پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.

این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه ها

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.

عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟

تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟

درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

2.9/5 - (19 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یکشنبه نوبیت عمل دارم سمت چپ 2.7 mm اینم جواب آزمایش امروز تشریح می فرماید عمل کنم یا خیر ..... 24 سالمه وتا 2 هفته دیگر سرباز !!!!
  volume 3.5
  color miky
  viscosity : normal
  dilution 30 min
  ph 8
  mucus not found
  wbc hpf 2-3
  rbc hpf 2-3
  es hpf 0- 1
  field 3
  quantity 230
  concentation M/ML:174.48
  PR 61%
  NP11%
  IM28%
  PR+NP 72 %
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   باید معاینه کنم
  2. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   واقعا خسته نباشید با جواب دادتون تا حالا اینقدر تو زندگی قانع نشده بودم..... حالا 800 کیلومتر میکوبم میام تهران تا معاینه بشم برگردم !!!!..... ش کارت بده برات واریز میکنم...خخخخخخ
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر و تشکر از برنامه تلویزیونی عالی تان.

  سؤالی داشتم. بنده جوانی 25 ساله ومتحل هستم. از چند وقت پیش مشکلی برایم پیش اومده. در قسمت راستم گاها احساس درد دارم، البته نه شدید ولی آزاردهنده شبیه خستنگی و زق زق وبیشتر مواقع بعد رابطه با همسرم اتفاق میفته درد نگران کنن دست من فرزند ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سونو بكنيد
 • تصویر کاربر حسین.ن شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  مرد 26 ساله ای هستم که بیضه هایم کوچک می باشد آیا درمانی برای بزرگ کردن بیضه ها وجود دارد؟ آیا رابطه ای بین میزان تستسترون و اندازه بیضه وجود دارد؟ لطفا روش درمان و داروی مناسب را توضیح دهید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   1-نه 2- بله درمان بسته به تشخیص است
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام
  سال گذشته بدلیل عدم تعادل نعوظ و سایز کوچک اندام تناسلی به متخصص مراجعه کردم(دکتر نیک نژاد)
  دکتر با تائید اینکه سایز آلت تناسلی کم است تاکید کردند به واریکوسل هر دو بیضه مبتلا هستم وامکان بارداری محال است قرار بر جراحی شد مهر ماه جراحی کردم انجام عمل واریکوسل + قطع لیگامان +تخلیه چربی های دور آلت.
  اکنون بعد از گذشت چندین ماه آلتم کاملا بی حس است بطوری که سوزن هم زده شود خون بیاید حسی ندارم فقط از رگ زیرین حس دارم.آلت بسیار کوچک شده بطوری که از ادرار کردن عاجز شده ام در صورت تحریک از طرف شریک جنسی درد فراوان دارم و نعوظ نرم و کوتاهی دارم تقریبا 3 دقیقه پس از آن در ادرار خون دارم همراه با درد جانکاه سپس تا مادامی که تحریک نشوم بدون درد و خون ادرار میکنم چندین بار به کتر مراجعه کردم ابتدا سیلدنافیل دادن که حالم رو بسیار بد کرد سپس یه آمپول داد که با سرنگ انسولسن به الت تزریق کنم الان هم میگه دوباره باید عمل بشی ! الت از قسمت جلوتری جوش خورده! هیچ اطمینانی به دکتر ندارم حتی با وجود اینکه دکتر خانوادگی است.ازدواجم هم بهم خورد این هم وضع فعلی است (عکس به پیوست ارسال شد) با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   راهی ندارد
 • تصویر کاربر تقوایی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام
  من از سال 88 درگیر سوزش خفیف درون مجاری ادرار به خصوص سر الت می باشم.یه دکترهای زیادی مراجعه و انواع ازمایش ها را داده ام...و در اخر سیستوسکوپی که چیز خاصی نشان داده نشده جز اینکه در ازمایش ادرارم همیشه خون + است.
  متاسفانه بعضی مواقع سوزش به حدی زیاد است که به کارهایم نمیرسم...احساس داغی روی مثانه و سوزش مجاری به خصوص سر الت...چه کاری میتوانم انجام دهم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر ali جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام
  من مبتلا به واریسکول بیضه چپ از نوع high grade میباشم ک دکتر عمل جراحی رو بهم پیشنهاد کرد و از بین این عوارض کوچک شدن بیضه خطرناک است؟ باعث نابارور شدن میشود؟ خیلی استرس دارم اگه میشه پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   با لاپاروسکوپی خطری ندارد فیلم عمل من را ببینید09351142080
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون از راهنمایتون.چند روز قبل به دکتر مراجعه کردم بعد از معاینه گفتن واریکوسل خفیفه ونیازی به عمل نیست .اما حرکتش کمی کند بود و دونمونه دارو بهم داد .ویتامین برام نوشته. گفته تا سه ماه استفاده کنم .اگه تا ۶ماه بچه دار نشدم باید عمل IUI انجام بدم.میخواستم توضیح بدین با این شرایط امیدی ب بچه دارشدن هست یا نه .بعد علت اینکه واریکوسلم خفیفه ولی حرکتش کنده چیه ؟این چند تا از آیتم Beatcross frequency 4.48 /lateral displacement 1.6 6
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بله حوصله کنید
  2. تصویر کاربر احمد جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   جممنون آقای دکتر
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دكتر عزيز
  (با عرض پوزش)آقاي دكتر امروز براي دستشويي كردن به دست شويي رفتم وقتي كه نشستم كار خود را انجام دادم ديدم كه يك قطر خون روي كاسه توالت است. دليلش را جويا شدم و ديدم كه از يكي از جوشهاي خوني كه روي بيضه‌هام است كمي خون داره مياد. ميخواستم بدونم كه اين جوشها دليلشان چيست؟ آيا خطرناك هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر ع.نادری جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام
  حدوده 1سال پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم طرف چپ درجه 2 و راست 1
  بعضی اوقات احساس درد خفیفی (محل عمل و بریدن رگ) در بیضه چپ پیش می یاد پزشکم محمد جعفر کیانی بودن دوباره که معاینه کردن گفتن مشکلی نیست میخواستم بدونم تا چه مدت ممکنه این درد رو حس کنم ( روش عمل میکروسرجری)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   از دکترتان بپرسید بهتر است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  بنده مدت 15سال است که مبتلا به خود ارضایی هستم سن بنده 31 سال است مدت یک سال است که می خواهم ازدواج کنم اما از عقیم شدن در اثر این بیماری می ترسم سوال بنده است که چقدر احتمال این موضوع وجود دارد و و راهکاری برای درمان آن وجود دارد باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   ازمایش اسپرم بدهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر