هیدروسل (هرنی) در کودکان

این بیماری معمولاً در برخی پسربچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود.


✅ هیدروسل چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

✅ انواع هیدروسل

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

1- هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

2- هیدروسل مرتبط

در این نوع هیدروسل، کیسه ای که از شکم به درون کیسه بیضه می رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

انواع هیدروسل

✅ علائم هیدروسل

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

# مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

 • تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.
 •  تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.
 •  تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.
 • در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

# غیر مرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

✅ تشخیص هیدروسل

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

✅ درمان هیدروسل

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند.

هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند. پزشکان تنها در صورتی جراحی را برای هیدروسل های غیر مرتبط پیشنهاد می کنند که پس از گذشت یک سال از تولد کودک، این هیدروسل از بین نرفته باشد.

درمان هیدروسل در کودکان

✅ جراحی هیدروسل

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد. جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

✅ مراقبت های پس از انجام جراحی

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

4.6 (92.94%) 17 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Zahra پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم دوماهشه بعد از ختنه متوجه ی توده کوچیک شدم در بیضه راست پیش دکتر بردم سنوگرافی نوشت که در سنو گرافی نوشته که توده کیستیک ۲۲ میلی متری که میتواند نشان دهنده ی هرنشین امنتوم باشد دکتر میشه بگید چی میتونه باشه ؟؟ی دکتر میگه فتقه .یکی دیگه معانش کرد گفت هیچ فتقی نیس هیدروسل نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر Zahra سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ایای دکتر لطفا جوابمو بدید خیلی نگرانم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   احتمال بالا فتق است باید معاینه کنم02122642744 02171062350
  3. تصویر کاربر Zahra پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر من اهوازم شرایط اومدن ب تهرانو ندارم متاسفانه ی راهنمایی دیگه بهم بکنید لطفا
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب بنده واریکوسل دو طرفه داشتم که یکیش خفیف بود و دیگری شدید... بعد عمل بیضه چپم که واریکوسلش خفیف بود دچار هیدروسل شده و واریکوسل طرف راستمم برگشته حالا احساس درد در زیر بیضه چپ و محل اتصال پا و شکم و قسمت جلویی رانم زمان حرکت پا و زمان استراحت دارم.. دکتر خودم میگه به عمل ربط نداره و ناپروکس داده که فرقی نکرده خواهشن راهنماییم کنین. ممنونم. ضمنا برای درمان هیدروسلم به دکتر دیگه رفتم و ایشون کارنیتین دادن و گفتن اقدام به بارداری کنینن و بعدا... ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید سونوگرافی را بفرستید ببینم ومعاینه کنم تا نظر قطعی عرض شود
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر، ممنونم از اين امكاني كه براي طرح سوال فراهم كرديد.
  پسرم متولد فروردين ٩٥ است و اوايل تولدش پزشكش گفتند كمي كيسه بيضيه اش آب دارد و بايد كنترل شود كه بعدا گفتند رفع شده است.در سه ماهگي ختنه شد.در اسفند٩٥سونوگرافي بيضه وكشاله ران بعلت شك پزشك به فتق انجام شد و نرمال بود.تقريبا سه چهارماهيست از پوشك گرفتمش و متوجه شدم موقع ادرار كمي آلتش به چپ منحرف ميشه با زاويه ١٥درجه حدودا.اولين تجويز پزشكش سه روز پماد هيدروكورتيزون بود و من روزي يكبار زدم ولي تاثير زيادي نداشت.اخيرا به اورولوژيست مراجعه كردم و سونوگرافيه بيضه كشاله ران و كليه(مثانه پر وخالي)انجام شد كه نتايج همگي پيوست شده. همه چيزنرمال بود فقط اشاره به هيدروسل خفيف شده. الان دو روزه پماد تريامسينولون تجويز شده كه براش زدم روزي دوبار.
  خواستم تجويز شمارو بدونم و اينكه آيا نياز به جراحي براي تنگي مجرا،و هيدروسل هست و آيا حتما بايد با بيهوشي باشه؟با دارو امكان درمانش نيست؟آيا استفاده از تب سنج روش صحيحيست؟من شديدا از بيهوشي ميترسم و فكر ميكنم بيحسي هم ممكنه (كلا جراحي)روي روحيه ي بچه اثر بدي بزاره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   از نظر من نیاز به اقدام خاصی نیست
  2. تصویر کاربر سارا سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام مجدد
   آقاي دكتر خروج ادرار كه صاف و مستقيم نيست و انحراف ١٥ درجه دارد نيازي به درمان ندارد؟
   چون پيش دو متخصص اورولوژيست مراجعه كردم و بعد از معاينه موضوع تنگي نوك مجرا و نياز به جراحي را مطرح نمودند
   نظر شما چيست آيا با توجه به شرايط موجود،با افزايش سن كودك امكان اصلاح وجود دارد يا خير؟ با دارو درمانپذير نيست؟
   آيا مراجعه حضوري جهت معاينه داشته باشيم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   من نظرم را عرض کردم
  4. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   بسيار ممنونم آقاي دكتر
   انشالا هميشه سالم و سلامت باشين
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   تشکر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رامین جمعه ۵ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من ۳۴ سالمه نزدیک ۵ ساله که بیضه چپم بزرگتر میشه و نور رو هم از خودش عبور میده،الان تقریبا ۱۵ برابر بیضه راستم شده،بنظرتون هیدروسله؟اصلا درد ندارم ولی دیگه هیچ لباسی از بزرگی بیضه نمیتونم بپوشم،ورزشبدنسازی هم میکنم اگه عمل کنم چند وقت نمیتونم تمرین کنم،هژینش چقده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
   سونو‌گرافی مشخص میکند
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی و تشکر از وقتی که می گذارید

  پسر من الان 16ماهشه و موقع تولد هیدروسل زیاد داشت و طبق نتیجه سونوگرافی هرنی سمت چپ به میزان 3 میلی متر هم مشاهده شده بود که با نظر دکتر تا 1 سالگی صبر کردیم و الان مجددا سونوگرافی ازش گرفتیم که هیدروسل خفیف در بیضه چپ و بازبودن کانال اینگوینال چپ به مقدار 7 میلی متر که با گریه بچه لوپ روده ای نیز مشاهده شده گزارش شده

  سوال حقیر اینه که با توجه به اینکه هیدروسل تقریبا از بین رفته و جذب شده و در اندازه بیضه در حالتهای مختلف هم تغییری مشاهده نمیشود که گویای ارتباط باشد آیا نیاز به جراحی هرنی هست یا خیر ؟
  نظر فعلی پزشک جراح کودکان، عمل فتق هست

  ضمنا باز بودن کانال در سمت راست نیز 3 میلیمتر و بدون لوپ روده ای در گزارش اخیر سونوگرافی نیز اعلام شده .


  جناب دکتر با توجه به کم بودن مقدار فتق نظر حضرتعالی چی هست؟

  سپاسگزارم استاد خیلی نگران عوارض عمل هستم

  لازمه عرض کنم خودم هم در حال حاضر فتق اینگوینال دارم که احتمالا از نوزادی وجود داشته

  پایدار باشید

  بختیاری از اهواز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اميرعلي سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسر دو ساله من يك هفته هستش كه متوجه شدم بيضه راستش بزرگتر از چپش هستش البته از وقتي كه از پوشك گرفتمش متوجه شدم تا قبل از اون وقتي ميشستمش اينجوري نبود يك مرتبه اينجوري بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۴روزه عمل کردن،ولی همون حالت مونده؛آیا طبیعیه ؟پانسمانشم بازکردم/
  الان پانسمان لازمه یانه؟میگن شورت تنگ بپوشم،آیابخیه هام اذیت نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   نه استراحت کنید زیاد سرپا نباشید
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۲ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۴روزه عمل کردن،ولی همون حالت مونده؛آیا طبیعیه ؟پانسمانشم بازکردم/
  الان پانسمان لازمه یانه؟میگن شورت تنگ بپوشم،آیابخیه هام اذیت نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   باید صبر کنید بهتر میشود
 • تصویر کاربر غزل شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسرم حدود ١٠ روز پيش عمل inguinal hernia از طريق لاپاروسكوپي داشته و الان در ناحيه بيضه ها درد داره
  درد در ناحيه پشت بيضه و تا تو كشاله و يكم سمت چپ مثانه، و در بيضه چپ درد بيشتري حس ميكنه.
  حين لمس درد خيلي بيشتر ميشه.
  كمي هم تورم و تجمع مايع اطراف بيضه ها ديده ميشه. حدود ٣ ماه پيش هم عمل خارج سازي هيدروسل بيضه انجام دادن كه مشكلي نداشتن.ايا امكان داره در اثر عمل هرنيا و آسيب به عروق دچار torsion و يا ischemi در بيضه شده باشه؟ و اگر اينطوره بايد چگونه تشخيص بديم و درمان كنيم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   مراجعه به دکتر خودتان
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشي پروفسور
  پنج سال پيش واريکوسل سمت چپ جراحي کردم . خيلي هم خوب بودم هم تو ازمايش اسپرم هم اينکه درد نداشتم تا اينکه رفتم سربازي تو سربازي خيلي فشار بهمون اوردن بعد يه مدت درد شديد پيدا کردم که اصلا قطع نميشه دردم نه با استراحت نه هيچي . درد در بيضه سمت چپم داشتم که رفتم دکتر واسم سونوگرافي نوشت و تو سونو مشخص شد که واريکوسل دو طرفه دارم تو سمت چپ خفيف سمت راست متوسط و هيدروسل هم گرفتم توي ازمايش اسپرم هم همه چي خوب بود جز حرکتشون و سه تا مورد که نوشته بود WBC, RBCو Ephilelial cells که ضعيف بود . دکتر خواهش ميکنم خيلي نگرانم نميتونم به دکترايه شهر خودمون اعتماد کنم. الان بايد چيکار کنم؟؟ واريکوسل سمت راست و هيدورسل رو عمل کنم؟؟؟؟ نشانه های از فتق هم داخل سونو هست عکسش رو فرستادم خودتون نگا کنید دکتر جان .
  خيلي عذر ميخوام طولاني شد

  این ازمایش قبل عمل
  http://s9.picofile.com/file/8341902868/IMAG1892.jpg

  این ازمایش سه چهار سال بعد عمل ( یعنی قبل اینکه برم سربازی)
  http://s9.picofile.com/file/8341813192/IMAG1887.jpg

  اين مال چند روز پيش
  http://s9.picofile.com/file/8341813750/IMAG1883.jpg

  و اينم مال سونوگرافي
  http://s8.picofile.com/file/8341813926/IMAG1886.jpg
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من درمان دیگری نمیخواهد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر