راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sh سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام
  مذکر 24 ساله
  من گاهی اوقات(به ندرت) بعد از ادرار احساس می کردم نیاز به دفع دارم و اساس سوزش پیدا می کردم چند بار ادرار می کردم و مقدار کمی ادرار دفع می شد و بعد مدت کوتاهی در حدود یک ساعت احساس سوزش برطرف می شد ولی این اتفاق حدود 2 هفته پیش اتفاق افتاد(خیلی وقت بود که اتفاق نیوفتاد بود) ولی احساس سوزن چند روز طول کشید و برطرف شد ولی بعد چند روز این سوزش دوباره برگشت این احساس سوزش و گرما رو در ناحیه بیضه ها و گاهی در الت تناسلی احساس می کنم (سوزش کم و زیاد می شود و در کل سوزش کمی احساس می کنم) من احساس می کنم این سوزش بعد از ارضا و انزال برام به وجود اومده و یک اتفاق دیگه در هنگام انزال داشتم که احساس انزال دو بار به وجود اومد یعنی مقداری منی خارج شد و بعد چند لحظه دوباره مقداری منی در ادامه خارج شد
  فکر می کنید چه مشکلی دارم ؟ ایا ممکنه بیماری خطرناکی داشته باشم ؟لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   عفونت و التهاب پروستات میتونه این حالت رو ایجاد کنه تست آنالیز و کشت ادرار و سونوگرافی پروستات انجام بدید و بیارید مطب
  2. تصویر کاربر sh یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام احتمال وجود سرطان هست ؟ خیلی نگرانم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من در قسمت کشاله ران درد احساس می کنم به طوری که احساس می کنم مربوط به بیضه سمت راستم میشه و مواقعی که خیلی روی صندلی می‌شینم خیلی اذیت میشم آیا مربوط به بیضه ها هستش یا خیر درد به طوری هستش که احساس می کنم در ناحیه پشت بیضه هستش در صورتی که خودم چک می کنم اون قسمت از بیضه درد ندارم و چند روزی هست که درد خیلی بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید0 من تقریبا دو سال پیش اقدام کردم برای بچه دار شدن ولی بعد یک سال نتیجه نگرفتم پیش دکتر اورولوژی توی کرج رفتم گفتند واریکوسل گرید 3 سمت چپ داری مهر ماه 99 جراحی کردم و بعد از چند دوره خوردن قرص و انواع ویتامین هم نتیجه آزمایش خوب نبود یعنی اسپرم‌های متحرک صفر بود ولی چند روز پیش که آزمایش دادم یه کم تغییر کرده و به پنج رسیده الان دکتر بهم گفته وقتتو تلف نکن و برو IVF ممنون میشم بگین راه دیگه ای هست یا نه با این شرایط اگر ivf انجام بدم جواب میگیرم عکس سه آزمایشی که انجام دادم براتون میفرستم.باز هم ممنونم هفته قبل آزمایش آخر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   ابتدا iui انجام شود اگر موفق نبود ivf
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من یک هفته هست که قسمت بالای بیضه سمت چپم وقتی به اون ناحیه دست میزنم درد میگیره بعد چند ثانیه دردش میره ودرحالت عادی دردی ندارم یا در هنگام راه رفتن دردی ندارم به قسمت های دیگه بیضه هم دست میزنم دردی ندارم فقط ناحیه بالای بیضه رو که دست میزنم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد جناب پرفسور وقت بخیر
  من ۲۲ سالم هست
  وزنم ۱۲۰ کیلو هست
  چند وقت پیش به علت درد در ناحیه بیضه و کشاله ران سمت چپ و حالت تهوع به متخصص اورولوژی مراجع کردم ایشون برای من سونوگرافی رنگی و آزمایش اسپرم نوشتن ، الان به توجه به آزمایش اسپرمم گفتن که باید عمل کنم،
  1.جناب پرفسور بنظرتون به عمل نیاز دارم؟ اخه واریکوسل گرید دو هستم ، یادمه شما فرمودین واریکوسل گرید ۳ رو باید عمل کرد و ممکنه عمل برای واریکوسل گرید ۲ مشکل ساز باشه؟
  2.جناب پرفسور من ورزشکار هستم باید به ورزشم ادامه بدم بنظرتون اگر عمل انجام بدم آیا میتونم دوباره ورزش بدنسازی رو بعد از مثلا ۶ ماه ادامه بدم ، یا تا آخر عمر باید سبک تمرین کنم؟
  3.جناب پرفسور با توجه به اینکه ۲۲ سالم هست اگه الان عمل کنم بهتره یا بعدا؟ چون میترسم الان عمل کنم دوباره در آینده نیاز به عمل پیدا کنم؟
  4.جناب پرفسور اگه عمل کنم ممکنه سطح هورمون تستسترونم بالا تر بله؟ چون برای ورزش به سطح بالای تستسترون نیاز دارم الان در محدوده نرمال هست حدود ۳۳۰ اما انچان بالا هم نیست
  5. جناب پرفسور ۲ تا عکس براتون بارگزاری کردم
  لطف کنید بفرمایید اصلا نیاز به عمل دارم الان ؟ یا بعدا عمل کنم؟ یا اصلا نیازی به عمل نیست؟
  جناب پرفسور بسیار مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با یک بار ازمایش اسپرم نمیشه درست قضاوت کرد ، ازمایش را در مرکز رویان تکراز کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، با این برگه آزمایش احتمال بارداری دارم یا بیام عمل جراحی؟ واریکوسل گرید یک دارم،ممنون میشم راهنمای کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   تا یک سال جهت بارداری فرصت دهید
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   واقعیتش الان نزدیک یکساله اقدام کردیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اگر تا یکسال بچه دار نشدین و سونوگرافی واربکوسل گفته ، بهتره عمل شین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من بیضه چپ ام را در آوردن هیچ مشگلی پیش می آید یا نه و چپ مهم است یا راست و بچه دار سالم می شوم یا ناقص و آقای دکتر من درد دارم با این که قرص می خورم درد تا کی ادامه دارد یا تا عمر که زنده ام و بیضه ام را در آوردن آسیب به بدنم نمی رساند ویکم درد زیر شکم و یک تیر می کشد تو کلیه ام چکار کنم وبیضه ام را که در آوردن چپ قابل جمع شدن پوست می شود یا نه و آقای دکتر می ترسم جانم در خطر باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   اگر اون بیضه سالم‌باشه مشکلی پیش نمیاد
 • تصویر کاربر سابرینا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسرم درد بیضه داره و دکتر با سونو گرافی تشخیص کیست بیضه دادن.داروی آلفن ایکس ال ۱۰۰ براشون تجویز شده و گفتن اگر خوب نشدن باید عمل بشن.
  علیرغم مصرف دارو همچنان درد دارن.خواستم ببینم نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   اگر درد دارن عمل شن
 • تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود دو سال پیش واریکوسل دوطرفه داشتم و شما زحمت جراحی اون رو کشیدید،
  الان چند وقتیه دردی در ناحیه بیضه چپ احساس میکنم،
  آیا لازم هست سونوگرافی انجام بدم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد بعد واریکوسل ممکنه بمونه ، برای اطمینان سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام
  من سال 96 عمل واریکوسل دوطرفه شدم
  تعداد اسپرم زیر دو میلیون
  دوبار میکروایجکشن کردیم با اینکه اسپرم از طریق تسه برداشته شده و pgs هم انجام دادیم هر دو بار ناموفق بود
  جواب پاتولوژی عمل تسه:
  Mixed atrophy از آمپول hmg
  کلومفین کوانزیم ویتامینe هم استفاده کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   راهش همان است ، تکرار شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر