جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  به دلیل علاقه بسیار شدید به یه نفر بدونه اینکه نعوظی صورت بگیره به حالت انزال میرسم این موضوع چند بار در هفته اتفاق میوفته آیا ضرری داره و راه درمان چیه خیلی خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   آیا سابقه خودارضایی دارید؟
 • تصویر کاربر alireza شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 728 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده یک مدت قبل عفونت ناف داشتم با تجویز دارو خوب شد بعد از مدتی شاید ماهی یکی دوبار موقع ادرار سوزش کم سر ناحیه تناسلی و ناف داشتم یعنی قسمت ناف تا ناحیه تناسلی سوز میداد که از درد ادرار قطع میکردم الانم به همین شکل هست اما نه همیشه ممنون میشم جناب دکتر پاسخ بفرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام من خيلي جنب يا محتلم ميشم الان هم دوبار دو روز شدم مشکلم چيه بايد چي کار کنم قرص معده هم ميخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، آیا خودارضایی میکنید؟
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من متوجه يك سرى زائده در واژنم شدم خواستم بدونم آيا اين زائده ها زگيل است يا خير؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر ارين سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشيد خدمتتون من يك هفتس كه در ناحيه پيشت رون پام تعدادى جوش و تبخال زده ميخواستم ببينم اينا علائم چى هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسام دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر چند ماه پیش روی الت بنده چیزی شبیه زخم ایجاد شد که حدود دو هفته بعد بهبود یافت دیروز مجدد شبیه همان زخم قبلی ایجاد شده لطف میکنید عکس پیوست شده را نگاه کنید بگین چی هست و چه درمانی دارد؟ممنون
  1. تصویر کاربر حسام شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   آقای دکتر میشه لطف کنید جواب سوال منو بدید؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند وقتی هست حدود ۲ هفته که زیر کلاهک آلتم پوستش ملتهب شده فکر میکنم بعد از استفاده از کاندوم اینطور شد و قرمز میشد که کرم ad میزنم بهتر میشه اما کرم نمیزنم خشک میشه و پوست میندازه و ترک میخوره. زیر کلاهکم آلتم هم بر جستگی هایی هست که تازگی چون دقت کردم فهمیدم میخواستم ببینم اونا طبیعی هست پ. عکسش هم فرستادم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 28 سال دارم و مجردم - رنگ آلت تناسلی من تغییر کرده که از لکه های سفید شروع شده تقریبا از سال 97 و بعد از مدتی تغییر کرده و به رنگ تیره (سیاه) در می یاد البته وقتی که آلت من به حالت راست و سفت در می یاد لکه های قهوه ای و سیاه دیده می شند تا بالای مثانه و بوی بدی میده.
  خارش و سوزش ندارم - خود ارضایی داشتم و دونه های ریزی در اطراف کشانه ی رانم هست.
  قبلا غده ای کنار آلتم داشتم فشارش دادم ترکید و خون ریزی کرد ولی بعدا لکه ی خون ازبین رفت.
  لطفا کمکم کنید ممنون از شما.
  1. تصویر کاربر کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   جناب آقای دکتر عکس ها فرستاده شد؟
  2. تصویر کاربر کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   01
  4. تصویر کاربر کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   عکس
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  خانم 24 ساله هستم چند وقتیه که احساس کردم دستگاه تناسلیم بعد شیو نرم نیست و زیر دستم توده های ریز حس میکنم الان رفتم و دیدم چند تا لکه مانند هم بود چند تا کپه هم توی واژنم هست که خوشه ای هست به رنگ پوست و نرم من فکر میکردم اینارو همه بدن خانمها دارن میتونم عکس بفرستم ببینین؟ بخاطر کرونا نمیتونم به دکتر مراجعه کنم و شدیدا استرس دارم میشه کمکم کنین چی استفاده کنم برای داخل واژن که تو عکس فرستادم چی استفاده کنم؟ در سایت دیدم که این داخلی ها که عکس میفرستم خدمتتون اسمش پاپول مرواریدی هست اینا چطور درمان میشن آیا از بین میرن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر نگار سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ممنون از پاسختون ولی این زائده هایی که داخل هست خیلی بافت نرمی داره اصلا با لمس حس نمیشه فقط دیده میشه راه درمانی به جز کرایو نداره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   با یکجلسه کرایو از بین میروند انچه مهم است تست پاپ ایمیر ایت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من یک شب وقتی احساس کردم که تو خواب میخوام ارضا بشم با دستام و فشار به آلتم میخواستم جلوشو بگیرم که ناگهان احساس سوزش شدیدی تو آلتم کردم و بعدش یه مقدار خون مثل لخته از آلت من اومد تا فرداش هم چند قطره میدیدم..آقای دکتر الان خونی نمیبینم اما بعضی وقتا احساس سوزش میکنم سر آلتم موقع ادرار البته نه همیشه و از اون بدتر الان به طور کلی نعوظم به مشکل خورده،اون نعوظ صبحگاهی رو ندارم وسط رابطه جنسی هم بعضی موقع ها از دست میدمش و موقع ارضا شدن هم باز احساس درد میکنم چیکار باید کنم من آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   بیشتر عصبی است اب زیاد بخورید وورزش کنید بهتر میشوید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر