11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (63 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام. من میخام عمل واریکوسل انجام بدم اما بعدش از زدن سوند میترسم. ایا راهی هست که سوند نزنم؟ مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   نياز به سوند نيست
 • تصویر کاربر هژیر یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر کرمی من 18 سالمه بعد واریکوسل درجه 4داشتم حدود 4ساله عمل کردم ولی ازمایشات اسپرم ندادم تا حد زیادی استمنا میکنم بعد یه چیزایی شنیدم که این بیماری باعث ایجاد مشکل اسپرم میشود میخواستم بدونم که این بیماری تا چه حد مشکل ساز هست ؟؟؟ ایا استمنا اختلالی در اسپرم ها ایجاد میکند؟؟؟بعد ایا امکان بروز دوباره ی این بیماری هست؟؟؟ اگه برام توضیح بدین خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   مطالب سايت من را بخوانيد گويا است
 • تصویر کاربر سیروس یکشنبه ۲۰ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از اینکه بستری را فراهم کرده اید تا افراد جامعه بتوانند به راحتی از دانش شما بهره ببرند کمال تشکر را دارم . بنده از مطالب بسیار مفید شما بهره های زیادی گرفته ام امیدوارم همیشه سرافراز و سر بلند در این راه ادامه مسیر دهید. چند ماهی است برای فرزند دار شدن اقدام می نماییم که منجر به بارداری نشده است از آنجا که خانم بنده تمتم آزمایشات را انجام داده و مشکلی نبوده بنده به توصیه دکتر زنان ایشان تست اسپرم انجام دادم در ضمن بنده 49 ساله وخانم بنده 34 ساله هستند .خواهشمند است ضمن تفسیر آزمایش بنده را راهنمایی نمایید . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خسته نباشید
  3 تا سوال داشتم
  2 ماه از عمل واریکوسل چپ درجه 3 می گذره 2 روزه درد دارم. آیا عادیه ؟ یا عود کرده؟
  من همزمان هرنی راست داشتم اونم عمل کردم. بعد از عمل بیضه راستم بالا بود. هنوز بالاست . این عادیه؟
  با این شرایط می تونم سکس داشته باشم یا ضرر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر على دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشيد.
  بنده مدتى است درد ناحيه بيضه سمت چپ دارم..و البته درد خفيفى در زير شکم.. به پزشک ارولوژيست مراجعه کردم. ايشان پس از معاينه و سونوگرافى تشخيص واريکوسل دادند. مى خواستم بدونم تا چند,وقت مى تونم عمل جراحى نکنم و ايا درد بيضه بدون عمل از بين مى رود؟ لازم به ذکر است من متاهل هستم و بچه ندارم فعلا..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   فیم عمل من در سایتم را ببینید
 • تصویر کاربر بهمن سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم بعد عمل هم همه مواردرو رعایت کردم وبتشخیس پزشک معالج هیچ مشکلی نداشتم .ولی از5 ماه پیش هم بیضه سمت چپم درد میکرد هم شکمم درد میکرد وقتی دوباره به پزشک مراجعه کردم تشخیصش عود واریکوسل بود درضمن من طرف راستم گرید1 بود طرف چپم گرید3.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   نیاز به عمل ندارد
 • تصویر کاربر A سه شنبه ۱ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  نتیجه آزمایش پس از گذشت ۳ سال از عمل واریکوسل و ۹ماه ازدواج.۲۶ ساله هستم
  Semen volume : 2.50
  PH : 8.00
  Sperm count : 93.20
  Motile sperm : 66.78
  Progressive sperm : 61.86
  Round cell : 0.48
  WBC : 0-1
  Normal morphology : 35.00
  Speed A : 34.34
  B : 27.52
  C : 4.92
  D : 33.22
  VCL : 28.58
  VSL : 14.19
  VAP : 18.00
  MAD : 33.26
  ALH : 1.47
  BCF : 4.29
  LIN : 33.65
  WOB : 42.88
  STR : 50.93
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام .من 24 ساله مجرد هستم .واریکوسل دارم آزمایش سونو اندازه بیضه ها رو رنمال نشون داده و رگ سمت چپ 5.3و راست 2.1(گرید سه در چپ وگرید 1 در سمت راست ) ولی من کاملا حس میکنم بیضهسمت چپ کوچکتره خیلی آیا امان اشتباه سونو گرافی هست ؟ آزمایش اسپرم هم به صورت زیر هست
  Volume ml 2.5
  Color milky
  Viscosity abnormal
  Liquefaction.min 30
  Ph 8
  Mucus none
  Count ,M,ml 66
  Rapid progressive(A) 9.4%
  progressive(B) 25%
  non progressive(c) 34.4
  non motile 47.9
  round cell M/ml 1.7
  wbc 0
  immature cells 0
  aggregation none
  agglutination none
  vitality 92
  normal morphology 35%
  pathology 65%
  head pathology 65
  midpiece pathology 0
  الان ده روزه عملواریکوسل سمت چپکردم درد و سوزش زیادی در کشاله ران و زیر عمل دارم که اصن قادر به نشستن نیستم . حتی دو دقیقه . کلن زندگیم مختل شده . میخاستم بدونم با این اوصاف برای رفع درد راه حل چه چیزی هست و احتمال بچه دار شدن منم چقدر هست و اقدامات آینده چه کارهایی باید انجام بدم ؟؟ خیلی خیلی ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   صبر فعلا زود است
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام 'حدود ۹ماه پیش عمل واریکوسل انجتم دادم اما هنوز در بیضه سمت چپ چیزی شبیه کرم زیاد وجود داره واحساس درد کمی در بیضه چپ دارم همچنین احساس میکنم کوچترهم شده بیضم مشگل چیه ممنون جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نبا شید خدمت شما و تشکر از سایت خوبتون
  آزمایش آنالیز اسپرم بنده به صورت زیر هست،حدود چند ماهی هست که نامزد کردم،با مطالعه سوال ها و پاسخ ها خیلی از گزینه های آزمایش رو متوجه شدم . میخواستم بدونم motility و morphology به خودی خود و با رژیم غذایی بهبود پیدا میکنبن یا حتماً باید به پزشک مراجعه کنم؟و اینکه روزی 3 تا 4 نخ سیگار هم میکشم
  ممنونتون میشم در مورد آزمایش هم نظرتون رو بگید
  Abstinence : 3
  Volume : 6
  Appearance : Normal
  liquefaction : Normal
  Viscosity : Normal
  pH : 7.5
  W.B.C: Normal
  Alive Sperm Concentration : 21 Million/ml
  Motility (grade a & b) : 25%
  Morphology Normal : 18%
  Motile Sperm Concentration : 5.2
  Functional sperm concentration : 2.0
  Sperm Motility Index : 63
  All Sperm : 126 Mil
  All motile Sperm: 31 Mil
  All Functional Sperm : 12 Mill
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   قابل قبول است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر