لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند؛ اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند.

محدوده ای از شرایط می تواند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

درمان نواحی تیره روی ناحیه تناسلی

در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

1- کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

2- فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو، اغلب با تراشیدن یا اپیلاسیون، مو های جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

3- جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

جوش سر سیاه روی ناحیه تناسلی

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

4- اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوستT رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند از جمله:

⚠ کک و مک

⚠ خال سیاه (گوشتی)

⚠ لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.

⚠ ترک پوستی

⚠ لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

5- آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

– اندازه 1 تا 8 میلی متر

– شکلی گنبدی

– ضخامتی غیر عادی

– توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

6- درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

– رنگ لباس ها

– مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها

– مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت

– آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی

– عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

7- زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زنند 1 نفر در هر 100 فرد بالغ و فعال از لحاظ جنسی در ایالات متحده آمریکا سابقه بروز این عارضه را داشته است.

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

8- عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ آزمایش خون کامل

✅ آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی

✅ غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C

✅ آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.

✅ نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.

✅ سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

1- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان کبودی

2- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

3- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

4- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

جراحی

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

5- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

6- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

فریز کردن زگیل تناسلی

فریز کردن

✅ لیزر درمانی

✅ سوزاندن آنها با دستگاه کاتر

✅ بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل

✅ اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیلمی تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

7- درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1 (82.86%) 7 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 7 ماه پیش توسط شما واریکوسل 2 طرفه عمل کردم ( سمت چپ گرید 3 - سمت راست گرید 1 )
  الان بعضی وقت ها احساس درد دارم به خاطر همین دوباره رفتم سونوگرافی و آزمایش اسپرم دادم که نتایج براتون می فرستم
  هم هیدروسل دیده شده ، هم موروفولوژیم خیلی کمه
  خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  چند وقتی هست دانه های قرمز رنگ خونی روی بیضه ام نمایان شده بعضی مواقع پر رنگ تر و بعضی مواقع کم رنگ تر هیچ گونه خارش و خونریزیم نداره ظاهرش ازارم میده لطفا برای درمان راهنماییم کنید که اگر درمان میشه ازتون وقت بگیرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیلی ممنونم آقای دکتر از نگرانی در اومدم مزاحمتون میشم حتما برای درمان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سپاس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر باغی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  ۲۹ سالمه. مطابق عکسای ارسالی، پنج تا دونه سیاه روی پوست بیضه هام درست شده. البته چند سال پیش یه دونه بود و به مرور زمان به پنج تا رسیده. شبیه خال هست. و فکر کنم داخل دونه ها، مثه خال، خون مرده باشه. هیچ گونه درد و یا خارش و... نداره. دوسال پیش سونو دادم، بیضه هام مشکلی نداشت. دوبارم ازمایش اسپرم دادم، مشکلی نداشتم. ولی وجود این دونه ها واسم سواله که ببینم دلیلش چیه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر باغی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   میخوام ببینم این دونه ها ممکنه روی کیفیت اسپرم ها اثر گذار باشه؟؟؟
   آخه متأهل هستم و میخوایم اقدام به بارداری کنیم.
  2. تصویر کاربر باغی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   تو سایت درج شده که کمتر از ۴۸ ساعت به سوالات پاسخ داده میشه ولی الان بیش از سه روزه که سوال من بی جواب مونده.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر باغی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   یعنی روی اسپرم ها تاثیرگذاری نداره؟
   میتونیم واسه بارداری اقدام کنیم؟
   ممنون از پاسخگویی شما
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   اقدام کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سهند چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، در سونوگرافی بیضه ها، تشخیص داده شده که یک کیست بنام «اپی دیدمال» به قطر ۸ میلیمتر در بیضه چپ وجود داره. آیا بزرگتر میشه و نیاز به جراحی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   این نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکتر چندین لک قهوه ای ریز بر روی پوست الت وبیضم بوجود اومده که نگرانم کرده لطفا بمن بگید چکارکنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   از انجا ازمایش hpv test pcr دهید
 • تصویر کاربر هادي سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشيد جناب دكتر من چند وقتي هستش كه احساس ميكنم ادرا كامل خالي نميشه و حر چند وقت يكبار هم مايع به جاي ادرا كردن ازمن خارج ميشه. وبعضي وقتا ١ماهي يكبار يا ٢ماه ميشه كه سوزش هم پيدا ميكنم به طوري كه تا اب زياد مصرف نكنم بهتر نميشم. وبعضي وقتا دردي دربيضه من هستش طوري كه بيضه سمت راست من كاملند سفت ميشه و نميتونم به دورست رآه برم وبايد دراز بكشم تا خوب بشم ممنون وتشكر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حیدر شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  H&i:
  سلام دکتر بزرگوار
  بنده حیدر ایمنی
  مردی 42 ساله هستم
  چند وقتی است دانه هایی در زیر و اطراف آلت تناسلی ام پدیدار گشته که ابتدا بشکل دانه ای ریز سفید بودند اما بتازگی با شیو کردن و تراشیدن شکل جدیدی گشتند که سوزش هم دارد و در پیوست آزمایش و عکس از ناحیه مربوطه ارسال میشود👇
  ممنون میشوم که راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   ظاهرش زگیل نیست
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چن روزه بیضه هام خارش همراه سوزش دارن و لکه های سیاه ایجاد شده که دارن بیشتر میشن میشه بفرمایید باید چکار کنم بدجور اذیتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده 26 ساله متاسفانه به بیماری خودارضایی دچارم بیضه و التم سیاه شده ایا راه درمانی برای بر طرف کردن سیاهی هست دوم اینکه از سمت چپ و بین پایین شیکم و بالای التم میشه گفت قرار داره بعضی وقتا درد میگیره که دکتر عمومی رفتم گفت برو متخصص کلیه و مجاری ادرار قبلا عفونت کلیه داشتم و هنوز دردشو احساس میکنم از اون طرف احساس میکنم مطالبی که میخونم خوب توی ذهنم نمیمونه ایا برای کلیه موارد راه درمانی هست یه جورایی نا امیدم کمک و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر
  جناب دکتر روی کیسه بیضه بنده چند عدد لکه قهوه ای پوستی هست
  البته خیلی وقته این لکه ها هستن
  شاید چند ساله
  لک ها برجسته نیست و همسطح پوست هستن
  ولی یکم نگرانم کردن
  میشه بفرمایید مشکلی اگه هست مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   این زگیل نیست
  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   از بابت لکه یا عارضه پوستی هم چیزی هست مراجعه کنم یا خیر؟
   چیزی مثل سرطال پوست ؟
   منظورم اینه وجود این لک ها روی کیسه طبیعیه یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
   پيگيري نميخواهد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات