راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (38 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آ.س پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر همسر بنده چندوقت پیش به دکتر مراجعه کردن و ایشون از طریق سونوگرافی از قسمت آلت تناسلی بهشون گفتن که واریکوسل دارن و گفتن باید آزمایش بدن که ببینن حرکت اسپرم به چه صورته الان آزمایش اسپرم دادن من براتون ارسال میکنم نتیجه آزمایش رو لطفا تفسیر بفرماییدو اینکه برای بچه دارشدن مشکلی هست یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام همه چیز نرمال
 • تصویر کاربر رحیم سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر،من سال ۹۰ درد داشتم رفتم دکتر گفت واریکوسل داری آزمایش بده بعد عمل کنیم آزمایش دادم اسپرم صفر بود بعدش گفتن اگه عمل کنیم دردت خوب میشه ولی شاید اسپرم بازم صفر باشه که همون طوری شد،سال ۹۵ هم از بیضم اسپرم برداشتن که قابل فریز نشد مستقیم آی وی آف کردن که متاسفانه ناموفق شد،الان بازم واریکوسلم عود کرده ،اسپرم هم همچنان صفره ،چون راهم دوره میخواستم بدونم راه درمانی داره برسم خدمتتون یا نه ممنون میشم جواب بدین آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام عمل مجدد هیچ کمکی نمیکنه فقط چند جلسه ivf انجام بشه
 • تصویر کاربر afsaneh سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام همسرم مشکل شکل اسپرم داره چند بار ازمایش داده صفر هست دکتر قرص فرتیل اید داده میخوام بدونم روزی سه تا رو اگر همزمان قبل از خواب بخوره مشکلی نداره؟؟ چون تو طول روز سرکاره و نمیخواد اطرافیان متوجه بشن قرص میخوره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام طبق دستو هر ۸ ساعت هست
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۳ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام علیکم خدمت آقای دکتر.امیدوارم که حالتون خوب باشه.بنده واریکوسل سمت چپ گرید3داشتم تقریبا7ماهه که عمل کردم ولی به علت دردبه پزشک مراجعه کردم وباانجام سونوگرافی داپلرمشخص شدکه دوباره عودکرده والان گرید2هستش.آیامیتونم دوباره عمل کنم؟چون پزشکم گفت که احتمال داره به شریان های اصلی بیضه آسیب برسه اگه دوباره عمل کنم.
  اگه عمل کنم عوارضی نداشته باشه؟
  چنددرصداحتمال داره که اگه عمل کنم بازدوباره عودنکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ مجرد یا متاهل هستید ؟
 • تصویر کاربر جوادی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  درود بزرگوار ممنون از پاسخگویی شما
  این روند ۵الی ۶سال هست که گاه گاهی برای من اتفاق میفته و با چند بار مراجعه به دکتر و انجام آزمایشات و سونو گرافی و تجویز دارو موقت درمان شده و مجدد اتفاق میفته دامنه درد از آلت تناسلی تا بیضه و مقعد بوده که برای لحظاتی یا چنددقیقه کوتاه بادرد نسبتا بالا بصورت تیر کشیدن رخ می‌دهد.
  سپاس از محبتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ در ادرار کردن مشکلی دارید ؟ سونوگرافی دارید ؟
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلامتقای دکتر بنده 23سالمه مجردم و الان نزدیک یه ماهه که التم در حالت نعوظ مثه قبل زیاد سفت نیست و زود هم شل میشه اینم بگم که قبلا هم چند باری اینجوری شده بود منتها خوب میشد خودش ولی اینبار نزدیک یه ماهه که همینجوری زود شل میشه و در حالت شل هم خیلی کوچیک شده نه از نظر طول بلکه از نظر قطر و اصلا حسی نداره و انگار یه تیکه گوشت اویزوونه خواستم بدونم که احتمال داره که بخاطر چربی رگ ها باشه یا نه و درمان میشه یا باید برای رابطه جنسی قرص مصرف کنم ممنون میشم کامل جواب بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام رابطه جنسی منظم دارید ؟ اخیرا استرس کاری و خانوادگی نداشتید ؟ سیگار نمیکشید ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۴ فروردین ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  واریکوسل داشتم سال 1400 عمل کردم
  ولی هنوز بچه دار نشدم(5سال)
  ازتون عاجزانه خواهش میکنم نتیجه آزمایشات اسپرم و ژنتیک اسپرم منو مشاهده کنید و علتشو بهم بگید... تورو قرآن سوالمو بخونید و جوابمو بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   سلام در شکل اسپرم مشکل دارید . در ناباروری همه مسائل باید در نظر داشت. اگر علیرغم تلاش برای بچه دار شدن موفق نشدید از روش های کمک باروری استفاده کنید
 • تصویر کاربر امیرعباس چهارشنبه ۲ فروردین ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سالمه یه فرزند ۵ ساله دارم الان یک سالخ برای فرزند دوم اقدام کردیم متاسفانه موفق نشدیم همسرم ازمایش اسپرم دادن ضعیف هستن یه دوره کلومیفن وفرتیل اید مصرف کردن الانم ال کارنتین وکلومیفن مصرف میکنن ولی باز هم بچع دارنشدیم ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   سلام همسرتون از نظر وادیکوسل بررسی شدن ؟ یک سونو انجام دهنددببینیم واریکوسل هست یا خیر
 • تصویر کاربر ا دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام ، جناب اقای دکتر ۴ بار انتقال جنین داشتم با گرید خوب و حتی بلاست هم شده بودن طی دوبار پانکچر که هر ۴ سری منفی شد ،
  بار اخر هیسترو هم انجام دادم و خراش از لحاظ تخمدان و رحم گفتن مشکل خاصی ندارم
  اما همسرم ازواسپرمی هستن و تسه براشون انجام شد برای تشکیل جنین
  مورفولوژی ۱ باعث شده منفی بشه ؟
  اصلا با مورفولوژی ۱ ای وی اف جواب میده ؟
  الان باید به نظرتون دوباره با این شرایط ای وی اف مجدد انجام بدیم یا بهتر مورفولوژی بهتر بشه ؟ همسرم ۴۴ سالشون هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام سریعا برایivf اقدام کنید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۶ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام، با توجه به مدارک پیوست، من چند روز پیش عمل واریکوسل انجام دادم. می‌خواستم بدونم احتمال بچه دار شدن به صورت طبیعی چقدر هست؟ با استفاده از روش های کمک باروری چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سلام ۳ ماه بعد ازمایش اسپرم را تکرار کنید و با این ازمایش مقایسه شود تا بشه نظر داد در طول این ۳ ماه اسپریژن مصرف کنید شانس در روش های کمک باروری طبیعتا بالاتر است
  2. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 8 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی شما، با توجه به اینکه من در حال ازدواج هستم و این مورد برای ازدواجم خیلی دغدغه شده، ممنون میشم نظرتون را در رابطه با شانش بچه دار شدن به صورت طبیعی بیان کنید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 8 ماه پیش)
   هیچ درصدی نمیتوان ذکر کرد. ۶ ماه جهت بچه دار شدن تلاش کنید بصورت طبیعی
  4. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 8 ماه پیش)
   متشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ دی ۱( 8 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر