آشنائی با روشهای درمان ناباروری

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تشخیص و درمان ناباروری

با اندازه گیری بعضی از هورمونهای جنسی که تغییراتی پیدا می کنند و سایر آزمایشات تخصصی و توجه به سوابق شخصی و فامیلی ، می توان علت نازایی را مشخص کرد . درمان مردان نابارور بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است.در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود . در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده ، اسپرم ظاهر می شود. بیمارانی بوده اند که در موقع مراجعه ، حتی یک اسپرم هم نداشته اند و یا بیضه هایشان از بیضه یک پسر بچه دو ساله هم کوچکتر بوده است.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.در نازائی های انسدادی ، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش بوده است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است.

روشهای درمان ناباروری

۱- تزریق داخل رحمی اسپرم

۲- لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

۳- تزریق اسپرم به داخل تخمک

۴- تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

۵- تخمک قرضی

۶- تلقیح اسپرم از غیر

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تزریق داخل رحمی اسپرم

در این روش اسپرم مرد با استمناء (خود ارضایی) به دست می آید و پس از عملیات لازم ، داخل حفره رحم تزریق می شود. موفقیت این روش به کیفیت تخمک های زن و به تعداد اسپرم ها بستگی دارد . پس از تزریق اسپرم به داخل حفره رحم، به بیمار اجازه داده می شود به خانه برگردد. مدت انجام این روش از زمان مراجعه تا مرخص شدن 3- 2.5 ساعت است و حداکثر 15 دقیقه پس از تزریق ، بیمار روی تخت استراحت می کند . مدت استراحت در منزل 24 ساعت است و بیش از آن نیاز به استراحت ندارد . بیمار بایستی یک شب در میان 3-2 بار نزدیکی داشته باشد و 16 روز بعد برای آزمایش حاملگی مراجعه کند .

اقدامات بعدی با نظر پزشک انجام می گیرد.تزریق داخل رحمی اسپرم با توجه به وضعیت زوجها، حداقل 6 بار انجام می شود و ادامه آن بستگی به حوصله بیمار دارد. اگر در ادامه درمان، روشن شود که انجام این روش چندان امیدوار کننده نیست از ادامه درمان خودداری شده ، از روشهای دیگر استفاده می شود.میزان موفقیت در صورت انتخاب درست بیماران، زیاد است و پس از 6 دوره تزریق ، حدود 20% است . حاملگی معمولاً تا دوره سوم تزریق حاصل می شود ، ولی اگر نشد تا دوره ششم هم امید وجود دارد. از دوره ششم به بعد احتمال موفقیت آن کم است.در صورت وجود حاملگی ، جنین حاصل با جنین حاصل از نزدیکی طبیعی تفاوتی ندارد.

لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

این روش در دو مرحله انجام می شود ؛ مرحله اول ، تحریک تخمک گذاری و ایجاد تخمک است و مرحله دوم ، عبارت است از تهیه اسپرم به طریق استمناء ( خود ارضایی)در این روش پس از قرار دادن تخمک و اسپرم بر روی هم و انجام یک سری فعل و انفعالات ، آنها را به داخل رحم منتقل میکنند و بیمار حداکثر ظرف یک ساعت بعد ، به منزل فرستاده می شود. چهارده روز بعد ، نتیجه کار با آزمایش معلوم می شود. این روش اولین بار برای درمان نازائی های لوله ای- یعنی در مواردی که لوله رحم بسته شده بود و امکان معالجه وجود نداشت- به کار برده شد، ولی اکنون در موارد زیادی مورد استفاده است.

تزریق اسپرم به داخل تخمک

این روش در مورد نازائی مردان نجات بخش بوده و انقلابی در نازائی مردان ایجاد کرده است. به طوری که حتی با وجود نبودن اسپرم در مایع منی، با کشیدن سلولهای محرک اسپرم از نسج بیضه و تزریق آن به تخمک ، حاملگی حاصل شده است.

تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

تخمک و اسپرم حاضر شده را از راه شکم به داخل لوله رحم تزریق می کنند. در 3-2 سال اخیر موفقیت این روش زیر سوال رفته است.

تخمک قرضی

در زنانی که تخمدان ندارند و یا تخمدان آنها به علت یائسگی زودرس و یا یائسگی طبیعی از کار افتاده است، از این روش استفاده می کنند. تخمک را از زن جوان دیگری گرفته ، پس از لقاح با اسپرم مرد ، به داخل رحم انتقال می دهند . میزان موفقیت این روش زیاد است.

انتقال اسپرم از غیر

از نظر شرعی در مورد این روش بایستی احتیاط شود و دستور فقهی موضوع روشن شود. هنوز تجاربی در ایران وجود ندارد و مراحل اولیه کار صورت گرفته است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5 (70%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر 25 سال دارم و حدود يك هفته است بيضه سمت چپم درد مي كند به دكتر مراجعه كردم و آزمايش و سونوگرافي دادم قطر آن 3/6 است آيا نياز به عمل دارم و گريد آن چند است با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   ازمایش اسبرم دهید بیایید معاینه02122642744

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر بنده يك هفته است كه آزمايش و سونوگرافي داده ام مشخص شده به خاطر دردي كه دارم واريس بيضه است در سمت چپ با عروق 3/6 آيا نياز به عمل دارم و گريد آن چند است لطفا پاسخ سوال من را بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   قطعی ترین روش تشخیص وایکوسل معاینه است ولذا با اازمایش اسبرم بیایید ببینم02122642744

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  نتیجه سونوی من در بیضه چپ 2 و در بیضه راست1 میباشد، یک سال است که ازدواج کرده ام و چهل سال دارم ، برای بچه دار شدن آزمایش دادم که گفتن واریکوسل دارید وآمدن به تهران و عمل جراحی کردن برایم مشکل است . خواهشمندم در صورت امکان راهنمایی بفرماییدکه چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   یک سال اقدام ئکنید اگر نشدید باید واریکوسل را عمل کنید

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 40 سال سن دارم از حدود 7 سال قبل با تشخيص سونوگرافی متوجه شدم واریکوسل خفیف دارم که با نظر پزشک نياز به جراحی نداشت. از 9 ماه قبل برای بارداری اقدام کردم اما نتیجه نداشت. 8 ماه قبل هم آزمایش اسپرم انجام دادم که تصویر آن را ارسال کردم. همسرم هم با سن 40 سال آزمايشات مختلف انجام داد و مشکلی نداشت. با توجه به نتیجه آزمايش اسپرم بنده توصيه جنابعالی چيست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سن هردو بالا است اگر طبیعی نشد باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر سادات چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر ما الان یک ساله ازدواج کردبم واقدامی نداشتیم برای بچه دار شدن. اما بنا بر حساسبت من یه چکاپ کردبم که طبق ازمایش اسپرم همیرم ۱.۵میلیون بود ودفعه بعد که ازمایش داد به۰.۵رسید ما تا به حال دکتر ارولوژی نرفتیم ودارویی مصرف نکردیم احتمال ناباروری زیاده؟باید چکار کرد؟ایا اقدام کنیم بهتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   به ازمایش نیست باید اقدام کنید ویک سال صبر کنیر تا نتیجه باروری مشخص شود
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.می خواستم بپرسم من تا دو سه ماه پیش مورفولوژی اسپرمم بعد از چند دوره درمان با داروهای اچ سی جی و فرتیل آید به 6درصد رسید اما ماه پیش برای آی یو آی اقدام کردیم و نرمال مورفولوژی یک درصد بود و نتیجه نگرفتیم.چطور اینقدر مورفولوژی کم شد و راه درمان مورفولوژی چی هست.ممنون میشم جوابمو بدین.دیگه از این وضع خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   اگر با سه جلسه تی یو ای نتیجه نگیرید باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جای عمل واریکوسلم ورم کرده ، 3 الی 4 سال که عمل کردم ، علتش چیه و باید چی کار کنم ، سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   ابن شیثبیه فتق ایت سونو کنید وبیایید معاینه
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  منو همسرم شش ماه اقدام به بارداری کردیم ک نتیجه نداد رفتیم واسه چکاپ که ازمایش اسپرم داد و دکترش گفت چیزی نیست و با دارو حل میشه ، دو ماه بعد ازمایش داد که نتیجه تغییر نکرد ( سرعت حرکت اسپرم گرید a پایین بود) ( ازمایش رو ضمیمه میکنم) بعد رفتیم ی دکتر دیگه بلافاصله گفت طبق نتایج ازمایش واریکوسل داره ولی ظاهرا مشخص نیس که رفتیم سنوگرافی ( ضمیمه خواهد شد) سونو نشون داد واریکوسل خفیف گرید 1 داره ی طرف ی طرف هم دو ، و باید عمل بشه. برا ترس از عمل رفتیم دکتر دیگه و ما رو فرستادن مرکز ناباروری یزد برای ازمایش ( اهل یزدیم) تو اون ازمایش همسرم اصلا از نظر سرعت هم مشکلی نداشت که ضمیمه میکنم. الان حدودا یک سال بیشتره که اقدام کردیم و نتیجه حاصل نشد و فقط داره ویتامین و فولیک اسید مصرف میکنه، اطفا تشخیص بدید عمل لازمه یا با دارو حل میشه و مشکل جدی نیست.
  ممنونم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۴ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   بله ما قبل این ازمایش ها هم اقدام داشتیم و یک سالی شده که الان بچه میخایم . ظاهرا چیزی مشخص نیست اقای دکتر ، میخام ببینم رو تجربه خودتون بیماری با این شرایط را عمل کردید یا دارو تجویز کردید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   در معاینه شدید باشد عمل بهتر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من واریکوسل ۱ در سمت راست واریکوسل ۲ در سمت چپ دارم و قبلا آزمایش اسپرم وسونو را برایتان فرستادم واز نظر شما مشکلی نداشتن ومن دائما از پای بالای چپم درد دارم آیا این مشکل از واریکوسل است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  واریکوسل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر