انواع بیماری های مقاربتی با عکس

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  از شمال مزاحمتون میشم . من زگیل مقعدی داشتم همکارتون سوزوندن چند هفته پیش . چنتا دونه رو من جدیدا متوجه شدم نمیدونم جا مونده یا تازه در اومده .
  ۱ . ایا زگیل هست ؟
  ۲ . جسارتا تو عکس دوم اون برجستگی هایی که مشخص کردم با فلش پوست از سوزوندن قبلی هست اینجوری جوش خورده یا اونا هم زگیل هست ؟ از همون روز اول که سوزوندن اینا بود .
  ممنونم که وقت میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   به نظر این ها زگیل نیستن ، اگر مجدد زگیل ایجاد شد کرایو کنید
  2. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   بنظرتون زگیل نیست چی میتونه باشه ؟ اخه اینا قبلا نبودن !
   اگه بشه راهنمایی کنید ممنون میشم . طبیعتا همونجوری که میدونید الان از لحاظ روحی خیلی وضعیت بدی دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر ااتهاب پوست باشه بعد یه مدت از بین میره ، اگر نرفت ، بهتر است کرایو شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohammad یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  راه درمان پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست روی آلت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   استفاده از پماد کلوتریمازول هر ۸ ساعت ، اگر بهتر نشد از پماد هیدروکورتیزون هر ۸ ساعت استفاده شود
 • تصویر کاربر کیهان یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام من دیابتی هستم ۵۲سال ،۸ساله انسولین تزریق میکنم درکرمانشاه به چند پزشک مراجعه کردم نتیجه نگرفتم نعوظ تقریبا صفره از وکیوم وآمپول وقرص هم استفاده کردم تاثیر نداشت چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی کالر داپلر عروق الت انجام شود ، احتمالا به دنبال دیابت دچار گرفتگی رگ های الت شده اید. اگر به وکیوم و تادالافیل جواب نده ، قاعدتا قدم بعدی پروتز الت هست
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 32 سالمه و 4 ماه پیش یه رابطه پرخطر بدون محافظ داشتم و یه تا لکه روی سر التم زده و ممنونم میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   داروی آسیکلوویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت برای ۷ تا ۱۰ روز همراه با مایعات فراوان استفاده کنید
 • تصویر کاربر رهام شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  شرمنده زیر بیضه اینجانب چندین سال حداقل 8سال یک خال گوشتی بوده بدون سوزش ودرد و رشد
  ولی پارسال بر روی باسنم یه حالت جوش بوجود امده و اخیر باز بر روی باسنم یه حالت جوش کوچک ایجاد شده و نگرانم کرده
  امروز درخواست ویزیت آنلاین کردم
  ولی گفتم از این طریق عکس ها رو بفرستم
  خیلی نگرانم
  43ساله متاهل و دو فرزند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر رهام دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام جهت استحضار
  3. تصویر کاربر رهام دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام مجدد
   عکسهای پیوست
  4. تصویر کاربر رهام دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام ـاحتراما جهت استحضار
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   روی ضایعه مشکوک به زگیل هست. بهتر است با متخصص پوست نیز مشورت شود. اگر ترشح داشت باید ترشحات تخلیه شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Nana شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما. من خانم ۳۴ ساله هستم .یک سال و نیم پیش آزمایش HPV دادم و نوع ۶ و ۶۸ بودم. زگیل در اندامهای جنسی نداشتم فقط چندتا ضایعه روی گردنم بود که منو به شک انداخت که باعث شد تست بدم. که بسیار ریز هستند و با لمس دست مشخص میشه و توی عکس نمیوفته. حالا بعد از یک سال و نیم مجدد تست پاپ اسمیر و hpv دادم که پاپ اسمیر مشکلی نداشت ولی جواب hpv نوعش تغییر کرده و ۵۹ و ۶۱ شدم. میخواستم بپرسم چرا نوعش تغییر کرده در صورتی که هیچ رابطه ای نداشتم. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید و اینکه باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   دقت ازمایش خیلی بالا نیست. سالانه پاپ اسمیر را تکرار کنید و تحت نظر متخصص زنان باشید
 • تصویر کاربر Ari شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  در خرداد ماه یه رابطه غیر ایمن داشتم که تنها ازمایش صحت سلامتی که از فرد داشتم تست Hiv بود که منفی بود اما الان قسمت مقعد رو که به سمت خط پشت دست می کشم دو عدد جوش کوچک حس می کنم دکتر زنان تشخیص ندادن و تست پاپ اسمیر برای HPV گرفتن تا هفته بعد جواب ازمایش معلوم شود سوال من اینه ایا اینا زگیل هستند؟
  و من ویزیت تلفنی پرداخت کردم روز جمعه هنوز تماس گرفته نشده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام علیکم. ممنون از شما دکتر خوب عزیز.

  آقای دکتر من بمدت دو روز میشه که یک شب زیر بیضه ها م یک جوش بزرگ چرکی درومد فردای همان روز دور آلت و کلاهک ب شکل بدی ورم کرد و همراه با درد. بطوریکه انکار مایع عفونی داخل اون ورم ها هستش. البته. ناگفته‌ نماند روی سینه م دوتا از همون جوش های چرکی بزرگ زده همزمان.

  ممنون میشم از اینکه جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر کرمی. هر کاری میکنم حجم عکسی که می‌گیرم بیشتر از 8 مگابایت میشه
   آیا امکانش هست که در وات ساپ بفرستم
  3. تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر کرمی. هر کاری میکنم حجم عکسی که می‌گیرم بیشتر از 8 مگابایت میشه.
   آیا امکانش هست که در وات ساپ بفرستم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سایز عکس را کوچک کنید و همینجا بفرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  آقای دکتر یک ماهی میشه این ضایعات رو در ورودی واژن دیدم
  تشخیص تون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   به نظر مشکلی نیست ، ولی برای اطمینان پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر . من یکسال قبل زیگیل تناسلی داشتم و فریز کردم . ولی بعد دوباره زیگیلها برگشتند .با توجه به وضعیت کاریم که مداوم به شهرستانها پرواز دارم متاسفانه فرصت نکردم که اینکار را زودتر انجام دهم . میخواستم در اولین فرصت با توجه به وضعیت سبکتر اینروزهای کار ، جهت انجام فریز کردن خدمت شما برسم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   جهت هماهنگی با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر