بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (234 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  جناب اقاي دكتر با سلام و دعاي خير
  بنده حدود يك ماه پيش طبق درخواست دكتر زنان زايمان ازمايش اسپرموگرافي انجام دادم .نتيجه ازمايش حكايت از تعداد كم اسپرم به شرح:1.1 مليون در هر ميلي ليتر موتيليتي 80 موفولوژي 55 و راپيد پروگرسيون 50 داشت طبق توصيه به ارولوگ شهرمون مراجعه نمودم ايشان سونو نوشت بعد از سونوگرافي واريگوسل گريد 1 سمت چپ مشخص گرديد .بعد از مراجعه مجدد به ارولوگ عمل سنتي رو پيشنهاد دادند.بنده با مشورتهايي كه انجام دادم عمل سنتي را ترجيح ندادم البته سن بنده 32 سال است.در ضمن بعد از مراجعه به پزشك گهگاهي هم درد خفيف ظاهر گرديد. استدعا دارم بنده را راهنمايي فرماييد .اگر تشخيص ميدهيد عمل انجام دهم به خدمت جنابعالي برسم با توجه به اينكه احتمال بهبود تعداد اسپرم بعد از عمل ريسك دارد . ايا به اي وي اف مراجعه نمايم بعدا عمل شود يا قبلا عمل را انجام دهم .بنده از مرز بازرگان تماس ميگيرم لطفا ارشاد فرماييد.خداوند يار و ياورتان باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   اگر 18 ماه بدون جلوگیری بچه دار نشدید باید مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 786 مشاهده پرسش
  سلام
  تشکر از توجهتون
  قبلا یک بار به علت احتمال ناباروری ازمایش اسپرم داده بودم فرمودید تکرار کنم
  تکرار کردم، نتیجش رو ضمیمه کردم
  اگر زحمت نیست نگاهی بیندازید و نطرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش)
   قابل قبول است
  2. تصویر کاربر حمید جمعه ۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش)
   جسارتا؛ یعنی نیاز نیست حضورا خدمت برسم جهت معاینه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من بیماری هستم که در 6/1 سی و یک سالگیم تمام میشه و یک سال و نیم هست که ازدواج کردم و متاسفانه بچه دار نشدم که در تاریخ5/16 سال 92 عمل واریکسل در بیمارستان گلستان اهواز زیر نظر دکتر سید مختار حسینی عمل کردم و در سه چهار دوره یک یا دو ماهه دارو استفاده کردم ولی جواب نگرفتم تو رو بخدا بگو چکار کنم هنوز میزان اسپرمم کمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   باید ای یو ای انجام دهید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب خدمت دکتر عزیز و تبریک عید فطر،
  اینجانب علی 32 ساله از شهرستان اردبیل - 3 ساله ازدواج کردم و بچه دار نمی شوم - دارای وارکوسل یک طرفه گرید 2 درسمت چپ دارم - دکترای ارولوژی تو اردبیل نظر دادن که باید عمل جراحی کنم - چون عمل جراحی اینجا عمل باز سنتی است فعلآ دست نگاه داشتم - فعلآ در آزمایش semen اینجانب شکل و جهش و پرتاب منی کمی ضعیف نشان داده شده است - آیا عمل جراحی کنم شانس بچه دار شدن دارم یا نه ، - و در ضمن سه تا از خاله و یک عمه خانم بنده مشکل نازایی دارند.آیا امکان نازایی از طرف خانم من می تواند ارثی و ژنتیکی از فامیلهاش باشد یا نه ،
  ودر ضمن دکتر جان بهتره کدوم عمل جراحی و انجام بدم.(سنتی - میکرو سرجری - لاپراسکوپی)
  با تشکر از زحمات جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   باید خود تصمیم بگیرید نا باروری ارثی نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   فیلم سایت من در مورد عمل واریکوسل را ببینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۷ مرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر جواب سوالمو ندادین برای معافی قبل از عمل اقدام کنم یا بعدش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   تشخیص معافی با کمسیون است کاری نمیشود
  2. تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۷ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام جناب دکتر میشه شماره تماس خودتونو بدین یه مشورت کلی باهاتون بکنم؟بخدا بدجور آشفتم نمیدونم چیکار کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  salam jenab doctor sms vasam oomade mige javabe soalamo dadid bad too saite kode rahgirio k mizanam mige peyda nashod kodam ine z38j859 hastesh
  1. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   دکتر تورو خدا جوابمو زود بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   سوالتان را دوباره بفرمایید
  3. تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام جناب دکتر24سالمه اهل استان خوزستان شهرستان دزفول هستم 2سه هفته پیش اومدم مطب خدمتتون که بعد از معاینه فرمودین که واریکوسل درجه 3دارم بعد امر فرمودین واسه آزمایش برم رویان ک بعد از آزمایش اسپرم گفتین باید عمل بشم،وهمچنین فرمودین که از سربازی معاف میشم،هزینه عمل هم گفتین زیاده که بعد از شرح وضع زندگیم فرمایش کردید ک اگه دفترچه تامین اجتناعی ام را تجدید کنم خودتان بصورت رایگ%D
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   بله بعد از عید فطر در خدمتم
  5. تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام جناب دکتر سوال قبلیم کامل واستون نیومده.خواستم بدونم واسه کارای معافی قبل از عمل باید اقدام کنم یا بعد از عمل؟یه چیز دیگه اینکه بخدا خیلی دوستون داریم کاش همه دکترا مثل شنا بودن ممنون یا حق..
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 4362 مشاهده پرسش
  دکتر سلام.پسری 25 ساله و مجرد هستم.یک ماه پیش سونو دادم.جواب سونو این بود: بزرگی وبرجستگی سمینال وزیکولها در دو طرف دیده میشود که میتواند مطرح کننده عفونت در محل باشد.دکتر من برام آنتی بیوتیک نوشت شامل سه بسته قرص افلوکساسین 300 و دو بسته ناپروکسن 250.داروهارو هر 12 ساعت یک بار خوردم.بعد یک ماه دوباره سونو دادم.جواب سونو این بود: پروستات با حجم 13cc ابعاد و اکوی نرمال دارد و برجستگی قابل توجه سمینال وزیکولها در دو طرف میتواند مطرح کننده وجود التهاب باشد.با مصرف آنتی بیوتیکها خوب نشدم.در ضمن من تا به حال نزدیکی نداشتم ولی چندبار استمنا کردم ولی هیچوقت با استمنا ارضا نشدم.سونو بیضه هم دادم که مشکلی نداشتم.آیا ارتباطی بین برجستگی سمینال وزیکولهای من و ارضا نشدن من وجود دارد؟راه حل شما برای درمان من چیست؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   نه ارتباطی ندارد سعی کن استمنا نکنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر