همه چیز درباره آب آوردن بیضه (هیدروسل)

آب آوردن بیضه معمولاً در  پسربچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود. در نوشتار به بررسی انواع هیدروسل، علائم و درمان آن می پردازیم.

بیماری هیدروسل بیضه چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

انواع هیدروسل بیضه کدامند؟

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

هیدروسل مرتبط

در این نوع هیدروسل، کیسه ای که از شکم به درون کیسه بیضه می رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

علائم هیدروسل مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

 • تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.
 •  تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.
 •  تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.
 • در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

علائم هیدروسل غیرمرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

آب آوردن بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

درمان هیدروسل در کودکان

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند.

هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند. پزشکان تنها در صورتی جراحی را برای هیدروسل های غیر مرتبط پیشنهاد می کنند که پس از گذشت یک سال از تولد کودک، این هیدروسل از بین نرفته باشد.

جراحی هیدروسل بیضه

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد. جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 494 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر مدتیه روی کلاهک آلتم دانه های ریز سفید رنگ وجود داره این دانه های ریز سفید به بدنه آلت و کمربند آلت هم منتقل شده. عکسشو براتون توهمین فایل فرستادم ممنونم اگه راهنمایی بفرمایید.از زحنات شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   فایل ضمیمه بفرستید
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 580 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر به دکتر کلیه و مجاری ادرار مراجعه کردم و تشخیص ایشون آرکیت حاد بود که گفتند در منزل یه کیسه یخ رو بیضه متورم قرار بدم و فعالیت سنگین نداشته باشم و کمتر راه برو و بیشتر استراحت کن اما با اصرار خودم از دکتر خواستم در بیمارستان بستری ام کنه و در بیمارستان همون موقع که از مطبشون خارج شدم بستری شدم و دکتر دستور تزریق آنتی بیوتیک های قوی به همراه 4 سرم و به همراه آزمایش خون اوره و قند و ... داد و من تنها همون شب اول شب 3 شنبه هفته گذشته ، شب تا صبح از کمپرس یخ استفاده کردم و صبح( روز 4 شنبه ) کمی از ورم بیضه ام کمتر شد و بیضه ام کمی کوچک و از روز دوم بستری ام تا الان دیگه از کمپرس یخ استفاده نکردم وبیضه ام با تزریق های مکرر آنتی بیوتیک ورمش کمتر و بیضه به حالت نرمال نزدیک میشد در روز 5 شنبه دکتر با رد تب مالت و قطع شدن کامل تب دستور ترخیص رو دادن ( تب موقع ترخیص 37 درجه )و گفتند که 14 روز دیگه مراجعه مجددی داشته باشم تا بررسی کنم تو را .دستور دارویی دکتر : 1. آلفن ایکس ال 100 هر 12 ساعت یکی 2 .داکسی سیکلین 100 به همراه آب فراوان هر 12 ساعت یکی و 3. سیپرو فلوکساسین 500 هر 12 ساعت یکی .. سوالم اینه که آیا به بیضه ام آسیبی از نظر اسپرم سازی وارد شده و من در آینده که میخواهم ازدواج کنم مشکلی ندارم و اینکه با مصرف این دارو ها بیضه ام از اون حالت سفتی و متوم شدید به حالت نرمی و کوچک شدن میره و احساس میکنم بهتر شدم ؟؟؟ آیااین ورم بیضه ام تا 1 هفته دیگه کاملا از بین میره و مثل اول میشود ؟؟؟ آیا دستور دارویی که دکتر دا ده خوبه و نظر شما چیه ؟؟؟
  با سپاش فراوان از سعه صدری که درپاسخ دا ن به سوالات دارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   با مصرف دارو و استراحت بهتر میشوید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  راستش یک دو روزی هست بیضه چپ من درد میکنه و نمیدونم چرا اینطوری شده
  هرگاه به بیضیه ام دست میزنم حس میکنم یک لوله ازش بیرون اومده!!
  ولی تورمی ایجاد نشده فقط یکم سایزش از بیضه سمت راستم بزرگ تره!
  الان چیکار کنم خوب بشه!!

  در ضمن اقای دکتر موقعی که بیضه هام ازاد باشن یا دست بگیرم زیرشون دردش کمتر میشه

  بعضی وقتا هم حس میکینم یک چیزی داخل تخمدان در حال ترشح و لرزش هست!!
  در صورت نیاز بگید تا عکس هم بزارم!

  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافی انجام دهید
  2. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام دکتر
   رفتم سونو گرافی گفت واریکوسل قوی داری!

   آیا درمان میشه درست؟
   چقدر بعد از درمان میتونم دوباره حرکت کنم؟!
   درد داره درمانش؟


   ممنون
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 6 ماه است که به تجویز پزشک مو و پوست از قرص فینستراید 1 میلی گرمی ایرانی استفاده می کنم،در این 6 ماه هیچ کدام از عوارض گفته شده آن مثل کاهش میل جنسی و عدم نعوظ صبح گاهی و.... را احساس نکرده ام ولی در اینترنت مطالب خوشایندی در این دارو یافت نکرده ام.آیا ممکن است بعدا دچار عوارض آن شوم؟آیا بین نوع ایرانی و خارجی آن تفاوتی وجود دارد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   1 میلی عرضه ندارد
 • تصویر کاربر بهروزرجبی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من 55 سا له ومجرد هستم هنگام استبرا با وجوداینکه دستم رافقط تا محل اتصال بیضه ها بیشتر نمیکشم اما پس ازدستشویی بیضه راستم دچاردردمیشودوبایستی حدود30دقیقه بنشینم تادرد قطع شودضمنا درمرحله دوم استبراهرچه دست میکشم(گاهی بیش از 10بار)هچنان احساس قطره ای پشت مجرا نموده وبعضاشاهدخروج ادراریامایع بیرنگی هستم لطفا مراراهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سعی کن حساسیت را از بین ببرید مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 958 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.من خانمی 31 ساله هستم.که وسواس شدیدی به ادرار دارم وترس از اینکه زندگی ام نجس شود.حدود یک سالی هست که عادت کردم عضلات ان قسمت راجمع میکنم وفکر میکنم اگه وا کنم یک قطره میریزه وگاهی هم واقعا مثانه ام منقبض میشود واحساس میکنم یک قطره ادرتر خارج شد.خلاصه زندگی ام مختل شده ایا ممکنه خروج ادرتر من فقط به خاطر وسواس باشه.چون هفته پیش از مثانه وکلیخ هام سونو دادم سالم بود.ترا به خدا جوابنو بدین.اگر شما که دکتر هستین به من بگین اگه نجس بشم هم اشکالی نداره من خوب وراحت میشم .ای کاش اصلا اثرار نجس نبود.این محدودیت باعث مرض من شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   مشکل شما وسواس است جهت اطمینان از سلامتی مثانه نوار بسیار کمک کننده است
 • تصویر کاربر maryam دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.
  دختری 23 ساله هستم و مجرد.تا حالا هیچ رابطه ی جنسی نداشتم.
  تا چند وقت پیش به خود ارضایی دچار بودم.
  چند ماهه حس میکنم رحمم حالت چسبندگی پیدا کرده.از این حالت خیلی اذیتم.
  سونوی کامل که دادم همه چی نرمال بود.آزمایش ادرارم که دادم بازم مشکلی نداشت.
  از ماما که پرسیدم میگن فقط خانم های متاهل دچار چسبندگی میشن.
  یه موضوع دیگه هم اینکه من از گن استفاده می کنم.ممکنه دلیلش این باشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنیدوخیلی نگرانم.چون سرطان رحم توی فامیل ما خیلی شایعه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۲( 7 سال پیش)
   نگران نباش طبیعی است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر