آیا هر توده ای در بیضه سرطان است؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اسپرماتوسل غیر سرطانی، بدون درد و پر از مایعات شیری یا شفاف است که ممکن است حاوی اسپرم باشند. علت دقیق اسپرماتوسل ها مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل انسداد در یکی از لوله هایی که اسپرم را منتقل می کنند، باشد.

اسپرماتوسل ها، که گاه به آن ها کیست های اسپرماتیک نیز گفته می شود، بسیار شایع می باشند. به طور معمول باروری را کاهش نمی دهند و نیاز به درمان ندارند. اگر اسپرماتوسل به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث ناراحتی شود، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.

عکس کیست بیضه:

عکس کیست بیضه

علائم کیست بیضه در آقایان

اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت و نشانه ای ایجاد نمی کند و از نظر اندازه پایدار می ماند. اگر به اندازه کافی بزرگ شود، ممکن است هر یک از علائم زیر را احساس کنید:

علت به وجود آمدن کیست بیضه در آقایان

علت ایجاد اسپرماتوسل ها مشخص نیست. کیست های بیضه ممکن است ناشی از انسداد در یکی از چندین لوله ی اپیدیدیم که اسپرم را از بیضه منتقل و ذخیره می کند، باشند.

عوارض کیست بیضه

بعید است که اسپرماتوسل عوارض ایجاد کند. با این حال، اگر اسپرماتوسل دردناک باشد یا به اندازه ای بزرگ شده باشد که باعث ناراحتی شما شود، ممکن است برای برداشتن اسپرماتوسل نیاز به جراحی داشته باشید.

جراحی ممکن است به اپیدیدیم یا وازودفران، لوله ای که اسپرم را از اپیدیدیم به آلت تناسلی منتقل می کند، آسیب برساند. صدمه به هر دو می تواند باروری را کاهش دهد. یکی دیگر از عوارض احتمالی بعد از جراحی عود اسپرماتوسل است، که یک امر غیر معمول به نظر می رسد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

معاینه بیضه

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب با معاینه فیزیکی بیضه توسط خود فرد یا پزشک تشخیص داده می شوند. خودآزمایی باید حداقل یکبار در ماه انجام شود.  پزشک تکنیک درست انجام خودآزمایی را به شما آموزش می دهد.  اگر متوجه تغییرات مشکوک مانند بزرگی یا استحکام غیرمعمول شدید، به پزشک مراجعه کنید.

نور از اسپرماتوسل عبور پیدا می کند در صورتیکه از تومور عبور نمی کند. این امر به طور کلی نشان می دهد که آیا این توده یک تومور جامد یا کیست خوش خیم (غیر سرطانی) است.

سونوگرافی (تست نصویربرداری با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد عکس از اندام ها) روش بهتری برای بررسی کیست می باشد. این روش نسبتاً سریع، غیر تهاجمی و ارزان است.

اسپرماتوسل چگونه درمان می شود؟

درمان قطعی کیست بیضه چیست؟ از آنجا که این کیست ها، به طور معمول، باعث درد نمی شوند و مورد توجه قرار نمی گیرند، به ندرت به درمان نیاز دارند. مراقبت اصلی از اسپرماتوسل بدون درد، نظارت منظم است. اما برخی افراد علائمی مانند درد یا بزرگی بیضه را تجربه می کنند. در صورت نیاز به درمان، گزینه های مختلفی وجود دارد، از جمله:

درمان دارویی کیست بیضه

داروهای ضد تورم یا ضد درد خوراکی ممکن است برای کاهش درد ناشی از اسپرماتوسل استفاده شوند. در واقع درمان دارویی دیگری لازم نیست. هیچ دارویی برای درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل ها وجود ندارد.

درمان های حداقل تهاجمی

آسپیراسیون و اسکلروتراپی  درمان های در دسترسی هستند اما اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. 

 • آسپیراسیون شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با سوزن و تخلیه محتویات آن می باشد.
 • اسکلروتراپی شامل تزریق ماده محرک به کیسه اسپرماتوسل است. این کار باعث بهبودی یا بسته شدن جای زخم می شود. هم چنین احتمال جمع شدن مجدد مایعات را کاهش می دهد.

جراحی اسپرماتوسل

اسپرماتوسلکتومی یک روش استاندارد برای درمان اسپرماتوسل هایی است که باعث ایجاد علامت می شوند.  هدف از عمل جراحی، خارج کردن اسپرماتوسل از بافت اپیدیدیمال و حفظ دستگاه تناسلی می باشد.

این روش سرپایی اغلب با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً کمتر از 1 ساعت طول می کشد.  برخی اوقات ممکن است لازم باشد که تمام یا بخشی از اپیدیدیم نیز برداشته شود.

سوالات متداول:

آیا اسپرماتوسل خود به خود از بین می رود؟

اگرچه احتمالاً اسپرماتوسل خود به خود از بین نمی رود، اما اکثر اسپرماتوسل ها نیازی به درمان ندارند. معمولاً درد و عوارضی ایجاد نمی کنند. اگر شما درد داشته باشید، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن ( ادویل ) را توصیه کند.

آیا اسپرماتوسل می تواند باعث اختلال در نعوظ شود؟

کیست معمولاً حاوی مایع شفاف است که ممکن است شامل چند سلول اسپرم باشد. این کیست ها خوش خیم هستند، به این معنی که سرطانی نیستند. آن ها در عملکرد جنسی دخالت نمی کنند و هیچ تاثیری در توانایی نعوظ یا باروری ندارند.

آیا هر توده ای در بیضه سرطان است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. اگر توده ای در بیضه خود مشاهده می کنید برای تشخیص آن، حتما به پزشک مراجعه کنید. توده در بیضه می تواند ناشی از سرطان و یا اسپرماتول باشد. پزشک با انجام سونوگرافی نوع ان را تشخیص خواهد داد.

چنانچه در بالا گفتیم نور از کیست بیضه عبور می کند در صورتی که از توده های سرطانی عبور پیدا نمی کند. این یک تکنیک پزشک برای تشخیص نوع توده می باشد.

توده در بیضه

تفاوت کیست اپیدیدیمال و کیست بیضه چیست؟

کیست اپیدیدیمال یک توده شبیه کیست در اپیدیدیم است که حاوی مایعات شفاف می باشد. اسپرماتوسل ها مشابه کیست های اپیدیدیمال هستند. تنها تفاوت آن ها این است که اسپرماتوسل حاوی مایع و اسپرم می باشند. معمولاً نمی توان تفاوت بین آنها را با معاینه فیزیکی یا حتی سونوگرافی بیان کرد.

تفاوت اسپرماتوسل و هیدروسل در چیست؟

اسپرماتوسل ها به طور معمول از دریچه (سر) اپیدیدیم ناشی می شوند که در بالای بیضه قرار دارد. در مقابل، هیدروسل ها مجموعه های مایع هستند که سطوح قدامی و جانبی بیضه را می پوشانند. واریکوسل مجموعه ای متسع شده از رگ ها در امتداد طناب اسپرماتیک است.

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

4.2/5 - (46 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۷ آذر ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  بیضه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 4 روز پیش)
   هیدورسل باید عمل شود
  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۶ آذر ۲( 4 روز پیش)
   برای ضخیم شدن اسکروتوم و مشاهده اسپرماتوس در بیضه سمت راست درمانی وجود دارد ..آیا درمان دارویی دارد.ممنون میشم جواب بدین
  3. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۶ آذر ۲( 4 روز پیش)
   برای ضخیم شدن اسکروتوم و مشاهده اسپرماتوس در سمت راست چه راه درمانی وجود دارد ایا درمان دارویی دارد ممنون میشم جواب بدین
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 4 روز پیش)
   خیر درمان دارویی وجود ندارد باید عمل جراحی شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  لطفا ازمایش وسنو گرافی وبرام تفسیر کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   چن وقته بچه دار نمیشین؟
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   یک سال دوسه ماهی میشه اقدام کردیم نشده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی رو بفرستید
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   فرستادم ممنونم راهنمایی کنید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   باید واریکوسل عمل بشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر صدیق دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام بنده 34سالمه سه سال ازدواج کردم یک سال اقدام کردیم بچه بیاریم ناموفق بودیم
  حدود دو ماه احساس درد میکنم در بیضه هام در حالت نشسته
  میخاستم این دوتا ازمایش رو برام بگین چی نوشته ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   آزمایش مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  بنده متاهل و34سالمه
  لطفا کنین این دوتا ازمایش رو برام بگین چی نوشته ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   بچه دار نمییشین؟
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  حدود 2 ماه است که دردی در بیضه سمت راست وجود دارد و همزمان مایع منی به رنگ نارنجی و بسیار رقیق و آبکی در آمده. سه هفته پیش سونوگرافی کردم و گفتند یک کیست 3 میلیمتری و هیدروسل خفیف وجود دارد و 3 هفته قرص افلوکسیر و دیکلوتان مصرف کردم و اثری نداشت و همچنان علائم درد و مایع منی رقیق و نارنجی پابرجاست. من 38 سالمه، امکان ناباروری وجود دارد؟ 2 ماه پیش چندین بار در استخر آب سرد شنا کردم، آیا امکان دارد ارتباطی وجود داشته باشد؟ 4 ماه پیش هم ضربه ای به بیضه سمت راست من خورده بود و همان موقع یک سونو انجام (نتیجه در تصویر چهارم و پنجم) دادم و مشکلی تشخیص داده نشد ولی ابعاد بیضه سمت راست در سونو جدید کاهش پیدا کرده و کیست تشخیص داده شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   اون کیست و هیدروسل اهمیتی ندارد . ارتباطی به استخر اب سرد ندارد . اما ضربه ای که خوردید احتمالا عامل درد است که طول میکشه بهبود یابد . برای ناباروری ازمایش انالیز اسپرم دهید
 • تصویر کاربر HHHH سه شنبه ۹ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام
  چند روز پیش گفتید سونوگرافی بیضه بفرستم ، فرستادم . ممنون میشم نظرتون رو دقیق بگید و اینکه راه درمانش چیه؟

  ممنون میشم بهم بگید چطوری نوبت ویزیت حضوری بگیرم .چون هرچی در سایت اقدام میکنم موفق به گرفتن نوبت نمیشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   سلام اگر این کیست اذیت نمیکنه کاریش نداشته باشید اما اگر در فعالیت روزمره تاثیر گذاشته عمل کنید
 • تصویر کاربر ۶۶۶۶ چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام خوبین بنده واریکسل دارم وبه پیشنهاددوپزشک سونوگرافی ودوبارآزمایش اسپرم یه بارآزمایش خون دادم که براتون میفرستم بنده ازدواج نکردم نظرتون راجب آزمایش ها وعمل کردن چیه ممنون میشم راهنمایی کنین واگه عمل هست هزینش چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   سلام در حرکت اسپرم اشکال دارید . چن سالتون هست ؟ واریکوسل در سونوگرافی گرید چند هست ؟
  2. تصویر کاربر ۶۶۶۶ سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   38عکس سونوروفرستادم
  3. تصویر کاربر ۶۶۶۶ سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   نوشته خفیف متوسط به شکل وریدهای دیلا
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   ازدواج کردین ؟ بچه دارین ؟ ایا تلاش برای بچه دار شدن کردید و ناموفق بوده ؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه دو سال پیش متوجه یک توده ای بالای بیضه سمت راستم شدم که این توده به شکل توپ ولی خیلی کوچیک است به اندازه یک نخود این توده خیلی سفت نیست کمی نرم است و حس میکنم خیلی نچسبیده به بیضم نور هم که میزنم نور رو از خودش رد میکنه شبیه به کیست پر از مایع است خیلی شبیه به همین اسپرماتوسل است. دست هم که میزنم دردی نداره . تو این دو سال هیچ دردی هیچ علائمی نداشت و اندازش هم زیاد تغییری نکرد حتی حس میکنم کوچکتر شده تو این دو سال دکتر هم نرفتم الان خیلی نگرانم ایا ممکنه خطرناک باشه یا ممکنه همین اسپرماتوسل باشه تو این سن مشکلی برایم پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی بیضه کنید دقیق ببیند چه هست
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۵ سالمه دو سال پیش متوجه توده ای شدم بالای بیضه سمت راستم فکر کنم اسپرماتوسل و هیچ دردی هم نداره ایا نیازی به درمان داره؟ ممنون از پاسخ گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی کردید ؟
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  درد وسوزش و ورم چند روز پیش شدید در بیضه ها داشتم و بیمارستان رفتم سونو و آزمایش خون دادم جواب سونو نگرانم کرده و ورم وسوزش کمتر شده رنگ بیضه ها تفاوت نکرده و عادی هست ولی تقارن ندارند و احساس میکنم بیضه سمت راست بعضی اوقات در حالت عادی نیست در ضمن بنده اهل شهرستانم ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   هنوز ورم داره ؟ درد شدید در لمس داره ؟ این سونو قابل اعتماد نیست ولی بر اساس این مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر احمد جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام درد شدید در لمس نداره ومشکلی در راه رفتن نیست ورم بعضی اوقات خیلی کم است ممنون از شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   توصیه میکنم سونوگرافی رو جای معتبر انجام دهید این سونو کامل نیست اگر بر اساس این سونو بخوام بگم مشکلی نیس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر