جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.

این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه ها

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.

عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟

تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟

درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3/5 - (20 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، یکبار آزمایش اسپرم دادم که آزو شد فرمودین آزمایش هورمون بدم، برگه آزمایش و سنوگرافی رو پیوست میکنم، به نظر شما امیدی به تولید اسپرم و استفاده از باروری با روش‌های مکمل مثل ivfهست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   باید نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،
  بنده ساکن ترکیه هستم و چند سالی هست که قصد بچه دار شدن رو داریم از همون سال اول در تحلیل اسپرم مشخص شد که هم تعداد اسپرم ها کم هست و هم ضعیف هستند. یکبار آی وی اف انجام دادیم نتیجه نگرفتیم. واریکوسل در بیضه سمت چپم تشخیص داده شد. در ضمن گزارش تحلیل اسپرم هم وجود گلبول های سفید در مجاری ادراری و اسپرم های ضعیف و بی حرکت را نشان می دهد.آزمایش هورمون هم انجام داده ام و مقادیر نورمال نشان می دهند. فایل های مربوطه را برای شما ارسال می کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید که با این شرح اوضاع امکان رفع عفونت احتمالی و رفع بیماری واریکوسل یا بچه دار شدن از راه طبیعی و یا آی وی اف وجود دارد؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام اگر در معاینه واریکوسل شدید دارید عمل کنید برای درمان عفونت باید بر اساس کشت وانتی بیوگرام دارو بخورید تا رفع شود نتیجه را بفرمایید
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   با تشکر از شما آقای دکتر
   ولی در نظر دارم که عمل جراحی را در ایران و اگر امکانش باشد شما انجام دهید ویا معالجه عفونتی که نشان می دهد. امکانش هست که وقت ملاقات بدید برای بررسی بیشتر؟
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   02122642744 00989351142080 تماس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام.من 17سالمه.ودر 16سالگی درد شدیدی در الت داشتم به همراه عرق و تورم کیسه بیضه . با مراجعه به پزشک و سونو ولی دکتر به خاطر امتحانات خردادم عمل نکرد و دقزامتازون داد و کاملا بهبود یافت ولی بیضه چپم بسیار کوچک شده ولی در عوض بیضه راستم بزرگ تر شده. منی بیرون می اید و متاسفانه عادت جدی و مکرر خود ارضایی دارم. حالا میخواستم بدونم بچه داری چگونه خواهد بود و ایا من میتوانم یا نه. مشابه همین سوال پرسیده شده ولی جوابی دقیق نگرفته ام. لطفا جواب بدهید چون روحیه ی خوبی ندارم. دائما به فکر ترک خودارضایی ام اما نمی توانم و من شاگرد ممتازی بودم ولی متاسفانه افت کردم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 910 مشاهده پرسش
  سلام
  سوال زیر را قبلا پرسیدم .
  درخصوص سندرم کالمن تا سن 41 سالگی تستوسترن مصرف می کردم الان به مدت 6 ماه hmg+hcgهر هفته دو بار تزریق عضلانی دارم که در آزمایش میزان تستوسترن و fsh در رنج نرمال است اما lh کم است ودر آزمایش سمن اسپرم تولید نمی شود نظردکتر این است که بیضه تکامل نیافته وقادر به تولید اسپرم نیست چون دیر اقدام به درمان برای ناباروری نموده ام آیا به درمان با hcg+ hmg ادامه دهم یا روش دیگری هم وجود دارد 
  کلومفین سیترات آیا موثر است 
  اگر بیضه تکامل نیافته چرا تستوسترن تولید می کند امکان دارد با ادامه درمان اسپرم هم تولید کند 
  در صورت امکان مفصل توضیح دهید ممنون میشم.
  جواب فرمودید: نه امکانش نیست.
  متوجه نشدم چی امکانش نیست
  یعنی درمان ندارد و بیضه کوچک با تزریق hmgوhcg فقط تستسترون تولید می کند و قادر به تولید اسپرم نیست. یامنظور شما این بود که توضیح مفصل اینجا امکانش نیست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   مطلب سايت من را بخوانيد
 • تصویر کاربر duman یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقت بخير خسته نباشين
  آقاي دكتر من فروردين امسال اومدم خدمتتون
  هم مشكل عفونت اپيديدم داشتم بيضه چپم خيلي بزرگ شده بود هم دوبار عمل واريكوسل انجام داده بودم
  معاينه كردين فرمودين هيچي مشكلي ندارم و بزرگي بيضم حل شدني نيست
  بعد چند ماه چن روز پيش آزمايش اسپرم دادم جوابش اونجوري كه خودم خوندم نرمال نيست خيلي ضعيفه
  عكس آزمايش رو براتون ميفرستم ممنون ميشم نظرتونو بگين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر كيوان چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر عزيز
  وقت بخير
  بنده ٣٨ سالمه، و قصد داريم بچه شويم.
  بر اساس نظريات پزشك:
  همسرم ( زوجه) هيچ مشكلي ندارند،
  منتهي بنده ( زوج) مشكل دارم.

  بر اساس نتايج تست اسپرمي كه انجام شد و در ذيل امده است پزشك زنان روش iui را در نظر گرفتند.
  براي همسرم امپولهاي سينال اف و اووميد استفاده شده. و همسرم تخمك زيادي دارن.( يه طرف رحم سه تا، و طرف ديگر رحم چندتاي ديگر).
  سوالات:
  ١.آيا تشخيصشان درست بوده، و به روش طبيعي امكان بچه دار شدن نداريم؟
  ٢. در صورت تشخيص درست پزشك، آيا با همين روش سريع همسرم باردار ميشود؟ يا امكانش كمه و از روشهاي ديگر همانند ivf بايد بهره برد.
  ٣.چند درصدي امكان دوقلويي وجود دارد. آيا ميتوان پس از تشخيص دوقلويي، يه قلو رو سقط كرد؟
  4. در روش iui چند درصد ميتوان در تشخيص جنسيت دخالت نمود؟

  abstinece time: 5
  volume 3
  color normal
  viscosity normal
  ph 8

  A rapidprog.. 10
  B slow prog.. 30
  C non prog.. 40
  D immotile 20

  normal morphology 80
  abnormal morpho.. 20
  sperm count 27500000
  wbc 0-1
  rbc 0-1
  viability test 85

  در ضمن در بيضه كمي واريكوسيل دارم.
  تا جايي كه در ذهن دارم خيلي خيلي كم پيش اومده در روزهاي تخمك گذاري رابطه داشته باشيم.

  سوال اصلي اينست كه ايا بر اساس نتايج بدست امده قطعا به روش طبيعي موفق نخواهيم شد؟
  تشكر از وقت و زماني كه صرف ميكنيد.
  سپاس فراوان ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده یک سال پیش عمل واریکوسل دو طرفه از نوع خیلی بدش انجام دادم ب روش لاپاراسکوپی ، مدتی شروع کردم ب دویدن و ورزش ، الان بعد از تقریبا یک سال احساس گرمی و درد از بیضه سمت راست بیشتر سمت چپ کمتر الان میخوام بدونم ایا واریکوسلم عود کرده و احتیاج ب عمل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   بیخودی نگران نباشید به دکترتان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام پسری 18 ساله هستم
  در سن 13 یا 14 سالگی به علت پیچ خوردگی بیضه بیضه سمت چپم را بیرون اوردندوالان با یک بیضه زندگی میکنم
  متاسفانه از همان ابتدای دوران بلوغ شاید حدود 5 سال است که مبتلا به استمناء هستم و چندبار هم تصمیم گرفته ام ترک کنم ولی نشده است
  وبرای من تبدیل به بحران شده است لطفا راهکاری پیش روی من بگذارید
  سوال من این است که ایا با یک بیضه و اعتیاد به استمناء میتوان بچه دار شد وایا محدودیتی در تعداد فرزندان است؟
  ایا استمناء باعث پیچ خورگی بیضه میشود ؟
  ایا ممکن است به علت استمناء بیضه دیگرم هم دچار پیچ خوردگی شود؟
  لطفا به درخواست و سوال هایم به طور دقیق پاسخ دهید چون در زندگی برای من تبدیل به بحران شده و حتی شاید هم کمی مرا دچار افسردگی کرده است و فکر و خیال هرروز من شده است
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر همایون سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ؛ (38 ساله)
  من انزال خشک دارم ، بعد از سونوگرافی ترانس رکتال و سیستوسکوپی که انجام دادم مشخص شد که انسدادی در کار نیست ، ولی التهاب شدید پروستات دارم .
  واریکوسل داشتم که پنج سال پیش به روش سنتی عمل جراحی شدم . ولی بعد از چند وقت پیش به علت خوردن معجونات گیاهی برای درمان انزال خشک ، کمردرد گرفته و رگهای اطراف بیضه چپم متورم و دردناک شده اند ، به شکلی که وقتی سرپا هستم درد کمتری دارم ولی وقتی روی صندلی یا روی زمین می نشینم دردم زیاد میشود .
  1- آیا متورم شدن این رگها نشانه عود کردن دوباره واریکوسل هست ؟ خیلی ناراحتم کرده ، در داخل بیضه هام فقط رگهای متورم و دردناک در اطراف بیضه چپم هست ، ولی با این وجود از سرطان بیضه خیلی میترسم .
  2- آیا عمل دوباره واریکوسل ولی این بار به روشهای که شما در کلیپتون فرموده اید خطرناک نیست ؟
  3- آقای دکتر عزیز ؛ بسیاری از پزشکان در وب سایت هاشون ؛ در عارضه هایی که میتونه انزال خشک رو به وجود بیاورد به (پروستاتیت - التهاب پروستات) اشاره کرده اند ، ولی وقتی از آنها سوال میکنم که آیا امکان دارد التهاب شدید پروستات انزال خشک بوجود بیاره ؟ جوابشون منفی هست !!! واقعاً چرا ؟
  آیا غیر اینه که التهاب پروستات میتونه لوله های منی رو مسدود کنه و بعد از انزال شاهد منی نباشیم ؟ مگر لوله های منی بر از وسط پروستات نمی گذرند ؟
  شما رو به خدا زود جواب بدین خیلی حالم بده .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درخصوص اینکه اسپرمم پایین بود و دکترایه ارولوژی برای باروری تشخیص میکرو داده بودن درحالیکه 9ساله ازدواج کردیم واقدامی برای بارداری نکرده بودم شما راهنمایی فرمودید که 1سال اقدام کنیم بعد نتیجه رو اعلام کنیم نتیجه اینکه با 1ماه اقدام همسرم باردار شدن آزمایش تشکر میکنم بابت راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر نشده بايد ايوي اف كنيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر