جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (55 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sorosh سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من مشکل اسپرم ضعیف دارم قرصم زیاد مصرف کردم الانم ازمایش جدید دادم
  1. تصویر کاربر sorosh شنبه ۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باز بفرستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  3. تصویر کاربر sorosh سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مشکل داره عکس نمیشه فرستاد
  4. تصویر کاربر sorosh سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   راهی دیگه هست که واتس اپ یا تلگرام بفرستم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   حجم عکس رو کم کنید ، فرمت عکس jpg باشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  5 بار دچار سقط در هفته 7 بارداری با وجود تشکیل قلب جنین شدم به تازگی بعد از هیستروسکوپی منوجه وجود پولیپ شده و پولیپکتومی کردم لطفا راهنمایی بفرمایید با توجه به آزمایش اسپرم همسرم احتیاج به بررسی بیشتر یا درمان خاص برای همسرم هست یا مجدد برای بارداری اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دچار بیماری واریکوسل هستم وباید عمل جراحی کنم متاسفانه با مطب شما تماس گرفتم منشی مطب بایه لحن بد وتوهین امیز گوشیرو قطع کردن تر خدا راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   مجدد تماس بگیرید ، رسیدگی می شود
 • تصویر کاربر ع یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، اقای دکتر همسرم ۲۹ سالشه، ی چند وقتی هست که وسط رابطه الت تناسلیش میخوابه، چیکار کنیم؟قبلا اصلا این مشکل رو نداشت و الان سه دفعه است اینطوری میشه، ازمایش اسپرم هم داده که نشون دکتر زنان دادم گفتن نرماله،ممنون میشه راهنماییمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   معمولا به دلیل فشار کاری و خستگی های جسمی و روحیه ، شرایط زندگی رو تغییر بدین. قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه هم کمک میکنه
 • تصویر کاربر رنجبر دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام من تیر ماه عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم بعد از سه ماه هم آزمایش اسپرم دادم و سه ماه هم برای بار داری اقدام کردم همسر هم زیر نظر دکتر زنان بود طبق آزمایش همه چیز نرمال هست آیا نیاز به مصرف قرص دارم یا همین طور ادامه بدم برای بارداری
  1. تصویر کاربر رنجبر یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   تا الان هم نتیجه نگرفتیم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه ، تا یک سال فرصت دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضوی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۴۶ سالمه مشکل نعوظ داشتم رفتم دکتر اورولوژی سونوگرافی نوشت تو سونوگرافی معلوم شد واریکوسل شدید وگرید ۳در طرف راست با حداکثر قطر وریدی 4.5mmودر طرف چپ باحداکثر قطروریدی3mmدیده شد من خودم هیچ دردو سنگینی در بیضه ها ومشکلی احساس نمیکنم و ۲ فرزند دارم وقصد فرزند آوردن ندارم میخواستم بپرسم حتما باید عمل کنم پزشک گفته باید جراحی بشم اگه جراحی نکنم مشکلی برام پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر فرزند دیگری نمیخواهید نیاز به عمل نیست. اختلال نعوظ ربطی به واریکوسل ندارد و ان باید جداگانه بررسی شود
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتربنده ۱۰سال پیش ازدواج کردم حدود۶ماه پیش اقدام به بچه دار شدن کردیم که متاسفانه همسرم دوبارسقط جنین در همون ماه اول بارداری داشت به پزشک مراجعه کردم طی آزمایش سونوگرافی گفتند واریکوسل دارم وبایدحتماعمل بشم جواب سونو وازمایش روبراتون میفرستم لطفاراهنماییم کنیدایاراه جایگزینی هست یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   تا ۶ ماه دیگر فرصت دهید ، اگر بچه دار نشدید عمل شوید
 • تصویر کاربر احمدزاده یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 7 سال هست ازدواج کردم اما هنوز بچه دار نشدم من چند روز پیش رفتم آزمایش اسپرم دادم آزواسپرمی تشخیص داده شده و آزمایش خون هم دادم و هم سونوگرافی دادم لطفا ازمایش اسپرم و آزمایش خون و جواب سونوگرافی را مشاهده بفرمایید مشکل از کجاست جواب آزمایش و سونوگرافی ارسال کردم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   باید آزمایش ژنتیک کاریوتایپ بدهید ، و همچتین از بیضه هاتون باید نمونه برداری شه از ابن جهت که ایا در بیضه اسپرم یافت می شود یا خیر
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۲۲ ساله مجرد واریکسل سمت راست گرید ۱ و سمت چپ گرید ۲ داشتم که به تازگی عمل کرده ام و قبل عمل ازمایش اسپرم هم دادم که فقط یکم مشکل حرکت سرعت اسپرم ۸ بود و بنا به توصیه پزشک برای هر دو طرف عمل میکروسکوپیک انجام دادم و الان برای ماه اول قرص ویتامین ای،کارنیمکس۲۵۰،پنتافیل ۴۰۰ و قرص زینک پلاس تجویز کردن و بعد از اتمام ۲ ماه هم دارو تجویز خواهند کرد و بعد از ان ازمایش اسپرم خواهم داد.
  عکس ازمایش رو خدمتتون میفرستم حضرتعالی بی زحمت ارزیابی داشته باشین که اگر مشکلی نداشتم خیالم اسوده بشه چون اطرافیان واقعا نگرانم میکنن به خاطر اینکه میگن فلانی واریکسل داشت عمل کرد بچه دار نمیشه و... از این حرفا که خیلی به روحیم تاثیر میزاره.
  پیشاپیش تشکر میکنم از حضرتعالی
  دعا گویتان هستیم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست با این ازمایش میتونین بچه دار شین
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  من 17 سالمه هنگام انقباض بیضه در سمت راست بیضه و همچنین کمی در چپ حالت کرم مانندی میگیره
  ولی هنگام شل بودن بسیار طبیعی هستش
  بعد ی سوال دیگه من از چندین سال پیش گه گاهی دلم درد میگرفت تو طول روز اون موفع ها هم سونو دادم اما چیزی مشاهده نشد
  میخاستم بگم دل درد از نشانه های واریکوسله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سونو بیضه ها از جهت واریکوسل انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر