جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.8/5 - (53 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید آیا تبدیل واریکوسل گرید ۲ به ۳ به معنی ناباروری است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  با سلام .
  1-ورم بیضه بعد از عمل واریکوسل نشانه ی چیه؟
  2-من دو روزه بعد از ادرار قطره قطره ادرارم میاد و اذیتم... سونوگرافی و ازمایش ادرار میگه سالمی ... من دیشب تو خواب خاستم جنب شم ولی بیدار شدم و جلوگیری کردم... بنظرتون مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   مشکلی نیست
 • تصویر کاربر صمدزاده جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نیاشید ببخشید که من خیلی مزاحمتون میشم میخاستم ازتون بپرسم با توجه به این که حرکت اسپرم کمه اگه من بخام iui انجام بدم ایا نتیجه میگیرم چون متخصص زنان به من گفتن باید این عمل رو انجام بدم بازم ازتون معذرت میخام اجرتون با خدا....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   اگر واریکوسل داری اول ان را عمل کنید
 • تصویر کاربر حنانه شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام.همسرم آبان 90 یعنی دو سال پیش جراحی واریکوسل انجام داد..ولی متاسفانه بارداری اتفاق نیفتاد.با مراجعه به دکتر تشخیص داده شد که عود کرده و باید مجددا جراحی انجام بشه..با مخالفت همسرم دکتر 10 عدد آمپول نوشتن که هفته ای یک بار تزریق بشه...می خواستم ببینم این آمپول ها چه تاثیری میتونه داشته باشه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   عمل كافي است عود نكرده جواب ازمايش اسپرمتان را بفرستيد
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  با سلام ؛ اقای دکتربیشتر از شش ماه قبل دربیمارستان نیکان توسط جنابعالی تحت عمل جراحی واریگوسل دوطرفه قرار گرفتم و طی آزمایش قبل و بعداز عمل نتیجه آزمایش اسپرم بعداز عمل خوب نبود که هفته قبل مجددا تو کلینیک بیمارستان مزاحمتون شدم که برام قرص آپوپنتوکسی فیلین نوشتید که با مراجعه به داروخانه هاپیدا نکردم وگفتندکه پنتوکسی فیلین دارند آیااستفاده کنم یا حتما خارجی آنرا بگیرم و آمپول hgc نوشتید که دوز آنرامشخص نکردید چه دوزی باید استفاده کنم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   ٢ روز در هفته ٢و٥ شنبه ١ امپول
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد و عذر خواهی بابا تصدیع .بعدعمل واریکوسل ازمایش سرعت وتعداد اسپرمهای مرده را صفر نشان میده.به نظر شما چه کنم وچه دارویی تجویز میکنید؟ازکجا مطمئن شم دکترم درست عمل کرده ورگ واریس بسته؟ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   نیاز به عمل مجد د نیست
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم من واریکوسل درجه3دارم هنوز دردی ندارم ازمایشم دادم مشکلی نبوده از لحاظ اسپرم سنم 18ساله
  من ورزشکارم و نمیخوام عمل کنم میتونم تا کی عمل نکنم و مشکلی برام پیش نیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   اگر در معاینه 3 است بهتر است عمل کنید
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  درود بر شما وخسته نباشید
  از لطف و وصرف وقت باارزشتون بینهایت سپاسگذارم
  پیرو پرسش قبلی بنده که چه مدت بعد از عمل میتونیم نزدیکی کنیم.
  باتوجه به اینکه دکترم گفته بود که تا یکماه بعد از عمل به هیچ عنوان نباید نزدیکی کنم ولی بعد از بیست روز بنده نیمه شب حدود ساعت3-4 تو خواب جنوب شدم کمی نگران شدم وهمچنین 15 سانت بالاتر از جای عملم در حوالی ناف کمی تیر میکشه (درقسمت داخلی بدنم ،انگار چیری شبیه رگ هست که تیر میکشه) واز شب تا الان 4/30عصرادامه داره بیشتر نگرانم کرده
  نوع عمل واریگوسل باز بوده
  خواستم بدونم آیا این درد غیر طبیعیِ و نیاز به معاینه پزشک داره؟
  پیشاپیش از لطف حضرتعالی ممنونم
  مسعود از شت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 9 سال پیش)
   درد طبیعی است
 • تصویر کاربر عماد یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آفای دکتر کرمی، آفای دکتر من برج 93/6 عمل واریکوسل درجه سه کردم سمت چپ. الان 2 ماهی هست میگذره از عمل من نزدیکه یک ماهه الان در بیضه سمت چپم درد دارم . پیش دکتری که عملم کرده هر سری میرم میگه چیزی نیست فشار آوری بهش استراحت کنی خوب میشه و قرص میده ، وقتی چهار زانو میشینم تیر میکشه و اذیت میشم اما راه میرم دردی ندارم . الان مشکل من چیه؟ اود کرده دوباره ؟ باید چکار کنم ؟ بضی موقعها بیضم باد میکنه اما دست میزنم بهش دردی نداره . دکترم گفت واسه عمله طبیعیه . من چکار کنم آفای دکتر؟ تورو خدا بگین بهم ! آبا امکانه عقیم شدن هست؟ کمکم کنید لطفا .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 9 سال پیش)
   نه طبیعی است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من جوانی 30 ساله هستم که 7 ساله خود ارضایی داشتم و مجردم
  تا حالا 4 بار سونوگرافی از بیضه ه داشتم که واریکوسل گرید1 نشون داده و احساس می کنم بیضه سمت چپم نسبت به سمت راست تا حدودی کوچکتره.خدمت اکثر ارولوژیست ها که آزمایشم رو نشون دا دم ، بعضی ها میگن باید جراحی کنی و برخی میگن شما با این سن بیش از حد حساس شدی و مشکل ارولوژی نداری!
  دو سری آزمایش اسپرموگرام دادم که نتایجش ضدو نقیض بود.به نظر شما باید چکار کنم؟
  سوال دیگه ای که داشتم اینه که آیا باید حتما آزمایش اسپروموگرام به فاصله 3 روز بعد از نزدیکی با همسر باشه؟
  من که مجردم ! برای اینکه آزمایشم درست جواب بده باید چکارکنم؟
  از راهنماییتون ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   زمان درست است اگر مجردی بیگیری نکنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر