راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ريحانه سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير من دوبار اي وي اف كردم و انتقال جنين داشتم كه نا موفق بود، از همسرم خواستم خودش چكاب كنه كه بعدش فهميديم واريكوسل گريد چهار داره و بايد عمل بشه، بنظرتون بعدعملش اميدي هست به بارداري؟ يا چون اي وي اف نا موفق بوده درمان واريكوسل هم نميتونه كمك كنه؟ ضمن اينكه من مشكلي ندارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بيايند معاينه كنم
 • تصویر کاربر سلام چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  ابوالفضل: سلام جناب آقای دکتر من 38 سالمه دارای دو فرزند بهمن ماه سال 94 در زاهدان زیر نظر دکتر فاضلی عمل واریکوسل دو طرفه شدم بعد از این مدت که حدود 15 ماهه از عمل میگذرد هیچ بهبودی در تعداد و سرعت اسپرم ایجاد نگردیده به پزشک دیگه ای مراجعه کردم سنو رنگی گرفتم گفتند عود کرده الان هم زیر شکمم و در مواقع ایستادن احساس درد دارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم ضمنا محل سکونتم سیستان و بلوچستان شهرستان زابل هستش. عمل هم بصورت سنتی انجام شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   مراجعه به دكتر خودتان بهترين راه است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر کرمی.سه ماهه پیش عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم و این در حالی بود که شمارش اسپرم در ازمایش اسپرموگرام من به دو میلیون و ششصد نزول پیدا کرده بود,سه مرحله ازمایش داده بودم جواب اولین ازمایش ۲۰میلیون,دومین ازمایش ۶میلیون و سومین ازمایش ۲.6میلیون.و نهایتا پزشک معالجم عمل رو پیشنهاد کردند,میخواستم بپرسم این سیر شدید نزولی چقدر امکان بهبود ازمایش اسپرموگرام رو داره؟ایا اگر سریعتر عمل میشدم امید بیشتری نبود؟البته بعد از عمل قرص کلومیفن و کوانزیمq10نیز مصرف کردم اما نگرانم که بعد از سه ماه ازمایشم نرمال نشه.ممنون از لطف و جوابدهیه جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام نه بيخودي نگران نباش
 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدتی هست پشت گوشم اصطلاحا باز میشه و زخمی میشه شبیه لک هست یه لک دیگه هم روی الت تناسلیم هست اما زخمی نمیشه فقط سفید هستش و گاهی وقتا میخاره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام ازمايش دهيد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   ازهمان منطقه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر کرمی. طبق نتیجه سونوگرافی آیا من دچار واریکوسل شدم ؟ و اگر دچار شدم گرید آن چیست ؟ ممنون و متشکر از اطلاع رسانی و مطالب مفیدی که در اختیار عموم مردم قرار میدهید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام بله واريكوسل شديد است جهت عمل در خدمتم فيلمهاي من در سايتم را ببينيد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب...احتراما بنده یکماه پیش عمل واریس سمت چپ رو انجام دادم...اولا بعد از ده روز نزدیکی داشتم و آیا ضرری نداشته؟و ثانیا مدتی رگهای روی الت تناسلیم برجسته تر و درشت تر شدند..میخواستم بدونم علتش چیه؟..باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  تحليل و تفسير آزمايشات
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   كيفيت اسپرم مخصوصا حركت كم است بايد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر ملکی یکشنبه ۲۴ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تورو خدا کمکم کنید
  ۱۷ سالمه و از دیروز درد خفیفی در بیضه راستم احساس میکنم که به شکمم میزنه و یه مقدار هم بیضه راستم متورم شده. قبلا هم چند بار اینجوری شده بودم که بعد یکی دو روز خوب شد
  حدود ۲ سال هم هست که خود ارضایی میکردم
  من تا شش ماه به دکتر دسترسی ندارم خیلی میترسم توروخدا بگید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام بيشتر عصبي است بيخيال
 • تصویر کاربر صمد شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من مردی 31 ساله هستم که از سال 90 درگیر بیماری لنفوم هوچکین بودم و چند دوره شیمی درمانی کردم و خوب شدم ولی سال 94 بیماری عود کرد و مجددا شیمی درمانی کردم و در نهایت مهرماه سال 94پیوند مغز استخوان زدم و با توکل و لطف پروردگار متعال و ائمه معصومین (ع) به بهبودی رسیدم. اکنون که برای بچه دار شدن اقدام کردیم من از نظر وجود اسپرم مشکل دارم که چند آزمایش عدد صفر رو نشون داده. میخواستم کمکم کنید که آیا با دارو و درمان میتونم بچه دار بشم یا خیر. در ضمن من اسپرم فریز دارم ولی میخوام که اول با حالت طبیعی بچه دار بشم. ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد به مراكز ناباروري مراجعه نماييد مثل رويان
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی
  من فردی 17 ساله هستم دارای اضافه وزن .
  من چندی است بدلیل مطالعه زیاد بسیار می نشینم و درد کشاله ران سمت چپ دارم در یکی از سایت ها خواندم که رشد سینه ممکن است یکی از نشانه های سرطان بیضه باشد.
  من بوسیله ی آزمایش بیضه با دست هیچ برآمدگی به غیر از رگی روی بیضه چپ ( بیضه بالایی ) و اپیدیدم نداشتم آیا مستعد سرطان بیضه هستم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 4 سال پیش)
   نه
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر