آشنائی با روشهای درمان ناباروری

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تشخیص و درمان ناباروری

با اندازه گیری بعضی از هورمونهای جنسی که تغییراتی پیدا می کنند و سایر آزمایشات تخصصی و توجه به سوابق شخصی و فامیلی ، می توان علت نازایی را مشخص کرد . درمان مردان نابارور بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است.در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود . در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده ، اسپرم ظاهر می شود. بیمارانی بوده اند که در موقع مراجعه ، حتی یک اسپرم هم نداشته اند و یا بیضه هایشان از بیضه یک پسر بچه دو ساله هم کوچکتر بوده است.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.در نازائی های انسدادی ، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش بوده است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است.

روشهای درمان ناباروری

۱- تزریق داخل رحمی اسپرم

۲- لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

۳- تزریق اسپرم به داخل تخمک

۴- تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

۵- تخمک قرضی

۶- تلقیح اسپرم از غیر

زیر بنای روشهای کمکی به درمان ناباروری ، تحریک تخمک گذاری است که در هر مورد پس از بررسیهای لازم توسط پزشک، بهترین روش ممکن انتخاب می شود.

تزریق داخل رحمی اسپرم

در این روش اسپرم مرد با استمناء (خود ارضایی) به دست می آید و پس از عملیات لازم ، داخل حفره رحم تزریق می شود. موفقیت این روش به کیفیت تخمک های زن و به تعداد اسپرم ها بستگی دارد . پس از تزریق اسپرم به داخل حفره رحم، به بیمار اجازه داده می شود به خانه برگردد. مدت انجام این روش از زمان مراجعه تا مرخص شدن 3- 2.5 ساعت است و حداکثر 15 دقیقه پس از تزریق ، بیمار روی تخت استراحت می کند . مدت استراحت در منزل 24 ساعت است و بیش از آن نیاز به استراحت ندارد . بیمار بایستی یک شب در میان 3-2 بار نزدیکی داشته باشد و 16 روز بعد برای آزمایش حاملگی مراجعه کند .

اقدامات بعدی با نظر پزشک انجام می گیرد.تزریق داخل رحمی اسپرم با توجه به وضعیت زوجها، حداقل 6 بار انجام می شود و ادامه آن بستگی به حوصله بیمار دارد. اگر در ادامه درمان، روشن شود که انجام این روش چندان امیدوار کننده نیست از ادامه درمان خودداری شده ، از روشهای دیگر استفاده می شود.میزان موفقیت در صورت انتخاب درست بیماران، زیاد است و پس از 6 دوره تزریق ، حدود 20% است . حاملگی معمولاً تا دوره سوم تزریق حاصل می شود ، ولی اگر نشد تا دوره ششم هم امید وجود دارد. از دوره ششم به بعد احتمال موفقیت آن کم است.در صورت وجود حاملگی ، جنین حاصل با جنین حاصل از نزدیکی طبیعی تفاوتی ندارد.

لقاح خارج از بدن و انتقال جنین

این روش در دو مرحله انجام می شود ؛ مرحله اول ، تحریک تخمک گذاری و ایجاد تخمک است و مرحله دوم ، عبارت است از تهیه اسپرم به طریق استمناء ( خود ارضایی)در این روش پس از قرار دادن تخمک و اسپرم بر روی هم و انجام یک سری فعل و انفعالات ، آنها را به داخل رحم منتقل میکنند و بیمار حداکثر ظرف یک ساعت بعد ، به منزل فرستاده می شود. چهارده روز بعد ، نتیجه کار با آزمایش معلوم می شود. این روش اولین بار برای درمان نازائی های لوله ای- یعنی در مواردی که لوله رحم بسته شده بود و امکان معالجه وجود نداشت- به کار برده شد، ولی اکنون در موارد زیادی مورد استفاده است.

تزریق اسپرم به داخل تخمک

این روش در مورد نازائی مردان نجات بخش بوده و انقلابی در نازائی مردان ایجاد کرده است. به طوری که حتی با وجود نبودن اسپرم در مایع منی، با کشیدن سلولهای محرک اسپرم از نسج بیضه و تزریق آن به تخمک ، حاملگی حاصل شده است.

تزریق سلولهای تولید مثل به داخل لوله رحمی

تخمک و اسپرم حاضر شده را از راه شکم به داخل لوله رحم تزریق می کنند. در 3-2 سال اخیر موفقیت این روش زیر سوال رفته است.

تخمک قرضی

در زنانی که تخمدان ندارند و یا تخمدان آنها به علت یائسگی زودرس و یا یائسگی طبیعی از کار افتاده است، از این روش استفاده می کنند. تخمک را از زن جوان دیگری گرفته ، پس از لقاح با اسپرم مرد ، به داخل رحم انتقال می دهند . میزان موفقیت این روش زیاد است.

انتقال اسپرم از غیر

از نظر شرعی در مورد این روش بایستی احتیاط شود و دستور فقهی موضوع روشن شود. هنوز تجاربی در ایران وجود ندارد و مراحل اولیه کار صورت گرفته است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Freedom شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب پروفسور، سال نو شما مبارک.
  بنده مطابق پروتکل اعلامی از سوی پزشکان مبنی بر معاینه ماهانه بیضه ها توسط اقایان در حمام، این کار را انجام دادم و احساس کردم که تغییراتی را وجود دارد. سریع به پزشک سونوگرافی مراجعه کردم و سونوگرافی کامل انجام دادم.
  با توجه به انکه اینجانب کوهنوردم و ورزش بدنسازی انجام می دهم و هیچ مشکلی هم تا حالا نداشته ام، ایا باید اقدام عاجلی انجام دهم؟ لطفا مرا راهنمایی بفرمایید. شایان ذکر است که اینجانب مجرد هستم.
  چقدر این سونو می تواند نتیجه اش درست باشد؟ ایا mri لازم است؟
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   اصلا جای نگرانی نیست 09351142080 مایید معاینه از نظر واریکوسل
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن18سالمه ب گفته دکتری که مراجعه کردم واریکوسل دارم وبیضه چپم نسبت به بیضه راست پایین تراست واطراف بیضه چپم ی سری رگ هاجمع شده وبعددکتربرام سونووآزمایش ادراروخون و اسپرم نوشت روزی ک آزماش اسپرم دادم اسپرمم خیلی آبکی بودونتیجه آزمایش هااین بودکه باید جراحی بشم بعد دکترگفت احتمال70درصدداره ک خوب بشم راستش سراین موضوع خیلی ترسیدم.عکس آزمایش هاوسونو روفرستادم لطفا ببینید لطفا نظرتونودراین باره بهم بگیداگرم شدبرای جراحی ب خودتون مراجعه میکنم تشکرازلطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   ازمایش نرمال تست
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر خسته نباشید الان توی این مدتی ک گذشته خیلی وضعیت بیضه ی چپم بد تر شده اصلا خیلی رفته پایین نسبت ب بیضه راست. بادیدن آزمایش ها وسونو بنظرتون من باید جراحی بشم یاخیر؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   02122642744 بیایید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم آزمایش انجام دادن هم پرتاب هم جهش اسپرمش کمه هم تعدادشون
  1. تصویر کاربر امین شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ناباروی همسرم
  2. تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ناباروی همسرم
  3. تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   https://drkarami.com/faq?read=m79kw1194271
  4. تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام عکسهایی از ازمایش همسرم رو واستون تو تلگرام ارسال کردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید . آقای دکتر ، اثر ورزش تکواندو بر واریکوسل چگونه است ؟ 19-20 ساله هستم و تا کنون هیچ گونه احساس دردی نداشتم ، اطلاعات آزمایش اسپرم بنده به این شرح است :
  Semen Volume (ml) : 7.00
  Semen pH : 7.20
  Sperm Count (Mill/ml) : 36.91
  Motile Sperms (%) : 34.78
  Progressive Sperms (%) : 31.52
  Normal Morphology (%) : 43.00

  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر تکتم جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نامزدم 13یا14سال پیش وازکتومی کرده و حالا با ازدواج دوم میخواهیم بچه دار شویم با ای یو ای هم موافقیم آیا امکان باروری نامزدم وجود داره چطور مطمئن شو چند درصد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید تیوی اف کنید شانس طبیعی با عمل در حد صفر است
 • تصویر کاربر اریا شنبه ۷ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.اقای دکتر من حجم مایع منی ام خیلی کمه در اولین ازمایش اسپرمم 1.5 بود الان دو بار دیگه ازمایش دادم 1 هستش سوالم اینه دارویی روشی درمانی هست که حجم مایع منی رو زیادتر بکنه؟سنم 34 ساله-متاهلم- و متاسفانه دیابت نوع 2 دارم که بامصرف روزانه قرص قند- قندم نرماله و واریکوسله گرید 2 هم در بیضه سمت چپم توسط سونوگرافی مشاهده شده.منتظر پاسختون می مونم -ببخشید که مزاحمتون شدم.اخرین ازمایش اسپرمم رو براتون پیوست میکنم.و چند ماهی است دارم برای بهبود حرکت اسپرم ال کارنتین 250 و 500 ویتامین e 400 و زینک و سلنیوم مصرف میکنم.به نظرتون این قرصها مفید خواهد بود برای حرکت؟در ارتباط با حجم هم اگر پیشنهادتون رو بگید ممنونتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترعکس سونوگرافی فرستادم اگه میشه بگین باید چکاری انجام بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی خسته نباشید.من بدیل درد بیضه سمت راستم ک گاه دردش تا زیر شکم هم‌ادامه داشت ب دکتر اورولوژیست مراجعه کردم ک ایشان بعداز معاینه گفتن بیضه سمت چپ واریکوسل داره ک برام‌هم سونو نوشت هم تست اسپرم ک تو آزمایش سونو واریکوسل با شدت متوسط با دیامتر 42 مشاهده شده.و تو آزمایش اسپرم پارامتر ها نرمال زده ب دکتر مراجعه کردم ایشان نگاه کردن گفتن میزان Rapid progressive باید 25 باشه اومده ب تقریبا 11.من مجرد هستم آیا با این اوصاف از نظر شما احتیاجی ب عمل جراحی هست؟ و اینکه آیا درد بیضه سمت راست از همین واریکوسله چون تو آزمایشات و سونو از راست چیزی مشاهده نشده.ممنون میشم اگ راهنماییم کنید. و در ادامه ایشان واسه درد کپسول پرگابالین و ویتامین B1 تجویز کردن ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)
   چون مجردی عمل نمیخواهد در تینده نشد عمل کنید
 • تصویر کاربر Vahid پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 10 سال ازدواج کردم دو تا بچه دارم دختر و پسر حالا میخام پسر دار بشم تست اسپرم دادم Abnormal..99 میباشد و تعداد اسپرم 20 میلیون میباشه. ممنون میشم راهنمایی کنید که درمان بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)
   تعیین جنسیت دروغ است
 • تصویر کاربر سالار یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، مدتي است درد زير شكم و بعضي اوقات اطراف بيضه دارم، چيزي شبيه رگ هاي متورم بعضي اوقات مخصوصاً موقعي كه بيضه ها شل است در دو طرف بالاي بيضه ها مشاهده ميكنم ، به ارورلوژيست مراجعه كردم ايستاده معاينه كردند گفتند واريكوسل نيست حتي خفيف ، فتق هم نداري با اصرار بنده سونوگرافي از بيضه نوشتند كه هنوز انجام ندادم و گفتن ارورولوژيست ها با معاينه باليني واريكوسل را تشخيص ميدهند و سونو براي ديگر تخصص اولويت دارد، امكان دارد در معاينه تشخيص نداده باشند؟ و گفتن درد ها و مشكلات شما به علت استرس و اضطراب است كه داريد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه کنید بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر