جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (59 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۷ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام من حدود 3 سال هست که واریکسل چپ 2.9دارم پیش دکتر رفتم فقط ویتامین ای بهم داد الان هم بازم درد دارم چکار کنم؟نظر شما درباره زالو گذاشتن چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   بر اساس قوانين علمي زالو درماني كاملا غلط است٢-بهترين وسيله تشخيص واريكوسل معاينه وقطعي ترين روش درمان جراحي وبستن رگهاي خراب است
  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۷ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام واریکسل 2.9 خفیف است؟ یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   با معاينه مشخص ميشود اگر توانستيد ببينم٢٢٦٤٢٧٤٤
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رامین شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم که در هنگام انزال (نه ارگاسم)آیا اسپرم باید وجود داشته باشد
  من هنگامی که دچار انزال میشم در مایع منی اسپرمی مشاهده نمیکنم به نظر شما مشکلی هست یا اسپرم در مایع منی فقط در هنگام ارگاسم هست
  متشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   بله بايد مني بريزد
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۲ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من یک سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم و بعد از حدود ۹ ماه دارو خوردن دکتر به من گفت که مشکل حل شده است و دیگر نیاز به مراجعه نداری
  شغل من راه رفتن خیلی زیادی داره و مدتی است بیضه هام درد میگیره که با استراحت خوب میشه
  با دردش مشکل ندارم ترسم از اینه که دوباره واریکوسلم عود کنه یا روی اسپرم هام تاثیر بزاره لطفا راهنماییم منید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۲۹ دی ۹۵( 7 سال پیش)
   لطفا پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   عود نميكند نگران نباشيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من واریکوسل درجه خفیف دارم چند وقتیه ک بعد از خود ارضایی از ناحیه بیضه راست احساس سنگینی و درد خفیفی میکنم که نهایتا طی یک الی دو روز درد از بین میره میخواستم بدونم که این درد طبیعیست و مشکلی ندارد و اینکه آیا راهی برای درمان کامل وجود دارد یا نه ؟؟
  ممنون از پاسخگویی شما .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر کوروش یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  درود بر دکتر کرمی عزیز خسته نباشید خدا قوت.
  اکثرا میگن که بعد از عمل واریکوسل حد اقل تا یکسال باید ازدواج کنی یا با همسرت نزدیکی کنی تا بچه دار بشی .اگه زمانش بیشتر بشه.برای کسی که مجرده اگه زمانش بیش از یکسال و دوسال و همینطور بیشتر بشه شانس بچه دار شدن خیلی میاد پایین .پس باید بلافاصله ازدواج کرد و قصد بچه کرد .آیا این حرف صحیحه ؟؟ .دلیلش رو اگه میشه بیان کنید سپاس از محبتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش)
   نه مطلب صحيح است
 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 527 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  بنده 27ساله مجرد به علت احساس درد در بیضه هام به دکتر ارولوژی رفتم بعداز معاینه گفتند واریکوسل خفیف دارم که نیازی به عمل نیست وبه جهت اطمینان یه آزمایش اسپرم برام نوشتند که بعد جواب آزمایش گفتند نتیجه های ضعیفی داده واین آزمایش سه بار به فاصله زمانی به طور میانگین شش ماه انجام شد که چندان تغیر نکرد ودر این مدت هم یک دوره دارو کپسول ویتامین د 30 عدد ویک دوره هم داروی پنتوکسی فیلین 30 عدد مصرف کردم بعد سه بار آزمایش به یک دکتر ارولوژی دیگری رفتم که گفتند این نتیجه ها تقریبا نرماله ونیاز به درمان نداره حالا سوال بنده از جنابعالی این است که با توجه به نتایج آزمایشاتم که در پایین به حضورتان ارسال میکنم آیا به درمان ادامه بدم یا نه
  volume 4-3.5-4.5
  ph 8-8-8
  viscosity 4-4-4
  liquefaction time 30-30-30
  sperm count 63-87-57
  normal form 60-60-60
  abnormal forms 40-40-40
  giant head 15-15-20
  juveniale sperm 15-13-10
  pin head 10-12-10
  non motile 50-45-50
  motility after 1hr 50-55-50
  w.b.c (1-2) -(2-3)-(1-2
  r.b.c (0-1)-(1-2)-(1-2
  germ cells (5-6)-(7-8)-(3-4
  grade1 15-10-13
  grade2 20-15-20
  grade3 10-18-10
  grade4 5-12-7
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 7 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر ٠٠٠ سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام ميخواستم بدونم روز سوم بعد از آخرين نزديكي دقيقا چطور محاسبه ميشه؟!
  مثلا اگه شنبه شب نزديكي داشته باشيم آزمايش رو بايد سه شنبه انجام بدم يا چهارشنبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  بنده بیماری واریکوسل دارم ،یعنی در بیضه چپ داشتم و عمل کردم یکطرفه قبلا ولی دوباره عود کرده متاسفانه و در بیضه راست هم هست.
  نتیجه ازمایش اسپرم هم ضمیمه کردم و متاسفانه ضعیف هست طبق دیده خودم.
  نمیشه عمل رو تا 7 ماه به تاخیر بندازم و مشکلی پیش نمیاد تا اون مدت؟
  در رابطه با زالو درمانی نظرتون چیه؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حمزه یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 527 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر ببخشی آقای دکتر من عمل واریکوسل انجام دادم وبعدیه هفته رابطه جنسی داشتم ولی الان هنوز روی بیضه چپ حس میکنم رگهای واریکوسل مشاهده میکنم ایابه مرور رگهایی که حس میکنم ازبین میرن و چند روز بعد عمل میتوان رابطه داشت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 566 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر... بنده 29 سال سن دارم که به مدت 5 سال ازدواج کردم ... ولی بچه دار نشدیم البته همسرم هم مشکل دارن از این بابت ... سه شنبه تصویر آزمایشی رو فرستاده بودم که 9 پیش انجام داده بودم .... اما دو روز پیش دوباره آزمایش اسپرم دادم که تصویر هر دو را خدمت تان ارسال میکنم .... ازتون خواهش میکنم این دو تا آزمایش رو مقایسه کنید و لطف کنید بگید دلیل اختلاف شون چیه؟؟.... و سوال مهم این است که آیا بنده جز مردای نازا هستم که خانمم بتونه از این مورد حق طلاق بگیره؟؟؟ .... با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   ازمايشت خوب است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر