همه چیز درباره آب آوردن بیضه (هیدروسل)

آب آوردن بیضه معمولاً در  پسربچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود. در نوشتار به بررسی انواع هیدروسل، علائم و درمان آن می پردازیم.

بیماری هیدروسل بیضه چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

انواع هیدروسل بیضه کدامند؟

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

هیدروسل مرتبط

در این نوع هیدروسل، کیسه ای که از شکم به درون کیسه بیضه می رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

علائم هیدروسل مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

 • تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.
 •  تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.
 •  تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.
 • در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

علائم هیدروسل غیرمرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

آب آوردن بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

درمان هیدروسل در کودکان

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند.

هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند. پزشکان تنها در صورتی جراحی را برای هیدروسل های غیر مرتبط پیشنهاد می کنند که پس از گذشت یک سال از تولد کودک، این هیدروسل از بین نرفته باشد.

جراحی هیدروسل بیضه

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد. جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بختیار سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقت جناب عالی بخیر درناحیه بیضه سمت چپ پسرم کیستیک به طول۱۶mmوقطرmm۸وباحجم ۱ccکه لوله روده واردنشده درچه وضیعیتی قراردارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   عکس گزارش سونوگرافی را بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام
  بیمار پس از عمل جراحی هیدروسل همان روز مرخص می گردد یا نیاز به یک شب بستری دارد؟ و آیا بیمار تا چند روز پس از عمل می تواند به محل کار برود؟
  ۲- آیا هیدورسل دو طرفه نیز با یک عمل جراحی انجام می شود یا هر بیضه یک عمل و طی مدت زمان چند ماه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   دو طرفه رو میشه با یک عمل انجام داد. معمولا یک یا دو روز بستری میشه ، بعدش میتونه سر کار بره
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر شما در کلیپ عمل جراحی هیدروسل گفتید که سرپایی انجام میشه؟
   و سوال آخر آیا امکان بازگشت مجدد پس از عمل هم وجود دارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   سرپاییه ، نیاز به بستری قبلی نداره ، اگر همه چی خوب باشه شاید همون روز مرخص کرد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   امکان بازگشت هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام. ایا درمان هیدروکسی مرتبط فقط جراحی است؟
  پسر من یهدونه ماهشهر از دو روز پیش تا الان بیضه راستش بزرگتر از چپ شده . طبق توضیحات شما احتمالا هیدروسل مرتبط هستش. خیلی نگرانم که ایا جراحی میخواد یا نه؟
  1. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببخشی اشتباه تایپ شده . پسر من سه ماهشه
  2. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   پسر من سه ماهشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر شدید باشه نیاز به عمل هست
  4. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   منظورتون. از شدید چه جده. ایا باید سریع ببرم دکتر یا تا یکسالگی صبر کنم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر میزانش زیاد هست بهتر است در اولین فرصت عمل شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و خداقوت، آقای دکتر پسرم بدو تولد هیدروسل داشتن،الان ۸ ماهشه خواستم ختنه شون کنم پزشک اطفال گفتن قبلش سونو گرافی انجام بدم. در سونو هیدروسل دو طرفه که سمت چپش بیشتره تسخیص دادن و توع هیدروسل کامیونیکیتینگ تشخیص داده شده، و گفتن فتق اینگویینال ندادند وبیضه ها سرجاشون هستن.خواستم بپرسم تا چند سالگی میتونم عملشون کنم .لازمه مجدد سونو بعداز یک سالگی انجام بشه؟ قبلا" از پاسخگوییتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   اگر هیدروسلشون بزرگه بهتره عمل شن. سونوگرافی در یک مرکز دیگه تکرار شه ، معمولا با فتق همراه هست
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر . وقت بخیر . من پسرم 28 ماهشه . چند روزی بود بالای بیضه سمت راست حد فاصل ران وشکم کمی متورم شده بود بعد دکتر اطفال نوشت برای سونوگرافی که جوابش رو براتون ارسال کردم . نظر دکتر اطفال اینه که باید عمل بشه ولی با این شرایط کرونا راستش خیلی نگرانم . میخاستم بدونم شما نظرتون دراین مورد چیه ؟ آیا با دارو قابل حل هست یا نه ؟؟ اگه عمل نشه چی میشه ؟؟ ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   بهتر است عمل شود ولی اورژانسی نیست ، عجله نیست
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده از کودکی بیماری فتق داشتم ولی متاسفانه عمل نکردم و در بزرگسالی در سن ۲۰ سالگی عمل کردم وبعداز عمل فتق هم واریکوسل بیضه سمت چپم عمل کردم و الان بعداز گذشت تقریبا ۱۰ سال احسال میکنم به هیدروسل دچار شدم چون یه حالتی درون بیضه هام هست. مثلا زمانی مدفوع بزرگ دارم بیضه جمع میشه و خیلی کوچک میشن و زمانی که دستشویی میرم و خالی میشم بیضه ها شل شده و بزرگ میشن. و در حالت عادی و بیشتر مواقع درون کیسه بیضه یه حالت پر و خالی شدن میبینم ولی اصلا درد ندارم . و احساس میکنم کیسه بیضه من نسبت به سال های قبل در حال بزرگتر شدن هست و این بزرگی از لحاظ ظاهری اذیتم میکنه. هیدروسل به مرور زمان باعث بزرگی کیسه بیضه میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   هیدروسل باعث بزرگ شدن کیسه بیضه می شود. برای تشخیص ان سونوگرافی نیاز هست
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر پسری دارم ۸ ساله که تازه متوجه شدیم بیضه سمت چپش کرم کرده و بزرگتر شده که دکتر معاینه کرد و بردیم سونو انجام دادیم گفتن هیدروسل متوسط داره بعد دکتر دارو داد گفت یکماه دیگه اگه ورمش کم نشد بیارید جراحی بسه الان تقریبا همونطوره و ورمش کم نشده بنظرتون باید جراحی بشه؟ هم بچه هم خودم استرس دارم برا جراحی؟راهنمایی بفرمائید در خصوص نحوه عمل جراحی و اینکه آیا برا آینده اش مشکلی هست یا نه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   عمل هیدروسل ساده است و خطری ندارد. ولی در بچه ها هیدروسل معمولا با فتق کشاله ران همراه است. سونوگرافی از کشاله ران هم انجام شود و بهتر است عمل شود.
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام جناب استاد کرامی متوجه شدم در بیضه راست کودوم که ۵ سالشه تورم هست که پس از سونوگرافی مشخص شد نسبتا لوپ روده در کانال اینگوئینال با گسترش بطرف ساک اسکرونال راست قابل مشاهده هست آیا حتما باید جراحی بشه . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بله حتما جراحی شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  متورم شدن آلت تناسلی از ناحیه چسبیده به مثانه تا قبل از قسمت جلوی آلت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر میرزا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  مدت 11 سال ازدواج کردم واریکسیل و هیدروسل دارم ایا نیاز به عمل دارم بخاطر بچه دار شدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر