جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.8/5 - (53 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وضعیت آخرین جواب ازمایشم چطور ارزیابی میکنید از لحاظ باروری ایا قدرت باروری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجدد ارسال کنید
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام دوباره فرستادم خدمتتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام یه مقدار سرعت حرکت اسپرم هاتون کم هست ، ولی با این اسپرم ها میتونین بارور کنین. سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  4. تصویر کاربر رضا جمعه ۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر بنده واریکوسل سمت چپ دارم چندین ساله یک بار عمل کردم که نتیجه خیلی خوب شد بعد عمل ولی الان حدود ۴ سال بعد عمل به خاطر درد این آزمایش رو دادم که تصویرش رو فرستادم به نظرتون اگه عمل نکنم ممکنه عقیم بشم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   خیر عقیم نمیشین سونوگرافی مجدد انجام شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام. من 7ساله عروسی کردیم اماهنوز بجه دارنشدیم. خانمم مشکل خاصی نداره. فقط عفونت وکیست خفیف... اماخودم اسپرم ضعیف دارم، واریکوسل هم دوطرف عمل کردم اماتغییری دربزرگی بیضه ام نداشته... اصلا موقع ارضا شدن پرتاب ندارم... چکارکنم.. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آزمایش اسپرم بدهید و عکس آن را بفرستید. ممکن است نیاز به IUI و روش های کمک باروری باشد
 • تصویر کاربر طاها یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  من ۳۴سال سن دارم بعد از دوسال از ازدواج الان حدودا ۶ماهه اقدام به بارداری میکنم و تاکنون هیچ نتیجه ای نگرفتم.برج ۹۸/۱۲ آزمایش اسپرم دادم که قبلش حدود دوماه آرژنین و ویتامین ای ۱۰۰۰ مصرف میکردم بعد مجدد در تاریخ ۹۹/۲آزمایش دادم که نه تنها بیشتر نشده که کمتر هم شده بود.مجدد بعد از دوماه مصرف موتیلیتی بوست و فرتیلیتی اید و ویتامین دی ۱۰۰۰ و دوباره در تاریخ ۹۹/۶آزمایش دادم و هیچ تاثیری متاسفانه نداشته.درصورتی که ۳تا دکتر که رفتم پس از معاینه گفتن واریکسل نداری.الان مجدد رفتم دکتر ناباروری اصفهان داروی کلوموفین و ال کارنتین و اسپیمن دی اس تجویز کرده و دارم مصرف میکنم.نتایج راهم به پیوست حضورتان ارسال میکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چکار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر طاها یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   تصویر آزمایش
  2. تصویر کاربر طاها یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   تصاویر آزمایشات مربوطه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سونوگرافی انجام دهید و در صورت تایید واریکوسل عمل کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام مجدد جناب اقای دکتر عزیز ..پیرو سوال قبلی .اقای دکتر این کاهش اسپرمها علایم واریسکول نیست ..بعد از انزال احساس درد گاه و ب گاه می کنم و با کمی استراحت تا رابطه بعدی علایم دفع میشه می خواستم بدونم این نشانه واریسکول نیست .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   واریکوسل معمولا با درد بیضه ها همراهه که میتونه به کشاله ران انتشار پیدا کنه. و باعث اختلال در شکل و حرکت اسپرم ها بشه
 • تصویر کاربر نادری شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  دکترجان سلام من پسری مجرد هستم ۲۰سالمه آب منی اسپرمم هنگامی که شهوتی میشم ادرار بالا میاد وه خیلی دیر وه به سختی در میاد لطف کنید داروی بهم معرفی کنید تا آب منی من به خوبی خارج شه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   متوجه مشکلتون نمیشم ، هنگام خروج منی ادرار خارج میشه؟
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  ببخشید بنده 28سالمه 5ماه پیش آز اسپرم دادم تعدادش16میل بود دکتر بهم قرص تقویتی و آمپول سینال اف و هورمونی نوشت البته واریکوسل گرید2سمت چپ دارم بعد از اون دوتا آزمایش دیگه دادم تعدادش شده یک و نیم میل دکتر میگه نیاز نیس واریکوسلت عمل کنی باید آی وی اف کنی بنظرتون واقعا نیاز نیس واریکوسل عمل بشه ؟؟؟و حتی آی یو آی هم جواب نمیده؟خانومم سالمه.
  آخرین آزمایش رو براتون فرستادم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   یک سال جهت بارداری تلاش کنید ، اگر موفق نشدید واریکوسل عمل کنین، اگر بعد از اون هم باردار نشدید iui کنید
 • تصویر کاربر رستم شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  پیرو سوال 9215865 چه نوع انتی بیوتیکی بخورم( .7 psa:7.5)
  (-fpsa:1.256 )نسبت:( .25- )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   مجدد بپرسید
 • تصویر کاربر مهاجری پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  بعد عمل واریکوسل در روز 25ام شهریور 99 کیسه بیضه ها به شدت ورم کردند . چیکار باید کرد؟ تقریلا دو برابر حالت عادی. وقتی دست میزنی انگار یه مایعی دورش پر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.دوساله ازدواج کردیم و ۳ ماهه اقدام به بارداری کردیم..اماموفق نشدیم.بنده تنبلی تخمدان دارم ودکتر برام لتروزول تجویز کرد وبعد سونوگفت تخمک آزاد میکنی.همسرمم واریکوسل خفیف در ۲ سمت داره.دکتر اورولوژی داروتقویتی داد گفت اگه جواب نداد عمل کن..الان منتظر راهنمایی شما هم هستیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   آزمایش اسپرم انجام بدن همسرتون
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر، حدودا 2 ساله ازدواج کردم واریکوسل چپ گرید2 و راست گرید1 هست، با مدارکی که فرستادم خدمتتون ایا جراحی لازمه؟ یا با این وضعیت امکان بچه دار شدن وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ، یک سال برای بارداری تلاش منظم داشته باشین. اگر نتیجه نداد برای عمل واریکوسل مراجعه کنین
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب