11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (63 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ...
  دکتر من توسط دکتر متخصص شهرستان معاینه شدم وایشون گفتن بیضه چپ کمی بر اثر واریس کوچیک شده و سه تا سونوگرافی کالر داپلر انجام دادم پیش دکترای مختلف و هرسه گفتن ابعاد بیضه نرمال هست ...حالا خواستم ببینم سونوگرافی ها ابعاد دقیق میگن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   بس جای نمگرانی نیست

 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقاي دكتر .ببخشید سوالم طولانی است. 27 سالمه- مجرد- وزن 59 کیلو. یک سال قبل در خدمت سربازی وسایل سنگین برداشتم و بعد از آن بیضه هایم درد می کرد وتیر می کشید بضه سمت راستم تیر می کشد مخصوصا بیضه چپ و حتی دردش هم توی شکمم طرف چپ شمکمم میندازه چهار بار دکتر مراجعه کردم دکتر اول سونوگرافی کرد گفت واریکوسل داری هر دو طرف راست وچپ بیضه درجه 2 باید عمل کنی دکتر دوم معاینه کردند گفت سمت چپ خفیف عمل کنی درد سمت چپ بیضه ات خوب نمی شود ازمایش اسپرم نوشتن اما سه بار سعی کردم ازمایش اسپرم بدهم اما نتواستم ازمایش بدهم دکتر بعدی رفتم قزوین گفتند اصلا واریکوسل نداری قرص هایی برای درد بیضه تجویز کردن دو هفتهای خوب شدم وقتی وسایل سنگین برداشتم دردش شروع شد الان حدود هشت ماه قبل دوباره سونگرافی کردم گفتند اصلا واریکوسل نداری بیضه هایت کم کار است در سونرافی نوشته بود یک کیست کوچک به اندزه4mm در بیضه ات وجود دارد آقای دکتر الان 9 ماه است که سرکار می روم وکارم برداشتن وسایل سنگین و12 ساعت ایستاده باید کار کنم همین امروزسرکار بیضه سمت چپ تیر می کشد ودرد را به پهلوم ام شکمم انتقال می دهد الان 8 ساعت است که درد می کند نمی دونم تا کی ادامه دارد بعضی موقع ها هم بیضه سمت راستم هم تیر می کشد هفته قبل یک سونوگرافی جدید انجام دادم جواب به شرح زیر است: 1- ورید های واریکوءید ظریف به قطر حداکثر mm 3.4 درسمت چپ بدون وجود ریفلاکس وریدی مشهور است.
  2-در سمت راست واریکوسل واضحی رویت نشد.
  3- علاءمی به نفع هیدروسل وهرنی اینگونال در طرفین رویت نشد.
  حالا اقای دکتر تکلیفم چیه برای رفع درد بیضه باید چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   این درد ارتباطی به بیضه ندارد نیاز به عمل ندارد با عمل خوب نمیشود
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 2239 مشاهده پرسش
  جناب دکتر با سلام و عرض ادب و احترام
  من 55 سال دارم ...خارش خیلی شدید بعضی مواقع در پوست بیضه ها دارم که هنگام خارش بسیار هم لذتبخش است ...بیشتر خارش را با برس سیمی می سر انجام میدم ..و موقع خارش اندکی هم پوست بیضه ها به شورت میریزد...دو بار تاکنون به پزشک عمومی مراجعه کردم ایشان پماد دوقلوئی را که موقع مصرف بایستی با هم مخلوط میکردم و روی پوست بیضه میزدم تا اینکه خارش کمتر شد
  اما بنظر پماد درمان نکرد ...از نظر تست دوره ای یا چکاب خون و ادرار که بدلایل مشکلات قبلی هر 6 ماه انجام میدم هم مشکلی مشاهده نشده ....لطفا برای درمان خارش و لکه های سفید خشک در بیضه بنده را راهنمایی فرمائید..متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   دكتر پوست برويد
 • تصویر کاربر طوفان شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام 42 ساله هستم بعد از آزماش اسپرم و سونو کاپلر رنگی مشخص گردید واریگوسل خفیف دارم با تعداد2میلوین اسپرم یکی از همکارانتون گفت برای بچه روش آی وی اف انجام شود و عمل برای شما فایده ندارد لطفا شما هم نظرتون رو اعلام کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 6 سال پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۲ تیر ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 539 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  خدمتتون عارضم که بنده بیستو سه سالمه و ماه آذر سال ۹۲ با تشخیص دکتر واریکوسل سمت چپ بنده که از نوع گرید ۱ بود عمل شد. بعد از گذشت هفت ماه، شروع به ورزش بدنسازی کردم که تا همین الان هم ادامه داره و شدت تمرین بنده هم میشه گفت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصده و میشه گفت تقریبا سنگینه.

  حدود پنج ماه هستش که شاهد یه دردی هستم دقیقا در همون ناحیه عمل شده، که البته فقط در شرایط خاصی و هنگام اجرای حرکات سبک خاصی خاصی ظهور میکنه. مثلا وقتی از میله آویزون میشم و پاهامو به سمت بالا میارم و یا وقتی هنگام خواب پاهامو به هم میچسبونم و فشار به عضلات میارم. بحث اینجاست که اسکات های سنگین یا حرکات سنگین دیگه منجر به درد نمیشن اما این حرکات کوچک باعث درد میشن.(بدون سابقه مصرف هیچگونه دارو و مکمل و هورمون بدنسازی)

  سوال اساسی و مشکل اصلی اینجاست که بنده رو بسیار ناامید کرده اینه که از زمانی ک متوجه حضور این درد در ناحیه واریکوسلم شدم، همزمان هم آلت تناسلی بنده دچار مشکلاتی و تحولاتی مثل نعوظ بسیار ضعیف و حتی کاهش چشمگیر ابعاد چه طولی چ عرضی شد.
  با مراجعه به پزشک و توضیح مشکلاتم، پزشک در ابتدا با معاینه بنده اعلام کردن که واریکوسل بنده عود نکرده و بیضه ها سالم بودند و متعاقبا داروهای پایین رو تجویز کردن که بنده به مدت چهل یا پنجاه روز بعد مصرف هنوز نتیجه چندان خوبی نگرفتم و کماکان ضعف ابعاد آلت و وضعیت نعوظ بنده و حتی همون درد به قوت خودشون باقی هستن.
  ۱_ کپسول خارجی Erecta Vital
  ۲_Yohimbine (محصول ایرانی)
  ۳_ Tiafil (ایرانی)
  ۴_ آسنترا
  احتراما خواهشمندم هر چه زودتر پاسخ بنده رو بدید که مشکل میتونه از کجا باشه چون واقعا این مشکل روی خیلی از ابعاد دیگه زندگیم سایه انداخته.
  با تشکر فراوان
  پ.ن: بنده از زمان ظهور درد هم یک سری مشکلات اعصاب و استرس داشتم بخاطر مسایل ازدواج که الان رفع شده و پزشک بنده هم تاکید بسیار زیادی داشتند که آیا من مشکلات اعصاب زیادی دارم یا نه. در ضمن بنده مدت هفت سال میشه که داروی ضد صرع مصرف میکنم و داروی فعلیِ بنده تگرتول(کاربامازپین) و کلوبازام هستش.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 6 سال پیش)
   از نظر من شما سالمید این را پیگیری نکنید
 • تصویر کاربر رضابندگانی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند شب پیش خودارضایی داشتم ولی در نوک الت تناسلیم به دلیلی فیزیکی زخم شده بود ....وقتی که خودارضایی کردم بعد از خارج شدن اب منی دیدم نوک الت به ذره ای از قطره هم کوچکتر اغشته به خون است خون را پاک کردم درون منی هیچ اثری از خون نبود با یکبار پاک کردن خون هیچ خونریزی ندیدم می خواستم ببینم ایا باعث ناباروری مردانه شود؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سعی کنید مدتی تحریک نکنید
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  آیا عمل میکروسکوپی نیاز به بیهوشی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   بيهوشي سطحي
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  با سلام، من و همسرم مدت یک سال است که اقدام به بارداری کردیم در این مدت یک بار حاملگی اتفاق افتاده که متاسفانه منجر به سقط شد، در حال حاضر پزشک همسرم داروهای محرک تخمک گذاری تجویز کرده اند ، میخواستم جواب آزمایش اسپرم را مشاهده و اعلام نظر فرمایید که آیا دارویی مصرف کنم یه خیر؟ سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   دولاره اقدام كنيد به شما سقط مربوط نيست
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با سلام من تعداد اسپرمم پنج میلیون هستش و حرکت اسپرم هم ضعیف هستش و تقریبا پنج سال هستش بچه دار نمیشیم مشاوره میخواستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر ا.ا. سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  میزان فعالیت و حرکت اسپرم ها تا چه حدی میتونه با واریکوسل مرتبط باشه؟ و آیا با عمل مشکل حل میشه، در آنالیز اسپرم، همه آیتم ها نرمال بودند، به غیر از. rapid progres که کمتر از حد نرمال و 9 درصد در کلاس A بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر