لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند، اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند. در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

محدوده ای از شرایط می توانند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو (غالبا با تراشیدن یا اپیلاسیون)، موهای جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی، توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند، از جمله:

 • کک و مک
 • خال سیاه (گوشتی)
 • لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.
 • ترک پوستی
 • لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

 • اندازه 1 تا 8 میلی متر
 • شکلی گنبدی
 • ضخامتی غیر عادی
 • توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

 • رنگ لباس ها
 • مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها
 • مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت
 • آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. .

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

موثرترین راه در درمان زگیل تناسلی مردان کدام است؟ برای آشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش خون کامل
 • آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی
 • غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C
 • آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.
 • نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.
 • سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

درمان کبودی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

فریز کردن زگیل تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

 • فریز کردن
 • لیزر درمانی
 • سوزاندن آنها با دستگاه کاتر
 • بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل
 • اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیل می تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کاظمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید هر چند لحظه یک بار بیضه ام یک حالت تیری میکشه همیشه هم نیست بیشتر وقتی که میشنم است مرسی از شما بابت این سایت خوبتون منتظر نظرتون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   سونو بکنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام خسته نباشید از خدمت شما سوالی داشتم چند روزی هست که بیضه سمت راستم خود بخود درد گرفته از قسمت زیر که لمس می کنم احساس درد شدید می کنم . قابل ذکر هست که بنده متاهل و24سال سن دارم .درضمن چشمی که نگاه میکنم بیضه سمت راست بزرگ تر هستش. لطفاٌ بنده را راهنمایی نمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من پسری 16 ساله هستم که تقریبا یک ونیم ساله که بیضه سمت راستم یزرگتر از بیضه سمت چپم است و غیر عادیه مثل اینه که مایعی دور بیضه جمع شده و بیضه در سایز عادی خود در پشت اونه به نظر میاد که هیدروسیل هست و هیچ دردی هم ندارد و هیچ گونه ضعف و درد استخوان و استفراغ و.... اصلا ندارم و سالم هستم و فقط در مورد این بیضه بسیار نگرانم و روم نمیشه به کسی بگم حالا گفتم به شما که اگه اقداماتی انجام ندم اشکالی داره یا نداره ؟ اینم عکس بیضه در پایین براتون میفرستم. ممنون خواهشا زود جواب بدین نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 6 سال پیش)
   باید سونو بکنید
 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۶ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 3 ماه پیش بخاطر درد ورید بیضم که واریکوسل داشتم عمل انجام دادم اما هنوزم درد میکنه گاهی موقع ها انقدر دردش زیاد میشه که پای چپم تیر میکشه دلیلش چیه؟راه درمان دردش چیه؟تا اخر عمر باید با درد بمونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام و درود به شما استاد گرامی
  میخواستم بپرسم هیروسل باعث ناباروری میشه؟هیدروسل من بزرگ هم هست این مساله نگرانم کرده.به پزشک هم مراجعه کردم ولی چیزی درباره آزمایش اسپرم نگفتن و فقط گفتن که باید عمل بشه.در ضمن مدت خیلی زیادی هست که هیدروسل دارم (قریب به 10 سال) لطفا منو راهنمایی کنید
  با آرزوی بهترینها برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   بايد ازمايش اسپرم بدهيد
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من دو ماه و نیم پیش عمل فتق سمت راست انجام دادم و الان به طور ناگهانی در بیضه راست درد شدیدی دارم علت چیست ( نوع عمل هم مش گذاشته شده ) احتمال بروز دوباره فتق هست یا نه هیچ تغییری در شکل بیشه نیست فقط کیسه بیضه کمی به رنگ روشن در امده و هیچ گونه ورمی ندارد این درد گاهی اوقات تا کلیه هم می اید و تیر میکشد در ضمن هیچ تغییری هم در جایه عمل نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   نه نگران نباشید
 • تصویر کاربر اکبر شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با تشکر چند روزاست که یهو بیضه سمت چب من تیر میکشه ودردی شدیدی میگیره و بعد از یک ربع ساعت درد تسگین می یابد و این حالت بیشتر در زمان خواب پیش میاید متشکرم یاد اور میشوم من 60 سال سن دارم و سکس هم کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   سونوگرافي بيضه ازمايش psa بدهيد
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  آيا شما عمل فتق انجام ميدهيد؟ در چه بيمارستاني و چند روز به استراحت نياز مي باشد ؟ آيا بيمه ايران هم قبول مي كنيد بعنوان بيمه تكميلي ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   بله فیلم عمل فتق را در قسمت ویدیو و اپارات توسط بنده با توضیحات کامل ببینید
 • تصویر کاربر گوهرنژاد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  نتیجه ی ازمایش همسرم به شرح زیر میباشد
  Volume 2
  ph 8
  viscosity- normal
  liquifactin time 30
  color - cramy
  sperm count 0.7
  active motility 25
  moderate motility 20
  non motility 45
  motility in second h 55
  normal morphology 65
  abnormal morphology 35
  pin foram 7
  giant head 9
  amorphous from 14
  double head 2
  double tail1
  w.b.c/hpf 2-3
  RBC 2-3
  Epithelial Cells o-1
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   تعدادو حرکت کم هستند
 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام
  پسری 22 ساله و مجرد هستم .دو سه ماهی میشه که در هر دوی بیضه هام رگهایی حدودا یکی دو میلیمتر کاملا سفت شدن که قبلا اینطوری نبودن ضمن اینکه دو سال پیش عمل واریکوسل بیضه چپ داشتم که متاسفانه الان بازم برگشته خیلی نگرانم که تو اینده بچه دار نشم
  باید بازم عمل کنم؟ علت سفت شدن این رگها چی میتونه باشه؟
  لطفا راهنماییم کنین دستتون درد نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   این رکها طبیعی است و نیاز به درمان ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر