ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

مصرف پاپاورین

استفاده ی درست از پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید.

میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز داروی مصرفی

دوز پیشنهادی برای درمان اختلال نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکترعزیز سلام و عرض ادب
  بنده در سوال قبلی عرض کردم ۴۶ سال سن دارم در ۲۹ سالگی بصورت یک دفعه ای دچار ناتوانی جنسی شدم به پزشک های مختلف ابتدا عمومی و متخصص حتی طب سنتی مراجعه کردم متاسفانه هیچ نتیجه ای نگرفتم اخیر مدتی است به چندین متخصص ارولوژی و غدد مراجعه کردم با تجویز داروهای خوراکی مختلف متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد آخرین متخصص ارولوژی که مراجعه داشتم ایشان برای اولین بار آمپول پاپاورین ۴۰ م تجویز نمودن با تزریق یک آمپول کامل با سورنگ انسولین از دو طرف آلت تناسلی به نعوظ کامل و طولانی ۶ ساعت و بالاتر می‌رسم نعوظ مقداری دردناک است بعد ارضا مدت نعوظ مقداری کمتر می شود ، در همه آزمایش های قدیم و جدید از نظر تستوسترون و هورمونی هیچ مشکلی خواصی ندارم ، آقای دکتر اخیرا متوجه شدم با لمس جنس مخالف هیچ حسی ندارم ، اعتماد به نفس خوبی ندارم احساس میکنم آلت تناسلیم نسبت‌ به‌ قبل بیماری از نظر طول و قطر کوچیک شده ، در جواب سوال قبل فرموده بودید که آیا ازدواج کردم ؟ و از نظر تستوسترون و هورمونی مشکل ندارم ؟ من ازدواج کردم دارای دو فرزند پسر هستم و قبل به دنیا آومدن فرزند دوم تقریبا سال ۸۵ به این بیماری مبتلا شدم از نظر هورمونی و تستوسترون هم برابر آزمایش و اظهارات پزشکان مشکل خاصی ندارم ، در نوجوانی و جوانی متاسفانه خود ارضایی زیادی داشتم مشکلات به اختصار عرض شد
  ممنونم بابت وقتی که گذاشتید
  خدا خیرتون بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 هفته پیش)
   سلام باید یک سونوگرافی کالرداپلر الت با تزریق انجام دهید از نظر وضعیت عروقی ازمایشات cbc fbs bun cr hdl ldl trig chol hba1c testostrone رو هم داشته باشید حتما
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام، آقای دکتر کرمی بنده ۱۱ساله پیوند کلیه شدم قرصهای پیوند و فشار خون میخورم تقریبا از زمان پیوند نعوظ م خیلی ضعیفه الانم ۵سالی میشه خیلی کمتر هم شده قرص ویاگرا میخورم ولی تاثیرش ۵۰ درصد هست یعنی نعوظ میشه وسط رابطه ازبین میره لطفا راهنماییم کنید دیگه نمیدونم چیکار کنم میشه تستوسترون کم باشه یعنی ،اینم بگم قبل از پیوند هم عمل واریکوسل هم انجام دادم نعوظ صبحگاهی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   سلام به واریکوسل ارتباطی ندارد کراتینین چند است ؟ بهترین راه همان دارو است اگر پاسخ نمیده تادالافیل استفاده کنید . به شرطی که با داروهای کاهنده فشار خون تداخل نداشته باشد
  2. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   کراتینم ۱هست پیوندم خوبه
  3. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   کراتینین ۱هست پیوندم خوبه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   دارو بخورید . در افراد با سابقه دیالیز اختلال نعوظ ممکن است ایجاد شود . تادالافیل ۱۰ شروع کنید نیم ساعت قبل رابطه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت خدمت شما دکتر عزیز بنده ۵۰ ساله هستم و مشکل پارکینسون دارم و درحال استفاده از داروهای مادوپار ۱۲۵ و راستین ۰٫۱۸ و کپسول آمانتادین ۱۰۰ مصرف میکنم . مشکل قلبی و عروقی و دیابت و پروستات و.... ندارم اما بیشتر از یک تا دوسال است که دچار زود انزالی و شلی آلت شدم با پزشک متخصص مغز و اعصاب معالجم موضوع را مطرح کردم و داروی تادالافیل ۲۰ داد که بعد از مصرف بشدت سردرد می‌گرفتم و اثر محسوسی نداشت بعد کپسول اکتی لایف که تأثیر زیادی نداشت ول سردرد نداشتم و درحال حاضر قرص ارکتومکس مصرف میکنم حدود سه هفته که هنوز اثری ندیدم بفرمایید چکار کنم از راهنمایی شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر شیفت پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر
  من حدود ۷ سال است که در شیفت شب .... بصورت یک شب در میان تا صبج مجبورم بیدار بمانم و کار کنم. البته در حدود ۲ تا ۴ ساعت هم از فرط خستگی میخوابم.
  و ادامه خواب رو بمقدار زیاد در صبح روز بعد در منزل دارم و دائما کسل و بیحال و خواب آلود هستم و انرژی چندانی ندارم.
  بدبختانه روز ب روز مشکلات زود انزالی و اختلال و عدم نعوظ من بیشتر شده. و بحدی رسیده که فقط گاهی فقط نعوظ صبحگاهی رو دارم و نعوظ بسیار ضعیفی هم دارم.
  بدلیل شرایط کاری ام چون باید الان برای تعویض شیفت و انتقال به شیفت روز اقدام کنم و شرایط سختی هم برای این موضوع خواهم داشت.
  میخواستم از حضورتون بپرسم آیا واقعا بی خوابی و یا بدخوابی موضوع تاثیر گذاری در سیستم نعوظ و زود انزالی هست ؟ یا نه ؟
  اینقدر تاثیر بی خوابی و بدخوابی زیاد هست که کارم رو حتی مجبور بشم عوض کنم ؟

  چون حقیقتا در زندگی مشترکم به مشکل جدی برخوردم.

  ارادتمند شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید در شرایطی ارتباط داشته باشید که خستگی جسمانی نداشته باشید و همچنین از نظر روحی ذهنتون درگیر نباشه
 • تصویر کاربر Ys یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۸ سالمه و۲۰ سال دیابت نوع ۲ دارم ۱۳ سال هست روز ۶۰ واحد انسولین میزنم وروزی یکی قرص والسارتان ۸۰ برای فشار میخورم الان حدود ۶ ماه هست که نعوض ندارم ودچار زود انزالی هم شدم ضمنا سیگار هم میکشم چه داروی برای درمان استفاده کنم آیا نیاز هست حضوری بیام خدمت شما ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   تست RIGISCAN انجام بدید و با جوابش بیاید ببینم
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳ ماهه خود ارضایی میکنم الان آلتم با مالش دست نعوظ می‌کنه اونم ۱۰ ثانیه و تحریک ذهنی آلتم کم شده مشکلی برام پیش اومده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش)
   تست های هورمونی انجام بدید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلامی دوباره
  ببخشید من واسه نعوظی که دارم ازمایش خون دادم گفتند عیبی نداری،
  میل جنسیمم خیلی کمه
  چه دارویی بخورم که جواب بده بهم واسه میل جنسی؟؟و اینکه ایا اختلال نعوظ درمان میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش)
   قرص ویتامین E با دوز 400 هر 48 ساعت یک عدد تا یک ماه
 • تصویر کاربر بابک یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام.من 2ساله دچار بیماری پریونی شدم اصلان نعوظ ندارم قرص ویاگرا و تادافیل مصرف کردم تاثیری نداشت. سنم 40 ساله. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   باید تزریق داخل پلاک انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   برای ویزیت و معاینه با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین.بنده ۲۶ سالمه و از دوران بلوغ دچار انحراف جنسی به سمت همجنس شدم.به روانپزشک و روانشتاس نیز مراجعه کرده و نتیجه ای نگرفته ام.ایا امکانش هست از ترشح غیرطبیعی هورمون هام باشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   باید آزمایش هورمونی کامل انجام بدید تا بررسی بشه
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر ، من 33 سال سن دارم و در طول زندگیم هیچگاه در خواب دچار احتلام نشدم، از بچگی اینطور بوده، در دوره جوانی یا بصورت خودارضایی یا رابطه جنسی تخلیه صورت می گرفت، اما در طول 4 سال اخیر هیچ گونه رابطه جنسی یا خودارضایی نداشتم، و در خواب هم محتلم نشدم.
  بعد از مدتی طولانی شرایط یک رابطه جنسی فراهم شد ، با وجود عطش جنسی شدید که از قبل داشتم ، متاسفانه نعوظ رخخ نداد و بعد از زحمت زیاد با نعوظ نیم بند انزال خیلی سریع اتفاق افتاد
  بعد از این اتفاق من متوجه شدم اندازه آلتم هم بشدت کوچیک شده و انگار خون واردش نمیشه، یه حالت خشک شدن پیدا کرده. و بعد از این تجربه اتفاق دیگری که رخ داد این بود که در هنگام دفع ادرار هم با سختی مواجه هستم، البته خیلی زیاد نیست اما اگار که پروستاتم مشکلی داشته باشه
  من واقعا نگران هستم، من هنوز ازدواج نکردم و با این شرایط روی اینکه بخوام خواستگاری برم ندارم دیگه.
  آلتم بسیار کوچک شده، نعوظ به سختی اتفاق میفته و به سرعت دچار انزال میشم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   باید بیاید تا از نزدیک معاینه کنم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر