انواع بیماری های مقاربتی با عکس

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۲۱ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  آیا اینزیکیل ه باردارم .بعد ران پام و آلت تناسلی .میخواستم زایمان طبیعی کنم نگرانم اینا زیگیل باشه راهنمایی کنید .یه دونست .لازم به ذکر هست ده سال پیش باردار بودم زیگیل زدم یعالمه در ناحیه واژن . و بعد از سقط رفع شد .همسرم گرفت الان ندارع البته .واینکه اینسزی واژن و همه چی سالمه .نگران این م بغل رانم یکم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   ضایعه مشکوک به زگیل هست بهتره کرایو کنید
 • تصویر کاربر *a1294* سه شنبه ۲۰ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یک جوان ۲۱ ساله هستم
  که حدود ۶ ، ۷ سال متأسفانه خودارضایی میکردم ، و الان حدود ۱ سال و نیم هست که با اراده محکم و راسخ ترکش کردم ،
  چندسال پیش که داشتم خودارضایی میکردم مقداری از منی به روی زخم انگشتم که روز قبلش زخم شده بود ریخت ، ولی سریع اون رو با آب و صابون شستم
  میخواستم بپرسم آیا احتمال داره که من به ایدز مبتلا شده باشم یا نه ؟
  خواهش میکنم سریع به من پاسخ بدید چون دچار وسواس فکری هستم و هر بیماری و مریضی رو به خودم نسبت میدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 2 ماه پیش)
   خیر احتمالش صفر است
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۲۸ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترماخانواده مذهبی هستیم براثراپیلاسیون زگیل تایپ۶گرفتم و بعداز دو سه بار کرایو دیگه زگیل نزدم بنده بااینکه ۸ساله ام اس دارم و داروی کاهنده سیستم ایمنی میخورم ولی بدنم قوی هست تونستم زگیل رو دفع کنم و دیگه زگیل نزدم تست hpvمنفی شد وپاپ اسمبر هم مشکلی ندارم ولی زگیل رو به شوهرم انتقال دادم شوهرم دیابت داره چند بار کرایو کرده ولی باز زگیل میزنه آیا باشوهرم سکس داشته باشم باز زگیل تایپ۶رو ازش میگیرم؟بدنم قوی بود طی دو سه بارکرایو دیگه زگیل نزدم الان یک ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آبان ۱( 4 ماه پیش)
   بله احتمال انتقال وجود دارد ولی این تایپ احتمال کمتر ولی تایپ های دیگر احتمال بالای انتقال دارند
 • تصویر کاربر عسکرصفری یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز ،بی زحمت تفسیر آزمایشم رو میخواستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 4 ماه پیش)
   باسلام و احترام لطفا سن و این متاهل یا مجرد هستید ؟ بچه دارید ؟ مشکل خود را کامل بفرمایید
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  دونه هایی سرالت تناسلی من هست دقت نکرده بودم از قبل بوده یا تازگی به وجود اومده میخواستم بدونم زگیل هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر Tohid شنبه ۲۰ فروردین ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من زگیل تناسلی دارم متاهل هم هستم
  ولی بعد از تزریق واکسن رابطه داشتیم در حین رابطه،رابطه ی دهانی هم داشتیم میخواستم بپرسم این ویروس به دهنمون هم انتقال پیدا کرده؟خطراتش چیه؟
  و اگه نوزادو بوس کنیم یا هر کس یا چیز دیگه انتقال پیدا می‌کنه ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرام باید چیکار کنیم
  ممنونخبا تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 11 ماه پیش)
   خیر نکران نباشید با این راه ها منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر armin شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روزی هست که این برامدگی سر سفید شبیه جوش رو دیدم با دست ردن کمی سوزش دارد میخواستم بدونم چکار کنم؟ آیا روغن درخت چای جوابگو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   پماد کالامین دی و تریامسینولون هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۳۱ سالمه، امروز متوجه یه زائده‌هایی کنار واژنم شدم و خیلی نگرانم کرده، حدود شش ماه هست که رابطه‌ای نداشتم و قبل از اون سه چهار ماه با پارتنرم بودم که مشکوک بود به بیماری تناسلی، میشه لطفا عکسهارو ببینین و راه درمان بهم بگین؟؟🥺
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک معاینه کنم در صورت تایید کرایو کنم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر، مجرد هستم ۲۸ سالمه هر دفعه جنوب میشم سردرد میگیرم، دوم اینکه سر آلت تناسلیم دور کلاهکش دون دون های خیلی ریزی وجود دار.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر 8 ساعت و شستشوی روزانه با شامپو بچه
 • تصویر کاربر حسنی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مردی ۵۵ ساله هستم و دارای همسر و دو فرزند
  دارای دیابت کنترل شده
  مدتهاست در روابط جنسی زنا شویی بدلیل عدم نعوظ کامل و زود اتزالی دچار مشکل هستم لطف کنید راهنمایی بفرمایید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر