ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مردی ۴۶ ساله هستم، از سن ۳۰ سالگی درگیر بیماری دیابت شدم چون ارثی دارم، مادر و ۴تا از خواهر و برادرام هم دیابت دارند
  متاسفانه بغیر از دیابت سنگ ساز بودن کلیه هام هم رو به ارث بردم، پدر و دوتا از خواهرام جراحی سنگ کلیه دارن
  تیرویید کم کار، بیماری فشارخون که روزی یه قرص لوزار ۲۵ هم میخورم، و مشکل عصبی که قرص سیتالوپرام مصرف میکنم 😔
  به همه مشکلات بالا نزدیک به یکساله که مشکلات جنسی هم اضافه شده و از اونجایی که شهرمون کوچیکه از روی شرم تا به حال درمورد مشکلم با هیچ دکتری مشورت نکردم، از حدود یکسال پیش اختلال نعوظ شروع شد، اوایل زودانزالی داشتم و بعد از دو سه ماه نعوظ به سختی ایجاد میشد و بعد چند دقیقه بدون انزال از بین میرفت! الان تقریبا سه ماه هست که نعوظ کامل نداشتم بغیر از دو بار که ارادی نبوده و نیمه شب یا اوایل صبح اتفاق افتاده، لطفا بهم بگین مشکلم چیه ؟ دارویی برای ایجاد نعوظ برام تجویز میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   عارضه ديابت است
 • تصویر کاربر جادو یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشی من حدود یک سال است که ناتوانی جنسی پیدا کردم مراجعه کردم دکتر ولی فایده نداشت ازمایش دادم گفتن شاید تستسترون بدنم کم شده ولی فاید نداره سنوگرافی رنگی از الت انجام دادم متخصص گفت که هیچ مشکلی ندارم الت هنگام نزدیکی نیمه سفت میشه ونمیتونم نزدیکی کنم اگه لازم باشه ازمایش وسنوگرافی هم برات ارسال میکنم اگه امکان داره راهنمایی کنید من از اهواز پیام میدم ۴۸سال دارم لطف جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   بايد از نظر نشت وريدي بررسي كنيد
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام وتشکر از عنایات شما.
  من 63 سالمه سالهای زیادیست به علت آریتمی قلبی که پیداکردم از پروپرانول 20 روزی یکعدد استفاده می کردم که دو سالی است پزشک مربوطه قرص بیزاپرانول 5 روزی یکعدد و نصف قرص تریامترن اچ آنهم روی یکعدد مصرف منمایم ولی متاسفانه مدت دو سالیست نغوظ ندارم و میل جنسیم کم شده و چند بار از قرص تادالافیل 20 استفاده نمودم تاثیری نداشت .ضمنا لازم به ذکر است قند خونم کمی بالا بود کنترل میکنم و چربی خون ندارم وزن 72 و قد 174 میباشد. خواهشمندم در این مورد کمکم نمائید . بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر اثر نكنز كاري وميتران كرد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   نكند
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   نميتوان كرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شیما جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید آقای دکتر شوهر من 32سالشه ما 3سال ازدواج کردیم از زمانی که عروسی کردیم متوجه شدم شوهرم هیچ گونه میلی واسه رابطه زناشویی بامن نداره حتما من که زنشم باید بهش بگم شوهر من رابطه هفته ای یکبار بزور میتونه انجام بده اونم وسط رابطه التش میخوابه شل میشه خیلی ازین بابت ناراحت بودم ازینکه اگرما ماهی یکبارم رابطه نداشته باشیم شوهرم بهش فشار نمیاد براش کاملا عادیه واگر من اعتراضی کنم مسخره میکنه همش میگه زندگی مگه فقط این چیز است هرچی فکر کنید دارو براش گرفتم گفتم شاید طبعش سرد باشه از دارو خانه عطاری تا شد بهش گرمی جات دادم عسل دارچین و چیزای دیگه ولی فایده نداشت تا اینکه تصمیم گرفتیم اقدام کنیم برای بچه که آزمایش کاملی داد متوجه شدیم این شوهرم اسپرم بدنش خیلی ضعیف واریکوسل داره آزمایشات کامل هست خواستید براتون می فرستم بیضه سمت چپ واریکوسل داشت خلاصه عمل کرد بخاطر بچه و دکتر براش کلی داروی تقویتی نوشته داره مرتب میخوره ولی با دکترش که حرف زدم گفت این واریکوسل ربطی به طبعش نداره خیلی ازین بابت ناراحتم دوست دارم شوهرم مثل تمام مردها دوست داشته باشه رابطه داشته باشه با زنش ما خیلی هم دوست داریم ولی این مشکل به کل آرامش من بهم ریخته خواهش میکنم کمکم کنید منم جای دخترتون ممنون میشم جواب بدید بی صبرانه منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   با سلام، پودر Androfertiروزانه یکی، و قرص ویتامینE، روزانه یکی مصرف کنن
 • تصویر کاربر Miladazad سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من به تازگی زایمان کرده و ما صاحب فرزند شدیم ولی از دوران بارداری که رابطه جنسی نداشتیم تا الان و من به شدت میل جنسی خود را از دست دادم.میخواستم راهنماییم کنید.
  سوال دیگه اینکه مصرف مواد مخدر سنتی باعث سرد مزاجی و بی میلی میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   بله ترک کنید وبا دکتر روانکاو مشاوره نمایید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دکتر بنده 33 ساله هستم و سه ساله مشکل نعوظ دارم البته با مصرف سیلد نافیل مشکل حل میشه ولی مشکل اینه بدون مصرف دارو نعوظ ناقص انجام میشه. تو این چن سال هم درست نشده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   باید از نظر نشت وریدی بررسی شوید09351142080
 • تصویر کاربر غزل چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من دچار تبخال تناسلی شدم و درمان شد اما الا چند تا دونه میبینم نمیدونم چیه دکتر گفت زگیل نیست اما چیه یکمم میخاره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر غزل سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   این زگیل نیست پس؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   از نظر من نه
  4. تصویر کاربر غزل سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   همينطوري مونده اخه ليزر ميخواد پس؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر
  مدتیه در قسمت پایین آلتم سمت چپ چسبیده به الت بیخ التم یه چیز سفتی نخود مانند بدون درد وجود داره و التم چن سالیه سفت نمیشه زیاد ویکمی به همون سمت انگار شل هست قدرت سمت چپ انگار کمه میخاستم بدونم اون غده نخود مانند سمت چپ طبیعیه یا مشکلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Amirabas پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اینا اقای دکتر دور کلاهک الاتم نگرانم که زگیل باشه
  دوست دخترم رابطه داشتم میگه یهچیزایی روی لبه وارژن ب صورت ردیفی زده امکان زگیل است ؟
  هیچ جال دیگه بدنم نداره ولی دور کلاهک الت تناسلیم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   اینها رگیل نیست
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز و قرآنی کشورمون
  من پیشاپیش از طرح سوالم عذرخواهی میکنم
  روی کلاهک آلت تناسلیم لکه های برجسته پوستی ایجاد شده و بعضی وقتا که آب سرد بهش میخوره تقریبا رنگش مایل به بنفش میشه،هیچ سوزش یا ترشح و یا خارشی هم نداره فقط ظاهر آلت رو زشت کرده نزدیک یکساله اینجور شدم
  حقیقتا روم نمیشه حضوری برم پیش دکتر
  گفتم از حضرتعالی کمک بگیرم
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر منصور پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام و خسته نباشید
   منتظر راهنمایی حضرتعالی هستم
  2. تصویر کاربر منصور شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر سلام
   احیانا ۴۸ ساعت شما با ۴۸ ساعت ما که فرقی نداره؟
   دکتر جان بی زحمت جواب سوال منم بدید ممنون میشم
  3. تصویر کاربر منصور یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   و همچنان منتظر پاسخ جناب دکتر!!
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر