اکستروفی مثانه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اکستروفی مثانه (BE) نوعی نقص مادرزادی است که در آن مثانه ی جنین، در خارج از بدن تشکیل می شود. اکستروفی مثانه معمولا با سونوگرافی در دوران بارداری مشخص می شود و طی چند ماه پس از تولد نوزاد، با جراحی درمان می شود.

جراحی به بسیاری از کودکان کمک می کند تا به کنترل مثانه برسند و همچنین جراحی می تواند هر گونه تغییر شکل اضافی را اصلاح کند. این بیماری در مردان بیشتر از زنان است. تحقیقات منتشر شده در مجله ژنتیک پزشکی آمریکا نشان داده است که شیوع کلی اکستروفی ۲.۰۷ نفر در هر صد هزار تولد است.

در اکستروفی مثانه BE، مثانه و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) در خارج از بدن تشکیل می شود. 

همچنین ممکن است شکل مثانه صاف باشد تا گرد، و یا حتی مثانه قادر به ذخیره کردن ادرار نباشد. علاوه بر این، ممکن است پوست، عضلات و مفاصل ران در قسمت تحتانی شکم به درستی به هم متصل نشوند و یا تغییر شکلی در دستگاه تناسلی وجود داشته باشد.

بچه های اکستروفی مثانه

علائم اکستروفی مثانه

پزشکان اغلب عارضه ی اکستروفی مثانه را، طی سونوگرافی معمولی بارداری تشخیص می دهند. در موارد دیگر، این نقص تا قبل از تولد نوزاد مشاهده و تشخیص داده نمی شود. علامت اصلی اکستروفی، نشت ادرار از مثانه است. کودک مبتلا به اکستروفی مثانه BE دارای مشکلات کنترل مثانه است و برای کنترل عضلات شکم و دستگاه گوارش دچار مشکل است. علائم دیگری که در هر کودک می تواند متفاوت باشد:

 1_ مجرای ادرار به طور کامل تشکیل نمی شود

یک بیماری مادرزادی نادر به نام اپی اسپادیاس می تواند دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد. در پسران مبتلا به این شرایط، دهانه ی مجرای ادراری ممکن است به جای نوک آلت تناسلی، در بالای آن تشکیل شود و در دختران نیز دهانه ی مجرای ادراری بالاتر از حالت عادی قرار گیرد.

 2_استخوان های شرمگاهی بزرگتر از حد نرمال هستند

استخوان های شرمگاهی معمولا برای محافظت از مثانه، مجرای ادرار و عضلات شکم به هم می پیوندند. در کودکان مبتلا به اکستروفی مثانه ،این استخوان ها به هم متصل نمی شوند و حالت لگن ها به سمت خارج باقی می ماند.

3_رشد غیر عادی دستگاه تناسلی

پسران مبتلا به BE ممکن است آلت تناسلی کوتاه تر و خمیده ای داشته باشند و بیضه ها نیز در جای معمول خود نباشند، این علائم در نوزادان پسر نشان دهنده ی فتق است.

فتق برجستگی هایی است که در کشاله ران دیده می شود و ممکن است باعث بروز درد و ناراحتی شود به خصوص هنگام سرفه کردن و بلند کردن اشیا. در دختران، ممکن است کلیتوریس و لب های کوچک از هم جدا شوند و واژن و مجرای ادرار کوتاه تر باشند.

4_فتق ناف

فتق های نافی معمولا درد ایجاد نمی کنند، اما به صورت برآمدگی های نزدیک به دکمه شکم ظاهر می شوند. 

آنها به طور کلی از بدو تولد وجود دارند و هنگامی که کودک برای اجابت مزاج یا سرفه کردن به خود فشار می آورد، قابل مشاهده هستند.

علائم اکستروفی مثانه

5_رفلاکس مثانه یا VUR

ریفلاکس مثانه باعث بازگشت ادرار به کلیه ها می شود. این وضعیت ممکن است پس از جراحی برای ترمیم و بسته شدن مثانه ایجاد شود.

علت اکستروفی مثانه

اکستروفی مثانه معمولا در اواخر رشد و نمو جنین و در حدود ۴ الی ۵ هفته پس از بارداری اتفاق می افتد، اما محققان دقیقا علت این اتفاق را نمی دانند. گفته شده، ژنتیک ممکن است در این امر نقش داشته باشد و برخی از محققان معتقدند کودکی که والدین وی مبتلا به اکستروفی مثانه بوده است، احتمال ابتلا به این بیماری در او بیشتر است.

علاوه بر این، داشتن یک خواهر یا برادر با این بیماری خطر  ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، اگر چه خطر ابتلا به نسبت کم است. اما متاسفانه، نظریه های مربوط به عوامل خطرزای سابقه خانوادگی و ژنتیکی بیشتر حدس و گمان هستند و تحقیقات و شواهد محدودی برای تائید آنها وجود دارد.

علت اکستروفی مثانه

تحقیقات گزارش شده در مجله پزشکی اورولوژی اطفال نشان می دهد که سن مادر، نژاد (در سفید پوستان بیشتر از نژادهای دیگر است) و ترتیب تولد (به نظر می رسد بیشتر موارد در نوزادان اول باشد) از عوامل خطر بروز این عارضه هستند.

با این حال، در این گزارش هیچ شواهد و مدارکی دال بر تاثیر گذاری جهش های ارثی که ممکن است در بروز و پیشرفت این بیماری نقش داشته باشد، ارائه داده نشده است.

تشخیص اکستروفی مثانه

تشخیص اکستروفی مثانه اغلب قبل از تولد نوزاد و با سونوگرافی یا MRI صورت می گیرد. علائم این بیماری که در سونوگرافی یا MRI دیده می شود، عبارت است از:

در برخی موارد، این بیماری تا زمان تولد نوزاد تشخیص داده نمی شود و با جستجوی ویژگی های خاص از جمله مثانه باز و ناهنجاری های جسمی در دستگاه تناسلی، لگن و شکم قابل تشخیص است.

تشخیص اکستروفی مثانه

درمان اکستروفی مثانه

جراحی اصلی ترین درمان برای عارضه ی اکستروفی مثانه است. بعضی از کودکان به جراحی های زیادی احتیاج دارند که طی چندین سال و در حین بزرگ شدن آنها انجام می شود و در نهایت بیشتر کودکان، مثانه ای کاملا عملکردی و اندام تناسلی طبیعی خواهند داشت.
اولین جراحی برای این بیماری زمانی اتفاق می افتد که نوزاد تازه متولد شده و فقط چند روز داشته باشد. این جراحی اولیه یک جراحی ترمیمی است که مثانه را در داخل بدن قرار می دهند تا عملکرد صحیحی داشته و طبیعی به نظر برسد.
جراحی های اضافی ممکن است در صورت بزرگتر بودن کودک و کنترل مثانه که معمولا در حدود ۴ یا ۵ سالگی است انجام شود. این ممکن است در صورت لزوم شامل جراحی برای بازسازی دستگاه تناسلی و ترمیم استخوان های لگن باشد.

اگر اکستروفی مثانه را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم درمان، کودک قادر به نگه داشتن ادرار نخواهد بود و احتمال ابتلا به سرطان مثانه نیز افزایش می یابد. بعلاوه، عدم درمان یا تاخیر در درمان می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود. درمان با جراحی در مراحل اولیه، احتمال بروز چنین عوارضی را کاهش می دهد.

کودکی که جراحی ترمیمی اکستروفی مثانه داشته باشد، به مراقبت مادام العمر از جمله پیگیری منظم و سونوگرافی برای اطمینان از سلامت و عملکرد کلیه ها و مثانه نیاز دارد. 

ممکن است نیاز باشد که به مسائل احساسی پیش آمده برای بیمار نیز رسیدگی شود. در بیشتر موارد، درمان موفقیت آمیز به این معنی است که کودک می تواند با عملکرد مثانه ای سالم رشد کند.

درمان اکستروفی مثانه

آیا اکستروفی مثانه در باروری و بارداری تاثیر منفی دارد؟

عملکرد جنسی این کودکان در  بزرگسالی باید طبیعی باشد و مسائل مربوط به اکستروفی مثانه که فرد در گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده است، هیچ تاثیری بر فرزند آوری وی نخواهد گذاشت.

برای مادری که تحت عمل جراحی برای ترمیم اکستروفی مثانه قرار گرفته است، ممکن است بافت گردن رحم او ناپایدار شده باشد و ممکن است خطراتی او را تهدید کند که با کنترل در دوران بارداری و انجام سزارین می توان بروز عوارض احتمالی را کاهش داد.

اکثر کودکانی که تحت عمل جراحی اکستروفی مثانه قرار می گیرند، عملکرد مثانه و عملکرد جنسی طبیعی و سالمی خواهند داشت. علاوه بر این، اکثر آنها هیچ محدودیتی در سبک زندگی ندارند و این وضعیت بر امید به زندگی آنها تاثیری نمی گذارد.

دکتر حسین کرمی جراح و متخصص کلیه مجاری ادراری و تناسلی

سندرم مثانه دردناک نوعی بیماری مزمن و دردناک است که بیشتر از مردان برای زنان پیش می‌آید. ما در این مقاله از علائم آن برایتان می گوییم:

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پرسشگر سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  حس ادرار داشتن دائمی پسر ۲۲ ساله (البته منجر به دستشویی رفتن زیاد نشه و فقط این حس وجود داشته باشه) بعد از دوران خودارضایی، طبیعی است؟ البته این عمل ترک شده...
  یا دلیلش عفونت با چیز دیگری است؟
  ممنون میشوم اگر پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر پرسشگر یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش)
   ممنون میشم پاسخ بدید جناب دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 هفته پیش)
   3-سلام ، بايد جهت بررسي از نظر مثانه عصبي تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  من 75 سال دارم و در طول روز بیش از 8بار دستشویی میرم و هر بار که به دستشویی میرم ادرار خیلی کم دفع میکنم و خودمم هم اتروز دارم و از این موضوع خیلی رنج میبرم سونو هم دادم هیچی نشون نداده و هم چی هم طبیعه و رنگ ادرار هم معمولی هستش، سوزش ادرار هم ندارم.
  اگه بشه من عکس سونو رو بفرستم خودتونم ببینین اگه لازم باشه یه دارویی برام تجویز کنین تا خوب شم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده،مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر سلام شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام فرستادم خدمتتون
  3. تصویر کاربر سلام شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   از تلگرام
  4. تصویر کاربر سلام دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام میگم نمیشه دارو رو بگین تهیه کنم چون سونو سالمه و هیچی نشون نداده ممنون از لطفتون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   قرص V.SOL هر شب یک عدد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم ۸۰ سال سن دارد هر چند وقت یکبار دچار تکرر ادرار وبی اختیاری ادرار میشود عفونت ادراری دارد و تومور مثانه که چند وقت یکبار برای تراش به بیمارستان برده میشد ولی متاسفانه الان شرایط رفتن به بیمارستان نیست لطفا راهنمایی کنید برای تکرر ادرار و بی اختیاری چه دارویی مصرف کند ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد
 • تصویر کاربر ناهید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز
  مدتی است بعد از اتمام ادرار به محض بلند شدن چند قطر ادرار بی اختیار خارج میشود
  خیلی ممنون از رهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سابقه زایمان طبیعی داشتید؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سن تون؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر M شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۲۱ سالم هست
  تکرر ادرار شدیدی دارم
  و همچین ترشح از واژن که میشه گفت تقریبا زیاد هست
  و احساس گرفتگی و درد در کمر
  کشت ادرار انجام دادم عفونت اداری نداشتم
  بنظر شما مشکل از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   عفونت زنان و عفونت همزمان مجرای ادراری دارید باید دارو مصرف کنید کپسول فلوکونازول ۱۵۰ هر ۳ روز یک عدد تا ۳ عدد قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز پماد واژینال کلوتریمازول هر ۱۲ ساعت موضعی
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام.عرض خسته نباشید.آقای دکتر من تکرر ادرار دارم و دلیلش رو هم نمیدونم و درمانش رو هم پیدا نکردم.آزمایش های مختلفی دادم از جمله سوند و هیچ علامت مشکوکی نبوده. آزمایش مثانه و کلیه هم دادم و مشکل خاصی نبوده.البته پروستات هم گفتن به نسبت سن یه خورده بزرگ هست اما اون رو هم گفتن مشکلی نیست. چند تا پزشک هم تو همدان رفتم، اما نتیجه ای نگرفتم. میشه راهنمایی کنید؟ علت و درمانی داره؟ چیکار کنم به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   از قرص یوریناسین روزی یک عدد استفاده کنید اگر بهتر نشد نوار مثانه
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدر من 63 ساله هستند و خیلی هم آدم ترسو و پنهان کار در رابطه با مریضی . ایشون 15 سال یک تحت عمل جراحی تومورهای مثانه قرار گرفتن اما متاسفانه من خیلی اطلاعات دقیقی ندارم اما بعد از آن مشکل جدی نداشتن به تازگی مجدد مشکل ایشون عود کرده و ایشون به اصرار خودشون دوباره تراش دادن جواب پاتولوژی هم این بوده خواستم نظرتون‌و در مورد جراحی ایشون بدونم ممنون میشم
  Bladder tumor tur bt . High grade papillary urothelial carcinoma. Smooth muscle layer is included in the specimen with tumoral. No lymph vascular invasion is identified.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   باید شیمی درمانی شوند و یا مثانه برداشته شود. بررسی های تکمیلی نیاز دارند ، پیگیر باشند
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  من ۲۴ ساله هستم و وقتی به دنیا اومدم مشکل اکستروفی داشتم و تا الان چندین عمل انجام دادم ک مشکل بی اختیاری حل نشده و بی فایده بوده
  خواستم بدونم آیا هنوزم میشه برای این مشکل کاری کرد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   باید مدارکتون دیده شود و معاینه شوید اینجوری نمیشه نظر داد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  باسلام
  دکتر پس از سی تی اسکن مشخص شد سنگ مثانه به طول 1.6 سانت باعث سوزشم هنگام ادرار و حجم کم ان در هنگام تخلیه گردیده دکترم میگه باید عمل بشم ایا با دارو امکان خردکردن ودفع سنگ هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   باید عمل شوید ولی نیاز به عمل باز نیست. از طریق مجرای ادراری میتوان خردش کرد
 • تصویر کاربر ملک دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بند اقا هستم 60سالمه از سال 1363آسیب دیده نخاعی هستم الان 5 سالی هست با کوچکترین نم یا سرما دچار سوزش و تکرر ادار میشم و دو ساله که همیشه از نلاتون استفاده میکنم و همیشه شبانه روز کلیه بند دارم هر ازگاهی هم سه چهار روز سوند فولی میزنم و این موقع ها خون لخته شده کهنه درون ادرا میاد و گاها هم مشخصه که لخته ها بزرگ بودنی گیر میکند و مدتی طول میکشد تا این لخته کمی خورده شده و رد بشود البته این اتفاق زمانی می افتد که از آب معدنی استفاده میکنم که اسمش داش سالان هست یعنی دفع کننده سنگ که مال شبستر اردبیل هست و هیچ افزودنی یا نگهدارنده ای هم ندارد.
  اولا چکار کنم که رطوبت و سرما کلیه هام رو اذیت نکنه؟ دوما باتوجه به اینمه پروستاتم هم به آنصورت بزرگ نشده و مشکلی هم طبق گفته دکتر و سونوگرایست نداره چرا ادار خودش دفع نمیشه و سوزش داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   باید مدارکتون دیده شود ، اگر ضایعه نخاعی هستید باید خودتان سوند نلاتون بزنید
  2. تصویر کاربر ملک دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نلاتون که میزنم ماهی هم یه هفته فولی میزنم مدارک مثلا چی میخواد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   باید نوار مثانه و سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
  4. تصویر کاربر ملک دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عرض کردم چه مدارکی میخواستین همه چی رو توضیح دادم
  5. تصویر کاربر ملک دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نوار مثانه نگرفتم سونوگرافی و آزمایشات هم نرمال هستن فقط یه ذره اسید ادار بالا هست
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نوار مثانه انجام شود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر