سیلدنافیل چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قرص سیلدنافیل برای چیست؟ سیلدنافیل 50 و سیلدنافیل 100 چه استفاده ای دارند؟ باید گفت که سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود می باشد. هیچ گاه در طول 24 ساعت، بیشتر از مقدار تجویز شده یا بیشتر از یک دوز دارو مصرف نکنید. سیلدنافیل، که به ویاگرا نیز معروف است، یک داروی مؤثر برای درمان اختلال نعوظ محسوب می شود، اما بلافاصله اثر نمی کند و برای عملکرد آن، باید آمادگی لازم را داشته باشید.

بنابراین، اگر شما انتظار تأثیر فوری را دارید، قابل درک است که با تأثیر دارو در مدت زمان طولانی تر ناامید شوید. گرچه، این به این معنی نیست که شما باید مقدار داروی بیشتری مصرف کنید. اگر شما فکر می کنید که داروی تجویزی شما، مطابق انتظار عمل نمی کند، بهتر است به جای مصرف مقدار داروی بیشتر، با پزشک خود در مورد دوز تجویز شده صحبت کنید.

پزشک، در زمان تجویز دارو، سعی می کند از حداقل دوز مؤثر استفاده کند و کمترین دوزی را که برای شما عمل می کند را تجویز می کند، زیرا اگر شما مقدار داروی بیشتری مصرف کنید، احتمال بروز عوارض جانبی افزایش پیدا می کند. قرص سیلدنافیل، از این قاعده مستثنی نیست. عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید، شامل سردرد، قرمزی صورت، تغییرات دید، آبریزش، درد عضلانی، کمر درد، حالت تهوع، سرگیجه و راش های پوستی هستند.

سیلدنافیل

حتی در محدوده ی دوز های تجویز شده نیز گاهی اوقات این عوارض جانبی با افزایش دوز مصرفی، بیشتر اتفاق می افتند. برای مثال، 16% افرادی که سیلندنافیل 25 میلی گرمی مصرف می کنند، دچار سردرد می شوند، در حالیکه، در میان افرادی که سیلدنافیل 100 میلی گرمی مصرف می کنند، 28% سردرد را تجربه می کنند.

مصرف سیلدنافیل همچنین ممکن است موجب پریاپیسم یا نعوظ دردناک و طولانی مدت شود. این عارضه ی جانبی، یک مورد اضطراری پزشکی است و باید تحت مراقبت های پزشکی فوری قرار گیرد. گزارش های زیادی از افرادی وجود دارد که بیشتر از مقدار توصیه شده، ویاگرا مصرف کرده اند.

ما از تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو اطلاعی نداریم، اما افرادی که مقدار دوز زیادی از این دارو را مصرف می کنند، به طور مداوم مشکل چشمی به نام سمیت شبکیه را تجربه می کنند. سمیت شبکیه، موجب دیدن جرقه های نور، قرمزی چشم و تاری دید بر اثر آسیب به سلولهایی از چشم می شود که مسئول دید رنگی هستند. هرچه دوز مصرفی بیشتر باشد، احتمال عوارض جانبی بیشتر می شود. با اینکه با قطع مصرف دارو، این مشکلات ممکن است از بین بروند، برخی  از افراد ممکن است دچار آسیب های دائمی شوند.

اما طبق گفته محققان، برخی از افراد ممکن است نسبت به افراد دیگر به سیلدنافیل حساس تر باشند. در مردانی که دوز استاندارد 100 میلی گرمی را مصرف کرده بودند، تغییرات دید تا 21 روز ادامه داشت. قبل از مصرف سیلدنافیل، هرگز نمی توان پیش بینی کرد که تغییرات دید را تجربه می کنید یا خیر.

اطمینان از قدرت تحمل دارو، یکی از دلایلی است که پزشکان به طور معمول، تجویز دارو را با دوز کمتر شروع می کنند و مطابق با نیاز شما دوز دارو را به تدریج افزایش می دهند. دنبال کردن دستورالعمل های پزشک، احتمال خطر عوارض جانبی را به حداقل می رساند.

بیشتر بدانید…

لاپاراسکوپی چیست؟

دستورالعمل های پزشک

ازکجا بدانم چه مقدار سیلدنافیل باید مصرف کنم؟

شما باید مقدار دوز توصیه شده ی سیلدنافیل را که پزشک برای شما تجویز کرده است، مصرف کنید و نه بیشتر. همچنین نباید طی 24 ساعت، بیشتر از یک دوز سیلدنافیل مصرف کنید. پزشک احتمالاً مصرف دارو را با دوز 50 میلی گرمی شروع خواهد کرد تا نحوه پاسخ بدن شما به دارو را امتحان کند. پزشک، ممکن است با توجه به عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید، دوز مصرفی شما را تا 100 میلی گرم افزایش دهد یا آن را به 25 میلی گرم کاهش دهد.

شما باید سیلدنافیل را حداقل 30 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی مصرف کنید، اما این دارو را می توان تا 4 ساعت قبل از رابطه نیز مصرف کرد. اگر فکر می کنید، مقدار داروی مصرفی شما مؤثر نیست، در مورد گزینه های احتمالی با پزشک خود مشورت کنید. اگر دوز اولیه شما اثربخشی لازم را ندارد، خود سرانه دوز بیشتری مصرف نکنید.

اگر سیلدنافیل را 30 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی یا زودتر مصرف کنید، در صورتی که صبر کنید، اثر آن ممکن است قوی تر شود. اما اگر اثربخشی آن هنوز برای برقراری رابطه ی جنسی کافی نیست، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد، دوز متفاوتی را برای شما تجویز کند یا به طور کلی داروی شما را تغییر دهد. همچنین برای دریافت نتایج بهتر به هنگام مصرف سیلدنافیل، درمان های مکمل دیگری نیز وجود دارند. 

سیلدنافیل با دوز پایین با سیلدنافیل با دوز بالا چه تفاوتی دارد؟

دوز 25 میلی گرمی سیلدنافیل، دوز پایینی محسوب می شود و دوز سیلدنافیل کم، به طور کلی تنها در موقعیت های خاص استفاده می شود. اگر شما بالاتر از 65 سال سن دارید، یا اگر تا کنون عوارض جانبی را به هنگام مصرف دوز آغازین استاندارد 50 میلی گرمی تجربه کرده اید، ممکن است سیلدنافیل در دوز کم برای شما تجویز شود.

اگر شما مشکلات کبد یا کلیه دارید، یا دارو های خاصی مصرف می کنید، پزشک ممکن است برای شما سیلدنافیل با دوز کم را تجویز کند. سیلدنافیل در کبد شما با سیستمی به نام  CYP3A4  تجزیه می شود. برخی از دارو ها مانند سیلدنافیل، بر این سیستم و نیز سرعت تجزیه دارو تأثیر می گذارند. این می تواند باعث شود که مقداری از سیلدنافیل در سیستم شما تجمع پیدا کند و احتمال بروز عوارض جانبی را حتی با مقدار کم افزایش دهد.

بزرگی پروستات

محققان، دوز های بالایی را به اندازه 200 میلی گرم تجویز کرده اند تا اختلال نعوظ شدید را با موفقیت درمان کنند، اما این یک راه حل سریع و مؤثر نیست و به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. یک پژوهش کوچک، افرادی را مورد بررسی قرار داده است، که پیش از این به این دارو پاسخ نداده بودند. سیلدنافیل با دوز بالا، عملکرد نعوظ را فقط در 13 نفر از 54 شرکت کننده ی پژوهش بهبود بخشید (حدود 24.1%). 63% از شرکت کنندگان پژوهش که سیلدنافیل را با بالاترین دوز دریافت کرده بودند، تجربه ی عوارض جانبی مانند سردرد و گرُگرفتگی صورت را گزارش کردند.

این عارضه ی جانبی حتی در بیمارانی که اختلال نعوظ آنها درمان نشده بود نیز مشاهده شد. حتی در میان افرادی که سیلدنافیل اثربخشی لازم را داشت، عوارض جانبی به قدری شدید بود که برخی از مصرف کننده ها به این نتیجه رسیدند که مصرف این دارو به مشکلاتش نمی ارزد. در بین 13 نفری که با درمان دوز بالا نتیجه دیده بودند، 14 نفر (31%  ) به دلیل عوارض جانبی حاضر به ادامه مصرف دارو نشدند. پزشک شما مزایا و معایب درمان با این دوزهای بالا را برای شما توضیح خواهد داد تا به شما در تصمیم گیری درست کمک کند.

چند وقت یکبار می توانید سیلدنافیل را مصرف کنید؟

اگر شما در حال مصرف داروی سیلدنافیل هستند و احساس می کنید اثری ندارد، از مصرف دوز دیگر خودداری کنید. مصرف بیشتر از این مقدار می تواند موجب تجمع دارو در سیستم شما شود. این کار موجب افزایش احتمال خطر عوارض جانبی می شود، برخی از این عوارض می توانند جدی باشند. به جای مصرف داروی بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص دهد آیا به تنظیم دوز یا تعویض دارو نیاز دارید یا خیر.

جایگزین های سیلدنافیل

اگر سیلدنافیل برای شما اثری نداشته باشد، روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند. پزشک ابتدا سعی می کند راهی پیدا کند تا بدن شما به سیلدنافیل پاسخ دهد. برای مثال، مصرف دارو با یک وعده غذایی سنگین و پرچرب، ممکن است جذب دارو را آهسته کند و موجب طولانی شدن تأثیر دارو شود. اصلاح برنامه ی غذایی شما پیش از مصرف دارو، در این موقعیت ها می تواند مشکل را حل کند.

اگر سیلدنافیل برای شما عمل نمی کند، پزشک ممکن  است از گروه دارویی مشابه، یک داروی جایگزین را امتحان کند. سیلدنافیل، جزء گروه دارویی مهارکننده های PDE5 است که شامل تعداد زیادی از گزینه های جایگزین می باشد. تادالافیل (سیالیس)، وردنافیل (لویترا) و آوانافیل (استرندرا) نیز مهارکننده های  PDE5 هستند و ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند.

4.4/5 - (61 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۸ فروردین ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب.بنده از عدم نعوظ و زودانزالی حاد رنج میبرم .وقتی میخواهم وارد رابطه بشم مضطرب میشم و آنن باعث اختلال نعوظ و در ادامه زود انزالی میشود.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ فروردین ۲( 2 روز پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ ازدواج کرده اید ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟
 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  کوچیکی آلت تناسلی
  1. تصویر کاربر دانیال سه شنبه ۱۶ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   با سلام آقای دکتر من ۲۳ سالمه و تا الان هیچ سکس نداشتم و به خاطر همین نداشتم که آلت تناسلی کوچیکی دارم و به کلی اعتماد به نفسم صفر شده خیلی بار ها پیش اومده ولی به خاطر این آلت تناسلی کوچیکی دارم هیچ کاری نکردم آیا داری عملی چیزی هست که بزرگ بشه آلت تناسلی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   سلام در حالت نعوظ چند سانتی متر است ؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام . من 39 سال سن دارم و همیشه از لحاظ میل جنسی و سایز و قدرت آلت تناسلی بسیار قوی بودم و از هم سن و سالهای خودم هم بیشتر میل جنسی داشتم و هیچ مشکلی نداشتم. اما دو ماهه اینطور نیستم و اوایل احساس کردم آلت من در اوج رابطه هم اندکی نرم و شل هست و این حالت کم کم داره بیشتر میشه و طوریکه احساس میکنم الان تحریک هم نمیشه. ارضا هم میشم ولی آلتم شل و نرم هست . ممنون میشم راهنمایی کنید . آزمایشات هم آپلود کردم
  1. تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش)
   نتیجه آزمایش ها آپلود نمیشه
  2. تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش)
   عکس آزمایش ها آپلود نمیشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش)
   سلام سیگار میکشید ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 460 مشاهده پرسش
  سلام 59سال سن دارم مشکل نعوظ دارم قرص سیلدنافیل 50 نصف مصرف می کنم خوب جواب می‌دهد ولی تا دوروزسردرد وگوش درد دارممیخواستم ببینم راهی دارد که سردرد نگیرم یا چه دارویی بخورم سردردم خوب شود وآیا مصرف آن خطری ندارد تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   از عوارض دارو هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   تادالافیل به جاش مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ابونجم شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  بنده زود انزالی شدید دارم یعن به محض اولین تماس و حدودسی ثانیه انزال صورت می‌گیرد
  چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  جناب آقای دکتر بنده ۴۳ سالمه از سال ۹۲با تشخیص پزشکان ارولوژی دارای بیماری پروستاتیت مزمن میباشم،در سال ۹۲ یه بار هم سیستوسکوپی شدم که هیج عارضه ای بجز پروستاتیت مزمن تشخیص داده نشد ،جناب دکتر دو سال از سال ۹۳تا ۹۵ قرص فیناستراید همراه با ترازوسین تجویز شد که مصرف کردم و خوب شدم ،از سال۹۷ با شروع علائم سوزش و درد در ناحیه آلت دوباره به پزشک مراجعه کردم ، اینبار با کپسول تامسولوسین به مدت دو سال نیم شروع به درمانم کردن ،در مدت این دو سال و نیم علائم بنده کم نشد و دکتر متخصص تا به امروز فیناستراید راهم به داروها م اضافه کرد ولی باز همان سوزش بعد ادرار گاها همراه با درد درمان نشده است .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام استاد وقت بخیر
  استاد من ۲۳ سالمه مجرد پارسال عمل واریکوسل گرید ۲ سمت راست و گرید ۱ سمت چپ انجام دادم هر چتد مدت یک بار هم ازمایش اسپرم و سونو انجام میدم خدا رو شکر نرمال هستم
  میخواستم برم باشگاه بدنسازی خواستم باهاتون مشورت کنم که ایا میتونم برم یا برم ممکنه عود کنه
  ممنون بابت راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   مشکلی نداره
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر