پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.

این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه ها

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.

عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟

تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟

درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

2.9/5 - (19 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر aria دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بیضه سمت راستم حدود یک هفته درد کمی احساس میکند روزی چندبار اتفاق میافتد بدون هیچ نشانه ای میخواستم بدونم این طبیعی است یا باید به دکتر مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سونو کنید
 • تصویر کاربر محمدمشتاق جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام، آیا وازکتومی عوارضی مثل ناتوانی جنسی( عقیم شدن) دارد یا تاثیری درمیل جنسی ندارد؟
  1. تصویر کاربر محمدمشتاق یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   جواب ندادید جناب دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   من اصلا منع میکنم بله همه عارضه ها را دارد غیر قابل برگشت است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 6577 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من دو روز پیش عمل واریکوسل دو طرفه کردم و دقیقا دو روز بعد از عمل خود ارضایی انجام دادم آیا این عمل مشکل سازه؟و امکان داره که من بهبودی کامل نداشته باشم؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  بنده در دارای یک فرزند می باشم و پس از اینکه مدتی برای بارداری اقدام کرده و نتیجه نگرفتم به اورولوژیست مراجعه نمودم.ایشان پس از معاینه و بررسی آزمایش اسپرم تشخیص واریکوسل گرید3داده و برایم 8عدد آمپول کوریونیک گونادو تروفین5000 هر هفته یک عدد و قرص کلومیفن سیترات50 هر روز یک عدد به مدت 40 روز تجویز نموده و گفتند اگر تا چهارماه دیگر برای بارداری نتیجه ای نگرفتم باید جراحی کنم. سوال بنده این است که مصرف این داروها چه مقدار شانس باروری مرا افزایش خواهد داد و اگر به جای صبر کردن زودتر جراحی کنم به نفعم نخواهد بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  هزینه عمل لاپاراسکوپی واریکوسل چقدراست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   تعرفه دولتي است
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام دوباره آقای دکتر زحمت کشیدین سوال قبلیمو که به شرح زیربودو جواب دادین :
  ا سلام آقای دکتر همسرم سری اول در بیمارستان صارم که نمیدونم آزمایشگاهش دقیق هست یا نه آزمایش اسپرم داد مورفولوژی رو 0 زده بودند براش این سری آزمایشگاه دانش آزمایشش را تکرار کرد لطفا ببینین با آزمایش قبلی خیلی فرق کرده در ضمن این آزمایشرا سه هفته پس از ازمایش اول تکرار نموده در این مدت هرروز یک مولتی ویتامین تی ان تی + یه عدد قرص سلن پلاس+ دوتا قرص ویتامین سی جویدینی 500 میلی گرم چند روز یکبار قرص ویتامین ای 400 و هفته ای دوبار امگا س مصرف کرده اند لطفا بفرمایید این آزمایش خوب هست یا خیر ممنونم
  volum:3 >1.5
  color milky
  ph 7.8
  rapid pr class A:15%
  pr class B : 27%
  tota progressive A+B=42% > 32%
  CLASS C :23%
  LIVE RATIO: 65%
  class D:35%
  NORMAL MORPHOLOGY:43.3 >4%


  در جواب فرمودین تحرک کم است همسرم چی باید بخورن برای افزایش تحرک؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر h جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنظر شما ایا تحریک به طور مکرر که از ارضا شدن جلوگیری شود تاثیری در ازمایش نمونه منی دارد؟
  چون من پندین بار ازمایش دادم که همه دفعات نرمال بود ولی این دفعه پس از5 ماه از ازمایش اخرم چون چندین دفعه تحریک شدم ولی جلو ارضا شدنم را گرفتم جواب ازمایشم ضعیف شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   نه ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و تشکر بابت راهنماییهایتان
  من مبتلا به واریکوسل هستم. 6 ماه پیش که آزمایش دادم دکتر گفتن که واریکوسل داری ولی فعلا نیاز به عمل نیست. الان احساس می کنم که بیشتر شده و بیضه چپم تا حدودی کوچکتر شده. می خواستم عمل کنم.
  سوالم اینه که شما با چه روش هایی عمل می کنین؟
  در کدام بیمارستان عمل انجام میدین؟
  و اگر هم اطلاعی بابت محدوده هزینه ها دارین ممنون میشم به خاطر اینکه دانشجو هستم و نمی خوام خونوادم تو شهرستان نگران بشن و بعد از عمل بهشون اطلاع بدم.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  سوالم از خدمت اقای دکرت این بود من 3 ماه پیش واریکوسل یک طرفه چپ عمل کردم وایکوسل من خیلی شدید بود و از بچگی داشتم ولی پیگیری نکردم بیضه چپم از نظر اندازه نصف بیضه راست است عملم موفقیت امیز بوده و خداروشکر هیچ اذیتی و دردی ندارم
  50 روز بعد از عمل ورزش بدنسازی ام رو شروع کردم و اذیت هم نیستم خداروشکر
  اما سوال من این است که گاهی اوقات من و نامزدم که امکان رابطه جنسی بین ما نیست فقط بوسه و گاهی هم اغوشی صورت میگیرت پسر از حدود نیم ساعت بعد از این اتفاق بیضه درد میگیرم پرسیدم گفتن طبیعی است اما ایا این درد ضرر ندارد؟
  درد در بیضه چپم شدید تر از بیضه راست است ؟
  این بوسه و هم اغوشی های بدون ارضا و بدون عمل دخول که اسپرم تخلیه نمیشود ضرری ندارد؟
  اگر ضرر دارد ضررش چیه؟
  مرسی از اینکه انقد به مریض هاتون رسیدگی میکنین و سوال هارو جواب میدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   ضرر ندارد درد مهم نیست
 • تصویر کاربر معین شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  ببخشید شماره تون رو گذاشته بودید 2 بار زنگ زدم جواب ندادید.
  بابت قضیه عمل واریکوسل الکی برای معافیت پزشکی سربازی .
  چطور می تونم باهاتون ارتباط برقرار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   22642744
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00