نمونه برداری از پروستات (TRUS) به چه معناست؟

قطعی ترین  راه تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از پروستات می باشد. نمونه برداری از پروستات به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات بدهند؟

پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد. یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.بهترین راه یافتن آن نمونه برداری از پروستات می باشد.

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

درمان بزرگی غده پروستات

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید.

نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

 قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

بیوپسی پروستات

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

 توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری از پروستات رعایت موارد زیر ضروری است.

1-   داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.

2-   عفونت های ادراری باید درمان شود.

3-   حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات داروهای آنتی بیوتیک را مصرف کنید.

4-   از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.

5-   جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری از پروستات استفاده نمائید.

آیا نمونه برداری از پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری از پروستات به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

 روش نمونه برداری از پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

 توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

بیوبسی پروستات

1-   خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.

2-   احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.

3-   عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.

4-   نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

5-در صورت تصمیم به انجام بیو بسی و انجام دقیق و بدون  احساس درد با مطب هماهنگ فرمائید.

دکتر حسین کرمی در ویدئوی زیر روش انجام نمونه گیری از پروستات را توضیح میدهند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ، پنجاه ساله هستم . (پدرم مبتلا به سرطان پروستات می باشد) . به تازگی خودم احساس می کنم که ادرارم باریک شده است ولی هیچگونه مشکلی از بابت درد و تخلیه مثانه ندارم . غذای چرب و الکل نمی خورم و سیگار هم نمی کشم . آزمایشات مربوط به PSA خودم را به پیوست ارسال نموده ام .
  خرداد 98 :
  Total PSA = 1.770
  Free PSA = 0.519
  Ratio = 0.293
  Complex PSA = 1.251

  دی 97 :
  Total PSA = 1.160
  Free PSA = 0.34

  آبان 96 :
  Total PSA = 1.110
  Free PSA = 0.221

  افزایش اعداد نتایج Total PSA , Free PSA , Ratio Free/total , Complex PSA حد فاصل زمانی از آبان 96 ، دی 97 و خرداد 98 نگرانم کرده است . رشد عدد PSA و همچنین Free PSA ، از دی ماه پارسال تاکنون حدود 53 درصد افزایش را نشان می دهد. اقدام من چه می تواند باشد ؟ لطفاً راهنمایی فرمائید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. پدرم کاندیدای عمل رادیکال پروستات بودن، GS: 3+3 , (PSA 4.7) (Positive Core 9/13) (Perineural Invasion) ولی طبق اظهار دکتر معالج (علی رازی - خاتم الانبیا) بدلیل ضعف اسفنکتر ناشی از عمل قبلی تنگی مجرا از دید ایشون بی اختیاری ادرار حتمی بوده و عمل نکردن و ارجاع به رادیوتراپی دادن. در حال حاضر جلسات رادیوتراپی رو انجام میدن ولی دچار کمردرد بدون سابقه قبلی و بعضاً تنگی نفس میشن. با توجه به منفی بودن اسکن استخوانی و سی تی شکم و لگن مربوط به حدوداً 2 ماه پیش میزان خطر متاستاز بزای ایشون چقدر هست؟ با تشکر.
  ضمناً پس از 5 روز مصرف فیناستراید PSA: 2.8
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بسیار بایین است ازمایش هم خوب است

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده یک ماه است سوزش کمی سر آلات دارم دکتر رفتم گفت التهاب پروستات تکرار ادراری ندارم سوزش ادراری ندارم دارو داد جواب نگرفتم سونوگرافی رفتم همه چیز طبیعی هست فقط پروستات دارای ابعاد 34*36*38میلیمتر وبا وزن 23گرم دارای اکوپارتن طبیعی است آیا قابل درمان است بند می‌خوام ازدواج کنم سر در گمم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   نیاز به درمان در سن شما نیست

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من 78 سال دارم psa 1.1 .alfa feto protein 1.7 ,وحجم پروستات 26cc بعد از تخلیه ادرار گاهی یکی دو قطره ریزش دارم په کنم؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   استبرا ومصرف داروی بروستات کافی است

 • تصویر کاربر Razavi جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  فرموده بوديد MRS انجام دهم من بيماري قلبي دارم و ٢ استنت گذاشتم و هم اكنون هر روز نيز داروي رقيق كننده و داروهاي مرتبط با قلب را مي خورم ايا با توجه به بيماري قلبي نمونه برداري MRS عوارضي ندارد و لطفا در صورت امكان مقداري در باره MRS توضيح دهيد ممنون ميشوم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   نمونه برداری نمیتوانید ولی mrsمیتوانید بکنید
 • تصویر کاربر Razavi یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سونوگرافي رفتم اين جواب داده


  سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری و پروستات و مثانه (رزیدوی ادراری)
  : سونوگرافی پروستات ( ترانس رکتال) :
  سایز وضخامت پارانشیم و اکوی کورتیکال کلیه ها نرمال است . سنگ هیدرونفروز و ضایعه فضاگیر دیده نمی شود. حالبها فاقد دیلاتاسیون بوده سنگ در دیستال آنها مشاهده نگردید. مثانه دارای شکل وحجم طبیعی است . در بررسی PVC تصویر رزیدوی ادراری رویت نشد.
  در سونوگرافی ترانس رکتال : پروستات به ابعاد 50*52*53 میلی متر و حجم 74 سی سی دارای اکوی هتروژن مشاهده گردید. ندول هیپو اکو در قسمت پوستریور لترال میانی پریفرال لوب راست به قطر 8 میلی متر رویت شد. ندول هیپو اکو در قسمت پوستریور لترال میانی پریفرال لوب چپ به قطر 6 میلی متر رویت شد.
  سمینال وزیکول ها نرمال می باشند.
  ———————————————
  اين ازمايش 👆🏻مربوط به حدود يك ماه و نيم قبل بود دكتر رفتم قرص (ciprofloxacin 500 به مدت ١5 روز و prostatan و Protral .4 به مدت يك ماه تجويز شد و انجام دادم
  قبل از مصرف دارو psa 4.9 و Free و total هم بالاي 1 بود يك هفته بعد از اتمام دارو ازمايش خون psa 3.2 و free و total هم نيم شده الان بايد هنوز هم دارو مصرف كنم ؟ ضمنا قبلا هم با شما مكاتبه داشتم فرموديد mrs انجام دهم الان چه توصيه اي ميفرماييد؟
  1. تصویر کاربر Razavi شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   فايل صميمه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   بهتر تست انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  شوهر خاله اینجانب با سن 75 سال حدود 3 ماه پیش دچار ورم در پای خود شد که درد شدیدی داشت که پس از مراجعه به بیمارستان خاتم الانبیاء شهرستان شاهرود تشخیص وجود لخته در پا شد و پس از 10 روز مرخص شد و گفتند با استراحت و خوردن قرص وارفارین خوب میشه ولی بدتر شد که این بار در بیمارستانی در مشهد بستری شد و اونجاهم همین تشخیص رو دادن و پس از 10 روز مرخص شد ولی نه از درد کم شد و نه از ورم پا، حدود 10 روز پیش به اصرار خودمان آزمایش پروستات دادیم که معلوم شد سرطان دارد. آزمایشات بپیوست می باشد لطفاً راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  46 ساله هستم، تقریباً 45 روز پیش، احساس عدم تخلیه کامل مثانه داشتم و ادرارم با فشار کم و حجم کم خارج می شد و نیاز به تخلیه با فاصله های زمانی کوتاه داشتم. به پزشک عمومی درمانگاه مراجعه کردم و ایشان ابتدا به ساکن سونوگرافی،آزمایش ادرار و PSA نوشتند، بر اساس گزارش آزمایشگاه بیمارستان خانواده در سونو حجم پروستات 32 cc، آزمایش ادرار مشکلی نداشت و مقدار psa برابر 4.8 و fpsa برابر با 0.84 بود(به شرح پیوست ). با برگ آزمایش به متخصص اورولوژی مراجعه کردم که بعد از آزمایش مقعدی در مطب، داروی لووفلوکساسین و امنیک برای یکماه تجویز کردند. تا الآن حدود 11 روز مصرف کردم، مشکل اداری تقریباً حل شده و فشار و حجم ادرار بهتر شده منتها گاهی در ناحیه زیر شکم و روی مثانه احساس سوزش و فشار خفیف دارم. قرار است بعد از یکماه دوباره آزمایش psa را تکرار کنم.
  سوالم از حضورتان این است که آیا این میزان PSA نگران کننده است یا نه؟ در ضمن این مشکل می تواند از التهاب پروستات باشد یا نه ؟
  آقای دکتر فکر و ذهنم درگیر این مسئله شده و روحیه‌ام بسیار پایین است لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هستی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  .:
  سلام وقت بخیر
  آقای 34ساله ای سال پیش برج دو عمل فتق انجام داد که ازش ازمایش گرفتن
  ایشون هم دنبال جواب ازمایش نرفتن تا یک ماه پیش ک جواب رو گرفتن و متصدی گفته ک جوابش خیلی بده وسرطانه وچون یکسال گذشته الان نباید سرحال و سالم و زنده باشه وکلی هم تعجب کرده.
  جواب ازمایش هم پاره شده
  نزدیک هفت ماهه دل درد (حدودا پنج الی ده دقیقه میگیره و ول میکنه)و تکرر ادرار داره
  به نظرشما سرطانه؟چقدر احتمالش هست که چیز دیگه ای باشه؟
  خیلی ممنون میشم پاسخ بدین خیلی نگرانم چون بعد یک ماه تازه به من اطلاع دادن و متاسفانه دسترسی به متخصص ندارن.
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   نتیجه را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Mohebi شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پدر من 70 سال سن دارد وازمایش psa10و کراتینین 2.6است برای جراحی پروستات به پزشک مراجعه نمودند که پزشک از عمل جراحی ونمونه برداری به علت بالا بودن کراتینین امتناع نمودند درسال 95 درحدود6ماه psaاز 4 به 8رسید ولی دردوسال اخیر افزایش فقط 2عدد بوده است میخواستم ازشما بپرسم نمونه برداری لازم است .؟ایا احتمال کانسر پروستات وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   انام بدهيد بهتر است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر