راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ چگونه می توان اسپرم ضعیف را تقویت کرد؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است. این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

برای بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان چه باید کرد؟

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود. مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند. اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد.

وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد. ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود. مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند. مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد. استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد. مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد. یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد. سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است. مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است. سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد. این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد. بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی، یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است. مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد. علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد. آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است. مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد. یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد. افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود. ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند. مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود. این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (43 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام یک بار واریکسل عمل کردم عود کرد بار دوم عمل کردم العان خواب میبینم ولی جنب نمیشم اونم هر هفته یه باری مشکلی هست یانه ازمایش اسپرم هم چند بار دادم ازمایش خوب بوده العان هم نگران هستم العان از عمل دوماه گذشته ورم بیضه کم شده ولی بعضی موقع ها بادداره ودر حال حرکت هست بیضه چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   مواردی که گفتید نیاز به اقدامی نداره
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام بنده واریکوسل گرید ۲ دارم یک بچه ۵ساله دارم که اونم بازحمت زیاد وکلی دارو موفق به بارداری شدیم .یک سقطم قبل از بچه داشتیم.الان باگذشت ۵سال یک ساله تو اقدام هستیم اما موفق نشدیم .۵تا متخصص ارولوژیست رفتم که همشون گفتن عمل جز یکیشون که گفت مشکل ژنتیکی است باید بری ای یو ای کنید آیا با این آزمایش ها اگه عمل واریکوسل انجام بدم واقعا بهبودیمو به دست میارم باسپاس اززحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   آزمایش اسپرم رو بفرستید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   7-1448.ou:
   جاب:، نويت
   تيمورى
   ـ٠٢٢٠/٢٢I پذيﺮش ﺦ
   مح آقاى بيمار، نام
   ﻨس٣٣٦سالامرد
   قربانى رضا حميد دكتر آقاى جناب الج؛
   Sperm Analysis(WHO 2010)
   Test Name
   Semen Analysis
   Color
   -Viscosity
   -PH
   -Volume
   -Sperm Count
   -Active Motility(A+B)
   -Slow Motility(C)
   -Immotile(D)
   Morphology (Kruger)
   -Total Motile fun. Sperm
   -WBC
   Cell
   -Comment
   Result
   Unit
   Reference Rangs
   Grey-White
   Normal
   84
   0-1
   1-2
   Amorphous head ++ Pin head+
   ml
   Million/ml
   %
   %
   %
   %%
   MiEj
   /H.P.F
   /H.P.F
   More than 1.5
   More than 15
   More than 32

   Lower limit 4
   Lower limit 5
   Dr.Jalali
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   سلام استاد ارجمند عکس آزمایش اسپرم و سونوگرافی را ارسال کردم خدمتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   عکسشو بفرستید اگر اینجا مقدور نیست
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر کرمی بنده 22سالمه و مجردم 2بار عمل واریکوسل انجام دادام بار اول عمل باز سمت چپ و بعد عمل لاپاراسکوپی
  دو طرفه انجام دادم که عمل دوم کیفیت اسپرم خوب شد . از آخرین عملم یک ساله میگزره ولی دوباره درد شدید در بیضه و کشاله ها دارم سنو دادم که بیضه راستم گرید 2.5و بیضه چپ گرید 2.8
  خواستم ببینم نیاز به عمل دارم ؟
  خود ارضایی تقریبا هفته ای 2بارباعث عود واریکوسلم شده؟
  اگه عمل کنم ممکنه که دوباره عود کنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ دی ۲( 6 ماه پیش)
   خیر نیاز به عمل نداره خیر مرتبط نیست بله احتمال عود بالا هست
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ دی ۲( 6 ماه پیش)
   ممنون بابت پاسخ گویی سریعتون❤
   نیاز نیست آزمایش اسپرم بدم ؟
   و الان یک هفته س که مداوم درد دارم
   برای کاهش درد چیکار کنم؟
   دلیل عود واریکوسل چیه؟
  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ دی ۲( 6 ماه پیش)
   ممنون بابت پاسخ گویی سریع❤
   نیاز که ازمایش اسپرم بدم ؟
   الان یک هفتس که درد شدید دارم برای کاهش درد چیکار کنم ؟
   چی چیزی باعث عود واریکوسل مشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ دی ۲( 6 ماه پیش)
   علل عود متفاوت هستند عود سونوگرافیک هم اصلا مهم نیست جهت کاهش درد مسکن مصرف کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۰ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک پسر 13 ساله دارم ما 7 سال خودمون جلوگیری کردیم و بعد که خواستیم بچه دار بشیم نشد و رفتیم آزمایش و سونوگرافی دکتر گفت واریکوسل داری اسپرم هم صفر است باید عمل بشی پارسال رفتم هر دو طرف عمل کردم باز هم اسپرم صفر است من فکر میکنم مشکل من اپیدیدیم است در ضمن پشت بیضه چپ یک چیزی صفت اندازه عدس هست و بعضی موقع احساس خارش و سوزش از بیضه چپ میکنم لطفاً راهنمایی کنید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۲( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شده؟ آزمایش رو بفرستید
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۵ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقا ی دکتر این عکس آزمایش هست میشه بررسی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ دی ۲( 6 ماه پیش)
   مشکل نازایی دارید؟
  2. تصویر کاربر Ali دوشنبه ۴ دی ۲( 6 ماه پیش)
   سلام اره.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۲( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام دادین؟
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مالک پنجشنبه ۲۳ آذر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ده سال پیش عمل واریکوسل کردم که نتیجه آزمایش اسپرم نرمال بود الان سونوگرافی کردم گفتن عود کرده آزمایش اسپرم خواستید الان براتون میفرستم لطفاً بهم بگید میتونم بچه دار بشم ...هنوز اقدام به بچه داری نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   بله با شانس بالا میتونید بچه دار بشید
  2. تصویر کاربر مالک چهارشنبه ۲۲ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   جوابتون برام نیومده
  3. تصویر کاربر مالک چهارشنبه ۲۲ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   خیلی ممنون دکتر خوشحالم کردید
   متوسل شده بودم به حضرت زهرا جوابم رو داد
   خداروشکر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   🌺
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام 2 روزه در قسمت سمت راست بیضه درد دارم دست میزنم درد میگیره
  قبل درد رابطه ناموفق داشتم و ارضا نشدم و روز بعدش درد گرفت الان چند باری ارضا شدم ولی خب هنوز درد دارم و اب منی هم کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   موردی ندارد در صورت تداوم درد تا یک هفته باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر عماد سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  یه توده سفت به اندازه ماش چسبیده به عروق کناری بیضه دارم
  دفعه قبل ازتون مشاوره گرفتم ک باید سونوگرافی انجام بدم
  الان نتیجه سونوگرافی براتون ارسال میکنم
  لطفا نتیجه رو با جزییات و نوع دارو ایا جراحی میخوادیا نه و..... بهم بگین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   مورد عجیبیه مجددا سونوگرافی رو در مرکز معتبر تری انجام بدین ترومبوز ؟؟
  2. تصویر کاربر عماد سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   هنوز پیش پزشک معالج نرفتم اقای دکتر لطفا حدس خودتون بفرمایین ب پزشکم بگم این تنها مرگز سنوگرافی بیضه شهر ماست اتفاقا خیلی هم ازش تعریف میکنن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   بیضه ها نرمال هستند انالیز مایع منی نیز انجام دهید فعلا نیاز به عمل ندارد سونوگرافی به نظرم درست نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفى سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام متاسفانه الان چند ساله كه پوست بيضه خارش داره و اين خارش ي حس خوبي به من دست ميدهد و هم چنين روي پوست بيضهام لكه سفيد هست الان من در شرف عقد هستم يا اين قابل انتقال در هنگام زنا شويي و ي چيز هم بگم زود زير بيضهام عرق ميشه درحالي كه من از خونه بيرون نميرم اما عرق ميكنه و زود هم بوي بد ميدهد علتش چيه و چه بايد كرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر مصطفى سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   عكس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   در سایر جاهای بدنتون هم هست؟
  4. تصویر کاربر مصطفى سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   نه نيست
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   قابل انتقال نیست
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   از پد های بهداشتی استفاده کنید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سال 94عمل واریکوسل انجام دادم گرید 3وبعد آزمایش دادم خوب شده بود ولی ورم رگهای بیضه مانده .تا اینکه همین امسال 1402همل هیدروسل سمت راست انجام دادم الان بعد از 2ماه رفتم فوتبال این دفعه بیضه سمت چپم درد گرفته همون سمتی که عمل واریکوسل انجام دادم.میخواستم ببینم نیاز هست بیام برای ویزیت مرسی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   دردش مدوامه؟ اذیت میشین؟
  2. تصویر کاربر رامین یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   سلام دردش فقط موقع دویدن شروع میشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   خیر کاری لازم نیست این دردها عادی هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر