لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند، اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند. در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

محدوده ای از شرایط می توانند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو (غالبا با تراشیدن یا اپیلاسیون)، موهای جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی، توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند، از جمله:

 • کک و مک
 • خال سیاه (گوشتی)
 • لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.
 • ترک پوستی
 • لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

 • اندازه 1 تا 8 میلی متر
 • شکلی گنبدی
 • ضخامتی غیر عادی
 • توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

 • رنگ لباس ها
 • مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها
 • مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت
 • آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. .

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

موثرترین راه در درمان زگیل تناسلی مردان کدام است؟ برای آشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش خون کامل
 • آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی
 • غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C
 • آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.
 • نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.
 • سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

درمان کبودی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

فریز کردن زگیل تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

 • فریز کردن
 • لیزر درمانی
 • سوزاندن آنها با دستگاه کاتر
 • بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل
 • اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیل می تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.7/5 - (17 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Kamalbabamiri پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام. من چند روزه متوجه یک لکه قهوی رنگ رویه الت تناسویلم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام مجدد عکس بفرستید اپلود نشده
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی جناب دکتر پسرم بایک بیضه به دنیا امدخیلی نگرام چکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی بشه و بیضه دیگر محلش مشخص بشه ببینیم کجاست
 • تصویر کاربر مالک دوشنبه ۲۶ دی ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده عمل turt بیضه انجام دادم بعد عمل نظر دکترم این هستش که مثانه حذف بشه و شیمی درمانی انجام بشه
  ممنون میشم دکتر کرمی عزیز راهنمایی کنید بنده رو
  راهکار دیگه ای هستش برای درمان؟یا اصلا نیازی به این کارها نیست؟
  1. تصویر کاربر مالک دوشنبه ۲۶ دی ۱( 10 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 10 ماه پیش)
   سلام باید سیستوسکوپی شوید و داخل مثانه دیده بشه اگر فعلا ضایعه ای نباشه میشه حفظ گرد مثانه رو بستگی به روند درمان اخیر دارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ميثم شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب علت جوش روى بيضه وخارش روى بيضه جوش زياد وخارش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت شما و ممنون از پاسخ گوییتون.🌸🌸

  این سوال رو سه روز قبل پرسیدم اما پاسخ نگرفتم مجددا میپرسم.

  ببخشید یه مشکلی خیلی خیلی ذهنم رو درگیر کرده‌.
  این لوله ای که از بین دوتا بیضه میگذره، یه آبی تقریبا زرد رنگ و بد بو داخلش جمع میشه و بعد دو روز متورم میشه و مجبور میشم فشارش بدم تا خالی بشه(اگه خالیش نکنم فشار میخوره و خودش خالی میشه...

  اون نقطه زرد رنگ سوراخی هست که خارج میشه ازش این آب...

  ممنون میشم بگین مشکل خاصیه؟🤦‍♂🤦‍♂
  خواهشا پاسخ بدید لازم باشه برم دکتر.

  ببخشید عکس هم دادم که متوجه بشید...😶😶
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام دکتر زیر بیضه ها خشکی زیادی میزنه و خارش زیاد دارم بطوری که میخوارونم خیلی پوست خشک شده میریزه و حالت زخم شدگی میشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   اغلب حساسیتی هست و شستشوی روزانه و استفاده از پماد کالامین دی هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1127 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر باشه پسر مجرد 25 ساله ای هستم
  چندوقتی احساس ناخوشایند در بیضه مخصوصا چپ داشتم درد خفیف و احساس بزرگ شدن زیر اپیدیدیم بیضه چپ که شکلش با بیضه راست تفاوت داشت که مراجعه به دکتر کردم با معاینه پروستات التهاب پروستات و معاینه بیضه درد بیضه مشهود بود لووفلوکساسین تجویز شد و الان 6 روز خوردم. قبل از شروع قرص ازمایش کامل اسپرم ادرار و خون دادم و سونو کردم (بیضه سونو نشد )که براتون میفرستم حدود 22٪ از اسپرم ها زنده هستن با اینکه تعداد بالای 200 ملیون هست. هنگام تحریک هم حالت اذیت بیشتر میشه مخصوصا اگر انزال رخ نده. در منی staphylococcus aureus بود. ممکن هست به دلیل عفونت اسپرم ها حرکت نداشته باشن؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر امیررضا دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   .
  2. تصویر کاربر امیررضا دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   قرص تاوانکس ۵۰۰ روزانه یک عدد تا ۱۰ روز مصرف کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  من چند وقت پیش بیضه سمت چپی دچار درد خفیف شده بود که به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی تهیه کردم که بهم گفتن که بیضه عفونت کرده که از عوارض کرونا هستش ( من قبلا کرونا گرفته بودم )
  بعد بهم یه ورقه کپسول سلیکسیب 200 داد و بعد مصرف خوب شدم

  الان یه چند روزیه که باز دوباره بیضه سمت چپی یه مقدار درد خیلی خفیف ( از دفعه قبل خیلییییی کمتر ) دارم

  به نظرتون هنوز عفونت از بین نرفته....؟
  به نظرتون دوباره کپسول سلیکسیب 200 رو مصرف کنم...؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   خیر،سونوگرافی ساده و کالرداپلر بیضه و اسکروتوم انجام بدید
  2. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر ببخشید الان درد بیضه من از بین رفت

   فقط الان دو روزه که بعد از اینکه ادرار میکنم یه چند قطره مایه سفید کمرنگ خارج میشه

   خیلی استرس دارم

   ممکنه که عوارض مصرف دارو باشه....؟

   بعد اینکه ممکنه همون عفونت بیضه باشه که داره تخلیه میشه....؟

   خیلی استرس دارم

   ممنون میشم راهنماییم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)
   تامسولوسین میتونه این عارضه رو بده ولی سلکسیب خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمزه یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام.همسرم عمل واريكوسل پيش شما انجام داد٩ماه بعد ازمايش اسپرم داد تعداد ٧5بعد از مصرف قرص ويتامين اي و كلوميفن و پنتوكسي بعداز ٣ماه دوباره ازمايش داد تعداد اسپرم ١٩5.وبعد دوباره با مصرف قرص 5ماه بعد ازمايش انجام شد تعداد ١٢5شد،سونو بيضه هم انجام دادن هيدروسل تشخيص داده شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   عکس ارسال نشده،مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر فریار یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام ۵۵ ساله هستم ٬ مدت درازی دارای خونمردگیهای ریزی برروی بیضه هستم ( حدود بیست سال شاید بیشتر) اصلا اذیتم نمیکنه و چون قبلا کمتربود بیخیالش بودم اما الان خیلی بیشترشدن ٬ کمی ترسیدم
  ممنون میشم آگاهم کنید و راهنمایی
  اگربادارو و درمانهای خانگی برطرف میشه خیلی بهتره ٬ چون مراجعه به پزشک برام خیلی سخته
  بازم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   بهتره نمونه برداری بشه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر