انواع بیماری های مقاربتی با عکس

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیماری های آمیزشی جنسی، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

تمرین کگل برای زود انزالی

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند . بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

 • دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است
 • و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است. ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد . در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

انواع بیماری های مقاربتی با عکس

خطرناکترین بیماریهای مقاربتی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

سوزاک

سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است.

در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بيضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

2) عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

سیفلیس

5) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند.

درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

شانکروئید

6) زگیل تناسلی

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

زگیل های تناسلی در مردان

7) ایدز

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. ممکن است با انجام رابطه واژینال یا مقعدی با فرد آلوده و بدون کاندوم به آن مبتلا شوید. از طریق بزاق دهان یا بوسه نمی توانید اچ آی وی بگیرید. علائم عفونت HIV مبهم است. آنها می توانند مانند آنفولانزا ، همراه با درد عضلانی ، خستگی یا تب خفیف باشند. همچنین می توانید لاغر شوید یا دچار اسهال شوید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا آلوده شده اید یا نه آزمایش بزاق یا خون است . ویروس اچ آی وی سالها به طول می انجامد تا سیستم ایمنی بدن شما از بین برود. با عبور از یک نقطه خاص ، بدن شما توانایی مقابله با عفونت ها را از دست می دهد. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروهای قدرتمند می توانند به افراد مبتلا به HIV کمک کنند تا عمر طولانی تری داشته باشند.

ایدز

8) تریکومونیازیس

این بیماری ناشی از یک انگلی کوچک است و زنان بیشتر از مردان به تریکومونیازیس مبتلا می شوند. زنان و مردان می توانند از طریق تماس آلت تناسلی و واژن آن را به یکدیگر انتقال بدهند. فقط حدود 30٪ از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائمی از جمله خارش ، سوزش یا زخم دستگاه تناسلی دارند.

همچنین ممکن است ترشحاتی بدبو ، شفاف ، سفید ، زرد یا مایل به سبز مشاهده کنید. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. تجدید آزمایش در مدت سه ماه مهم است ، حتی اگر همسر شما نیز تحت درمان قرار گرفته باشد.

تریکومونیازیس

9 ) hpv

تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در برخی موارد به HPV مبتلا خواهد شد. این شایعترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV از طریق جنسی قابل انتقال است. می توانید آنها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان بدست آورید. اکثر انواع HPV علامتی ندارند و هیچ آسیبی نمی زنند و بدن شما به تنهایی از شر آنها خلاص می شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

10) التهاب و عفونت لگن

دختران فعال جنسی پانزده تا نوزده ساله آسیب پذیرترین جمعیت در ابتلا به عفونت لگن هستند ،عفونت لگن باید سریعا درمان شود زیرا می تواند تخمدان ها و لوله های رحمی را ملتهب و زخم کند.

دستورالعمل های پزشک

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد . برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی ، همیشه از رابطه با کسی که دارای زخم دستگاه تناسلی ، بثورات ترشح ، ترشح یا علائم دیگر است خودداری کنید.

توصیه های دیگر برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های جنسی:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .
 • از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس زیر خودداری کنید.
 • قبل و بعد از مقاربت ناحیه تناسلی خود را بشویید.
 • ختنه مردان را در نظر بگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه مردان می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی از یک زن آلوده به مرد را تا 60٪ کاهش دهد. ختنه مردان همچنین ممکن است به جلوگیری از انتقال HPV دستگاه تناسلی و تبخال تناسلی کمک کند.

برای بیماری های مقاربتی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی ممکن است منتقل شوند بیماری های بسیار خطرناکی می باشند و در صورت عدم درمان عوارض جدی ای دارند. سعی کنید برای درمان حتما به یک پزشک ماهر مراجعه نمایید تا بتواند این بیماری ها را به طور کامل درمان کند.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص درمان بیماری های مقاربتی و عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا می تواند در زمینه ی درمان قطعی انواع بیماریهای مقاربتی به شما کمک نماید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.4/5 - (8 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  دکتر لابیا کوچیک و بزرگم متوجه اینا شدم پاپول خود واژن یا زیگل همسرم زیگل نداره خارج از خونه م من رابطه نداشتم داخل واژنمم بالای مجاری ادرار نگا کنید نگرانم دکتر لابیا کوچیک و بزرگم متوجه اینا شدم پاپول خود واژن یا زیگل همسرم زیگل نداره خارج از خونه م من رابطه نداشتم داخل واژنمم بالای مجاری ادرار نگا کنید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   بفرمایید
  3. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   بفرمایید
  4. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   بفرمایید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست نگران نباشید پاپیلوماتوز میباشد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Max پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام .
  اقای دکتر من حدودا 7 سال خود ارضایی انجام داد و الان 23 سالمه وزنم ۶۳ کیلو و طی این سال ها الت تناسلیم رو تحت فشار قرار میدادم به طوری که اجازه نمیدادم رو به بالا بره و بعد ها رو به زمین رو روی شکم به طوری که التم توان هیچ گونه راست شدن نداشت و به زمین چسبیده باشه خود ارضایی میکردم (حالت دمر خوابیدن و تقه زدن به زمین ) بعد متوجه شدم که این حالت دیگه نعوذ ندارم و همونجوری ارضا میشم با منی ولی بدون راست شدن و یا حالت نیمه نعوظ
  و توی خارج شدن ادرار دیگه مثل اول راست نمیشه و حالت رو به پایین داره و با سختی کمی تکون میخوره (بدون استفاده دست )
  صبح ها ولی حالت نعوظ به خوبی انجام میشه و سیخ میشه و یادمه اون اوایل موقع سیخ شدن الت میخورد به شکمم . لطفا راهی هست حس میکنم با ورزش کردن و قوی کردن کمر و فیله کمی بهتر بشم چون کمی لاغر هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   اگر نعوظ صبحگاهی دارید نیاز به اقدامی نیست باید به روانپزشک مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر Max پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر همون نعوذ صبح گاهی هم حالتش مثل قبل به شکمم نمیخوره یا بالا نمیاد اونقدر. ولی مستقیم و 90 درجه میشه
   و اینکه موقع سک.س حس ندارم ولی شاید یجای دیگه خیلی تحریک بشم و بالا بیاد
   اینکه حالتش مثل قبل نیست مشکلی پیش نمیاره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   اگر رابطه ی جنسی موثر میتونید برقرار کنید اقدامی لازم نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرید شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.چندوقت پیش با جسمی مشترک بدن من و کسی که مبتلا به زگیل تناسلی بود اتفاقی خراش داده شد.بعد از حدود دوماه حس کردم زائده هایی روی آلتم هست،آیا اینها ،زگیل تناسلی هستن یا چیز دیگه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   زگیل نیست
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر از ناحیه کلاهک الت تناسلی مشکل برام پیش اومده قرمز شده و پوست پوست میشه
  البته بخشی از الت درحد یک نخود.
  واطراف ختنه گاه دچار زخم شده

  پارسال هم این مشکل رو داشتم که با مصرف قرص ویرابکس 1000اوکی شدم
  الان دوباره این مشکل پیش اومده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۳۵ سال سن دارم و ۱ ساله ازدواج کردم و از روز اول ناتوانی جنسی داشتم و با مراجعه به دکتر اورولوژی و یه سری آزمایش و سنو رنگی و تزریق پاپاورین و عمل کردن واریکوسل گرید ۲ و ۷ ماه مصرف دارو الان خوب نشدم و بدتر میل جنسیم را از دست دادم ،مرسی از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مدارکتون رو کامل ارسال کنید
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   1
  3. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   2
  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   3
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی که انجام دادین رو بفرستید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲۷ سالمه حدود سه ماهه از مجرا ترشح شفاف دارم هفته اول خارش داشت اما بعد هیچ علائمی غیر ترشح نداشتم با یک خانم در ارتباط بودم انتی بیوتیک داکسی سایکلین افلوکساسین امپول سفتر قرص اریترو مایسین ازیترومایسین و تاوانکس استفاده کردم تو این سه ماه اما نتیجه ای نگرفتم
  و الان یک ماه بیشتره که رابطه ای نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   باید کشت از ترشحات انجام بشه
 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقته درد مقعد دارم به صورت خفیف ولی دو سه روزه ادامه داره و اینکه یه زائده ،قلمبه شکلی کنار مقعدم به وجود آمده که رنگی شبیه قرمز و صورتی داره و اینکه نه خون ریزی از مقعد دارم نه خونی از ادرار و فقطط کمی درد دارم همین از ناحیه مقعد میشه بپرسم این نشانه چه بیماری می‌تونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   همورویید هست باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید اگه دردهاش شدیده
  2. تصویر کاربر جعفر شنبه ۱۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   فعلا دردش خفیف هست نیاز هست برم دکتر؟بعضی وقت ها هم دردش می‌ره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام در پشت آلت کنار های کلاهک آلت دونه های کوچیک هست دلیلش چی می تونه باشه و خطرناک هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام مشکوک به تبخال تناسلی هست باید از نزدیک معاینه شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۶ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ..من این دوتا رو خیلی وقته دارم نمیدونم چی هستن..خواسم ببینم تشخیص تون چیه..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ دی ۲( 6 ماه پیش)
   زگیل نیست
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  44 ساله هستم و سال 1400 و 1401 دوباره سابقه کرایو و سوزاندن زگیل تناسلی دارم و تحت نظر پزشک اورولوژ هستم. همسرم نیز سالیانه پاپ اسمیر می‌دهند که خوشبختانه مشکلی نبوده. خودم هم تست hpv genotyping رو دادم که تصویرش رو براتون فرستادم و تقریبا یکسال هست زگیلی دوباره دیده نشده.
  تقریبا دو‌ماهی هست که یا حالت حباب، تاول یا برامدگی یا برجستگی پوسته کلاهک آلت پیدا کردم.
  پزشک اورولوژ ویزیت کردند و فرمودند موردی نیست و از پماد کالاندولا استفاده کنم ولی پماد تاثیری نداشت
  میخواستم نظرتون رو بدونم.
  عکس ها رو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر