بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (227 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سیستان و بلوچستانم دکتر درست حسابی ندارد تو رو خدا جواب دهید یک ساله اقدامم باروری صورت نگرفته ازمایش اسپرم فرستام خدمتتون خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   جواب تست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   ضعف در اسپرم ها دارید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   ۳ ماه دارو مصرف کنید و مجدد تست ها تکرار بشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام آقای کرمی خسته نباشین.
  آقای کرمی من ۱۹ سالمه و بدنسازی حرفه ای کار میکنم
  چند روز پیش دکتر بهم گفت واریکوسل خفیف دارم و دو نوع قرص نوشت واسه دوماه و گفت هر سال باید برم آزمایش.دکتر من از آینده ورزشیم خیلی نگرانم من میتونم ورزشمو ادامه بدم یا نه خیلی ممنون میشم از یاریتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   بله ورزش رو ادامه بدید و سالانه سونوگرافی انجام بدید
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  دکتر ببخضید اینگونه مزاحم وقتتون میشم در منطقه ما دکتر جهت درمان ناباروری نیست و مشاهده کردم با دلسوزی جواب مراجعین را دادید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  38یاله هستم و بعد از 3 سال اقدام جهت بچه دار شدن (برای اولین فرزند) و 3مرحله دکتر رفت با سختی فراوان گفتند اسپرم پیش رونده تعداد کم هست و فقط ویتامین E تجویز کردند تصاویر آزمایش بحضورتان ارسال می شود ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   با این آزمایش باید بتونید با روش طبیعی بارداری اتفاق بیفته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید ما 3ساله که برای بارداری اقدام کردیم ولی نتیجه نگرفتیم ، همسرم بیشتر از یکسال پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادن . ولی مشکل مورفولوژی 2 درصد دارن ، از انواع دارو های تقویتی هم استفاده کردن ولی درست نشد . یه پسر 7 ساله دارم که کاملا طبیعی باردار شده بودم ولی اینبار به مشکل خوردیم ، راهی هست که مورفولوژی بد اسپرم درمان بشه?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سه ساله ازدواج کردم .تقریبا دوسال پیش واربکاسکل دوطرف عمل کردم .
  اما بازم اسپرمم قوی نشده .
  چند دوره دارو هم مصرف کردم
  بتطرتون داروی گیاهی خوبه .
  لزفا یه راهی جلو م بزارید .
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر افشین سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده واریکوسل دو طرفه داشتم ک حدود دوماه پیش عمل کردم... سوالم این هست حرکات ورزشی بخصوص حرکاتی ک به زیر شکم و محل عمل فشار وارد میکند از چ مدت پس از عمل مانعی ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   ۳ ماه بعد
 • تصویر کاربر شاهین شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام.‌من ۴۳ ساله هستم و یک پسر ۱۲ ساله دارم.‌مدت ۲ ساله که اقدام به بچه کردیم ولی پس ازعدم موفقیت و انجام آزمایشات متوجه شدیم که اسپرمهای من تحرک کمی پیدا کردند. من بعلت فشار خون دارو مصرف میکنم. آیا باید ivf انجام بدیم یا راههای دیگه ای هم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   بهتره برای IVF اقدام کنید
 • تصویر کاربر محمدکاظمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید .مزاحم شدم

  اگه امکانش هست جواب این سوال رو بدید ممنون میشم
  ۳۱ساله هستم یک بچه دارم ولی برای دومی ساله اقدام کردیم نتیجه نداد

  ۱)مصرف روزی ۶ عدد ترامادول و ۱ عدد متادون چند درصد ناباروری از طرف من ایجاد میکنه؟

  ۲)ایا این قرص ها از طرف من باعث ازبین رفتن فولوکول وتخمک همسرم میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش آنالیز اسپرم انجام بدید
  2. تصویر کاربر محمدکاظمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   دکتر چه ربطی داشت ....ازمایش ۱۰بار دادم ....سوالم رو متوجه نشدید ....
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   این قرص ها ربطی به باروری نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  ناباروری با سابقه 12سال تشخیص واریکوسل چپ ازمایش خدمت شما میفرستم نظر شما چیست عمل واریکوسل بکنم ایا بدون عمل امکان استفاده از روش های کمک باروری هست؟درصد موفقیت چند درصد هست؟من۳۵سالمه خانم ۳۰ سال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   احتمالا باروری بدون عمل زیاد نیست
 • تصویر کاربر دلیر چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده همسرم امروز ازمایش اسپرم دادن دکتر زنان گفتن تعداد اسپرم کم و حرکت کند هست و اسپرم غیر طبیعی زیاد دارن

  در ضمن همسرم ۲۸ساله هستن و بدون اطلاع برای درد کمرشون متادون خوردن و نریاک مصرف کردن

  ضمن اینکه سیگار هم مصرف میکنند

  الان ما باید اقدام به بارداری کنیم ، من عکس ازمایش میفرستم براتون بفرمایید راه کار و داروی مورد نیاز برای رفع این مشکل چیه و ما کی میتونیم اقدام داشته باشیم؟خیلی نگرانیم
  1. تصویر کاربر دلیر دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   این عکس ازمایش همسرم هست اگر ممکنه منتشر نشه
  2. تصویر کاربر دلیر دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   در ضمن خودم مهر پارسال سقط هفته هشتم داشتم ونه ماهه تحت نظر دکتر هستم تمام ازمایشات قبل بارداری نرمال و قابلیت باروری بالا دارم و هیچگونه مشکلی برای بارداری ندارم این ماه اقدام کردیم با توجه به کیت تخمک گذاری که متاسفانه نتیجه حاصل نشد و متوجه مشکل همسرم شدیم

   ابن مشکلات همسرم قابل حل هست؟چه مدت طول میکشه؟
  3. تصویر کاربر دلیر سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر عزیز ممکنه جواب بدید خیلی نگرانیم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   میزان اسپرم کم هست ولی با این آزمایش امکان باروری طبیعی هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر