راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ چگونه می توان اسپرم ضعیف را تقویت کرد؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است. این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

برای بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان چه باید کرد؟

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود. مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند. اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد.

وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد. ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود. مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند. مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد. استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد. مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد. یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد. سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است. مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است. سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد. این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد. بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی، یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است. مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد. علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد. آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است. مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد. یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد. افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود. ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند. مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود. این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (43 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما جناب دکتر عزیز. بنده یک راننده کامیون هستم و به مدت یک ساله که اقدام کردیم به بارداری ولی موفق نشدیم بعد از اون با انجام آزمایش معلوم شد که اشکال از منه و هنگامی که آزمایش اسپرم دادم معلوم شد که مورفولوژی اسپرمم ۳ درصد هست .یکبار اقدام به IUI کردیم که موفقیت آمیز نبود.پس از اون شروع کردم به مصرف آندروفرتی به مدت یک ماه و بعد از یک ماه مجدداً آزمایش اسپرم دادم که مورفولوژی اسپرمم به ۴ درصد افزایش پیدا کرد و بعد از اون به مدت ۴۰ روزه که قرص بلومکس استفاده می‌کنم اما هنوز موفق به بارداری نشدیم و بعد ازمصرف قرص بلومکس هنوز آزمایش دیگه‌ای انجام ندادم که ببینم مورفولوژی افزایش پیدا کرده یا نه. سونوگرافی بیضه هم انجام دادم بیضه‌ها مشکلی نداشت و واریکوسل هم نداشتم و این رو هم ذکر کنم که بنده با توجه به شغلم باید ایست و بازرسی‌ها عبور کنم و شاید ماهی حداقل چهار باربه اجبار باید از زیر ایکس ری عبور کنم به و تبع کارم ممکنه که نوشابه انرژی‌زا یا قهوه مصرف کنم حالا از شما دکتر عزیز سوال دارم که آیا ایکس ری و مصرف قهوه و نوشابه‌های انرژی زا و کافئین‌دار سبب کاهش درصد مورفولوژی می‌شوند یا خیر؟ و سوال دیگه اینکه مصرف قلیان هفته یکبارچطور؟ممنون میشم که منو راهنمایی بفرمایید. بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   سلام مصرف سیگار و قلیان تاثیر گذار است و عوامل محیطی دیگری که ذکر کردید موثر است . سن شما بالا هست . سریعا برای انجام IVF اقدام کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر گرامی. در ادامه پرسش 298377 مزاحمتون شدم. به تجویز آقای دکتر یک ماه اسپریژن مصرف کردم و آزمایش تکرار شد (بهمراه SCSA) گویا یکم امیدوار کننده تر شده. ممنون میشم نظرتون را بفرمایید فایلهای قبلی را اگه نیاز هست بفرمایید مجددا آپلود کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 11 ماه پیش)
   سلام ترجیحا سریعتر برای بارداری اقدام بشه و اگر بعد از ۶ ماه نتیجه نگرفتید IVF کنید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 11 ماه پیش)
   ممنونم. یعنی این DFI اوکی هست و نیاز به مصرف دارو یا اقدام خاصی نیست؟
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 11 ماه پیش)
   ممنونم. یعنی این DFI اوکی هست و نیاز به مصرف دارو یا اقدام خاصی نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 11 ماه پیش)
   سنتون بالاست و اینو کاریش نمیشه کرد روزانه بلومکس بخورید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ممد یکشنبه ۴ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام ، چند مدتی هست روی بیضه هام جوش های خیلی سفتی در اومده و اصلا هم هرچقدر محکم فشار میدم نمیترکن نزدیک یک ساله قبلا ۲ تا بیشتر نبود الان نزدیک ۱۰ تا الی بیشتر شدن بعضی ها کوچیک بعضی ها هم بزرگ حتی کوچیک ها هم نمیترکن خیلی نگرانم میترسم جوش های طبیعی نیستن خیلی سفت هستن و روز به روز هم دارن بیشتر میشن تورو خدا کمکم کنید بفهمم چی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت خدمت پروفسور کرمی
  آقای دکتر من سال ۹۱ عمل واریکوسل سمت چپ و انجام دادم و خداروشکر عمل خوب بوده ولی از اونجایی که یادم میاد هم‌قبل از واریکوسل هم بعد عمل بیضه های من اکثر اوقات آویزون هستند !؟
  دلیل این موضوع چیه آقاب دکتر بنظرتون من که کهولت سن ندارم ۲۷ سالمه و واریکوسل هم ندارم یا ممکنه همیشه دمای بدن بالاست که موجب آویزونی میشه نسبتا هم آدم استرسی هستم سپاس از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام در افراد مختلف میزان کشیدگی پوست و سایز کیسه بیضه متفاوت است . اهمیت چندانی ندارد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده واریکوسل خفیف دارم و درحال حاضر رژیم کاهش وزن دارم دکتر تغذیه بهم گفتن که حتما باید ورزش داشته باشم و عضله سازی کنم حتی وقتی که رژیم تثبیت وزن رو شروع کردم
  ۱:اگه با وزنه زدن (بدنسازی) کارم به جراحی بکشه احتمال داره بعد از جراحی دوباره عود کنه؟
  ۲:اگه دوباره عود کنه تا چندبار عود میکنه و تا چند بار باید جراحی بشم؟
  باتشکر🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   چند سالتون هست ؟ متاهل یا مجرد ؟
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   مجرد و ۲۵ سال
  3. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   مجرد و ۲۵ سال
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   بله ممکنه عود کنه عمل مجدد برای عود نتیجه مطلوبی ندارد . باید اول اسپرم انالیز و سونو دهید ببینید نیاز به عمل هست یا خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر داودی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر بنده۳۰سالمه ۳ساله ازدواج کردم جلوگیری طبیعی داشتیم بعد ۳ماهی هس اقدام کردیم واسه بچه دار شدن نشد رفتیم دکتر آزمایش دادیم ک عکسش واستون فرستادم گفتن اسپرمت ضعیفه چند نوع قرص واسم نوشتن گفتن ۳ماه مصرف کن خاستم ببینم بنظرتون جواب میده یا ن اگه دارو یا چیزی هس ک میتونه جواب بده معرفی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام بله ضعیف است داروهایی که دادن خوبه ولی باید از نظر واریکوسل بررسی شوید . اگر واریکوسل دارید عمل کنید
  2. تصویر کاربر داودی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   معاینه کردن گفتن واریکوسل ندارین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   قرص ها را مصرف کنید تا ۳ ماه اینده مرتب رابطه داشته باشید جواب نگرفتید از روش های کمک باروری استفاده کنید
  4. تصویر کاربر داودی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   جناب دکتر چندوقته ادرارم فشارش خیلی ضعیف هس حجمش خوبه ولی دیر میاد موقع ادرار حداقل۵دقیقه باید بمونم تا تخلیه بشه امکانش هس ک تو اسپرم تأثیری داشته باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   خیر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  6ماه پیش در اثر ضربه در ناحیه هیپو اکو سر اپیدیدوم بیضه چپ 6.6 م هماتوم دیده شد بعد از گذشت 6ماه 6.3 م شده است آیا اپدیدیوم من آسیب دیده و عارضه مند شده است؟احتیاج به عمل دارد؟درد دارم مخصوصا موقع ارضا شدن و بعدش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام عکس سونو را مجدد اپلود کنید این درد شاید تا یک سال باشد
  2. تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام عکس سونو خدمت شما دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   این هماتوم قابل تخلیه نیست فعلا باید صبر کرد جذب بشه
  4. تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   در حال حاضر پس از گذشت ۶ ماه و جذب نشدن این هماتوم میشه گفت بنده دچار بیماری اپی دیدیمکتومی هستم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   بیماری اپیدیدیمکتومی نداریم اون اپی دیدیمیت است به معنای التهاب اپیدیدیم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آ.س پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر همسر بنده چندوقت پیش به دکتر مراجعه کردن و ایشون از طریق سونوگرافی از قسمت آلت تناسلی بهشون گفتن که واریکوسل دارن و گفتن باید آزمایش بدن که ببینن حرکت اسپرم به چه صورته الان آزمایش اسپرم دادن من براتون ارسال میکنم نتیجه آزمایش رو لطفا تفسیر بفرماییدو اینکه برای بچه دارشدن مشکلی هست یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام همه چیز نرمال
 • تصویر کاربر رحیم سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر،من سال ۹۰ درد داشتم رفتم دکتر گفت واریکوسل داری آزمایش بده بعد عمل کنیم آزمایش دادم اسپرم صفر بود بعدش گفتن اگه عمل کنیم دردت خوب میشه ولی شاید اسپرم بازم صفر باشه که همون طوری شد،سال ۹۵ هم از بیضم اسپرم برداشتن که قابل فریز نشد مستقیم آی وی آف کردن که متاسفانه ناموفق شد،الان بازم واریکوسلم عود کرده ،اسپرم هم همچنان صفره ،چون راهم دوره میخواستم بدونم راه درمانی داره برسم خدمتتون یا نه ممنون میشم جواب بدین آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام عمل مجدد هیچ کمکی نمیکنه فقط چند جلسه ivf انجام بشه
 • تصویر کاربر afsaneh سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام همسرم مشکل شکل اسپرم داره چند بار ازمایش داده صفر هست دکتر قرص فرتیل اید داده میخوام بدونم روزی سه تا رو اگر همزمان قبل از خواب بخوره مشکلی نداره؟؟ چون تو طول روز سرکاره و نمیخواد اطرافیان متوجه بشن قرص میخوره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام طبق دستو هر ۸ ساعت هست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر