ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

ناتوانی جنسی یعنی چه؟
4 (80%) 9 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آلت تناسلی کوچک دارم میخوام

  از نظر طول وحجم بزرگ بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر انا پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلتم وقتتون بخیر.همسر من ۳۲ سالشه و ما ۲ ساله عروسی کردیم. حدود یک سال ۸ ماه که ارضا نمیشه با من و ۴ ماهه مطلقا ارضا نشده.میگه سر آلتش هیچ احساسی نداره برا همین ارضا نمیشه.سکس ما بدون کاندومه. میخواستم بدونم امکان داره به همین دلیل بیحسی سر آلت باشه و درمانی براش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید دکتر روانکاو بروید
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  چند روزی است زیر نوک الت تناسلی بنده که احتمالا محل ختنه گاه می باشد مقداری کمی چرک می اید و گاهی هم کمی خون بهمراه ان می اید
  لطفا راهنمایی کنید علت ان چیست و چکار باید بکنم ؟
  فعلاهم بدلیل شرم و حیا خجالت می کشم به دکتر مراجعه کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   عكس
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من الان نزدیک 40 سالمه و یه مقدار بزرگی پروستات دارم ولی این بزرگی فعلا فقط با سونو دیده شده و علائم ظاهری خاصی ندارم.در ضمن بیمار دیابتیک هم هستم و روزی 2 عدد قرص متفورمین 500 مصرف میکنم.کبد چرب گرید 3 و تالاسمی پنهان مادرزادی هم دارم.حدود 1 سال هست که مشکل شدید عدم نعوظ دارم به طوریکه بعد از حدود 5 دقیقه آلتم شل شده و بعضا دیگه راست نمیشه. وقتی هم که تادالافیل 10 یا سیلدنافیل 50 میخورم به مدت دو هفته کمر درد شدیدی سراغم میاد که فقط یکم با ترامادول 50 کمتر میشه و باقیه مسکنها هیچ تاثیری ندارن.البته جدیدا اینطوری میشم و قبلا این عارضه رو نداشتم فقط سردرد و افزایش فشار خون داشتم.تاکیدا عرض میکنم که افزایش فشار خون داشتم در حدود 14 روی 9.الان دیگه نمیدونم چیکار کنم خیلی زندگیم به مشکل خورده.دو تا بچه دارم و حدود 9 سال هم هست ازدواج کردم.در ضمن در حالت معمول دیر انزال بوده و هستم حدودا تا یکی دو سال قبل معمولا نزدیکیم با همسرم حدود نیم ساعت از ابتدای شروع دخول طول میکشید.خاهش میکنم به دادم برسین دکتر.در ضمن حدود دوسال هست که دیابت دارم.ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   تنها را مصرف تادالافيل است
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 37 سال دارم. چندین ساله که آلتم هنگام نزدیکی نعوظ کامل نداره . مگر اینکه از قرص های ویاگرا یا تاداگرا و ..... استفاده کنم. البته جدیدا یکی دو بار آخر حتا با خوردن این قرص ها هم نعوظ کامل نشد . لطفا راهنمایی بفرمایید....
  حس بدی دارم. شریک جنسیم هم از این موضوع ناراحته.
  (در ضمن اکثر اوقات پس از خوردن اون قرص ها سردرد خواهم داشت و نگران عوارض شون هستم)
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اردلان شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  A L I:
  جناب دکتر من 1 سال با این بیماری بودم و تا الان به دکتر مراجعه نکردم.ترکیه زندگی میکنم.لطفا جوابمو بدین و راهنمایی بفرمایید از چه دارویی استفاده کنم..ممنون میشمجواب بدین.بار اول پرداخت کردم که گویا عکس آپلود نشد به سایتتون 05551910626
  این شماره ترکیه ام هست ممنون میشم خیلی نیاز دارم به راهنماییتون و امکان اومدن به مطبتون رو ندارم و هر هزینه ای باشه پرداخت میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشی آقای دکتر،4 ماه پس رابطه سکس،این ضایعه گوشتی،سفید رنگ اطرافش ملتهب ،همراه با خارش وسوزش بوجود آمد ،دورش را خط کشیدم آیا زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   تب خال است
 • تصویر کاربر مهتاب جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید همسر من هنگام نزدیکی اصلا توانایی دخول ندارن و با اینکه 4 ماهه ازدواج کردیم هنوز نتوانستیم رابطه برقرار کنیم تادالافیل هم مصرف کردن تاثیری نداشت .چه کاری باید انجام بدم؟ خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید بررسی شود
 • تصویر کاربر مهشيديزدانيان سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نامزده بنده نميتونه درست سكس كنه يعنى سريع با يبار سكس خسته ميشه وقبل از سكس نميتونه طرفشو تحريك كنه هميشه يه مدل سكس ميكنه ميشه يه كتابي درباره اينكه بتونه يه زنو تحريك كنه و ياد بگيره سكسو معرفي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بايد دكتر سكسولوگ مراجعه نمايد
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.. آقای دکتر من یکساله که عمل دو طرفه انجام دادم وقتی تحریک شدید میشم هردو بیضم شدید درد میکنه با جای عمل از داخل.. کلا تمام قسمت تناسلیم.. جوری که دست میزنم به بیضه ام درد میکنه تو حالت ایستاده که خیلی دردش بخصوص جای عمل از داخل بیشتر میشه انزالم که صورت میگیره باید دراز بکشم تا دو سه ساعت....مشکل چیه آقای دکتر من مجردم میخوام ازدواج کنم آیا با این وضعیت مشکلی برام پیش نمییاد برا ازدواج.. چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر