آشنائی با روشهای درمان ناباروری

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تشخیص و درمان ناباروری

با اندازه گیری بعضی از هورمونهای جنسی که تغییراتی پیدا می کنند و سایر آزمایشات تخصصی و توجه به سوابق شخصی و فامیلی ، می توان علت نازایی را مشخص کرد . درمان مردان نابارور بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است.در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود . در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده ، اسپرم ظاهر می شود. بیمارانی بوده اند که در موقع مراجعه ، حتی یک اسپرم هم نداشته اند و یا بیضه هایشان از بیضه یک پسر بچه دو ساله هم کوچکتر بوده است.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.در نازائی های انسدادی ، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش بوده است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است.

روشهای درمان ناباروری

۱- تزریق داخل رحمی اسپرم

۲- لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

۳- تزریق اسپرم به داخل تخمک

۴- تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

۵- تخمک قرضی

۶- تلقیح اسپرم از غیر

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تزریق داخل رحمی اسپرم

در این روش اسپرم مرد با استمناء (خود ارضایی) به دست می آید و پس از عملیات لازم ، داخل حفره رحم تزریق می شود. موفقیت این روش به کیفیت تخمک های زن و به تعداد اسپرم ها بستگی دارد . پس از تزریق اسپرم به داخل حفره رحم، به بیمار اجازه داده می شود به خانه برگردد. مدت انجام این روش از زمان مراجعه تا مرخص شدن 3- 2.5 ساعت است و حداکثر 15 دقیقه پس از تزریق ، بیمار روی تخت استراحت می کند . مدت استراحت در منزل 24 ساعت است و بیش از آن نیاز به استراحت ندارد . بیمار بایستی یک شب در میان 3-2 بار نزدیکی داشته باشد و 16 روز بعد برای آزمایش حاملگی مراجعه کند .

اقدامات بعدی با نظر پزشک انجام می گیرد.تزریق داخل رحمی اسپرم با توجه به وضعیت زوجها، حداقل 6 بار انجام می شود و ادامه آن بستگی به حوصله بیمار دارد. اگر در ادامه درمان، روشن شود که انجام این روش چندان امیدوار کننده نیست از ادامه درمان خودداری شده ، از روشهای دیگر استفاده می شود.میزان موفقیت در صورت انتخاب درست بیماران، زیاد است و پس از 6 دوره تزریق ، حدود 20% است . حاملگی معمولاً تا دوره سوم تزریق حاصل می شود ، ولی اگر نشد تا دوره ششم هم امید وجود دارد. از دوره ششم به بعد احتمال موفقیت آن کم است.در صورت وجود حاملگی ، جنین حاصل با جنین حاصل از نزدیکی طبیعی تفاوتی ندارد.

لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

این روش در دو مرحله انجام می شود ؛ مرحله اول ، تحریک تخمک گذاری و ایجاد تخمک است و مرحله دوم ، عبارت است از تهیه اسپرم به طریق استمناء ( خود ارضایی)در این روش پس از قرار دادن تخمک و اسپرم بر روی هم و انجام یک سری فعل و انفعالات ، آنها را به داخل رحم منتقل میکنند و بیمار حداکثر ظرف یک ساعت بعد ، به منزل فرستاده می شود. چهارده روز بعد ، نتیجه کار با آزمایش معلوم می شود. این روش اولین بار برای درمان نازائی های لوله ای- یعنی در مواردی که لوله رحم بسته شده بود و امکان معالجه وجود نداشت- به کار برده شد، ولی اکنون در موارد زیادی مورد استفاده است.

تزریق اسپرم به داخل تخمک

این روش در مورد نازائی مردان نجات بخش بوده و انقلابی در نازائی مردان ایجاد کرده است. به طوری که حتی با وجود نبودن اسپرم در مایع منی، با کشیدن سلولهای محرک اسپرم از نسج بیضه و تزریق آن به تخمک ، حاملگی حاصل شده است.

تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

تخمک و اسپرم حاضر شده را از راه شکم به داخل لوله رحم تزریق می کنند. در 3-2 سال اخیر موفقیت این روش زیر سوال رفته است.

تخمک قرضی

در زنانی که تخمدان ندارند و یا تخمدان آنها به علت یائسگی زودرس و یا یائسگی طبیعی از کار افتاده است، از این روش استفاده می کنند. تخمک را از زن جوان دیگری گرفته ، پس از لقاح با اسپرم مرد ، به داخل رحم انتقال می دهند . میزان موفقیت این روش زیاد است.

انتقال اسپرم از غیر

از نظر شرعی در مورد این روش بایستی احتیاط شود و دستور فقهی موضوع روشن شود. هنوز تجاربی در ایران وجود ندارد و مراحل اولیه کار صورت گرفته است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اریا شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.اقای دکتر من حجم مایع منی ام خیلی کمه در اولین ازمایش اسپرمم 1.5 بود الان دو بار دیگه ازمایش دادم 1 هستش سوالم اینه دارویی روشی درمانی هست که حجم مایع منی رو زیادتر بکنه؟سنم 34 ساله-متاهلم- و متاسفانه دیابت نوع 2 دارم که بامصرف روزانه قرص قند- قندم نرماله و واریکوسله گرید 2 هم در بیضه سمت چپم توسط سونوگرافی مشاهده شده.منتظر پاسختون می مونم -ببخشید که مزاحمتون شدم.اخرین ازمایش اسپرمم رو براتون پیوست میکنم.و چند ماهی است دارم برای بهبود حرکت اسپرم ال کارنتین 250 و 500 ویتامین e 400 و زینک و سلنیوم مصرف میکنم.به نظرتون این قرصها مفید خواهد بود برای حرکت؟در ارتباط با حجم هم اگر پیشنهادتون رو بگید ممنونتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترعکس سونوگرافی فرستادم اگه میشه بگین باید چکاری انجام بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی خسته نباشید.من بدیل درد بیضه سمت راستم ک گاه دردش تا زیر شکم هم‌ادامه داشت ب دکتر اورولوژیست مراجعه کردم ک ایشان بعداز معاینه گفتن بیضه سمت چپ واریکوسل داره ک برام‌هم سونو نوشت هم تست اسپرم ک تو آزمایش سونو واریکوسل با شدت متوسط با دیامتر 42 مشاهده شده.و تو آزمایش اسپرم پارامتر ها نرمال زده ب دکتر مراجعه کردم ایشان نگاه کردن گفتن میزان Rapid progressive باید 25 باشه اومده ب تقریبا 11.من مجرد هستم آیا با این اوصاف از نظر شما احتیاجی ب عمل جراحی هست؟ و اینکه آیا درد بیضه سمت راست از همین واریکوسله چون تو آزمایشات و سونو از راست چیزی مشاهده نشده.ممنون میشم اگ راهنماییم کنید. و در ادامه ایشان واسه درد کپسول پرگابالین و ویتامین B1 تجویز کردن ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   چون مجردی عمل نمیخواهد در تینده نشد عمل کنید
 • تصویر کاربر Vahid پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 10 سال ازدواج کردم دو تا بچه دارم دختر و پسر حالا میخام پسر دار بشم تست اسپرم دادم Abnormal..99 میباشد و تعداد اسپرم 20 میلیون میباشه. ممنون میشم راهنمایی کنید که درمان بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   تعیین جنسیت دروغ است
 • تصویر کاربر سالار یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، مدتي است درد زير شكم و بعضي اوقات اطراف بيضه دارم، چيزي شبيه رگ هاي متورم بعضي اوقات مخصوصاً موقعي كه بيضه ها شل است در دو طرف بالاي بيضه ها مشاهده ميكنم ، به ارورلوژيست مراجعه كردم ايستاده معاينه كردند گفتند واريكوسل نيست حتي خفيف ، فتق هم نداري با اصرار بنده سونوگرافي از بيضه نوشتند كه هنوز انجام ندادم و گفتن ارورولوژيست ها با معاينه باليني واريكوسل را تشخيص ميدهند و سونو براي ديگر تخصص اولويت دارد، امكان دارد در معاينه تشخيص نداده باشند؟ و گفتن درد ها و مشكلات شما به علت استرس و اضطراب است كه داريد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر عل جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر دوماه ونیم پیش به دلیل مشکلات باروری درسن40سالگی مجبوربه عمل واریکوسل گرید3 دوطرفه شدم.که به دلیل عفونت جای عمل حدودبیست روز انتی بیوتیک سفکسیم وسه عدد امپول اموکاسیم مصرف کردم تاجای زخم ترمیم شد.بعدازان حدود بیست روزه یکدفه دچاره سوزش ادرارحین وبعدازان وکم شدن فشارادراروافتادگی الت وسوزش گاهاحین انزال وکم شدن مقدارمنی ومیل جنسی بهمراه دردکشاله ران چپ حین نشستن وایستادن شدم. ازمایش عفونت نشان نداد.پزشک سیپروتد500 دادبعدازده روز جای عمل حساس شدودرد مفصل پا.که گفته شد عوارض دارویی سه روزپردنیزولون مصرف کردم .الان خیلی بهترم ولی سوزش ها ودرد کشاله هنوزاذیت می کنن.به شدت استرس واضطراب دارم وافسردگی.نمیدونم دگه چکار کنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   اینها مهم نیستند وبیخودی نگران نباشید
  2. تصویر کاربر عل جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   سپاسگزارم ازوقتی که گذاشتید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   ممنون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدعلیرضا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام... بنده ۴۵ سال سن دارم پارسال متوجه غده ای به اندازه نخود کنار بیضه خودم شدم با مراجعه به پزشک عمومی و انجام دو مرحله با فاصله ۳ ماهه تشخیص واریکوسل گرید ۳ رو دادند الان هم درد خاصی ندارم سوال بنده اینه که نیاز به جراحی داره یا خیر؟ آیا در آینده می‌تونه مشکل ساز باشه یا خیر؟
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم اگه جواب سوالمو بدید رفتم سونوگرافی دادم واسه بیضه یه مدتی زیر بیضم و کشاله رانم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر 25 سال دارم و حدود يك هفته است بيضه سمت چپم درد مي كند به دكتر مراجعه كردم و آزمايش و سونوگرافي دادم قطر آن 3/6 است آيا نياز به عمل دارم و گريد آن چند است با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   ازمایش اسبرم دهید بیایید معاینه02122642744

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر بنده يك هفته است كه آزمايش و سونوگرافي داده ام مشخص شده به خاطر دردي كه دارم واريس بيضه است در سمت چپ با عروق 3/6 آيا نياز به عمل دارم و گريد آن چند است لطفا پاسخ سوال من را بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   قطعی ترین روش تشخیص وایکوسل معاینه است ولذا با اازمایش اسبرم بیایید ببینم02122642744

درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید