همه چیز درباره آب آوردن بیضه (هیدروسل)

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
آب آوردن بیضه معمولاً در  پسر بچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود. در نوشتار به بررسی انواع هیدروسل، علائم و درمان آن می پردازیم.

بیماری هیدروسل بیضه چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود.

معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

بیماری هیدروسل بیضه

انواع هیدروسل بیضه کدامند؟

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

هیدروسل مرتبط

به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

علائم هیدروسل مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

✔️ تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.

✔️ تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.

✔️ تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.

✔️ در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

علائم هیدروسل غیرمرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

آب آوردن بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

تشخیص آب آوردن بیضه

درمان هیدروسل در کودکان

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند. هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند.

جراحی هیدروسل بیضه

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد.

جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

جراحی هیدروسل بیضه

مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

عکس ورم بیضه در کودکان

عکس ورم بیضه نوزاد 1
عکس ورم بیضه نوزاد 2

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

4.2/5 - (32 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  درخواست عکس کرده بودید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام من هفته پیش عمل کردم بشدت درد دارم ، بیضه ام سفت شده و نخ بخیه ام اذیتم می‌کنه تورم و کبودی هم دارم که تورمم بسیار زیاد تره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرمن درنوزادی هیدروسل داشت ودر یک سالگی خوب شد ولی شکل بیضه هاش نامنظم وآویزان هست آیا برای بیضه هاش ضرر داره وآیا درمانی هست لطفان راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر هیرا چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر انشالله همیشه سلامت باشین یه سوال داشتم خدمتتون بچه من 4سالشه چند بار ازش سنو گرافی گرفتیم که بعضی از دکترها در سنوگرافی گفتن بچه دارای هیدروسل ارتباطی هست بعضی هم گفتن هیدرو سل غیر ارتباطی که عکس سنوگرافی به تاریخ های مختلف از چند سنوگرافی رو خدمتتون ارسال میکنم آخرین سنوگرافی تاریخ 1400/03/12هست لطفاً ما رو راهنمایی بفرمایید چکار کنیم آیا نیاز به جراحی هست اگه نیازه خدمت برسیم از شهرستان میایم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   با توجه به عدم بهبودی هیدروسل طی ۳ ماه باید جراحی بشن
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 24سهربور عمل هیدروسل سمت راست پیش شما انجام دادم آیا الان نیاز به باند و شستشو داره و باید شورت تنگ بپوشم و که بعد برای افزایش اسپرم به مطب شما حضور داشته باشم و چند روز بعد از عمل نزدیکی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   تا یک هفته باید شرت و بالا نگه داشتن بیضه ها داشته باشید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   نزدیکی منعی نداره و ۲-۳ روز بعد عمل ممکن هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام. دکتر . من 2ونیم ساله ازدواج کردم. بچه نشدم . رفتم دکتر .برام آزمایش اسپرم نوشت. اسپرم صفر بود. بعد سنوگرافی نوشت. در قسمت راست بیضه هیدروسل حدود 3-4سی سی مشاهد شد. و کیست تونیکا با ابعاد 4.15م .م در سمت چپ مشاهده شد. گفتن باید جراحی بشه. میشن‌ توضیح بدین بعد جراحی ممکن هست بچه دار بشم. آیا به همین دلیل اسپرم صفر شده. مشکل زود ارضی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 سال پیش)
   به علت صفر بودن اسپرم با از بیضه نمونه برداری و بررسی بشه این جراحی که بهتون گفتن ارتباطی به باروری نداره
  2. تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 سال پیش)
   شما فایل های که فرستادم نگاه کردین . راه درمانش چیه ای . خواهشن کمک کنید. آیا ممکن هست صاحب فرزند بشم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 سال پیش)
   بله مشاهده کردم باید نمونه برداری از بیضه انجام بدید تا مشخص بشه در بافت بیضه اسپرم هست و امکان باروری دارید یا خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام .پسرم در سن ۲ سالگی باد فتق و هیدروسل داشته عمل کرد. الان پسرم ۱۵ سال داره! دیگران به من میگن پسرم بچه دار نمیشه .من خیلی نگرانم اقای دکتر
  بی زحمت میخوام بدونم حرفای دیگران صحت داره؟
  الان پسرم داخل مصالح ساختمانی کار میکنه کارش سنگین ادامه بده یا دیگه نباید ادامه بده کارشو؟ممنونم ازتون .منتظرم جوابتون هستم!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   ربطی نداره ، قدرت باروری با ازمایش اسپرم مشخص میشه
  2. تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   اقای دکتر ببخشید پسرم سر کار رفتنشو ادامه بده یا نباید سنگینی بلند کنه؟ میخوام بدونم اگر ضرر داره کارشو سبک تر بکنه؟ممنون میشم جوابمو بدین خیلی نگرانم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   فعالیت سنگین نکنه بهتره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباسی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  پسرمو ۴۵ روزگی سونو انجام دادیم هیدروسل خفیف در سمت راست و هیدروسل متوسط در سمت چپ مشاهده شد هیدروسل از نوع مرتبط بوده ولی فتق مشاهده نشده الان که ۴ ماهشه هیدروسلش کم شده آیا نیاز به جراحی و همچنین سونو مجدد داره؟ ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   باید معاینه کنم که بگم نیاز به عمل هست یا نه ، به احتمال زیاد نیاز به عمل باشه
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر،53 ساله و متأهل هستم، حدود 8 ماه قبل متوجه متورم شدن بیضه راست شدم، به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم نتیجه سونوگرافی هیدروسل بیضه راست تشخیص داده شد، (ابعاد آن60*110 mm) نظر پزشک معالج آن بود که خود به خود رفع خواهد شد ولی تا کنون رفع نشده و مشکلاتی برایم ایجاد نموده است، لطفا راهنمایی فرمایید چه اقدامی لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   هیدروسل باید معاینه شه اگر شدید باشه نیاز به جراحی هست
 • تصویر کاربر امانی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  پسری به سن 3ساله که هیدروسل متوسط درهمی اسکروتوم راست با امنداد به کانال اینگوینال همان طرف وهیدروسل جزیی درسمت چپ مشاهده می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   بیارید معاینه کنم در صورت صلاح دید در معاینه وقت عمل بدم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر