جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.

این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه ها

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.

عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟

تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟

درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3/5 - (20 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده بر روی صورتم حدود 8عدد خال دارم که قصد برداشتن خال را دارم ، آیا روش خال برداری صورت با روش لیزر و یا خال برداری با دستگاه رادیو فرکانس RF میتواند باعث ناباروری شود و عوارضی در کاهش سلامت اسپرم و اختلال نعوظ در آقایان داشته باشد؟
  اگر عوارضی داشته باشدکنسل میکنیم و در صورت عوارض نداشتن کدام روش را شما پیشنهاد میکنید؟
  لازم هست بگویم که بنده سال 93 عمل واریکوسل دوطرف انجام داده ام.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   در دراز مدت خوب نیست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه بچه 6 ساله پسر دارم سن من هم 33 سال هستش برای بچه دوم می خواستم اقدام کنم اما مشکل کمبود اسپرم دارم من بیضه راستم آتروفی شده و بیضه چپم واریکوسل داره. همین شرایط رو برای بچه اول هم داشتم ولی خدا رو شکر بچه دار شدم در آزمایش جدید سمن تعداد اسپرمم از قبل هم کمتر شده به نظر شما برای رفع این مشکل چه کاری رو باید انجام بدم ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی عزیز
  بنده ۳۱ سالمه و خانمم ۳۳ سالشه سال ۸۶ ازدواج کردم و بعد از یکبار نزدیکی خانمم باردار شد و خدا یه پسر بهم داد . بعد از حدود ۷ سال برای بچه دوم اقدام کردیم که دیر به دیر بارداری انجام میشد و‌در نهایت سقط میشد . ۴ بار باردار شد خانمم و سه بارش خارج رحمی بود . آزمایش dfi دادم و مقدارش ۴۵ بود . قرار بود بعد از این آزمایش برای ivf اقدام کنیم . اما خانمم باردار شد و الان ۷ هفته هستش و سونوگرافی همه چیز رو نرمال نشون داده ، ولی هم من و هم خانمم استرس شدید داریم که با وجود این مقدار dfi ممکنه بچه اختلالات کروموزمی یا اوتیسم و یا مشکلات حرکتی داشته باشه ، تا چه حد ممکنه با این مقدار dfi بارداری سالم انجام بشه ؟
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   اگر نشد باید ایو ای یا ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر تفسیر سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  نمونه آزمایش اسپرم ب صورت عکس میفرستم لطفا راهنمایی کنید. فقط این آزمایش قبل از جراحی واریکوسل چپ بوده. یعنی صبح آزمایش دادم بعدازظهر ظهر عمل کردم. ششم عمل کردم..... ب طور کامل شرح دهید. چ دارویی. چ غذایی و چکارهایی باید بکنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر شبنم سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با این آزمایش اسپرم امکان بارداری طبیعی هست؟ اگر حرکت کمه برای درمان چه دارو یا کاری رو پیشنهاد میدین مرسی

  Volume... 5ml
  Appearance... milky opal
  Color.... gray white
  Viscosity...... normal
  Liquefaction..... 30min
  Ph.... 7
  Sperm count.... 36 mil/ML

  Morphology normal....... 12%
  Morphology ubnormal..... 88%
  Irregular form..... 77%

  Motility full............... 0
  Motility sluggish..... 19
  Motility low.............. 56
  Motility immotile..... 25

  Dfi ..... 28
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   حرکت خیلی ضعیف است اگرواریکوسل دارید بیایید عمل کنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر ارمان پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  سه چهار روز است که رگهای منتهی به بیضه طرف راستم درد میکند.البته خیلی وقت است که این رگها حجیم تر از رگهای سمت چپ بودند ولی درد نداشتند.الان سوالی که از حضورتان دارم ان است که با توجه به اینکه الان علاوه بر درد بالا درد مبهمی در ناحیه پایین شکم دارم و مدفوع بسیار شل شده است ایا این دو ربطی به هم دارند؟اگر ربط دارند احتمال بیماری چیست؟با عرض پوزش بابت طولانی شدن مطلب من 34 سال دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام سونوگرافی از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض احترام خدمت جناب استاد کرمی
  احتراما:
  1- احتمال اتصال خود به خود لوله های وازدفران بعد از عمل وازکتومی تا چه مدت بعد از وازکتومی ، وجود دارد؟
  2- در صورت اتصال خود به خود لوله وازدفران بعد از وازکتومی آیا امکان قطع دوباره به صورت خود به خود وجود دارد؟
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   احتمال وصل خود بخود صفر واین عمل غیر قابل برگشت است

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب، جناب دکتر من 30 ساله هستم ،5 سال ازدواج کردم،تا قبل از این موضوع هم قصد بچه دار شدن نداشتیم،به واسطه مشکلی که واسه خانومم پیش اومد(کیست تخمدان اندومتریوز) دکتر همسرم گفت باید سریع بچه دار بشیم بعد از یکی دو بار تلاش دکتر همسرم پیشنهاد داد که من آزمایش semen بدم،و انجام دادم (نتیجه ارسال کردم)متاسفانه زیاد نتیجه خوبی نداشت و تحرک اسپرم پایین بود،به دکتر متخصص ارولوژی مراجعه کردم سونو نوشت انجام دادم،که نتیجه واسه شما ارسال کردم ،واریکوسل دارم،دکتر من در نهایت به من 2 قرص و یک محلول واسه 3 ماه نوشته،و گفت مشکلم حل میشه نیاز به عمل نیست و با عمل مشکلم حل نمیشه و شایدم بدتر بشه،عکس قرص ها رو ارسال کردم،الان یک ماه استفاده کردم و رفتم دوباره آزمایش دادم نتیجه ارسال کردم،میخواستم ببینم نظر شما چیه ادامه بدم مشکلم حل میشه ،ضمنا اینم بگم شرایط دادن آزمایش semen هم رعایت کردم.با تشکر
  1. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام،پاسخی مشاهده نشد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   جناب دکتر، 1 سال و نیم زمان خیلی زیادی هستش، با توجه به مشکل خانومم باید سریع بچه دار بشیم، من راهم خیلی دور امکان اومدن پیش شما نیست، باید همینجا عمل کنم، آیا بعد از اون مدتی که فرمودید عمل کنم آیا کارم حل میشه؟؟؟؟
   در مورد قرص هایی که دارم میخورم نظرتون رو نفرمودید؟؟؟
  4. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام. آقای دکتر 1 سال و نیم زمان خیلی زیادی هستش،با توجه به مشکل خانومم هرچه زودتر باید باردار بشه،من راهم خیلی دوره امکان اومدن پیش شما نیست، اگه عمل کنم کارم حل میشه به نظرتون؟؟؟ ؟
   نظرتون درباره قرص هایی که میخورم چیه؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
  6. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   آقای دکتر عزیز،اگه واریکوسل داشته باشم؟؟؟؟ من رفتم سونوگرافی نتیجه سونو رو واستون فرستادم،قانون رو میدونم، گفتم شرایط خانومم خاصه باید زودتر بچه دار بشیم، 1 سال و نیم زمان زیادی هستش،
   با عمل مشکلم زود حل میشه؟؟
   نظرتون راجب قرص ها رو نگفتید؟؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، یکبار آزمایش اسپرم دادم که آزو شد فرمودین آزمایش هورمون بدم، برگه آزمایش و سنوگرافی رو پیوست میکنم، به نظر شما امیدی به تولید اسپرم و استفاده از باروری با روش‌های مکمل مثل ivfهست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   باید نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،
  بنده ساکن ترکیه هستم و چند سالی هست که قصد بچه دار شدن رو داریم از همون سال اول در تحلیل اسپرم مشخص شد که هم تعداد اسپرم ها کم هست و هم ضعیف هستند. یکبار آی وی اف انجام دادیم نتیجه نگرفتیم. واریکوسل در بیضه سمت چپم تشخیص داده شد. در ضمن گزارش تحلیل اسپرم هم وجود گلبول های سفید در مجاری ادراری و اسپرم های ضعیف و بی حرکت را نشان می دهد.آزمایش هورمون هم انجام داده ام و مقادیر نورمال نشان می دهند. فایل های مربوطه را برای شما ارسال می کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید که با این شرح اوضاع امکان رفع عفونت احتمالی و رفع بیماری واریکوسل یا بچه دار شدن از راه طبیعی و یا آی وی اف وجود دارد؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام اگر در معاینه واریکوسل شدید دارید عمل کنید برای درمان عفونت باید بر اساس کشت وانتی بیوگرام دارو بخورید تا رفع شود نتیجه را بفرمایید
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   با تشکر از شما آقای دکتر
   ولی در نظر دارم که عمل جراحی را در ایران و اگر امکانش باشد شما انجام دهید ویا معالجه عفونتی که نشان می دهد. امکانش هست که وقت ملاقات بدید برای بررسی بیشتر؟
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   02122642744 00989351142080 تماس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب