بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ..... سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقتی خودارضایی میکنم تا چند روز یا دماشون میره بالا یا درد خفیف میاد سراغم.آیا طبیعیه؟؟
  1. تصویر کاربر ..... دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   منظور از درد خفیف ،در بیضه خفیف است و منظور بالا رفتن دمای بیضه است.لطفا جوابم رو کامل بدید.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل واریکسول دوطرفه .داشتم نمونه آزمایش بیوپسی اسپرم آریروسپرم میباشد دوساله ازدواج کردم بچه دار نمیشیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   باید از بیضه نمونه برداری کنید تا قطعی مشخص شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر وقت تون بخیر بنده بخاطر خجالتی که دارم نمیتونم برم پیش دکتر چند سالی هست که دچار واریکوسل و کوچیک شدن بیضه سمت چپ شده ام و الان هم آلت تناسلی کوچیک شده و اسپرم ها هم کم شده لطفاً کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  س. اقای دکتر من واریکوسل داشم قبلا اینو نمیدونستم اذیتم نکرده بود که متوجه بشم الان ٣سال ازدواج کردم سال یه سره رفتم ازمایش اسپرم دادم گفتند ایزواسپرمی هستی صفر است باز اومدند نمونه گرفتند ازبیضه توبیضه هم نداشتم نطفه گفتند اومدی نیست رفتم پیش دکتر کلیه وادرار گفتند واریکوسل شدید هردو بیضه داری باید عمل بشی ایااقای دکتر بااین عمل بیضه هااسپرم تولیدمیکنند لطفا توضیح بدید باعمل واریکوسل بیضه اومدی هست اسپرم هاازصفرتغیر کنند ازبابت بیضه هم نمونه گرفتم اسپرم نبوده لطفاتوضیح بدید بعضی وقت ها سوزش ودرد دچتو بیضه میاد فرقی نداره هردوسمت درد میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   نه بیضه نطفه تولید نمیکنه اسپرم صفر هس گفتن هردو بیضه واریکوسل دارن ایا علت صفر شدن اسپرم واریکوسل هستش الان ۲۵سالمه تاموقع خودم ۵سال پیش متوجه شدم تاهفته پیش دکتر گفت شدیذ است باچشم دیده نمیشه ولی بمعاینه دست معلوم میشه نمیدونم شناره چنده باعمل خوب میشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حامدجعفری شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر کرمی.
  سی ساله مجرد.از اردبیل.پنجم مرداد96جراحي واريکوسل دوطرفه داشتم.آزمایش اسپرم هم نرمال بود.سمت راست گرید 1 سمت چپ گرید 2 به دليل شدت درد جراحی انجام شد.بعدازگذشت سه ماه شروع به ورزش بدنسازی کردم و بعدازگذشت یک ماه ازورزش هنگام تمرین پایین تنه درد شدیدی از بیضه ها و کشاله ران و کمرم احساس کردم که هنوز هم ادامه دارد با معاينه شخصی بیضه ها طرف راستم که گريد 1 بود لخته احساس میکنم به دکتر مراجعه کردم که بدون سونوگرافی گفتن بايد دوباره جراحي بشم.
  خواستم نظر شمارو بپرسم.
  بعد از عمل جراحي حالت نعوظ بسيار متفاوت تر از قبل شده بود که با ايجاد درد دوباره به حالت قبل جراحي برگشته آيا واريکوسل یا درد ربطي به شدت یا کاهش نعوظ دارد?
  يعني بااين وضعيت ديگه نميتونم ورزش رو ادامه بدم?
  طناب زدن چند دقيقه ای هم نبايد انجام بدم?
  بعضی مواقع هنگام استفاده از سرویس بهداشتی درد شديدي درناحیه زیر شکم و کشاله ران و کمرم احساس ميکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیلوفرتشکری پنجشنبه ۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تفسیرآزمایش اسپرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   بفرستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خسته نباشین، ببخشین آقای دکتر اگه واریکوسل رو درمان نکنیم منجربه ناباروری میشه؟ و اینکه آیا شخصی که عمل واریکوسل کرده موقع نزدیکی درد یا عوارض دیگه ای رو خواهد دید؟ و یه سوال دیگه اینکه آیا اختلالات ناشی از فعالیت جنسی بالا و مکرر خود به خود در طول زمان درمان میشن و آیا واریکوسل هم از این نوع اختلالاته؟ یعنی میخوام بگم آیا این اختلالاتو بدون عمل یا دارو درمانی میشه درمان کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   شایعترین علت ناباروری مردان واریکوسل است درمانش جراحی است مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر ایلیا سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم که متاسفانه بعد از سه سال دوباره واریکوسلم عود کرد ولی به پیشنهاد پزشک متخصص تا زمان عدم تصمیم برای بچه دار شدن لزومی به جراحی وجود نداره، اگرچه الان به عارضه ی اون یعنی کوچک شدن بیضه دچار شدم ولی متاسفانه علاوه بر این موضوع من یه مشکل دیگه برام پیش اومد و اون انقباض و جمع شدگی بیضه است،
  من چند سالی است که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ام و از اینرو همواره احساس انقباض در عضلات صاف شکمی دارم و دوسالی هست که گرفتار انقباض مجرای لوله های اسپرم بر بیضه هستم که باعث شده همیشه کیسه بیضه در حالت جمع شدگی و بیضه هام حالت انقباض دارن که فکر میکنم به تبع این مشکل تحریک پذیری روده باشه،
  لازم بذکر است که من از طرف متخصص گوارش با داروی کلیدینیوم سی-نورتریپتیلین10-آمپول ویتامین کمپلکس ب1، ب6 واز طرف متخصص اورولوژی با آمپول ضد التهاب دپومدرول تحت مداوا قرار گرفتم ولی متاسفانه اثری چندانی ندیدم،
  توصیه شما چیه؟ آیا به نظرتون این مشکل با تچویز داروهای آرامبخش و شل کننده عضلات صاف حل میشه یا باید هم برای مداوای واریکوسل وهم رفع این مشکل انقباض بیضه ها جراحی انجام بشه؟(در ضمن در ضمن من سی سال سن دارم و مجرد هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  واریکوسل دارم آیا نیاز ب عمل دار یا خیر.بعضی دکترا گفتن باید عمل کنی بعضیا گفتن ن.لطفا منو از بلا تکلیفی در بیار ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۳ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر در مورد طول آلت تناسلیم خاستم بدانم چند سانت باشه نرماله .ببخشید طول آلت من در حالت تحریک سیزده سانته. آیا نرمال هست یا ن سلام آقای دکتر.پیش ی دکتر کلیه و مجاری رفتم بعد معاینه بیضه من گفت ک واریکوسل خفیف داری البته ی کمی هم درد بالای بیضه دارم بعد ازمایش اسپرم دادم ک دکتر گفت یکم اسپرمت ظعیفه. ب نظرتون چ کار کنم.اون دکتر برام دارو تقویت اسپرم نوشت.ب نظرتون عمل کنم بهتره یا ن.میترسم بعدن برام مشکل ساز بشه.متشکرم راهنمایی کنید اینم ازمایش اسپرممه ب نظرتون چ جوره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   اگر در نعوظ بالاي ١٠ است طبيعي است راه بزرگ كردن وجود ندارد تبليغات دروغند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر