جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mohammad دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .خوبین ؟
  من زگیل مقعدی داشتم که پنج ماه پیش کرایو کردم.
  عکس جدید براتون فرستادم . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   در عکس الانتون به نظر زگیلی وجود ندارد
 • تصویر کاربر سیروس یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام ژل لوبریکانت و کاندوم را چندین بار هم زمان استفاده کردم سر کلاهک خارش و قرمزی و چند لکه سفید پدیدارشد و برفک هم زد و به نطرم تاریخ کاندوم هم گذشته بود بعد از اینگه قطع کردم تمام علایم متوقف و رفتن وفقط دوسالی هست چند لکه درست در محلی که تحت فشار بود بدون هیچ اذیتی مونده و البته کمرنگ شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   پماد کلوتریمازول و پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر سید شنبه ۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، روی آلت تناسلی من مدتی هست که چندتا لکه‌ی تیره ایجاد شده، بدون درد و... چطور میشه این لکه‌ها رو از بین برد؟! عکس بدون لک و با لکه‌هاش رو ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   پماد کلوتریمازول و پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر آریا پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با تشکر از جنابعالی بخاطر پاسخ به سوالات بیماران . اقای دکتر یک سال و نیم پیش تنگی نفس داشتم رفتم دکتر فوق تخصص قلب اکو انجام داد انقباض عضله قلبم ۳۵ تا ۴۰ درصد بود توسط همین دکتر قلب دو تا فنر داخل رگ LAD قلبم گذاشت و بعد از هفت ماه از گذاشتن فنر داخل قلب انقباض عضله قلبم رسید به ۴۰ تا ۴۵ درصد از همان اول بیماری قلب تا کنون داروهای قلب استفاده میکنم الان هم لوزارتان ۲۵ بیزوپرولول ۲/۵ اسویکس۷۵ اسپیرونولاکتون ۲۵ آتورواستاتین ۲۰ و آ اس آ ۸۰ رو استفاده میکنم . قبل از بیماری قلب از لحاظ جنسی وضعیت خوبی داشتم ولی از بدو بیماری قلب مشکل جنسی پیدا کردم اصلا نعوظ ندارم آلت من کوچک و جمع شده اگه بعد از هر یک ماه یکبار نعوظ پیدا کنم فوری از نعوظ خارج میشه و اصطلاحاً دوباره میخوابه و یا هنگام خارج شدن آب منی بسیار کمی از من خارج میشه . اخیراً آزمایش و سونوگرافی هم دادم پروستات ندارم فقط در تخلیه ادرار ۳۵ سی سی از ادرارم تخلیه نمیشه . اعتیاد به تریاک دارم ۵۳ سال سن دارم . اقای دکتر شهر ما ارولوژیست نداره لطفا منو راهنمایی بفرمایید چکار کنم؟ یک دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   اگر ازمایشات خوبه ، سونوگرافس با تزریق پاپاورین انجام شود
 • تصویر کاربر پرسشگر سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من آقا و 42 ساله هستم جدیدا متوجه یک ضایعه در قسمت داخلی ران و نزدیک کشاله شدم خواستم بدونم که این ضایعه چیه و آیا نیاز به درمان داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر پرسشگر دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   آقای دکتر با چشم به سختی دیده میشه ولی با دست یه کم لمس میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک معاینه کنم در صورت تایید کرایو کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است روی اطراف آلت و بیضه تعدادی جوش سرسفید ایجاد شده که خارش ندارن اما زیاد شده اند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب 33 ساله هستم ،اقای دکتر مدتیه اطراف الت تناسلی برجستگی هایی شبیه جوش به وجود اومده که هروز بیشتر میشن ایا زیگلن یا بیماری دیگه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   زگیل نیست. رابطه ی جنسی داشتین ؟ درد و سوزش داره؟
 • تصویر کاربر Raha پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ضایعه ای پشت ماهیچه ران من هست که دو هفته ای هست و خوب نشده. خارش زیادی داره. مخصوصا زمانی که بهش دست میزنم خارش داره. آیا تبخال هست. اگر هست از نوع تبخال تناسلی هست. عکس رو بپیوست فرستادم. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   با متخصص پوست باید مشورت کنید نه ارولوژی
  2. تصویر کاربر Raha یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   یعنی هیچ ربطی به تبخال تناسلی نداره. آخه یکی از دوستان میگفت احتمال داره تبخال باشه. خیلی ممنون
  3. تصویر کاربر Raha یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   یعنی هیچ ربطی به تبخال و تبخال تناسلی نداره؟
   یکی از دوستان بنده میگفت شاید تبخال تناسلی باشه که از شما سوال پرسیدم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   تبخال تناسلی در ناحیه ی تناسلی ایجاد میشه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   احتمال دارد تبخال باشد ، میتونین یه هفته هر ۸ ساعت قرص اسیکلوویر ۴۰۰ مصرف کنید ببینید بهتر میشه یا نه ، اگر نشد با متخصص پوست مشورت کنید
  6. تصویر کاربر Raha سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   اگر تبخال باشد نوع1 یا نوع2 باید با آزمایش مشخص بشه. یا نوع 2 فقط در ناحیه تناسلی ایجاد میشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
   با تشکر از شما جناب دکتر.
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   معمولا تناسلی نوع ۲ هست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  دکتر سلام خسته نباشید ممنون میشم جوابمو بدین دو ماهه که بغله الت تناسلیم پوستش انگار چروکیده شده یه چیزیم انگار شبیه جوش‌زده خیلی ریز و خیلی خارش داره عکسشو براتون بفرستم اگه امکانش هست ک از نزدیک ببینین حضوری بیام پیشتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر یحیی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با سلام. من پسر جوانی هستم.
  36 ساعت بعد از رابطه جنسی کمی پرخطر که احساس کردم احتمال ابتلا وجود دارد به مرکز بهداشتی مراجعه کردم و دو قرص یکی آبی رنگ و یکی قرمز رنگ به عنوان قرص های پیشگیری از اچ آی وی مثبت دریافت کردمـ .
  این قرص ها را چطور من باید مصرف کنم؟
  در عکس ، تصویر این دو قرص را برای شما میفرستم آقای دکتر
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر یحیی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلامو عرض ادب آقای دکتر. عکس قرص ها
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   اسم قرص ها رو بگین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر