جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.8/5 - (53 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضابندگانی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند شب پیش خودارضایی داشتم ولی در نوک الت تناسلیم به دلیلی فیزیکی زخم شده بود ....وقتی که خودارضایی کردم بعد از خارج شدن اب منی دیدم نوک الت به ذره ای از قطره هم کوچکتر اغشته به خون است خون را پاک کردم درون منی هیچ اثری از خون نبود با یکبار پاک کردن خون هیچ خونریزی ندیدم می خواستم ببینم ایا باعث ناباروری مردانه شود؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سعی کنید مدتی تحریک نکنید
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  آیا عمل میکروسکوپی نیاز به بیهوشی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   بيهوشي سطحي
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با سلام، من و همسرم مدت یک سال است که اقدام به بارداری کردیم در این مدت یک بار حاملگی اتفاق افتاده که متاسفانه منجر به سقط شد، در حال حاضر پزشک همسرم داروهای محرک تخمک گذاری تجویز کرده اند ، میخواستم جواب آزمایش اسپرم را مشاهده و اعلام نظر فرمایید که آیا دارویی مصرف کنم یه خیر؟ سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   دولاره اقدام كنيد به شما سقط مربوط نيست
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  با سلام من تعداد اسپرمم پنج میلیون هستش و حرکت اسپرم هم ضعیف هستش و تقریبا پنج سال هستش بچه دار نمیشیم مشاوره میخواستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر ا.ا. سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  میزان فعالیت و حرکت اسپرم ها تا چه حدی میتونه با واریکوسل مرتبط باشه؟ و آیا با عمل مشکل حل میشه، در آنالیز اسپرم، همه آیتم ها نرمال بودند، به غیر از. rapid progres که کمتر از حد نرمال و 9 درصد در کلاس A بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.دکتر من کمبودتستسرون دارم چند ساله امپول مصرف میکنم. رفتم ازمایش اسپرم دادم که صفربود.بیضه هام خیلی کوچک هستن.رفتم پیش دکتر اورولژیست که امپول (کوریونیک گونادوتروفین)بهم تجویز کرده که یک روز در میان بزنم.سوالم اینکه بزنم یا نه؟؟عوارضی ندارد؟؟در بهبود تستسرون و بیضه تاثیر دارد؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام بايد دكتر غدد برويد
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  Mohammad Reza: سلام،خسته نباشید،ببخشید من از حدود 15 سالگی واریکوسل گرید3 چپ داشتم اما به خاطر معافیت سربازی و تشخیص پزشک عمل نکردم الان 20 ساله هستم و واریکسل گرید2به3 راست و 3به4 چپ دارم(بنا به تشخیص سونوگرافی و پزشک متخصص)اما اندازه بیضه ها نرمال است و عارضه دیگری وجود ندارد،ازمایش اسپرمو گرافی هم نداده ام،1به نظر شما بدون ازمایش عمل کنیم یا لزوما باید ازمایش داده شود؟،2جسارتا شما لاپاراسکوپی را برای وضعیت من صلاح میدانید یا میکروسرجری؟با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   اول بايد معاينه كنم هر دو روش لاپاروسكوپي وميكرو سرجري خوبند
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  با سلام .سوالم اینه که بعد از عمل جراحی واریکوسل گرید 3 چند روز باید استراحت کرد که بعدش بتونیم بریم سر کار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   يك هفته
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام, با انجام سونوگرافی متوجه شدم که واریکوسل دارم و پزشک واسم ازمایش اسپرم نوشت و نتیجه ازمایش نشون میده که فعالیت اسپرم ها کمه و نگران شدم, با عمل واریکوسل بهبود پیدا میکنم؟ نگران عقیم شدن هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام حركت كم است
  2. تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   با عمل واریکوسل درست میشه؟
  3. تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   با عمل حرکت بالا میره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر واريكوسل داشته باشيد بله
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ف دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام.من 29 سالم و همسرم 32 سال سن داریم و یک دختر تقریبا 6 ساله داریم و یک حاملگی خارج از رحم هم داشته ام و الان حدود 6 ماهی میشه که اقدام به بارداری کردیم اما باردار نشدم و همسرم گفتن در دوران سربازی معاینه داشتن و دکتر بهشون گفتن که واریکوسل خفیف دارن.اگر بخواهیم دوباره بچه دار بشیم احتیاج به عمل دارن یا با دارو برطرف میشه؟اگر نیاز به دارو دارن لطفا دارو رو معرفی کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام به نظر من الان مشكل لوله هاي شما عامل اصلي است نه شوهوتان به علت حاملگي خارج رحمي چيبندهگي داريد بررسي كنيد
  2. تصویر کاربر ف دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
   سونوگرافی انجام دادم و مشکلی برای بارداری ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب