راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود دو سال پیش واریکوسل دوطرفه داشتم و شما زحمت جراحی اون رو کشیدید،
  الان چند وقتیه دردی در ناحیه بیضه چپ احساس میکنم،
  آیا لازم هست سونوگرافی انجام بدم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)
   درد بعد واریکوسل ممکنه بمونه ، برای اطمینان سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  من سال 96 عمل واریکوسل دوطرفه شدم
  تعداد اسپرم زیر دو میلیون
  دوبار میکروایجکشن کردیم با اینکه اسپرم از طریق تسه برداشته شده و pgs هم انجام دادیم هر دو بار ناموفق بود
  جواب پاتولوژی عمل تسه:
  Mixed atrophy از آمپول hmg
  کلومفین کوانزیم ویتامینe هم استفاده کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   راهش همان است ، تکرار شود
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام ، بیضه هام همیشه شل هستن، حتی در حالت نعوظ ، میخواستم بدونم آیا واریکوسل میتونه باشه یا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   مشکلی نیست ، واریکوسل در سونوگرافی تشخیص داده می شود
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر ، مصرف همزمان فرتیل اید با آندروفرتی در یک دوره 3 ماهه برای تقویت اسپرم تداخلی ایجاد نمیکنه؟و مصرف این دو مکمل با هم اثر منفی بر روی هم نمیذارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   هر دو معادل هم هستن ، با هم توصیه نمیشه. یکیش کافیه
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . بیضه سمت راستم احساس میکنم که حلوتر از سمت چپ هست .همین باعث میشه بعد از پیاده روی زیاد درد بگیره .حدودا سه سال پیش رفتم دکتر گفتن چیزی نیست . سونوگرافی نوشتن که خود دکتر سونو هم گفتن مشکلی نداره . ولی هنوز هم همون مشکل هست . الان 22 سالمه .و اینکه احساس میکنم که یکی از رگ های بیضه راست دچار تورم شده شبیه به یک کِرم که گاهی اوقات سِفت میشه .که همون باعث شده جلوتر قرار بگیره .خواستم نظرتون رو بدونم . بابت همین مشکل سونو گرفته بودم که گفتن مشکلی نداره .ممکنه واریکسل باشه؟ عکس لازمه بفرستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر سونوگرافی طبیعیه ، نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر Sam پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش اسپرم همسرم پیوست شده
  باتوجه به این آزمایش امکان بارداری وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   کمی شکل و حرکت اسپرم ها مختل است. آزمایش اسپرم تکرار شود و سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  2. تصویر کاربر Sam پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر همسرم شش ماه قبل عمل واریکوسل انجام دادن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس فعلا تا یک سال فرصت دهید ، اگر بعد از یکسال تشد ، iui کنید
  4. تصویر کاربر Sam پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   نیاز به مصرف داروی خاصی هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. من به منظور بارداری رفتم سونوگرافی و آزمایش اسپرم تو سونوگرافی نوشته کیست و واریکوسل خفیف دارم و آزمایش اسپرم هم نرمال بود(تو پیوست تصاویر رو فرستادم).دکتر به ما گفت که یک سال منتظر بمانید اگر باردار نشدید iui و ivf انجام میدیم. سوالم این هست: با توجه به اینکه من کیست دارم، میترسم تو این یک سال کیست بزرگ بشه و نیاز به جراحی داشته باشه و بعد از جراحی احتمال اینکه به اسپرم آسیب وارد بشه وجود داره. به نظرتون ما یک سال برای بارداری منتظر بمانیم یا ivf رو انجام بدیم؟ کدوم کار صلاحه؟ لازم به ذکر است دردی در بیضه ها احساس نمیکنم و همسرم نیز مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   کیست ها اهمیتی ندارند ، یکسال فرصت دهید برای باروری ، عجله نکنید
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر
  برا آماده شدن جهت انجام عمل آی وی اف در کلینیک نیکان که به دلیل تعداد ۱ درصد و حرکت کم اسپرمهای من هست چه مراحلی را باید انجام بدهم قبل از دادن نمونه اسپرم چه داروهایی مصرف کنم ؟ ۴۱ ساله هستم ، دیابت دارم و انسولین مصرف میکنم فرزندی ندارم متخصص زنان درمان میکرواینجکشن را پیشنهاد داده اند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   این رو باید با واحد ناباروری هماهنگ کنین
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام از اقای دکترو خسته نباشید از شما فردی 40 ساله هستم به علت ناباروی به یکی از کلینیک ناباروری مراجعه کردم اسپرم مقدار صفر بود و یک عملی انجام دادم از بیضه ها نمونه اسپرم گرفتن یکی از ان 30 و دیگری 40 درصد اسپرم داشت خواستم ببینم چه داروی مصرف کنم که مقدار اسپرمم بالا بره و مقدارش زیاد شود با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   اگر در ازمایش تعداد اسپرم صفر بوده ولی در نمونه برداری اسپرم دیده شده ، نیاز به دارو نیست ، انسداد مجاری خروج اسپرم دارید
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام
  من یک هفته هست که درد از پهلوی راست شروع میشه و به زیر شکم و بیضه راست انتشار پیدا میکنه و کشاله ران نیز میرسد. ناگفته نماند که حدود یکماه پیش جسم نسبتا سنگینی از پله ها بالا بردم و درد گرفت. چند وقت قبل هم از کلیه ها سونوگرافی کردم که گفتند سنگریزه ریز دارم. الان وقتی می نشینم و مخصوصا پشت ماشین می شینم درد میکنه زیر شکم و پهلو و بیضه راستم. از درد ناپروکسن می خورم ناگفته نماند بعد از رابطه جنسی که چند هفته پیش داشتم خیلی درد گرفت. لطفا من را راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و مجاری ادراری و کشاله ران دو طرف انجام شود، شاید سنگ باشد شاید فتق
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر