بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (227 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یه مدت هستشه که متوجه شدم در بیضه چپ من بیشتر و در زیر و روی الت تنالسی یکی یا دو رگ بنفشه یا سیاه شده اول اینکه خطرناک هستشه یا خیر دوم اینکه ایا با دارو رفع میشه بی زحمت راهنمایی کنید خیلی اضطراب دارم
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر یه مدت هستشه که متوجه شدم بیضه چپ و زیر وروی الت تناسلی رگ سیاه یا بنفش به وجود امده اول اینکه خطر ناک هستشه و دوم اینکه با دارو رفع میشه بی زحمت من از نگرانی در بیاورید عگس هم در تلگرام فرستادم باتشگر فروان از شما
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خدمت شما،اقای دکتر من2سالونیمه ازدواج کردم ،حدود1سالونیمه اقدام کردیم اما نتیجه نگرفتیم ،من دراول اقدام 145کیلو بودم ک دکتر غدد و ارولوژ رفتیم گفتن برای وزنه الان در تاریخ 21آبان1400 من بارژیم وزنمو اوردم رو 105 کیلو که همچنان در حال کاهش وزنم ،عکس 2ازمایش اسپرم به فاصله 3ماه و عکس سونو رو براتون میفرستم ،لطفا راهنمایی کنید ،درضمن واریکوسل هم ندارم ،تعداد اسپرمم کم و حرکت ضعیفن ،خانمم هم سر تایم پریود میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر ارش شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   چشم
  3. تصویر کاربر ارش شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   چشم
  4. تصویر کاربر ارش شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   چشم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر انشالله همیشه سلامت باشین
  ببخشید نتیجه ازمایش قبل و بعد رو خدمتتون فرستادم تغیری ایجاد شده یک ساله اقدامم نمیشه چی توصیه میکنید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   با این آزمایش احتمال باروری طبیعی هست
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ازمایش اسپرم دادم گفتن حرکت اسپرم ضعیف است خواستم شما نگاه به ازمایش من باندازید بی زحمت اگر دارو و یاتجویز دیگه ای دارید بفرمایید من متاهل هستم و یکسال اقدام به بچه دار شدن میکنیم نمیشه ممنون میشم دارو یا هر اقدامی هست بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   بله حرکت ضعیف هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسلم پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام

  آقای دکتر عزیز ، من جوانی هستم 30 ساله توانایی مالی جهت پرداخت هزینه های درمانی سنگین ناباروری را ندارم، توانایی مالی و حتی روحی گرفتن بچه از بهزیستی را ندارم ، بارها آزمایش های اسپرمو گرام انجام دادم و کیفیت مطلوبی در اسپرم ندارم.
  فعالیت سنگین بدنی ندارم ، اما مدام روی صندلی نشسته ام و فعالیتم طوری هست که باید نشسته کار کنم.
  و از طرفی 4 - 5 سال قبل عمل جراحی واریکوسل انجام دادم که یک طرفه یا دو طرفه بودن آن را اطلاع ندارم. حالا آخرین نتیجه آزمایش اسپرمو گرام که همین امروز مصادف با تاریخ 3-8-1400 ( قبل از ظهر دو شنبه ) می باشد را به پیوست تقدیم حضورتان می کنم، از شما به عنوان یک انسان درخواست کمک دارم واقعا به کمک و راهنمایی شما نیاز دارم.
  دیدم که دوستان زیادی را راهنمایی کردید برای تهیه مولتی ویتامین ولمن که ظاهرا این قرص ایرانی هست و نسخه اصلی آن قابل یافت نیست آیا منظور شما همان نسخه ایرانی هست ؟
  من دکتر های زیادی رفتم به جز IVF چون توان پرداخت هزینه IVF را ندارم و دولت هم حمایت نمی کند متاسفانه و نتوانستم سرمایه IVF را به دست بیاورم برای همین چند سال هست که توسط خانواه و فامیل و همسرم و ... سر زنش می شوم.
  قبلا بارها مولتی ویتامین مصرف کردم و نتیجه ای حاصل نشده انواع و اقسام دارو ها و روش های درمانی به جز IVF به همین علت از شما خواهشمندم اگر دارویی را تجویز می فرمایید حتی اگر داروی خارجی هست به من بگید چون احتمالا هر جور دارویی باشد از هزینه IVF که کمتر خواهد بود و شاید بتوانیم نتیجه بگیریم و اولاد دار شویم.
  همچنین لازم هست خدمت شما بگم همسر بنده طی 10 سالی که با هم ازدواج کردیم قاعده نمی شوند و شاید هر چند ماه یک مرتبه قاعده شوند طی 10 سالی که از ازدواج ما می گذرد شاید سالی 3 - 4 مرتبه بیشتر قاعده نشده باشند. و الان هم ظاهرا تمبلی تخم دان دارند و با مصرف پرستروژن و قطع این دارو قاعده می شوند که طی مصرف سه ماهه این دارو ، هر ماه قاعده می شوند اما متاسفانه با قطع دارو دوباره قاعده نمی شوند و شاید 4 - 5 ماه بعد از قطع مصرف پرستروژن قاعده نشوند ، به همین جهت این مطلب را هم گفتم خدمت شما عرض کنم و بگم که ما بارها به مختصصین نازایی مراجعه کردیم و در آخرین مراجعه ما را نا امید کردن و گفتن خانم شما شاید تا آخر عمر هم قاعده نشود و تنها راه حل شما IVF هست ولی من هنوز امید دارم که شاید با مصرف دارو های تقویتی که هزینه کمتر دارد نتیجه بگیریم.
  تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  جناب دکترخسته نباشید بنده 42سال دارم وازازدواج اول ناموفق خود یک پسر19ساله دارم ولی از ازدواج دوم بعداز 4ماه نتیجه ای حاصل نشد.آزمایش دادم که برایتان ارسال میکنم لطفا راهنمایی فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه و اسکروتوم جهت بررسی واریکوسل انجام بدید
 • تصویر کاربر اسماعیل دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام من حرکت اسپرم ضعیف هستش الان 5 اقدام کردیم ولی بچه دار نشدیم تعداد اسپرم 22 میلیون هستش ولی حرکتش 30 درصد هستش چه دارو باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش)
   بررسی از نظر واریکوسل انجام بدید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۰ ساله هستم حدود یک و نیم سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه کردم تعداد اسپرمم به ۳۵ تا ۴۰ میلیون رسیده و درصد اسپرم سریع پیشرونده من بین ۸ تا ۱۰ درصد متغیر هستش
  اولین آزمایش اسپرمم سه ماه بعد از عمل بسیار خوب بود اسپرم ۸۰ میلیون و ۲۵ درصد اسپرم سریع شده بود ولی بعد افت کرد
  آخرین آزمایشم پیوست اومده
  چکار کنم که هم تعداد و هم درصد اسپرم سریعم بیشتر بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سه ماهه که به تجویز پزشک دارم پنتوکسی فیلین مصرف میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN هر ۱۲ ساعت
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 سال پیش)
   به مدت 3 ماه استفاده کنید سپس ازمایش مجدد بدید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده ۲۸ ساله هستم متاهل و دوتا سوال برای دوتا مشکلم دارم که لطفا جداگانه جوابشون رو بدید اگه دارو هم تجویز کردید امر کنید تا کی مصرف کنم.
  یک اینکه بنده اشتیاق جنسی کمی دارم و نعوظ طولانی رو با ویزارسین تجربه میکنم وقتی هم رابطه برقرار میکنم مدت زمان ارضا شدن خیلی طول می‌کشه که باعث خستگی شدید من میشه و بعضاً به علت خستگی ناچار میشم نیمه راه ول کنم برای این مشکل چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید ؟
  و اینکه پنج ماهه اقدام به بارداری میکنیم ولی جواب نمی‌گیریم آزمایش اسپرم هم دادم دوبار که هر دو رو ارسال میکنم خدمتتون ببینید طبیعی میتونیم اقدام کنیم یا باید iui بکنیم ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر ۴۸ ساعت گذشته لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   ضعف حرکت اسپرم دارید و باید ۳ ماه داروی تقویتی مصرف کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   قرص آندروفرتی هر روز یک عدد تا ۳ ماه
  4. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   ممنونم برای دیر انزالی چیکار کنم ؟ دیر به انزال میریم آقای دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   فاصله رابطه ها طولانی تر بشه درمان دارویی نداره
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahsa سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، همسر من پارسال آزمایش اسپرم دادن که تقریبا نرمال بود
  تعداد 390 میلیون
  مورفولوژی 50 درصد
  سرعت گرید آ 36 درصد
  سرعت گرید ب 33 درصد
  من یک بارداری پوچ داشتم از سه ماه قبل به همسرم فرتیل اید دادم اما متاسفانه نتیجه آزمایش خوب نبود
  تعداد 500 میلیون
  مورفولوژی 20 درصد
  سرعت گرید آ 30
  سرعت گرید ب 26
  و البته وسیکوزیته هم آب نرمال بودش اما زمان مایع شدن نرمال و 30 دقیقه
  میخواستم بدونم با این شرایط مورفولوژی و سرعت امکان بارداری به صورت طبیعی وجود داره؟
  آیا بالا بودن ویسکوزیته تاثیری بر مورفولوژی و سرعت داشته و باعث پایین اومدن این فاکتور ها شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   3 ماه این داروها رو مصرف کنید
  3. تصویر کاربر Mahsa شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   من اصلا پاسخ سوالاتم رو نگرفتم سوال من در مورد مصرف نوع دارو نبود، میخواستم بدونم آیا ویسکوزیته بر موفولوژی و سرعت تاثیر گذاشته؟ و اینکه با توجه به آزمایش امکان بارداری طبیعی وجود داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   خیر تاثیر نذاشته،با این ازمایش چون ضعف در مورفولوژی هست خیر امکان باروری طبیعی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر