جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (55 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر برهانی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1492 مشاهده پرسش
  سلام دکتر در ازمایش اسپرم بنده ۵۲میلیون تعدادکل اسپرم ولی نرمال مورفولوژی اسپرم صفر درصد شده درمان چی هست ایا باهمین وضعیت میتونم میکرواینجکشن انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   میتوان انجام داد ، ازمایش را تکرار کنید. پودر اندروفرتی هم مفید است
 • تصویر کاربر Rashid پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد عزیز،۲ ساله اقدام به فرزند آوری دارم،ولی متاسفانه نشد،دارای فرزند ۷ ساله هستم،۴ سال پیش جراحی هرنی اینگوئینال راست داشتم،جواب آزمایش رو برای شما ارسال می کنم،با توجه به جواب آزمایش آیا مشکل وجود دارد،در صورت وجودمشکل چه اقدامی صورت پذیرد؟پیشاپیش از لطف و عنایت شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   حرکت اسپرم ها کمی کند شده سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  میشه لطفا تفسیر این ازمایشو بگید که برای ای یو. ای نتیجه میده
  1. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   میشه لطفا. دایرکت جوابمو بدید عکس ازمایش نمیتونم بفرستم ولی هزینه رو وارد کردم
  2. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   c45... a0... b30...d25طبق تفسیر ازمایش اسپرم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تورج سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  زودانزالی سلام آقای دکتر خسته نباشین 

  حدود 2 ساله ازدواج کردم اولا زیاد مهم نبود برامون که بچه دار بشیم ولی دو سه ماهه میشه که متوجه شدیم نمیتونیم بچه دار بشیم رفتیم دکتر چند آزمایش برامون نوشت انجام دادیم همسرم مشکلی نداشت اما خودم تعداد اسپرمم کم و کند بود رفتم پیش یه دکتر گفتن که واریکوسل شدید دارین رفتم سونوگرافی انجام دادم دیگه نرفتم پیشش ، لطفا راهنماییم کنین🙏🙏🙏 سلام آقای دکتر خسته نباشین 

  حدود 2 ساله ازدواج کردم اولا زیاد مهم نبود برامون که بچه دار بشیم ولی دو سه ماهه میشه که متوجه شدیم نمیتونیم بچه دار بشیم رفتیم دکتر چند آزمایش برامون نوشت انجام دادیم همسرم مشکلی نداشت اما خودم تعداد اسپرمم کم و کند بود رفتم پیش یه دکتر گفتن که واریکوسل شدید دارین رفتم سونوگرافی انجام دادم دیگه نرفتم پیشش ، لطفا راهنماییم کنین🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر تورج پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ، عکس سونوگرافی و آزمایش
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   گزارش سونوگرافی فرستاده شود
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم هم ناقص است ، کامل بفرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 483 مشاهده پرسش
  دکتر با توجه به کمیاب شدن پودر اندروفرتی جایگزین دیگری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ترکیب سلنیوم - ویتامین e - اسید فولیک - ال کارنیتین
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ما الان 6 ساله بچه دار نمیشیم دوبار عمل واریکوسل انجام دادم که دفعه اول در دوران نامزدی بود و دفعه دوم دوسال بعد از اینکه رفتیم خونه خودمون که در دفعه دوم 10 روز بعد از عمل اقدام داشتیم و همون اول خانمم حامله شده ولی بعد از دوماه معلوم شد حاملگی پوچه الان بازم واریکوسلم عود کرده باید برم عمل بنظر شما چرا حاملگی خانمم پوچ بود با اینکه خانمم هیچ مشکلی نداره و اینکه تصویه های شما برای اینکه بعد عمل واریکوسل عود نکنه چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایش اسپرم انجام دهید و عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر هادی-ش پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام من و همسرم سه ماه ازدواج کردیم و اقدام برای بارداری اما نتیجه ای حاصل نشد ایشان چک کردن و طبق نظر پزشک خوب و نرمال هستن اما بنده در سونوگرافی دکتر شاکری مشخص شد واریکوسل گرید ۳ دارم اما در آزمایش تست اسپرم خبر از این داد که وضعیت اسپرمهام خوبه و ۲۹ میلیون اسپرم دارم که اگر خواستید عکسشرا میفرستم
  ویه مسئله دیگه که بنده کلی داروهای سنگین و آنتی بیتیک در چها ماه قبل بخاطر کرونای شدید مصرف کرده بودم در آی سی یو
  ممنون میشم راهنمایی کنید ویا دارویی معرفی کنید که موثر باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   تا یک سال جهت باردار شدن فرصت دهید
  2. تصویر کاربر هادی-ش شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام
   من و همسرم ۴۱ ساله هستیم و ۱ سال زمان نداریم چه توصیه ای میکنید؟
   لطفا بهترین و سریعترین روش را راهنمایی کنید
   سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   واریکوسل در کنار ازمایش اسپرم نرمال ، به بیمار فرصت داده می شود اگر پس از فرصت لازم باردار نشدید iui انجام می شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام شکل اسپرم در بارداری چقدر مهم هست؟؟؟در اخرین آزمایش 5 میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   بالای ۴ خوبه ، ولی سرعت حرکت اسپرم هاتون یه مقدار کمه ، سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شه
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  با سلام مشکل ازمایش اسپرم من رو میشه بگید و اینکه چه دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی ندارد
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اخه گفتن که تعداش کمه و قرص ول من رو تجویز کردن؟یعنی تعدا مشکلی نداره
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اخه گفتن تعداد اسپرم کمه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   با این تعداد میتونین باردار شین ، شکل و حرکت اسپرم ها خوبه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر A شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام ،من مشکل اسپرم دارم میخواهیم، برای جواب آزمایش اسپرمم،دارو تجویز کنی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر A چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس فرستادم
  3. تصویر کاربر A چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   Post 20 Sperm count 60 (Pre

   ×00 Totalspermcount 3 _

   _ Rapid progresdiv _

   ( 40
   Slow progressive (15
   Progressive Motility 15 _

   Non progressive 40 _
   Total Motility55 _
   ImmotileSpermaozoa 45 _

   ( 5
   Morphology (5
   TMN _
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایش در یک مرکز معتبر تکرار شود. پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر