لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند، اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند. در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

محدوده ای از شرایط می توانند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو (غالبا با تراشیدن یا اپیلاسیون)، موهای جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی، توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند، از جمله:

 • کک و مک
 • خال سیاه (گوشتی)
 • لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.
 • ترک پوستی
 • لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

 • اندازه 1 تا 8 میلی متر
 • شکلی گنبدی
 • ضخامتی غیر عادی
 • توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

 • رنگ لباس ها
 • مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها
 • مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت
 • آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. .

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

موثرترین راه در درمان زگیل تناسلی مردان کدام است؟ برای آشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش خون کامل
 • آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی
 • غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C
 • آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.
 • نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.
 • سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

درمان کبودی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

فریز کردن زگیل تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

 • فریز کردن
 • لیزر درمانی
 • سوزاندن آنها با دستگاه کاتر
 • بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل
 • اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیل می تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9/5 - (28 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ح چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند وقته درد بیضه دارم بیشتر مواقع بیضه سمت راست ودرد به طرف شکم چند بار هنگام رابطه اینجور شدم وباعث میشه نعوظ از بین بره به دکتر مراجعه کردم گفت ورم پروستات باد فتق واریگوسل و سنگ کلیه داری بعد قرص تاوالکسین ۷۵۰ دادن درد یکم بهتره شده ده روز استفاده میکنم فقط بالای بیضه درد میکنههنگام رابطه بعد نعوظ از بینمیره و زود انزالی پیدا کردم روش میشگیری هم داریم از کاندو استفاده میکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام.
  روی بیضه راستم چند وقته دو سه تا رگ کوچک سیاه هست و خوب هم نمیشه. نه دردی دارم و نه مشکلی ولی خوب نمیشن و فکرم را مشغول کردند.
  آیا نیاز به مراجعه به پزشک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت بررسی واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند باری از اسپری تاخیری و چند بار هم از ژل لوبریکن استفاده کردم و چند بار هم قرص وگادول خوردم الان چند تا نقطه کوچیک از سره کبریت هم کوچیک ترن ولی توش خون هست فقط انگار که رگ باشه جمع شده سوراخ کردم یکی شو خون تیره ازش اومد این چیه این لکه ها کوچیک چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین آیا خطرناک هستن راه درمان چی؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   دکتر هرچی عکس میگیرم میگه بدلیل کمبود حافظه نمی‌شود ازسال شود
  3. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام دکتر هرچی عکس میگیرم بدلیل کمبود حافظه ارسال نمیشه چیکار کنم از کجا بفرستم
  4. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   دکتر فرستادم فک کنم یه نگاه بنداز
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   آنژیوکراتوم هست ، باید کرایو شود مراجعه کنید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Ehsan شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  دانه سیاه رنگی روی بیضه ها هست بعضی اوقات با خارندن آن خونریزی کمی دارد چطور میشه درمان کرد و آیا خطرناک هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   زگیل نیست ، با متخصص پوست جهت بررسی بیماری های پوستی مشورت شود
 • تصویر کاربر من سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر محترم روی کیسه بیضه من و الت تناسلیم دانه های زیر پوستی به رنگ پوست یا سفید رنگ وجود دارد.
  این دانه ها چیست و علت خاصی دارد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست ، غدد چربی زیر پوستن اهمیتی ندارد
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید این جواب سونوگرافی منه چند تا سوال داشتم از خدمتتون
  سوال اولم اینه که این کیست آیا ضرری به کارکرد بیضم میزنه و نیازه که عملش کنم و اینکه این سایز بیضه واسه باروری طبیعیه بطور کلی حالا صرف نطر از آزمایش اسپرم دادن.
  اینم بگم که تو بچگیم بیضه چپم که نزول نکرده بود رو عمل کردم سایز‌ش طبیعیه؟؟
  2_بیضه راست من پایین از چپیه مشکلی هست؟؟؟
  3_ الان تو گزارش فقط نوشته اپیدیدیم سمت راست اکو و ابعاد طبیعی دارد ولی حرفی از طبیعی بودن اکو و ابعاد اپیدیدیم سمت چپ زده نشده؟؟ یعنی کیست باعث تخریب شده اپیدیدیم مشکل داره؟؟و دیگه کاراییشو از دست داده بیضه چپم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   اون کبست با این سایز اهمیتی نداره. سونوگرافیتون طبیعی است و مشکلی نیست. با توجه به سابقه بیضه نزول نکرده ، سالانه سونوگرافی تکرار شود
 • تصویر کاربر Morad دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  درمان قطع نشدن خونريزي روي پوسته بيضه چگونه است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   باید معاینه شوید. پماد هیدروکورتیزون
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چندتا جوش مانند بیشتر مثل خون مرده روی بیضم دیدم یدونشو فشار دادم مثل جوش انگا خیلی رسیده شده بودواومد بیرون ولی کلی خون ریزی کرد دکتر جان اینا چیه یا ابلفضل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ظریفی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی یک خال سیاه کوچک روی بیضه ام در امده که گاهی ازش خون زیاد میاد میخاستم بدونم چه مشکلی است ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بعد از اصلاح متوجه شدم خال های تیره ای روی پوست بیضه ام بوجود اومده تقریبا ۴ ۵ تا میخواستم بدونم علتش چیه و ایا میتونه چیز جدی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   اين زگيل نيست
  2. تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   خب‌ علتش چیه؟ جای‌ نگرانی‌ داره ؟
  3. تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   خب علتش چیه ؟ جای‌نگرانی‌داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   نامشخص است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر