جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر مدت 10 روز است که در داخل الت تناسلی احساس لرزش یا ویبره مانند احساس میکنم خیلی اعصاب و فکرم مشغول خودش کرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر مهشيد شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام و قت به خير
  اقاى دكتر متاسفانه بنده دچار hpv شدم زيگيل هم زدم رفتم پلاسما انجام دادم قرص power fit هم مى خورم نوع hpv من ٦ هست بعد ٤٥ روز مجددا دوتا زيگيل زدم و دوباره پلاسما انجام دادم دكترم واكسن تحويز كرد كه جلوگيرى بشه از مبتلا شدن به نوع پرخطر ، سوالم اين هست ايا الان واكسن فايده داره ؟ و اينكه تا چه مدت هِى زيگيل مىزنم ؟ واقعا روحيم خراب و به فكر طلاق هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   بعد از کرایو واکسن موثره
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  زگیل تناسلی سلام خسته نباشید
  دکتر الان چن ساله ک دوتا زگیل در اومده را الت روم نمیشد دکتر برم بعد ی سال اینا رفتم ی محلول داد هی پوست انداخت رفت دوباره در اومده همونجایه قبلی ولی ریزتر
  دور کلاهک هم دون دون ریز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام
  الان حدود 2 ماه هست‌که‌سمت چپ روی کلاهک و قسمت ختنه گاه قرمز رنگ شده و نه خارش نه دردی داره
  اولشم کم بود الان بیشتر شده حالت اگزما هست
  واینکه پوسته همونجا به شکلی شده انگار کش امده
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ آذر ۰( 2 سال پیش)
   جواب نمیدین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر برات پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من ۴۹ سال باوزن ۹۸ کیلو سیگار ومواد مخدر میکشم قبلا قند خون وفشار خون داشتم خودم معالجه کردم ولی یکسال که نعود ندارم وهمچنین با روش‌های مختلف خودم ارصا میشم ولی در هفته دو یا سه بار منی خارج میشه هرچند مثل قبل نیست وحتی احساس لذت ویا اورگاسم دارم ولی نعوذ خیلی کم ویا میشه گفت صفر وبازنشسته شدم مشکل روحی وجسم ندارم وخوراکم خوب است گوشت قرمز خیلی دوست دارم وداروی خارجی نعوذ مصرف کردم ولی جواب ندا ۸ عدد قرص آبی به تعداد موارد خوردم ولی خیلی کم تاثیر بود .اگر راهنمایی کنید ممنون میشم واستان خراسان شمالی هستم دسترسی به شما ندارم لطفا برایم پیام بدهید وواتساب با این شماره دارم ولیسانس هستم وخیلی مطالعه کردم ولی به دکتر مراجعه نکردم در ضمن خیل سکس میکردم در هفته ۵ویا ۶ بار هرموقع شرایط بود وخانم ۴۵ سال دارد ولی برایم غصه شده ودیر بفکر افتادم لطفا برایم راه معالجه را بفرستید مو به مو عمل میکنم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   تست rigiscan انجام بدید
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۶ سالمه امروز چن روزه یه درد خیلی خفیفی رو بر روی آلتم احساس میکنم امروز متوجه شدم که زخم شده میخاستم ببینم آیا خطرناکه و اگه خطرناکه علتش چیه و راه درمانش نظافت رو هم رعایت میکنم ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)
   پماد کالامین دی و ویتامین آ موضعی هر 8 ساعت
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این عکس زگیل تناسلی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   این عکس
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   این عکس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   این زگیل است برای کرایو با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب- آقای دکتر ، من خرداد ماه متوجه شدم باردار هستم و بعد از 2 ماه متاسفانه سقط جنین داشتم. بعد از این اتفاق در ناحیه مقعد ابتدا رنگ قسمتی از حلقه مقعد سفید شد و بعد از حدود 2 هفته به حالت پوست اضافه سفید در آمد. درد و خارش ندارم. بدون ترشح و خونریزی، سیستم گوارشی و دفع مانند همیشه است. بعد از متوجه شدن بارداری، هیچ رابطه جنسی نداشتم. الان نگران تبخال یا زگیل تناسلی ( مقعدی ) هستم. دو عکس از ناحیه مورد نظر ارسال کردم. خیلی متشکرم از پاسخگویی جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   4-سلام،زگيل است و بهترين درمان كرايو ميباشد فيلم من در سايتم را ببينيد جهت ويزيت ودرمان ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  لطفا سوال بنده رو با دقت بخونید
  بنده 30 سالمه و مشکل نعوظ دارم،به غیر از قرصای شیمیایی قرصای گیاهی مثل افرودیت میتونم مصرف کنم؟

  سوال دومم اینه که
  تازگیا آب منیم زرد شده و خیلی روون شده مشکل از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   تاثیر قرص های گیاهی ثابت نشده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   آزمایش اسپرم جهت بررسی عفونت احتمالی رو بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام من ۴ماه باردارم کنار لبه‌های واژنم یه‌ضایع‌ داره خودم‌ حس‌ میکنم تبخال ولی هیچ‌ دردی‌نداره خارش با کمی سوزش داره دکترم رفتم پماد trimacinol NN بهم داده معاینه‌ فیزیکی هم‌ کرد متوجه تبخال انگار نشده میشه لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم به بچم آسیبی برسه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   عکسش رو بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر