راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ چگونه می توان اسپرم ضعیف را تقویت کرد؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است. این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

برای بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان چه باید کرد؟

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود. مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند. اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد.

وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد. ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود. مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند. مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد. استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد. مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد. یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد. سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است. مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است. سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد. این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد. بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی، یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است. مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد. علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد. آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است. مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد. یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد. افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود. ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند. مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود. این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (43 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۴ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  بنده آزمایش سونو دادم واریکسل گرید 2 دارم و آزمایش اسپرم هم دادم که پیوست شده است. 3 تا متخصص رفتم و جوابهای مختلف گرفتم یکی از آنها گفت عمل کنید، یکی از آنها گفت به هبچ وجه عمل نکنید و داروی پنتافیل 400 دادند و یکی از آنها گفتند آزمایش اسپرم دهید اگر مشکلی نداشتید نیازی به عمل نیست.بعضی مواقع درد کمی در بیضه میگیرم که بعد از انزال خوب میشود، همچنین بعضی مواقع احساس میکنم کامل منی خارج نمیشود
  خواستم با توجه به آزمایشات نظر شما به عمل هست؟ آیا داروی پنتافیل 400 اثری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   خیر نیاز به عمل نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   اگر قصر بارداری دارید بله موثره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من موقع خودارضایی قلبم تند تند میزنه و استرس میگیرم.یدفعه آلتم می‌خوابه.بعد از سال ها خودارضایی اینطوری شدم.قبلا که رابطه داشتم اینطوری نبودم.چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام باید به روانپزشک مراجعه کنید جنبه ی روانی دارد
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز بنده سی سالمه و یک ساله ازدواج کردم خیلی برای بچه دار شدن اقدام کردم متاسفانه جواب نگرفتم ازماش اسپرم هم دادم اما نمیدونم جوابش چیه چون دکتر نرفتم بپرسم یه سنگ دو میل هم دارم ضمن تشکر از شما میخاستم اول ازمایش اسپرم رو چک کنید دوم بفرمایید بین مشکل کلیه و ناباروی ارتباطی هست که من درگیرش باشم یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   سلام جواب ندادید یا من نمیتونم ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  3. تصویر کاربر م جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خدمت شما
  4. تصویر کاربر م جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   1
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   بین مشکل کلیه و ناباروری ارتباطی وجود ندارد
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه شویو
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر آرین شنبه ۲۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام. عکس بیضه پسر ده ساله‌ام رو میفرستم. بیضه سمت چپ ایشون آیا طبیعی است. نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر عزیزی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  زودانزالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر ج.ک سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  من و شوهرم نزدیک به دو سال است اقدام به بارداری کردیم اما نتیجه حاصل نشده بعد آزمایشات فراوان متوجه شدیم همسرم آزمایش اسپرمش بسیار ضعیف که مدارک حضورتون ارسال میشود بعد مراجعه به ارولوژی برای واریکوسل سونو دادن که گفتن خفیف نیاز به عمل نیست بعد تزریق ۲۰ تا آمپول و مصرف قرص کلومیفن سیترات اما نتیجه حاصل نشد و مارو برای آی وی اف راهنمایی کردن
  به نظر شما مشکل ما فقط با آی وی اف حل میشه چرا همسرم بعد مصرف اون همه آمپول و قرص هیچ فرقی نکردن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله بهتره از روش های کمک باروری استفاده کنید واریکوسل فقط حداکثر علت ۳۰٪ ناباروری در جمعیت ایران هست
 • تصویر کاربر ع شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبید
  اقای دکتر من مبتلا به واریکوسل گرید یک هستم در دو طرف و آزمایش و سونو انجام دادم گفتن عفونت و واریکوسل دارم این ماجرا قبل از عید بود که دکتر گفت آزمایش اسپرم هم بدم گفتن که شاید عمل بخواد
  اقای دکتر من دوتا سوال دارم اگه میشه جواب بدید
  ۱نن گاهی درد دارم خفیف موقع راه رفتن و نشستن بعضی وقت ها علتش میتونه واریکوسل باشه با عفونت؟
  ۲اقای دکتر اگه مشکل خطرناک و جدی دیگه ای بود داخل سونو گرافی مشخص می‌شد ؟؟؟
  ممنون میشم به دوتا سوال من جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   واریکوسل گرید یک یافته سونوگرافیک میباشد و جنبه ی مهم بالینی ندارد میتونه باعث درد خفیف باشه البته باید عفونت رو رد کرد
  2. تصویر کاربر ع سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   و اقای دکتر قرمزی پوسته بیضه برای عفونت هست ؟؟   اقای دکتر اگه چیز خطرناکی بود در سونو معلوم می‌شد ؟؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله میتونه علل عفونی داشته باشه بله اگر توده ای عفونت شدیدی بود مشخص میشد
  4. تصویر کاربر ع سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   مرسی اقای دکتر وقت گذاشتید من فکر میکردم یه وقت سرطان باشه داخل سونوگرافی معلوم نشه 🙏🙏
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خیر نگران نباشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۴ سالمه
  من تقریبا ۳ هفته جنب نشدم.من معمولا هر دو هفته جنب میشم
  دکتر خواب میبینم ولی ارضا نمیشم آیا مشکلی داره خیلی نگرانم و وقتی ادرار میکنم آب منی خارج میشه آیا به خاطر جنب نشدن آب منی خارج میشه؟
  چیکار کنم جنب بشم؟خیلی نگرانم لطفاً جوابمو کامل بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیر نگران نباشید لزومی به اینکار سر موعد مقرر نیست ا
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنون دکتر خیلی استرس داشتم که چرا با ادرار خارج میشه.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد۱ دوشنبه ۶ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام .من چن سالی میشه یهو طرف راستم پایین شکمم درد شدید گرفت رفتم دکتر دکتر گفت باید بری سنوگرافی شاید آپاندیس باشه سنوگرافی رفتم گفت آپاندیس نداری خلاصه چیزی نشون نداد بعد از چند روز بیضه راستم درد گرفت روز به روز دردش زیاد شد اگه دست میزدم درد می‌گرفت الان آقای دکتر هردوتا بیضه های خیلی شل شده و بغل هردو بیضه هام اگه دست میزنم اندازه یک تخمه گوشت میگیرم دستم تورا خدا کمکم کنید من چکار کنم چه نوع بیماری دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام یک بار واریکسل عمل کردم عود کرد بار دوم عمل کردم العان خواب میبینم ولی جنب نمیشم اونم هر هفته یه باری مشکلی هست یانه ازمایش اسپرم هم چند بار دادم ازمایش خوب بوده العان هم نگران هستم العان از عمل دوماه گذشته ورم بیضه کم شده ولی بعضی موقع ها بادداره ودر حال حرکت هست بیضه چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   مواردی که گفتید نیاز به اقدامی نداره
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر