرایطی ارتباط داشته باشید که خستگی جسمانی نداشته باشید و همچنین از نظر روحی ذهنتون درگیر نباشه
 • تصویر کاربر Ys یکشنبه ۲ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۸ سالمه و۲۰ سال دیابت نوع ۲ دارم ۱۳ سال هست روز ۶۰ واحد انسولین میزنم وروزی یکی قرص والسارتان ۸۰ برای فشار میخورم الان حدود ۶ ماه هست که نعوض ندارم ودچار زود انزالی هم شدم ضمنا سیگار هم میکشم چه داروی برای درمان استفاده کنم آیا نیاز هست حضوری بیام خدمت شما ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 8 ماه پیش)
   تست RIGISCAN انجام بدید و با جوابش بیاید ببینم
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳ ماهه خود ارضایی میکنم الان آلتم با مالش دست نعوظ می‌کنه اونم ۱۰ ثانیه و تحریک ذهنی آلتم کم شده مشکلی برام پیش اومده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 8 ماه پیش)
   تست های هورمونی انجام بدید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلامی دوباره
  ببخشید من واسه نعوظی که دارم ازمایش خون دادم گفتند عیبی نداری،
  میل جنسیمم خیلی کمه
  چه دارویی بخورم که جواب بده بهم واسه میل جنسی؟؟و اینکه ایا اختلال نعوظ درمان میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 9 ماه پیش)
   قرص ویتامین E با دوز 400 هر 48 ساعت یک عدد تا یک ماه
 • تصویر کاربر بابک یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام.من 2ساله دچار بیماری پریونی شدم اصلان نعوظ ندارم قرص ویاگرا و تادافیل مصرف کردم تاثیری نداشت. سنم 40 ساله. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش)
   باید تزریق داخل پلاک انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت و معاینه با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین.بنده ۲۶ سالمه و از دوران بلوغ دچار انحراف جنسی به سمت همجنس شدم.به روانپزشک و روانشتاس نیز مراجعه کرده و نتیجه ای نگرفته ام.ایا امکانش هست از ترشح غیرطبیعی هورمون هام باشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   باید آزمایش هورمونی کامل انجام بدید تا بررسی بشه
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر ، من 33 سال سن دارم و در طول زندگیم هیچگاه در خواب دچار احتلام نشدم، از بچگی اینطور بوده، در دوره جوانی یا بصورت خودارضایی یا رابطه جنسی تخلیه صورت می گرفت، اما در طول 4 سال اخیر هیچ گونه رابطه جنسی یا خودارضایی نداشتم، و در خواب هم محتلم نشدم.
  بعد از مدتی طولانی شرایط یک رابطه جنسی فراهم شد ، با وجود عطش جنسی شدید که از قبل داشتم ، متاسفانه نعوظ رخخ نداد و بعد از زحمت زیاد با نعوظ نیم بند انزال خیلی سریع اتفاق افتاد
  بعد از این اتفاق من متوجه شدم اندازه آلتم هم بشدت کوچیک شده و انگار خون واردش نمیشه، یه حالت خشک شدن پیدا کرده. و بعد از این تجربه اتفاق دیگری که رخ داد این بود که در هنگام دفع ادرار هم با سختی مواجه هستم، البته خیلی زیاد نیست اما اگار که پروستاتم مشکلی داشته باشه
  من واقعا نگران هستم، من هنوز ازدواج نکردم و با این شرایط روی اینکه بخوام خواستگاری برم ندارم دیگه.
  آلتم بسیار کوچک شده، نعوظ به سختی اتفاق میفته و به سرعت دچار انزال میشم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 11 ماه پیش)
   باید بیاید تا از نزدیک معاینه کنم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۴۸ سال دارم و متاهل هستم. الان یکسال هست که اختلال نعوظ پیدا کرده ام، بیشتر وقت ها در زمان عشق بازی التم سفت میشه ولی قبل از دخول یا حین دخول سفتی الت از بین میره، به پزشک ارولوژی هم مراجعه کردم و طبق آزمایشی که دادم مشکل هورمونی ندارم..چه کاری باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   اگر ازمایش ها نرماله با روانپزشک مسایل جنسی مشورت کنید. ضمنا قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه نیز کمک میکنه
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  بررسی تست ریجی اسکن برای پزسکی قانونی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   باید بقیه ی مدارک دیده شود و معاینه انجام شود ، اینجوری نظر داده نمی شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اختلال نعوظ در مردان مبتلا به دیابت شایع تر است. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از…
در این مقاله ی کوتاه، یک متخصص اورولوژی به ما توضیح می دهد که چه چیزی درباره…
شپش های ناحیه تناسلی، حشرات ریزی هستند که معمولا در موهای ناحیه تناسلی انسان زندگی می ‌کنند….

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00