جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ چگونه می توان اسپرم ضعیف را تقویت کرد؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است. این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

برای بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان چه باید کرد؟

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود. مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند. اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد.

وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد. ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود. مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند. مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد. استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد. مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد. یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد. سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است. مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است. سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد. این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد. بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی، یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است. مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد. علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد. آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است. مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد. یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد. افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود. ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند. مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود. این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (43 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۴ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  واریکوسل داشتم سال 1400 عمل کردم
  ولی هنوز بچه دار نشدم(5سال)
  ازتون عاجزانه خواهش میکنم نتیجه آزمایشات اسپرم و ژنتیک اسپرم منو مشاهده کنید و علتشو بهم بگید... تورو قرآن سوالمو بخونید و جوابمو بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام در شکل اسپرم مشکل دارید . در ناباروری همه مسائل باید در نظر داشت. اگر علیرغم تلاش برای بچه دار شدن موفق نشدید از روش های کمک باروری استفاده کنید
 • تصویر کاربر امیرعباس چهارشنبه ۲ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سالمه یه فرزند ۵ ساله دارم الان یک سالخ برای فرزند دوم اقدام کردیم متاسفانه موفق نشدیم همسرم ازمایش اسپرم دادن ضعیف هستن یه دوره کلومیفن وفرتیل اید مصرف کردن الانم ال کارنتین وکلومیفن مصرف میکنن ولی باز هم بچع دارنشدیم ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام همسرتون از نظر وادیکوسل بررسی شدن ؟ یک سونو انجام دهنددببینیم واریکوسل هست یا خیر
 • تصویر کاربر ا دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام ، جناب اقای دکتر ۴ بار انتقال جنین داشتم با گرید خوب و حتی بلاست هم شده بودن طی دوبار پانکچر که هر ۴ سری منفی شد ،
  بار اخر هیسترو هم انجام دادم و خراش از لحاظ تخمدان و رحم گفتن مشکل خاصی ندارم
  اما همسرم ازواسپرمی هستن و تسه براشون انجام شد برای تشکیل جنین
  مورفولوژی ۱ باعث شده منفی بشه ؟
  اصلا با مورفولوژی ۱ ای وی اف جواب میده ؟
  الان باید به نظرتون دوباره با این شرایط ای وی اف مجدد انجام بدیم یا بهتر مورفولوژی بهتر بشه ؟ همسرم ۴۴ سالشون هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام سریعا برایivf اقدام کنید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۶ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام، با توجه به مدارک پیوست، من چند روز پیش عمل واریکوسل انجام دادم. می‌خواستم بدونم احتمال بچه دار شدن به صورت طبیعی چقدر هست؟ با استفاده از روش های کمک باروری چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام ۳ ماه بعد ازمایش اسپرم را تکرار کنید و با این ازمایش مقایسه شود تا بشه نظر داد در طول این ۳ ماه اسپریژن مصرف کنید شانس در روش های کمک باروری طبیعتا بالاتر است
  2. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   ممنون از پاسخگویی شما، با توجه به اینکه من در حال ازدواج هستم و این مورد برای ازدواجم خیلی دغدغه شده، ممنون میشم نظرتون را در رابطه با شانش بچه دار شدن به صورت طبیعی بیان کنید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   هیچ درصدی نمیتوان ذکر کرد. ۶ ماه جهت بچه دار شدن تلاش کنید بصورت طبیعی
  4. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   متشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ دی ۱( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ۳۰ سالمه ،واریکوسل دوطرف دارم سمت چپ چندسال پیش عمل کردم
  سمت راستم بیضم نسبت به قبل کوچیک تر شده و احساس ناراحتی میکنم و بعد اینکه ادرار می‌کنم و زور میزنم مایع منی بعد از ادرارم میاد بیرون و بعد ازخارج شدن منی بهتر میشم درد کمتر میشه،لطفا راهنماییم کنین ممنونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید . ازدواج کرده اید ؟ بچه دارید ؟ ازمایش مایع منی انجام داده اید ؟
  2. تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   مجردم جناب دکتر و اینکه آزمایش مایع منی هم ندادم
   اومدن مایع منی بعد ادار رو دلیلش رو میتونین بگین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   در صورتی با ادرار مایع منی خارج میشود که دچار دیابت باشید یا بعضی داروهای خاص مصرف کنید . در غیر این صورت بعید است مشکلی باشد . باید بررسی شوید
  4. تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   آقادکترشرمنده سوال پایانی
   گهگاهی احساس سنگینی روی بیضه سمت راست که عمل نشه میکنم وقتی میرم دستشویی و بعد از اینکه ادار تموم شد یکم زور میزنم از آلتم مایع منی خارج میشه بعضا هم مایع منی حالت ژله ای پیدامیکنه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   معمولا در زمینه احتقان منی ایجاد میشود این شرایط
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  باعرص سلام واحترام
  دکترمن ۲ونیم ماه قبل بخاطرکم تحرکی،اسپرم جراحی واریکوسل کردم امابعدازدوونیم ماه مجددازمایش دادم امابهترنشده ویک پزشک اورولوژبه من امپول سینال اف دادومن این امپول واستفاده نکردم شماین امپول وبه من پیشنهادمیدین واینکه صبرکنم برای ای. ی اف اقدام نکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 سال پیش)
   با سلام و احترام چند سالتونه ؟ در صورتی که وضعیت اسپرم بهبود نیافته توصیه میکنم سریع تر برای ivf اقدام کنید که زمان از دست نره
 • تصویر کاربر Nimamoradi شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  واریکوسل داشتم یکسال گذشته عمل کردم
  نتیجه آزمایش براتون فرستادم
  ۱-نسبت به دوماهه گذشته که ازمایش دادم تعداد اسپرم از ۳۳ به ۱۸ میلیون در هر میلی کاهش داشت
  ۲-تحرک از ۴۲ به ۳۰ کاهش داشت
  نگرانم که دوباره نتایج آزمایشم به حالت قبل عمل برگرده.. آیا ممکنه؟
  سه بار iui میکنیم ولی نتیجه نمیده خانومم مشکل تنبلی تخمدان داره که با دارو اکی میشه
  از یه طرف کیفیت ازمایشم نمیدونم چرا داره میاد پایین؟
  پاییز سال گذشته به پیشنهاد شما یه سری تقویتی خوردم خوب بود آزمایش بود بعدش فقط روزی یه ول من میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای
  از قرصی برای جهش اسپرم و افزایش اسپرم استفاده کنم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   ویتامین ای ۴۰۰ هر ۴۸ ساعت
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام بنده 25ساله هستم و 2بار عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم در سال 98و 1400
  2روزه سمت ران راستم درد احساس میکنم و بیضمم درد میکنه و یک رگ نسبتا بزرگ روی بیضه راستم قابل لمس هستش و در زمان سره پا یا یا خوابیده هم فرقی نمی‌کند و رگ قابل لمس هستش و احساس میکنم بیضم کوچیک شده
  خواستم بدونم سمت راستمم دچار واریکوسل شده؟؟؟
  لطفا اگه امکان داشته باشه نظرتون رو در قالب یک ویس ارائه بدین
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 20 سالمه واریکوسل گرید دو دارم الان یه مدتی هستش که درد در ناحیه بیضه چپ زیاد شده که آزمایش سمن فرستادن و دکتر گفتن باید عمل کنم به نظر شما با توجه به این دو آزمایش نیاز به عمل دارم ؟
  ( فاطله دو تا آزمایش حدود 17 روز هستش)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر