آشنائی با روشهای درمان ناباروری

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تشخیص و درمان ناباروری

با اندازه گیری بعضی از هورمونهای جنسی که تغییراتی پیدا می کنند و سایر آزمایشات تخصصی و توجه به سوابق شخصی و فامیلی ، می توان علت نازایی را مشخص کرد . درمان مردان نابارور بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است.در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود . در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده ، اسپرم ظاهر می شود. بیمارانی بوده اند که در موقع مراجعه ، حتی یک اسپرم هم نداشته اند و یا بیضه هایشان از بیضه یک پسر بچه دو ساله هم کوچکتر بوده است.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.در نازائی های انسدادی ، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش بوده است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است.

روشهای درمان ناباروری

۱- تزریق داخل رحمی اسپرم

۲- لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

۳- تزریق اسپرم به داخل تخمک

۴- تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

۵- تخمک قرضی

۶- تلقیح اسپرم از غیر

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تزریق داخل رحمی اسپرم

در این روش اسپرم مرد با استمناء (خود ارضایی) به دست می آید و پس از عملیات لازم ، داخل حفره رحم تزریق می شود. موفقیت این روش به کیفیت تخمک های زن و به تعداد اسپرم ها بستگی دارد . پس از تزریق اسپرم به داخل حفره رحم، به بیمار اجازه داده می شود به خانه برگردد. مدت انجام این روش از زمان مراجعه تا مرخص شدن 3- 2.5 ساعت است و حداکثر 15 دقیقه پس از تزریق ، بیمار روی تخت استراحت می کند . مدت استراحت در منزل 24 ساعت است و بیش از آن نیاز به استراحت ندارد . بیمار بایستی یک شب در میان 3-2 بار نزدیکی داشته باشد و 16 روز بعد برای آزمایش حاملگی مراجعه کند .

اقدامات بعدی با نظر پزشک انجام می گیرد.تزریق داخل رحمی اسپرم با توجه به وضعیت زوجها، حداقل 6 بار انجام می شود و ادامه آن بستگی به حوصله بیمار دارد. اگر در ادامه درمان، روشن شود که انجام این روش چندان امیدوار کننده نیست از ادامه درمان خودداری شده ، از روشهای دیگر استفاده می شود.میزان موفقیت در صورت انتخاب درست بیماران، زیاد است و پس از 6 دوره تزریق ، حدود 20% است . حاملگی معمولاً تا دوره سوم تزریق حاصل می شود ، ولی اگر نشد تا دوره ششم هم امید وجود دارد. از دوره ششم به بعد احتمال موفقیت آن کم است.در صورت وجود حاملگی ، جنین حاصل با جنین حاصل از نزدیکی طبیعی تفاوتی ندارد.

لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

این روش در دو مرحله انجام می شود ؛ مرحله اول ، تحریک تخمک گذاری و ایجاد تخمک است و مرحله دوم ، عبارت است از تهیه اسپرم به طریق استمناء ( خود ارضایی)در این روش پس از قرار دادن تخمک و اسپرم بر روی هم و انجام یک سری فعل و انفعالات ، آنها را به داخل رحم منتقل میکنند و بیمار حداکثر ظرف یک ساعت بعد ، به منزل فرستاده می شود. چهارده روز بعد ، نتیجه کار با آزمایش معلوم می شود. این روش اولین بار برای درمان نازائی های لوله ای- یعنی در مواردی که لوله رحم بسته شده بود و امکان معالجه وجود نداشت- به کار برده شد، ولی اکنون در موارد زیادی مورد استفاده است.

تزریق اسپرم به داخل تخمک

این روش در مورد نازائی مردان نجات بخش بوده و انقلابی در نازائی مردان ایجاد کرده است. به طوری که حتی با وجود نبودن اسپرم در مایع منی، با کشیدن سلولهای محرک اسپرم از نسج بیضه و تزریق آن به تخمک ، حاملگی حاصل شده است.

تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

تخمک و اسپرم حاضر شده را از راه شکم به داخل لوله رحم تزریق می کنند. در 3-2 سال اخیر موفقیت این روش زیر سوال رفته است.

تخمک قرضی

در زنانی که تخمدان ندارند و یا تخمدان آنها به علت یائسگی زودرس و یا یائسگی طبیعی از کار افتاده است، از این روش استفاده می کنند. تخمک را از زن جوان دیگری گرفته ، پس از لقاح با اسپرم مرد ، به داخل رحم انتقال می دهند . میزان موفقیت این روش زیاد است.

انتقال اسپرم از غیر

از نظر شرعی در مورد این روش بایستی احتیاط شود و دستور فقهی موضوع روشن شود. هنوز تجاربی در ایران وجود ندارد و مراحل اولیه کار صورت گرفته است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

آشنائی با روشهای درمان ناباروری
3.3 (66.67%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ا.حسینی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۲۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام شوهرمن مشکل اسپرم و واریکوسل گرید یک داره خواستم ببینم میشه بادارو بر طرف بشه البته سه ماه ال کارنیتین زینک ویتامین سی چهار مغز با عسل خوردتغییری نکرد ازمایشph_7.5مورفولوزی نیم کلاس aصفرکلاس bپاتزده درصدکلاسcسی درصد کلاسd پنحاه وپنج درصد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۲۴( 2 هفته پیش)
   باید بیایید ببینم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده قبل از عید آزمایش اسپرم دادم که طبق جواب آزمایش و سونوگرافی اسپرمها ضعیف و مرده تشخیص داده شد که باعث ناباروری بنده شده است. اما دکتر با معاینه و مشاهده آزمایش ها گفتند عمل واریکوسل این مشکل را حل میکند. اما بنده بنا به دلایلی عمل واریکوسل را پیگیری نکردم تا به امروز. حال سوال بنده این است که آیا اگر بخواهم الان عمل کنم به نظر شما دیره یا اینکه مشکلی نداره و با عمل واریکوسل مشکل ناباروری بنده حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳( 2 ماه پیش)
   كيفيت اسپرم خيلي پايين است به مركز ناباروري برويد
 • تصویر کاربر شبنم دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. من و همسرم ۶ ماه است که اقدام به بارداری کردیم و یکبار هم آی یو آی ناموفق داشتیم. من ۳۶ ساله و همسرم ۳۸ ساله می باشد. با توجه به نظردکترم من مشکلی ندارم هر ماه فولیکول خوبی دارم عکس رنگی رحم هم گرفتم و مشکلی نداشتم و همسرم هم به گفته پزشکم فقط کمی کم تحرکی اسپرم دارد. آزمایش اسپرم همسرم رو که برای آی یو آی انجام داده براتون میفرستم. ممنون میشم نظرتون رو بدونم آیا با آی یو آی باردار میشم یا باید آی وی اف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۹( 2 ماه پیش)
   ازمايشات خوبند
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام همسر بنده مشکل کمی تعداد و کم تحرکی اسپرم دارن و پس از مراجعه به پزشک و دو دوره مصرف امپول اچ سی جی و زینک و کارنیتین مشکلشون حادتر شد به طوری که در تحرک اثری حاصل نشد و تعداد که قبل از درمان 17 بود به ترتیب به 12 و سپس 3.7 رسید و رنج نرمال ازمایشگاه بالای 15 بود خواستم بدونم علت چیست و امیدی به درمان هست؟اخرین ازمایش رو هم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹( 3 ماه پیش)
   اقدام کنید ۲سال اگر نشد باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر...من چندین ساله از بلوغ فک میکنم واریکوسل دارم تا الان که ۲۲سالمه.درد و علائم ناراحت کننده ندارم.دوسال پیش دکتر رفتم سونوگرافی گرفتن و گفتن اندازه بیضه ها خوبه و اگر درد نداری میتونی فعلا عمل نکنی.من مربی بدنسازم و تمرین بدنسازی دارم.خواستم ازتون بپرسم لازمه اقدام به درمان بکنم؟و عایا فعلا درمان نکنم ممکنه خطرناک باشه؟و اینکه من مجردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳( 3 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه وچکاب
 • تصویر کاربر یحیی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. آقا ۳۵ هستم. پرولاکتین ۲۰۰ و تستسترون کمی کمتر از ۵ هست. میخواستم ببینم پرولاکتین بالا نشانه چی هست؟ اختلال جنسی ندارم به نظر خودم. یعنی هم میل جنسی دارم و هم اینکه زود نعوظ دارم. البته انزال هم معمولا زیر یک دقیقه هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹( 3 ماه پیش)
   باید از مغز ام ار ای بگیرید
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۵۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من الان تقریبا بیش از دوسال هست که ازدواج کردم و اقدام به بچه دار شدن کردم ولی متاسفانه تا کنون نتیجه نگرفتم، پس از معاینات پزشکی گفتند که باید عمل واریکوسل چپ انجام دهم و انجام هم دادم و دارو های مختلفی مصرف کردم و کماکان نیز نتیجه نگرفتم. اگر نیاز هست لیست داروهای مصرفی و جواب ازمایشات و سونگرافی را بفرستم خدمتتان.
  این هم اخرین سری داروهایی که تازه شروع کردم به مصرف.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۵۲( 3 ماه پیش)
   بايد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر بهرامزینی یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یعنی این قرصارو مصرف نکنم دکتر یدالله احمدی عصر در تبریز گفتن که باید مصرف کنی تا سرعت اسپرمت بیشتر بشه وگفتن زود ازدواج کن منم گفتم فعلا نمیتونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶( 3 ماه پیش)
   نیاز به دارو فعلا ندارید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من بعداز۵ماه نزدیکی با همسر،و حامله نشدن ایشانبه دکتر مراجعه کردم دکتر اسدی ایشان گفت شما واریکوسل دارید و نیاز به عمل.در مراجعه دوم به دکتر دوم آقای کاشی ایشان گفتند واریکوسل ندارید.و آزمایش اسپرم نوشتن.من براتون ارسال میکنم،حالا باز نیاز به دکتر سونی هست جهت تشخیص واریکوسل.و اینکه من آزمایشم چی رو نشون میده آیا نابارورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴( 4 ماه پیش)
   ازمايشات خوبند
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند وقتي هست الت تناسلي انقدر کوچک ميشود که به داخل ميرود و خيلي اذيت ميشم
  مشکل ناباروري دارم و اسپرمم از نظر کروماتيک مشکل دارد
  بيضه هام درد ميگيرند و ميل جنسي خيلي کمي دارم و گاهي اوقات به زير پوست ميروند
  بدنم دائم خسته و کوفته ميباشد
  مقدار اسپرمم کم است و به رنگ زرد ميباشد و با شدت کم بيرون مي ايد
  اشکال نعوظ کامل دارم و اندازه التم کوچيک است
  حدود 12 سال ازدواج کردم و هنوز بچه دار نشدم و يک دفعه IVF انجام دادم ولي هيچ جنيني تشکيل نشد
  حدود 9 سال پيش عمل واريکوسل يکطرفه انجام دادم
  داروي اعصاب مصرف ميکنم
  زود انزالي متوسط دارم
  ببخشيد الان بايد چکار کنم ؟؟؟
  گاهي اوقات عفونت دارم و بيشتر اوقات ادرارم به رنگ زرد خيلي تيره ميشود
  در مورد شکل و تعداد اسپرم دکتر ها ميگن در حد متوسط است ولي باازماشهايي که بعد از IVF انجام دادم متوجه شدن که از نظر کروماتيک و DNA مشکل دارد و دارو دادن وبعداز استفاده و ازمايش مجدد دکتر گفت بهتر شدم
  ظمنا تمام اين ازمايشات و IVF رو در مرکز توليد مثل يزد انجام دادم
  اخرين مراجعه ام فکر کنم برج 11 سال گذشته بود
  داروهاي تقويتي که به جز داروهاي اعصاب استفاده ميکنم
  کيوتن پلاس ، سلن پلاس ، فوليک اسيد ، ويتامين E ، ويتامين C
  که روزانه از هر کدام يک عدد استفاده ميکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۴( 4 ماه پیش)
   تنها را ه شما ادامه درمان در مرکز ناباروری میباشد
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۵۴( 4 ماه پیش)
   خسته نباشید . کجا و کدام مرکز ؟
  3. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۵۵( 4 ماه پیش)
   من ساکن کرمان هستم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۲( 4 ماه پیش)
   مراكز ناباروري رويان
  5. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۶( 4 ماه پیش)
   ممنونم ـ لطف کردید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۹( 4 ماه پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر