انواع بیماری های آمیزشی

 بیماری های آمیزشی جنسی ، از بیماری های نسبتاً شایعی هستند که از شخص به شخص دیگر به دنبال تماس جنسی منتقل می شوند . اغلب جوانان که از نظر جنسی فعال هستند به این بیماری مبتلا می شوند .

علت ایجاد بیماری های آمیزشی چیست ؟

علت ایجاد بیماری های آمیزشی باکتری یا ویروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علائم موضعی وعمومی در بدن می شوند .

بیماری های آمیزشی عفونی دو دسته هستند :

دسته ای که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس تماس جنسی می باشد ( مانند هیپاتیت ب و ایدز)

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند ؟

بیماری های آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است.

ترشحات بدبو و غیرمعمول از دستگاه تناسلی ، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی ، درد کشانه ران و اطراف دستگاه تناسلی ، درد حین نزدیکی و ….

علائم این بیماری ها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران ، زخم ناحیه تناسلی ، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد .

در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی در پوست ناحیه تناسلی ، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح  از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید . حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

تشخیص بیماری های آمیزشی

چگونه می توان این بیماری ها را تشخیص داد ؟

راه تشخیص این بیماران معاینه توسط پزشک ،  آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد .

مهمترین بیماری های آمیزشی کدامند ؟

شایع ترین بیماری های آمیزشی عبارتند از سوزاک ، عفونت کلامیدیا ، تبخال تناسلی ، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید . برخی از بیماری های مهم مانند هیپاتیت ب و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون ، ازطریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند .

۱) سوزاک

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب ) به نام گونوکک ایجاد می شود . به علت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است . این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است . در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً 14-1 روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شوند . این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود ضروری می باشد . عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از :

 ☑️ عفونت بیضه ها

 ☑️ تنگی مجرای ادراری آقایان

 ☑️ عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری

بی اختیاری ادراری

2) عفونت کلامیدیا 

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماری های آمیزشی عفونی محسوب می شود . اغلب بیماران مذکر یا مونث بی علامت هستند ( بیماری خاموش) . در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند . معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود . در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود .

3) تبخال تناسلی

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد به نام ویروس نوع 2 تبخال ( نوع 1 ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند.) انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از یکبار تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد . علائم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبه خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود .

بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلوده شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد .

تبخال تناسلی

4) زگیل تناسلی 

عامل آن ویروس است که از برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود . در صورت ابتلا فرد تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود  و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواهند بود.

5) سیفلیس

(زخم بدون درد ناحیه تناسلی )یکی از چهار بیماری های اولیه آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشانه ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود .در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد ( مانند علائم منتشر پوستی ، عفونت مغزی و تشنج ، عفونت دریچه های قلبی ، فلج اندام ها ، آسیب بینایی و … )

6) شانکروئید

( زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید . معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوی کشانه ران همان طرف بزرگ و دردناک می شوند . درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود .

در اکثر بیماری های آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد .

پیشگیری از زگیل تناسلی

راه های جلوگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی چیستند ؟

بهترین راه پیشگیری این بیماری ها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد .

توصیه های دیگر 

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود .
 • از روابط جنسی با افراد متعدد اجتناب شود .
 • در صورت مشاهد هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود .

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

انواع بیماری های آمیزشی
4.4 (88%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دانشمند وپرفسور گرانقدر دکتر حسین کرمی عزیز.
  میگن آدمهای بزرگ بخشنده هم هستن،شک ندارم بنده را بابت مزاحمتها مکرر میبخشید من در آسمان امیدمان خدا وروی زمین امیدمان دستان شفا بخس شماست.
  مطمئنم بنده را میبخشید.
  ترس ونگرانی شدیدم باعث شد خیلی شما راذیت کنم که مشکلم روان وافکار منفی این حقیر بود ،دستان شفا بخش شما را میبوسم.
  آقای دکتر فرمودین تبخال تناسلی دارم،آقای دکتر آیا کشنده است آیا منجر به کوری و فلج کننده بخش از قسمت سر یعنی مغز میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   اصلا جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود دوماه پیش بدکتر‌نراجعه‌کردن برای زائده هایی ک بالای ناحیه تناسلی داشتم تشخیص‌زگیل یا پاپلیوم دادن ازمایش دادن ایدز و اج پی وی نداشتم بعد از جلسه سوم کرایو بخشیش از بین رفت جندتا دیگه‌نجدد در اومد در طول درمان رابطه هم داشتم ولی الان ندارم.چقدر طول‌میکشه بهبود میدا کنه چند مرحله دیگه باید بسوزونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
   باید درمان را ادامه دهید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یک زایده ای پنج سالی هست بر روی بیضه ام هست(شایدم بیشتر) و تغییری هم نکرده اندازش خواستم ببینم این خال معمولیه یا زگیل چون فقط یک عدد هستش. عکسهارو می‌فرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر با ارزوی سلامتی برای شما ،دیروز رسیدم خدمتتون مطب و گفتین این ضایعه ها زگیل نیستن و خودت رو درگیر مطب ها نکن چون از پیش دکتر ابوالفتح محرابیان می اومدم میخواستم لطف کنید یه بار دیگه نگاه کنید ببینید زگیل نیستن ؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   با سلام
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   با سلام
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   من نظرم وا عرض كردم نيست
  4. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   اقای دکتر براتون ارزوی سلامتی دارم دچار وسواس شدم اخه خیلی ریز هستن و به رنگ سفید دو تا هست من واقعا عذرخواهی میکنم پس این دو تا برجستگی چی هست ؟؟چون مدت زیادی هست و از بین نمیره تشکر از راهنماییتون و ارزوی سلامتی و تندرستی
  5. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   با سلام
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر hg سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من زمانی که منی ازم خارج میشه ، جهش اولش رنگ مایل زرد داره ، اما مقدار بعدی که خارج میشه رنگ سفید دارن ، یعنی اون جهش اول رو دقت کردم شبیه به این بود که منی سفید رنگ داخل ی مایع زرد رنگه ، اون زرد رنگه حالت مایع آبکی داره ، و اون سفید داخلش ژله ای
  در ضمن معذرت می خوام جناب دکتر ، بویی شبیه به وایتکس داره ، همیشه همین طوری بوده رنگ و بو ، ایا نیاز به ازمایش اسپرم هست؟ واریکوسل گرید ۱ دارم و تا الان ازمایش اسپرم ندادم
  1. تصویر کاربر hg شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
   ???
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده با شخصی نزدیک به 2 سال هستش که رابطه دارم رابطه ای مطمعن ،نزدیک به 2 هفته قبل رابطه واژینال داشتم برای اولین بار بعد از این قضیه متوجه شدیم که ایشون مشکل عفونت ادراری داشتن و موقع نزدیکی ام درد هم داشتن ترشحات ودرد زیر شکم،شوزش ادرار و اینکه دوره قبل قائدگی درد زیادی داشتن تو روزای آخر که اصلا قبل این قضایا بود ، سونو رفتن و تشخیص دکترشون بود این رو هم باید بگم که سابقه مشکل کلیوی دارن کلیه شون شن سازه و مترونیدازول تجویز شد ولی نگفته بودن که رابطه داشتن به دکتر،خواستم بدونم مشکل فقط عفونت ادراری معمول بوده یا چیز دیگری و اینکه برای من مشکلی پیش میاد یا نه ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   با ازمایش بیایید بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر مزگان سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر زیر لب بالا در دهان تازه متوجه یک زایده گوشتی اویزان وجسبیده شدم درست ادامه همون زایده ای که به لثه می چسبه و درست وسط لب بالاست نمی دونم زگیل تتاسلی لست یا نه به تازگی متوجه دانه هایی ریز اطراف نلحیه واژن و زایده ای سبیه زگیل داخل وازن سدم که ازمایش تایپینگ و های پینگ و پاپ اسمیر دادم همس متفی بود ایا ممکته این زکیل تناسلی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   عکس؟
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  مصرف قرص اسیکوویر سلام وقت بخیر ، یک ماه پیش دکتر تشخیص تبخال تناسلی داده و قرص اسیکوویر 400تجویز کرد50عدد هر 6ساعت بعد مصرف قرص علایم تبخال برطرف شد ولی بعد یک ماه باز خارش و دردم شروع شد باز هم همون قرص رو تجویز کردن خارش و دردم برطرف شد ولی الان که قرص ها دارن تموم میشن جوش تناسلی زدم ، آیا من باز باید همان قرص رو بخورم؟و تا چه زمانی ؟آیا مصرف زیاد این قرص عوارض هم داره ؟و اینکه هر دفعه پریود میشم این علایم پیدا میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   بله باید تحت نظر دکتر باشد
 • تصویر کاربر حمیدالله شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  درمان زگیل ایا با درمان وازبین رفتن زگیل از روی پوست احتمال انتقال به همسر هست ایا بعد ازبین رفتن زگیل از سطح پوست احتمال انتقال به نوزاد هست با دست زدن به نوزاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر باران سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر بنده 3 عدد زگیل تناسلی داشتم که با کرایو از بین رفت،حدود یکسال هست که هیچ زگیلی مشاهده نکردم.باکره هستم و هیچ رابطه واژنی و مقعدی نداشتم،قصد ازدواج دارم،میخواستم بدونم شریک من مبتلا میشه؟ ممکنه دفع کرده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر