لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند، اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند. در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

محدوده ای از شرایط می توانند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو (غالبا با تراشیدن یا اپیلاسیون)، موهای جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی، توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند، از جمله:

 • کک و مک
 • خال سیاه (گوشتی)
 • لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.
 • ترک پوستی
 • لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

 • اندازه 1 تا 8 میلی متر
 • شکلی گنبدی
 • ضخامتی غیر عادی
 • توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

 • رنگ لباس ها
 • مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها
 • مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت
 • آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. .

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

موثرترین راه در درمان زگیل تناسلی مردان کدام است؟ برای آشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش خون کامل
 • آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی
 • غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C
 • آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.
 • نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.
 • سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

درمان کبودی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

فریز کردن زگیل تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

 • فریز کردن
 • لیزر درمانی
 • سوزاندن آنها با دستگاه کاتر
 • بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل
 • اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیل می تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.7/5 - (16 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ayat سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایت شاهیوند سن 33 حدود 6ماه سنوگرافی دادم در بیضه چپ کیست اپید یدیم به دیا متر 10mmمشهود شده دکتر بهم گفت هیچ مشکلی ندارید ولی الان درد دارم حدود 10 روز لطفا راهنمای کنید چکار کنم دوباره به دکتر مراجعه کنم یا داروی خاصی مصرف کنم واسه درد خودم چک میکنم هیچ گونه بزرگی در بیضه نمیبینم ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   فقط مسکن برای درد مصرف کنید و ۳ ماه بعد سونوگرافی بیضه ها تکرار بشه
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یک ساله که احتلام میشم قبلا خود ارضایی میکردم یک هفته است که احتلام ها مکرر شده تو یک شب دو بار احتلام میشم من قرص کلومپرامین 25 مصرف کردم ولی فایده نداشت
  میشه کمک کنید و یک درمان قطعی بهم بدین ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   کپسول فلوکستین ۲۰ هر روز یک عدد
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...یک ماهه این زایده کوچیک روی کشاله رانم زده و خم و راست هم میشه..و یکی زیر بقل کنار بازوم که خیلی نرمتره..چند وقت قبلش هم این دوناحیه عرق سوز شدم و اذیت شدم..ایا زیگیل تناسلیه???? خیلی برام مهمه چون در شرف ازدواجم عکس رو فرستادم خدمتتون
  البته سه ماه قبل هم رابطه داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 سال پیش)
   ظاهرش به زگیل نمیخوره باید تغییرش رو طی چند ماه آینده ببینید
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  باسلام
  سه روزپیش چندتاول قرمزروی بیضه چپم دراومدفرداش تبدیل به چندجوش سرسیاه شده رفتم دکتر گلوگزاسیلین والاسیکلوویر پمادآلویر ویه آمپول سفید تجویزکرد اماامروزتعدادجوشها۱۰۰تابیشترن سفتی قسمت پایین بیضه چپ سوزش ودردم زیادشده اززیرکلاهک الت تامعقد جوش هست خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اگر با اونها بهتر نشده با متخصص پوست مشورت کنید
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب محضر اقای دکتر کرمی...چند وقتی است نقطه هایی روی مویرگهای بیضه ام در میاید که داخل ان خون است..عکس بیضه را نیز با عرض پوزش برای حضرتعالی فرستادم تا اگر نیاز به اقدام خاصی دارد خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   شک به آنژیوکراتوم هست ، مراجعه کنید معاینه کنم در صورت نیاز کرایو کنم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقتی هست لک های سیاه خیلی کوچیک انتهای پوست آلتم در میاد..یبار هم با ناخن کندم یکیش رو مثل پوست خشک هستن و حتی جای زخم هم نموند

  چی هستن و علتش چی میتونه باشه؟
  سپاس از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش)
   احتمال داره زگیل بوده باشه ، این دفعه برجستگی ایجاد شد عکسش را بفرستید
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش)
   الان مدت ۱ الی ۲ ماهی هست که این لکه ها هستن ولی الان بیشتر شدن..من چون اهواز هستم باید پیش متخصص چی برم برای معاینه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   یا متخصص پوست یا ارولوژی
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام. من دو روزه که بیضه چپم درد میکنه. با لمس کردن دردش بیشتر میشه. کبودی و ورم هم نداره . این رو هم ذکر کنم به خاطر ریزش موهام ، دکتر پوست و مو ، برام داروی دوتاستراید 0.5 تجویز کرده و شش هفت ماهه که دارم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ماه ها است رگ های ریز قرمز روی پوست بیضه قابل مشاهده هست. متورم و برجسته نیست اما نقاط قرمزی هم روی رگ ها قابل مشاهده هست و یک نقطه کوچک حالت لخته خونی هم روی پوست دیده می شود. اخیرا حس میکنم رگ های اینچنینی بیشتر شدن. حالت رگهای ریز قرمز رنگ بصورت عنکبوتی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شه
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام چند سری از پوست بیضه بدونه هیچ لکه سیاه یا زخم قطره ،قطره خون میچکه وبه اندازه یه کف دست لباسم خونی میشه دکتر رفتم سنگ کلیه دارم فکر میکردم مجرای ادرار باشه ولی بعد از چند ماه فهمیدم از پوست بیضه خون میاد تاحالا ۵ بار تکرار شده در مدت ۶ ماه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام لطفا درمورد سونو و اقداماتی که لازمه راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   ازمایش اسپرم انجام شود
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   خب الان بنده ۳ تا بچه دارم...آزمایش اسپرم به چه منظور انجام بدهم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اگر بچه دارین ، دیگه واریکوسل اهمیتی نداره. سنگتون هم نیاز به اقدامی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر